- Нурали Латипов, 62 роки
- Олександр Друзь, 61 рік
- Віктор Сідней, 61 рік
- Олександр Бялко, 63 роки
- Максим Поташев, 47 років
- Ровшан Аскеров, 44 роки
- Федір Двінятін, 47 років
- наше досьє
Чим займаються найрозумніші люди країни. І чому вони не найбагатші?
Ти пам'ятаєш, як все починалося? Червоні лампи, старий дзига і Радянський енциклопедичний словник в якості призу на столі. Фото 1985 року. Фото: Г. Казаріна / РІА Новини
18 серпня провідний інтелектуального шоу « Що? Де? Коли? »Борис Крюк відзначить 50-річчя. Він веде програму з 2001 року - підхопив прапор після смерті батька, легендарного кіноакадеміки Володимира Ворошилова. Сотні гравців пройшли через клуб знавців за 41 рік роботи передачі. Вибрані приміряли на себе червоні піджаки «безсмертних членів клубу» (не плутати з малиновими), відігравалися і виривали перемоги, завойовували «Кришталеві сов» і любов глядачів. Журнал «Телепрограма» вирішив згадати найславетніших знавців і дізнатися, чим вони зайняті зараз.
Нурали Латипов, 62 роки
Фото: Раміль Сітдіков / РІА Новини
Нурали Латипов - один із символів гри. Тієї самої ЩДК старого формату, де потрібно не просто кулеметно вистрілювати готовими відповідями за рахунок ерудиції, а логічно крок за кроком намацувати вірне рішення. Він йшов проти всієї команди і витягав самі мертві питання. Він першим отримав «Кришталеву сову» - «Оскар» для знавців. І поєднав в собі непоєднуване - став і кандидатом філософських наук, і нейрофізіологом. Звичайно, після закінчення гри такий мозок не міг пропасти. У 90-х він служив радником глави уряду РФ Івана Cілаева, потім радником віце-прем'єра Сергія Шахрая, а потім і віце-президентом «Банку Москви». У 2003-му намагався пройти в Держдуму. Потім допомагав меру Москви Юрію Лужкову, займаючись інновації. З 2011 по 2014 рік співпрацював з фірмою, пов'язаною з компанією «ЛУКОЙЛ», в якості експерта. А зараз очолює «Лабораторію нелінійних рішень» - генерує новаторські ідеї для великих корпорацій і державних структур.
Олександр Друзь, 61 рік
Фото: Тимур ханів
Ще один з мастодонтів руху ЩДК Олександр Друзь не тільки зберігає вдома шість «Кришталеві сов», але виховав цілу команду знавців всередині сім'ї - його дочки Марія та Інна теж отримували елітні скляні призи. Інна визнавалася кращою в дорослому грі, Марина - серед дітей-знавців. З 1981 року Друзь виступає в грі без перерв і має за плечима понад 50 перемог. Він першим став магістром гри (разом з Віктором Сіднева, Андрієм Козловим і Максимом Поташева може допомагати знавцям, якщо вони скористаються цією можливістю). Завдяки блискучій грі і шпильок на адресу ведучого Друзь став і символом Пітера - має медаль «В пам'ять 300-річчя Санкт-Петербурга», ніс олімпійський факел в 2008 році. Намагався увійти в Заксобраніі Санкт-Петербурга, але не вийшло.
До сих пір Олександр Абрамович в фізико-математичному ліцеї, де навчалися його дочки, тренує юнацькі команди знавців. Працював на петербурзькому телеканалі «100 ТБ» керівником ігрових програм. І вів бізнес - створив і керував компаніями «Транс-Ажіо» і «Строй-Ажіо», що спеціалізуються на торгівлі будматеріалами і вантажних перевезеннях. Але в 2012 році продав їх, бо не встигав вести справи. В ефірі «Вечірнього Урганта» Олександр Абрамович зізнався, що закінчить грати в ЩДК, коли проведе соту гру.
Віктор Сідней, 61 рік
Фото: Перший канал
Усміхнений і вусатий Віктор Сідней увійшов в історію як капітан легендарної команди знавців 80-х: Олександр Друзь, Леонід Володимирський, Олександр Бялко, Микита Шангін, Олег Долгов. Потім багато зірок клубу грали під його керівництвом. Він став капітаном першої збірної телезнатоков СРСР, володарем «Кришталевої сови» і звання кращого капітана клубу. На початку 90-х поїхав в США - викладав математику в школі міста Сан-Рамон (штат Каліфорнія). Потім повернувся і намагався займатися імпортом чаю в Росію. Потім в 1997 році створив компанію «Троїцьк-Телеком», що стала монополістом на ринку інтернету і телефонії в місті. У 2000 році став депутатом міськради Троїцька, а в 2003 році був обраний мером міста. Прослужив на цій посаді до 2011 року - намагався побудувати наукоград «Техноспарк», але склав повноваження після приєднання міста до Москви. Два роки тому намагався пройти в Мосміськдуму, але не вийшло. Зараз Віктор Сідней є виконавчим директором Троїцького інноваційного кластеру - курирує роботи з кількох інноваційним проектам.
