сім'я
Макаревич народився в родині Вадима Григоровича Макаревича (1924-1996) і Ніни Марківни Макаревич (в дівоцтві Шмуйловіч (1926-1989).
Батько був учасником Великої Вітчизняної війни, в грудні 1943 року на Карельському фронті втратив ногу і у вересні 1945 року звільнився з лав Радянської Армії. Працював старшим архітектором майстерні Міськбудпроект; з 1956 року - викладачем Московського архітектурного інституту на кафедрі будівельної фізики, доцентом, а далі до залишення викладання через хворобу в 1993 році - професором. Мати мала спеціальність лікаря-фтизіатра, працювала науковим співробітником Центрального науково-дослідного інституту туберкульозу.
У Макаревича є сестра, молодша за нього на 9 років.
Перший шлюб Макаревича тривав три роки (1976-1979). Його дружиною була Олена Ігорівна Макаревич (Фесуненко), дочка відомого радянського політоглядачі Ігоря Фесуненко (писав книги про бразильський футбол і допомагав "Машині"), була студенткою Історико-архівного інституту.
Другий раз Макаревич одружився в 1986 році на Аллі Михайлівні Макаревич (Голубкиной). Вона була колишньою дружиною Олексія Романова, лікаря-косметолога. У 1987 році народився їх син Іван. У 1989 році подружжя розлучилося.
Два роки (1998-2000) Макаревич жив разом з журналісткою (і прес-аташе "Машини часу") Ганною Різдвяної (1974 р.н.), яка в 2000 році народила доньку Аню.
Третя дружина - Наталя Голуб (1969 р.н.), гример, стиліст, фотохудожник. 31 грудня 2003 року його офіційно одружився втретє. Розлучився в 2010 році.
У Макаревича є позашлюбна дочка Дана Макаревич (1975 р.н.). Дана проживає в Філадельфії (США), підтримує стосунки з батьком, юрист, одружена з американським бізнесменом.
біографія
У дитячі роки Макаревич жив в комуналці в двоповерховому будинку на Волхонці (цей будинок належав колись князям Волконським), навпроти Музею образотворчих мистецтв ім. О.С.Пушкіна.
Під керівництвом свого батька - архітектора і музиканта-любителя - Андрій з ранніх років грав на фортепіано. У 1960-1970 роках Макаревич навчався в 19-й московській школі (спецшкола з англійським ухилом).
У 12 років Макаревич почав самостійно займатися грою на гітарі. З дитинства захоплювався музикою Булата Окуджави і Володимира Висоцького.
У 1966 році познайомився з музикою групи "The Beatles" і, за власними словами, став бітломаном, як і багато хто з його однолітків, що і визначило його подальшу долю.
У 1969 році разом з однокласниками-бітломанів Олександром Івановим, Павлом Рубіним, Ігорем Мазаєвим і Юрієм Борзовим (незабаром до них приєднався друг дитинства Борзова Сергій Кавагое, який навчався на цій же паралелі в іншій московській школі) була організована група "Машина часу", існуюча по донині. З цією групою пов'язана практично вся подальша життя і творча діяльність Андрія Макаревича. До цього дня він є керівником групи, її «обличчям», основним автором текстів, а також композитором і виконавцем значної частини пісень.
Після закінчення школи в 1971 році вступив в Московський архітектурний інститут, звідки в 1974 році був відрахований (офіційно - "за несвоєчасне вихід на пенсію на овочевій базі", фактично - по закритому розпорядженням однієї з партійних інстанцій, через не схвалюваних занять рок- музикою).
З 1974 по 1979 рік працював архітектором в Гіпротеатр ( "Державний інститут проектування театрів і видовищних споруд").
У 1975 році відновився в МАРХИ на вечірньому відділенні, закінчив його в 1977 році з дипломом художника-графіка і архітектора.
У 1979 році з "Машиною часу" підписав контракт Росконцерт, що додало групі легальний статус, і з цього моменту Макаревич, звільнившись з Гіпротеатр, офіційно став музикантом і виконавцем. У наступні роки багато гастролював у складі групи з СРСР, знімався (разом з групою) у фільмах Олександра Стефановича "Душа" (1982) і "Почни спочатку" (1986) (в останньому зіграв головну роль).
Навесні 1979 року колишній склад "Машини часу" розпався. Причому зі скандалом. Каменем спотикання став концерт в міськкомі графіків на Малій Грузинській, де Макаревич був частим гостем. І ось одного разу художники попросили його виступити з групою на одному з їх вечорів, але Кавагое встав на диби. Він заявив, що, якщо художникам цікаво, нехай приходять на концерт "Машини часу" і там слухають, а спеціально для них грати він не поїде. Макаревича коштувало великої праці умовити Кавагое виступити заради нього, Макаревича, але згодом він сильно пошкодував, що зробив це.
Концерт відбувся, але пройшов огидно. У той же день Андрій Макаревич зібрав усіх "машиністів" і оголосив про своє рішення: він йде з групи і всіх бажаючих, крім Кавагое, запрошує слідувати за собою. Однак за ним ніхто не пішов. Так Макаревич залишився один, а учасники його колективу розбрелися по іншим колективам - наприклад, Кавагое і Маргуліс пішли в тільки що створену групу "Воскресенье", яка тут же стала супергрупою.
