«Повз столярної йдеш майстерні, - стружкою пахне і свіжої дошкою», - писав колись Джанні Родарі у вірші «Чим пахнуть ремесла». Саме цей запах ми відчули, підходячи до Київського вищого професійного училища деревообробки (КВПУД), про який розповідаємо в рамках проекту « Путівка в професію ».
Професія столяра не числиться в списку найпрестижніших, проте добротні меблі і красиві вироби з дерева цінуються високо. Чому в училище 40% вакантних місць і як тут намагаються залучити абітурієнтів, ми дізнавалися на місці.
Училище знаходиться в індустріальному районі Києва, близько ст. метро «Видубичі», на березі Дніпра. Всі дерев'яні вироби всередині - від поручнів на сходах до портретів письменників в кабінетах - створені руками учнів.
Будь ласка, см. фоторепортаж Катерини ЛАЩІКОВОЙ .
секрет табуретки
Всі портрети в кабінеті літератури
зроблені руками учнів
«Щоб зробити один стілець, потрібно освоїти три спеціальності: столяра, оббивальника і майстри з художньої обробки дерева. З боку здається, що в деревообробній галузі все дуже просто - пили та стружи. Але коли хлопці починають вчитися і вникають в особливості професії, то думають вже зовсім по-іншому », - розповідає Світлана Ярошовець, заступник директора КВПУД.
До речі про спеціальності - установа змушена розширювати їх перелік, щоб залучити більше учнів. Зараз тут освоюють ази професії майбутні оператори комп'ютерного набору та охоронці. Так ось і виживає училище. На комп'ютерний набір йдуть дівчинки, а в охоронці приймають хлопців, які відслужили в армії.
- Сьогодні у нас займаються близько 450 учнів, а могло бути 700, - розводить руками Світлана Іванівна. - Звичайно, в більшості своїй хлопці, і всього 20 дівчаток.
- У чому причина недобору?
- Нинішнє покоління учнів з'явилося на світло в роки низької народжуваності. А ще про нас зовсім не знають. Рідко розміщуємо рекламу, тому що дорого, а якщо і з'являються вільні гроші, намагаємося зробити ремонт або щось придбати, адже будівля у нас старе. Училищу 82 роки.
Ще в 1889 р на території Видубицького монастиря був побудований лісозавод. Через 30 років, вже за часів СРСР, його реорганізували в Київський деревообробний комбінат, а в 1930-му при комбінаті відкрили фабрично-заводську школу для підготовки кваліфікованих робітників. З тих пір училище і веде свою історію.
Від Стамбула до Парижа
Директор училища Петро Громадюк в музеї
І ось ми в музеї, де зібрані найкращі роботи тутешніх вихованців. Деякі речі вражають красою і оригінальністю, взяти, наприклад, ажурний настільний набір. Інші дивують зручністю і практичністю - ось хоча б табуретка з отвором-ручкою по центру. Тут же є і куточок, присвячений співробітництву деревообробного училища з аналогічним установою в Туреччині. Обмін учнями відбувається регулярно: українські майбутні столяри були на стажуванні в Стамбулі, а до нас приїжджали молоді майстри по дереву з Туреччини.
Турецьких учнів під час наших відвідин не було, однак нам вдалося познайомитися з іншим не менш цікавим іноземцем. Бертран Редор - другокурсник. Невисокий темноокий хлопець старанно, але вже як справжній столяр шліфував кухонну лопатку. Виявилося, батько Бертрана - француз і хлопчик до другого класу жив у Франції. Потім сім'я повернулася в Україну. Після закінчення школи Бертран вирішив професійно зайнятися різьбленням по дереву і вступив до училища. Лопатку, над якою працює, обіцяє привезти мамі: їй буде приємно. Напевно стане в нагоді під час готування м'яса по-французьки.
Бертран Редор шліфує кухонну лопатку для мами
- Зробити лопатку так само непросто, як і приготувати смачну страву. Її потрібно довго шліфувати, щоб стала гладкою і придбала правильну форму. Думаю, з таким інструментом обіди стануть ще смачніше, - каже Бертран, час від часу піднімаючи на мене очі.
Ярослав Татуйко помилку перетворює в
дизайнерську знахідку
- У кожного з вас лопатки різні, - звертаюся до другого учня.
- Повинні бути однаковими. Але у мене шматочок відколовся, і я придумав інший дизайн ручки, - хвалиться своєю винахідливістю другокурсник Ярослав Татуйко.
Хлопці в робочих халатах вирізують фігурну тарілку-листок, хтось робить кухонне начиння. А Сергій Лантух був єдиним, хто не працював ні над лопаткою, ні над тарілкою-листком. Уродженець Чернігівської області вирізав картину на дереві, а так само він виготовляв дерев'яні меблі за дуже доступними цінами. Зображення кораблика хлопець знайшов в інтернеті. Дошку покрив тушшю, а потім тоненькою стамескою наносив малюнок. Дерево з-під неї виходило, як тоненький волосся. Сергій каже, що йому вистачає одного дня, щоб зробити таку дерев'яну картину - вдома вже всі стіни обвішані.
- Це у вас дитяче ліжечко? - питаю у Вадима Бойка, майстри групи №24.