Олександр Бялко, 63 роки
Фото: Перший канал
Один з найколоритніших знавців, більше схожий на доброго Діда Мороза чи Івана Сусаніна. Уявити складно, але ще до Олександра Друзя саме Бялко став володарем першого призу гри - «Знака сови» в 1980 році. Тепер володар «Кришталевої сови» знайшов себе в науці - у Олександра Бялко близько 40 наукових робіт в області ядерної фізики і теорії інформації. Крім того, він написав п'ять художніх книг і ряд робіт з кулінарії. Складався в «Союзі правих сил», але на держслужбу не рвався. А ще знавцеві пощастило в любові - в 2013 році він одружився на 24-річній вчительці Агаті, пішовши від дружини Олени, яка більше 30 років працює в команді клубу ЩДК. Познайомилася пара на шоу «Ділова дівчина Москви», він був в журі, вона брала участь в грі.
Максим Поташев, 47 років
Фото: Віктор ГУСЕЙНОВ
Представник покоління молодих магістрів Максим Поташев - потомствений учений і володар трьох «Кришталеві сов». У 2000 році обраний кращим гравцем клубу за 25 років, а ще - раптово - головою Федерації спортивного бриджу Росії (карткова гра). Паралельно з грою, яку він називає хобі, Поташев встиг попрацювати топ-менеджером в ряді великих російських компаній - «Лабораторії Касперського», «Росгосстраха», «R & P Consulting» - і написати кілька книг по бізнесу. Зараз проводить бізнес-тренінги і працює директором з розвитку в видавництві «Азбука-Аттікус» (в тому числі перевидає книги про Гаррі Поттера).
Ровшан Аскеров, 44 роки
Фото: Наталія НЕЧАЄВА / PhotoXPress.ru
Ще один молодий, але зухвалий представник гри. У 2015 році довів до матірних коментарів Максима Поташева в Фейсбуці, обговорюючи правила і престижність ЩДК. А в 2016 році і зовсім послав в ефірі самого Олександра Друзя, заявивши, що не цікавиться думкою магістра! Одіозний Ровшан, володар однієї «Кришталевої сови», де тільки не працював - і в «Спорт-Експресі» оглядачем, і на НТВ-Плюс, а тепер він піар-директор журналу «Баку». Організовує фотовиставки видання в Росії і за її межами.
Федір Двінятін, 47 років
Фото: Олександр МИКОЛАЇВ / ТАСС
Один з найзагадковіших і могутніх гравців клубу. Міг розгадати питання про науку, філологію і поезію Маяковського, міг достроково назвати том і сторінку (!) Словника Даля, на яких замість визначення дано картинки (слова «капелюх» і «яловичина»). По пам'яті! Чотири «Кришталеві сови». Тепер Федір Микитович - доцент кафедри російської мови СПбДУ. Живе в Пітері з дружиною. І веде рубрику «Книжкова полиця» в ранковій передачі «Кругозір» на «Радіо Росії» по суботах. Автор десятків наукових робіт з літературознавства та філології. У 2006 році в КВН була створена команда «Федір Двінятін», названа на його честь. Федора Микитовича звали підіграти, але він відмовлявся, тому що вважає себе кабінетним ученим.
наше досьє
Інтелектуальна програма « Що? Де? Коли? », В ході якої команда з шести знавців шукає правильні відповіді протягом хвилини, виходить з 4 вересня 1975 року. Раніше виходила на першій програмі Центрального телебачення, НТВ, тепер на Першому каналі. Автори проекту - Володимир Ворошилов і Наталя Стеценко. Спочатку правила гри відрізнялися - дві сім'ї грали один проти одного. Потім гра стала змаганням телеглядачів і знавців. З 1986 року програма виходить в прямому ефірі. Найтриваліша трансляція гри відбулася в фіналі 1986 року - 2 години 12 хвилин. Найкоротша була в червні 2011 року - 41 хвилина. У клубу є кілька видів призів: «Кришталева сова» (кращому гравцеві перемогла в фіналі сезону команди) - всього їх вручено 98, «Діамантова сова» (кращому гравцеві за підсумками фінальної гри року) - роздали 14 примірників, «Академік клубу» (телеглядачам , які здобули шість перемог над знавцями) - таких четверо, «Мала кришталева сова» (спецприз кращому гравцеві команди, що перемогла) - їх вручили 5, «Кришталеве гніздо» (шість «Кришталеві сов» для кращої команди ювілейного року) - такі тільки у команди Андрія Козлова і Балаша Касумова. І «Кришталевий атом» (кращому гравцеві на думку держкорпорації «Росатом»). Існує ще й червоний піджак «безсмертного члена клубу» - їх видавали кращим гравцям, які могли залишитися в клубі навіть після вильоту.
І чому вони не найбагатші?Ти пам'ятаєш, як все починалося?
Де?
Коли?
Де?
Коли?