Починаючи з 1982 року і по 1996 рік іноді Андрій Макаревич виконував пісні на сцені сольно, без музикантів. Тоді глядачі чули типові бардівські композиції з однієї акустичною гітарою. Причому, музикант співав пісні, не призначені для "Машини часу". Згодом практично всі вони вийшли в складі сольних платівок.
У 1985 році Макаревич виступив в Ленінграді і виконав хіти "Від Морського закону" до "Вагонних суперечок". А після почав поєднувати рок "Машини часу" з акустичною бардівської піснею.
У 1986 році, зі зміною всієї культури політики країни, "Машина часу" отримала нову можливість заявити про себе. Колективом тоді були підготовлені дві сильні програми - "Річки і мости" і "В колі світла". У тому ж році фірма "Мелодія" підписала з музикантами "Машини часу" договір про випуск дисків-гігантів. Перший з них (і перший в Союзі) - "В добрий час!" - незабаром з'явився на прилавках музичних магазинів. За ним пішли й інші: "Річки і мости", "Десять років потому" (обидва - 1987 рік), "В колі світла", "Пісні під гітару" (обидва - 1989 рік).
У 1990-х роках Макаревич брав участь в записі альбомів колективу "Квартал", виступив продюсером альбому "Окурочек" Юза Алешковского. Крім цього, випустив збірку віршів і дві книги спогадів.
У листопаді 1993 року світ побачила перша, придумана Макаревичем, передача - "Смак".
У 1996 році Андрій Макаревич придумав і здійснив ще один телепроект - передачу "Ех, дороги".
Крім цього Макаревич брав участь ще в ряді тв-проектів:
"Абажур" - бесіди з зірками - (1998-1999) "Макарена" - музична передача в рамках "Нічний зміни" Дмитра Діброва "Підводний світ з Андрієм Макаревичем" - передача про підводний світ "Три вікна" - передача про кухню і їжі - (2005-2006)
Неодноразово брав участь в журі Вищої ліги КВН. Двічі був членом журі фестивалю КВН "Голосящий КіВіН" (1996, 2007). Чотири рази брав участь в телегрі "Вгадай мелодію".
У День Перемоги в 1996 році представив програму "Пісні, які я люблю". Її показали на РТР в прайм-тайм.
З 1997 року Макаревич є співвласником стоматологічної клініки "DentalArt" (ділить з Леонідом Ярмольником, Леонідом Якубовичем і Олександром Іншаковим).
2 квітня 1998 був затверджений членом Відкритого наглядової ради в ВАТ "ОРТВ".
У травні 1998 разом зі Стасом Наміним і Валерієм Меладзе відкрив "Ритм блюз кафе". (Москва, Староваганьковский пер.).
13 квітня 2001 року разом з Олегом Чебикіним (в минулому командиром групи водолазів рятувальної служби Північного флоту) відкрив перший магазин з товарами для дайвінгу "Батискаф". Зараз їх вже дев'ять.
Влітку 2001 року Андрій Макаревич організував проект "Оркестр креольського танго". Він грає блюз, джаз, босса-нову, свінг, румбу і шансон. У колективі зібралися музиканти з "Машини часу", "Папороті", "Кварталу", "Ігор Бойко Бенда" та інших. А зі своїм проектом "Джазові трансформації" і разом з "тріо Євгена Борця", Ірини Роділес музикант виступає в джаз-клубі "Союз Композиторів".
Макаревич має ряд нагород:
Медаль "Захиснику вільної Росії" - (2 лютого 1993) - за виконання громадянського обов'язку при захисті демократії та конституційного ладу 19-21 серпня 1991 року. Орден Пошани - (24 червня 1999) - за заслуги в розвитку музичного мистецтва і в зв'язку з 30-річчям групи. Орден "За заслуги перед Вітчизною" IV ступеня - (9 грудня 2003) - за великий внесок у розвиток музичного мистецтва і в зв'язку з 50-річчям. Медаль "Золотий кіт", диплом мерії і почесний кубок - (березень 2012) - "за розпис сервізу" Fiveo'кот ": сервіз, створений Андрієм Макаревичем у співпраці з Імператорським фарфоровим заводом, зайняв перше місце в номінації" Графіка "на фестивалі" місячний кіт "(Іспанія, Каталонія).
політика
У 1967 році Андрій Макаревич вступив до комсомолу, в якому формально складався до 1980-х років. На численні власним твердженням в інтерв'ю і книгах, він, щонайменше з 1970-х років, негативно ставився до політичної системи СРСР, хоча дисидентом ніколи не був і в відкритих виступах проти комуністичного режиму не брав участі.
У період перебудови, пісень на явно політичні теми Макаревич писав дуже небагато, майже всі вони відносяться до самого кінця 1980-х - початку 1990-х років (це, наприклад, "Вітер надії", "Бур'ян породив бур'ян", "У свободи недитяча зле обличчя "," Я хочу знати "," аерофлотовскій ").