- Так, дбаємо про майбутнє покоління. Наші хлопці молодці. Один раз показав, пояснив, і вже майже шедеври з-під різця виходять, - відповідає Вадим.
Вихованці училища, розповідаючи про навчання, кажуть, що вона сильно відрізняється від шкільної та дуже навіть цікава. Особливо коли зроблені перші швабри і вішалки і завдання стають складнішими.
Майстри, навчальні ремеслу, щиро віддані своїй справі. Василя Гордійовича Ількова, майстри виробничого навчання першої категорії, тут називають ветераном, адже він присвятив училищу 40 років життя. Часто привозить з дачі деревину для занять:
- повалені дерева або підгнило де, так несу його сюди хлопцям. Ось це слива моя була, а це шовковиця, - Василь Гордійович показує нам ніжки для табуретів, які майструють учні.
Тарілка в формі листка - практичне завдання
При нас на деревообробному верстаті він зробив скалочкой. Від верстата на всі боки летів фонтан деревної стружки. Майстер поскаржився лише, що дерев'яна заготовка виявилася з сучком. Після цього експромту розгорнув креслення часів свого навчання в училищі - ще 60-х рр. Він до цих пір зберігає їх, хоча зараз хлопці повинні виконувати креслення вироби в спеціальних програмах на комп'ютері.
Чи є життя після училища?
Василь Гордійович Ільків присвятив училищу 40 років життя
Як нам розповів директор КВПУД Петро Іванович Громадюк, випускників приймають на роботу профільні підприємства, серед яких Деревообробний комбінат №7, «Комод», «Спецмеблі», «Укршпон». Кращі можуть піти на 4-й і 5-й курс і отримати молодшого спеціаліста, після чого нерідко вступають до вузів. В основному у Львівський лісотехнічний інститут і Національний університет біоресурсів і природокористування (там є спеціальності, пов'язані з деревообробкою).
У КВПУД навчання безкоштовне. Є два гуртожитки, що дозволяє вирішити проблему проживання учнів з регіонів, а їх більшість. Хоча фінансування і невелике, виплачується стипендія - 200 грн.
- У нас навчаються 15 сиріт, багато дітей з малозабезпечених або неповних сімей, - каже Світлана Ярошовець. - Ми повинні забезпечувати їх харчуванням. У цих хлопців повно психологічних проблем, з якими вчителі часом не можуть впоратися, а психолога свого немає. Та ще доводиться боротися з упередженнями в суспільстві, що з училища нічого хорошого вийти не може. Та якби тільки в суспільстві так вважали, але ж і чиновники в цьому впевнені.
- Чиновникам-то ви чим не догодили?
- У райрадах часто дивуються, що ми беремо участь в різних міських заходах, а у нас навіть свій хореографічний ансамбль є. Ось, наприклад, наші хлопці проводили майстер-клас в інтернаті для дітей з туберкульозом - показували їм петриківський розпис і як різати по дереву.
Але все ж головна самодіяльність учнів проявляється не в танцях, а в дерев'яних виробах. Щоб показати своє вміння і зацікавити інших, вихованці київських профучилища 16 травня провели ярмарок-продаж своїх робіт на бульв. Вернадського в Києві. Про неї докладніше читайте на нашому сайті в матеріалі «Від ПТУ до BMW» .
Пробираючись назад до станції метро через промзону і перестрибуючи через калюжі на острівці бруду, ми з фотокором зрозуміли, чому в училище лише 20 дівчат. А ось з приводу хлопчаків, яких не вистачає, тут цілком можна погодитися з керівництвом КВПУД, що спочатку держава повинна змінити політику щодо училищ, а потім і учні з'являться. Воно і вірно - юристів, менеджерів і економістів в Україні випускають в надлишку, а хто ж буде створювати матеріальні блага? Або будемо продовжувати купувати речі з написом Made in China?
Довідка «Уикенда»
Київське вище професійне училище деревообробки (КВПУД)
Адреса: Київ, вул. Деревообробна, 3.
Тел .: (044) 285-5170, (044) 285-6492.
сайт: kvpud.at.ua
Електронна пошта: [email protected]
Навчання безкоштовне. Має II і III ступінь навчання: на базі 9 кл. - з отриманням середньої освіти, термін навчання 3,5 року. На базі 11 кл. - 1,5 року. На базі диплома кваліфікованого робітника - 2 роки з отриманням диплома молодшого спеціаліста.
Спеціальності: столяр; верстатник деревообробних верстатів; виробник художніх виробів з дерева; оббивальник меблів; виробник меблів; обробка деревини; оператор комп'ютерного набору; обліковець з реєстрації бухгалтерських даних; охоронець.
На період навчання училище забезпечує гуртожитком, харчуванням, пільговими проїзними, стипендією. Працевлаштування гарантують.
Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...
У чому причина недобору?Це у вас дитяче ліжечко?
Чи є життя після училища?
Чиновникам-то ви чим не догодили?
Воно і вірно - юристів, менеджерів і економістів в Україні випускають в надлишку, а хто ж буде створювати матеріальні блага?
Або будемо продовжувати купувати речі з написом Made in China?