- початкове освіту
- специфіка підготовки
- особливі компетенції
- індивідуальна траєкторія
- Плоди мобільності
- Альтернатива другої вищої
Магістратура вважається верхнім ступенем вищої професійної освіти. Завдяки осмисленого вибору спеціалізації, у людини підвищується мотивація до навчання, а значить, і успішність. Які конкурентні переваги отримує володар ступеня магістра?
початкове освіту
За встановленим порядком для зарахування в магістратуру необхідно мати вищу освіту, тобто володіти дипломом фахівця, бакалавра або магістра за іншою спеціальністю. З огляду на відносну молодість програм бакалаврату, серед абітурієнтів магістратур як і раніше переважають випускники-спеціалісти.
Наприклад, в МЕСІ вони складають практично 95% від загального числа вступників. На соціологічному факультеті МДУ ім. М.В.Ломоносова за останні три роки співвідношення фахівців і бакалаврів змінилося на користь останніх. Інша ситуація в Інституті бізнесу і ділового адміністрування АНХ (ІБДА), де просто немає специалітети. У магістратури є і ще одна важлива функція - вчити дорослих людей, що прагнуть отримати другу освіту. Такий підхід практикується в Московській міжнародній вищій школі бізнесу МІРБІС.
специфіка підготовки
Як зазначає Микола Павлюк, заступник декана соціологічного факультету МДУ ім. М.В.Ломоносова по магістратурі та додаткової освіти, магістратура здатна виробити у випускника універсальний підхід до конкретної професійної діяльності. У порівнянні з іншими формами вищої освіти більше годин і зусиль відводиться на дисципліни спеціалізації, дослідницькі проекти і виробничу практику. Завдяки цьому магістерські програми в значній мірі «заточені» під потреби компаній-роботодавців. «Магістри отримують комплекс компетенцій, що дозволяють відразу кваліфіковано виконувати певні функції: експерта, аналітика, розробника, менеджера-координатора, - каже Микола Павлюк. - Порівняйте: випускники-спеціалісти мають предметну підготовку соціолога, політолога. А в магістратурі студентів орієнтують на функціональну позицію: фахівця з регіонального розвитку, менеджера проектів ». Для серйозного російського вузу магістратура - це можливість передати студенту знання, які не вписуються в досить жорсткі рамки стандартів повної вищої освіти.
Не дивно, що попит на таку освіту зростає, перш за все, в соціально-гуманітарній сфері (соціологія, економіка, менеджмент, психологія). Магістратура дозволяє зробити усвідомлений плавний перехід з однієї спеціальності в іншу або доповнити базову освіту. «Наприклад, випускники галузевих вузів мають можливість отримати управлінську освіту», - підкреслює Ірина Колесникова, декан факультету міжнародного бізнесу та ділового адміністрування ІБДА.
У МЕСІ вчитися за напрямом «Менеджмент» приходять фахівці з базовою освітою в області економіки, менеджменту, фінансів, маркетингу. Елеонора Вергилес, директор Інституту магістерської підготовки МЕСИ, зазначає: «Магістерські програми побудовані таким чином, щоб давати поглиблені знання в цілому комплексі дисциплін. Студенти отримують навички дослідницької та викладацької роботи, вміють систематизувати і узагальнювати інформацію ».
особливі компетенції
Василь Желнов, керівник відділу по реалізації освітніх програм інноваційного типу за напрямком «Філософія» філософського факультету МДУ ім. М.В.Ломоносова, наводить як приклад магістерську програму «Історія і філософія науки»: «Загальнотеоретичні курси тут доповнюються курсами, орієнтованими на конкретну специфіку та прикладні дослідження. В результаті у студентів формується адекватне уявлення про сучасну науку. Інша програма - «Прикладна етика» - орієнтована на формування навичок етичного аналізу проблем, що виникають у всіляких практичних ситуаціях ».
Випускник магістратури - це професіонал в обраній спеціалізації (фінанси, маркетинг, право та ін.), Більш підготовлений до професійної діяльності, ніж бакалавр і спеціаліст. Разом з тим, Ілля Демидов, декан факультету підготовки магістрів Інституту МІРБІС, зазначає, що магістратура крім поглибленої спеціалізації націлена на розвиток системних, аналітичних компетенцій.
Ірина Колесникова вважає, що специфіка підготовки магістрів полягає в розвитку інтегрованих компетенцій, тобто здатності приймати рішення, брати на себе відповідальність, проводити аналіз, здійснювати комунікативні функції. Випускники не тільки вміють користуватися готовими знаннями, але і виробляють нові, транслювати їх іншим особам. «Я б назвала ще такий важливий момент, як здатність наших студентів діяти в непередбаченій ситуації», - зазначає вона.
Слід зазначити відмінність між управлінською освітою, отриманим в магістратурі і на програмах МВА. «На МВА приходять слухачі з багатим досвідом, - каже Ірина Колесникова. - Однак відомо: досвід може сковувати свободу дій менеджера. У магістратурі багато студентів починають з «чистого аркуша», що дозволяє їм надалі уникнути багатьох стандартних управлінських помилок ».
індивідуальна траєкторія
Одне з відомих переваг магістратури - облік індивідуальних потреб студентів. За словами Євгена Івахненко, начальника відділу магістерських програм РДГУ, студенти можуть не тільки вибирати окремі курси, але, що ще важливіше, визначати індивідуальну траєкторію навчання. Вона «викреслюється» самим магістрантом спільно з його керівником. «При складанні індивідуального плану все дисципліни розбиваються на три блоки: A, B і C, - коментує Євген Івахненко. Блок A складають ті дисципліни, які в даному вузі вивчаються в обов'язковому порядку і в суворій послідовності; блок B - обов'язкові, але не прив'язані до часу; в блок С - за вибором ».
На соціологічному факультеті МГУ магістранти вибирають дисципліни з вельми широкого списку. За словами Миколи Павлюка, частина курсів вони проходять в рамках рідної освітньої програми, а частина отримують на заняттях інших відділень, в тому числі на тих, де готують фахівців, дають другу вищу освіту. Студентам, які навчаються в магістратурі МЕСІ, також пропонується широка лінійка дисциплін за вибором. При цьому заняття організовуються, якщо набирається не менше чотирьох-п'яти студентів, зацікавлених в тому чи іншому спецкурсі.
Нерідко студентам крім дисциплін навчального плану пропонуються додаткові індивідуальні консультації. Так, для одних представляють інтерес предмети, що вимагають знання кількісних методів аналізу, для інших важливий гуманітарний підхід до управління, треті зацікавлені в розвитку креативних здібностей. У ІБДА індивідуальний підхід реалізується завдяки проектному методу навчання. У МІРБІС спеціально формуються проектні групи магістрантів проводять дослідження на замовлення компаній і консалтингу. З одного боку, кожен студент має можливість вибрати таку тему дисертації, яка буде найбільш корисна для його професійної діяльності. З іншого - в групових проектах відбувається природний поділ праці з урахуванням особистих переваг.
Плоди мобільності
Здобувач із західним дипломом магістра в очах роботодавця набуває додаткові бали. Певні переваги має також випускник, вивчив необхідний модуль за кордоном. Не випадково в ІБДА студенти, які володіють іноземними мовами, протягом одного семестру навчаються в університетах Франції, Німеччини, Великобританії, Іспанії. У МІРБІС студентам магістратури пропонується кілька видів міжнародної складової навчання. Як уточнює Ілля Демидов, по-перше, це стажування - короткострокові виїзди за кордон, включають візити в компанії та навчання. По-друге, програми обміну тривалістю до півроку, причому вивчення декількох модулів за кордоном дає право на отримання додаткового сертифіката або свідоцтва. По-третє, можливість вчитися за кордоном не менше року і отримати диплом магістра закордонного вузу. Нарешті, завдяки зв'язкам альма-матер студенти можуть отримати досвід роботи або практики в міжнародних і зарубіжних компаніях, що дуже корисно для розвитку кар'єри.
В РДГУ в даний час відкрита міжнародна магістратура, спільно з університетом міста Констанц (ФРН). За словами Євгена Івахненко, студенти магістратури РДГУ мають можливість протягом семестру пройти навчання в Німеччині, а магістранти з вузу-партнера - в Росії. Рівень співпраці дозволяє видавати після закінчення магістратури диплом з додатком (Diploma Supplement), а договір передбачає видачу успішним магістрантам двох дипломів. У наступному навчальному році передбачається відкриття ряду міжнародних магістерських програм, де в якості партнерів розглядаються університети США, Великобританії, Японії, Німеччини та Франції. «З моєї точки зору, найзначніше придбання, що отримується в магістратурі, - це мобільність, вельми і вельми значуща в гуманітарній області», - говорить Євгенія Івахненко.
Студентська мобільність передбачає навчання і практику не тільки за кордоном, але і в вітчизні. За словами Миколи Павлюка, на соціологічному факультеті МДУ ім. Ломоносова в рамках програми «Зв'язки з громадськістю» студенти проходять стажування в маркетингових агентствах і будинках моди. Планується відкриття програми «Регіональне та муніципальне розвиток» з отриманням «подвійного диплому», яка буде включати не тільки стажування у французьких університетах, а й практику в російських регіонах.
Альтернатива другої вищої
«Магістрат можна розглядати як реальну альтернативу другій вищій освіті», - підсумовує Василь Желнов. Магістерські програми орієнтовані на ринок праці і на тісну співпрацю з роботодавцями. Крім того, вони враховують умови входження вітчизняної вищої школи в загальноєвропейську систему вищої освіти. У зв'язку з цим Ілля Демидов зазначає, що, в Росії в даний час набувають поширення визнані магістерські ступені Master of Arts, Master of Science і Master of Law - саме так «класифікують» магістрів за кордоном. Наприклад, акредитовані програми Master of Arts йдуть в МІРБІС.
«У Росії диплом магістра розглядається як більш висока по відношенню до фахівця щабель освіти, - підсумовує Євген Івахненко. - У країнах Європейського союзу це найбільш зрозумілий і прийнятний для роботодавців документ ». Варто також відзначити, що, навчаючись в магістратурі, студент пише і захищає дисертацію, яка по пропонованим вимогам близька до кандидатської. При належному працьовитість через рік-півтора після закінчення навчання випускник цілком може захистити кандидатську дисертацію.
Які конкурентні переваги отримує володар ступеня магістра?