У 1991 році Макаревич привітав відсторонення комуністів від влади в Росії.
20 серпня 1991 року, в дні серпневого путчу, "Машина часу" виступала на барикадах перед захисниками російського Білого дому, за що згодом всі учасники групи були удостоєні медалі "Захиснику вільної Росії".
Зазвичай Макаревич дистанціюється від політичних подій і рідко бере участь в політично значущих заходах, проте, c 1991 по 2011 він послідовно підтримував діючу російську владу: спочатку Бориса Єльцина, потім Володимира Путіна і Дмитра Медведєва.
У 1996 році Макаревич і "Машина часу" взяли участь у пропагандистській кампанії "Голосуй або програєш", в підтримку на виборах президента Росії Бориса Єльцина.
У травні 1996 року на виборах Президента РФ став довіреною особою Бориса Єльцина.
У 2000-х роках після приходу до влади Володимира Путіна Макаревич неодноразово в цілому позитивно відгукувався про діяльність президента, не входячи, втім, ні в які близькі до владних структур і президенту офіційні організації і групи.
У 2008 році в складі "Машини часу" Макаревич брав участь в концерті на честь завершення виборів президента Росії, що також викликало хвилю негативних відгуків. Макаревич не раз говорив, що йому не соромно за цей виступ і він абсолютно свідомо підтримав прихід до влади Дмитра Медведєва, за якого голосував сам і на якого покладав певні надії.
Однак в 2009 році після появи відкриває новий альбом "Машини часу" "Машини не паркувати" пісні "Свято починається зараз", текст якої містить рядок "Вас знову надули ті, хто вас ведуть", дехто зробив висновки про розчарування Макаревича.
У 2010-і роки позитивне ставлення Макаревича до російської влади змінюється на критичне. В останніх піснях Макаревича можна побачити невдоволення суспільним життям ( "Відлітай", "Співай", "Вибачте", "Розсміши мене, Петросян", "До нас в Холуево приїжджає Путін") і розчарування в релігії ( "Повний контакт", "Небо нагадає "," Кинутий Богом світ ").
У 2010 році був висунутий в раду директорів "Першого каналу". Також входив до президентського Рада з культури і мистецтва.
У грудні 2010 року Макаревич разом з Борисом Гребєнщиковим, Володимир Шахрін, Олександром Ф. Скляром, Костянтином Кінчева і музикантом Євгеном Федоровим підписав лист до президента РФ Дмитра Медведєва із закликом про справедливе розгляді справи Михайла Ходорковського .
14 травня 2011 року, в день святкування "1000 днів до Ігор" став Послом Культурної Олімпіади "Сочі 2014".
3 лютого 2012 року було офіційно зареєстровано як довірена особа кандидата в Президенти РФ Михайла Прохорова .
Влітку 2012 року Макаревич став одним з учасників так званої "Прогулянки письменників" - опозиційної акції, що пройшла в Москві.
6 серпня 2012 року в газеті "Московський комсомолець" було опубліковано відкритий лист Андрія Макаревича до Володимира Путіна. У листі Макаревич каже про різко виросло в останні роки рівень корупції в країні, вимаганні чиновниками відкатів, непрацездатності суду, який сьогодні - "або машина для покарання неугодних, або апарат для прийому грошей від позивача".
Макаревич закликав президента особисто втрутитися в те, що відбувається. В. Путін відреагував на лист на наступний день після публікації. Погодившись з листом в цілому, проте, зауважив, що, на його думку "друге такий лист було б адресувати підприємцям", які самі підтримують корупцію і, отже, відповідають за те, що відбувається не менш, ніж держава. Макаревич висловив розчарування змістом відповіді глави держави, але зазначив, що сам факт оперативної реакції на звернення кілька обнадіює, так як показує, що влада все-таки чує, що їй кажуть.
У 2012 році Макаревич підписав звернення на захист учасниць групи PussyRiot.
20 вересня 2012 року Путін виключив Макаревича з Ради з культури і мистецтва.
27 жовтня 2012 року, на з'їзді політичної партії Громадянська платформа обраний в її федеральний цивільний комітет.
9 листопада 2012 року на сайті газети "Московський комсомолець" було опубліковано звернення Макаревича до громадян Росії, назване "Давайте спробуємо при Путіні". У ньому говориться, що російські проблеми не є виключно результатом присутності при владі Володимира Путіна і з заміною президента не зникнуть, а тому буде корисніше, якщо кожен сам докладе зусиль до покращення життя країни, в тому місці і в тій мірі, яка особисто йому доступна .
У 2013 році Макаревич увійшов до партії Михайла Прохорова "Громадянська платформа", де відповідає за питання культури і проведення масових заходів.
У 2013 році підтримав кандидатуру Олексія Навального на виборах мера Москви.
У березні 2014 року Макаревич виступив з критикою президента Володимира Путіна з приводу його дій на Україні, назвавши ситуацію "військовою окупацією Криму".
Макаревич переконаний, що російські ЗМІ інтерпретують ситуацію на Україні в спотвореному ключі. "У мене на Україні багато друзів в різних містах, я хвилювався за них, я їм дзвонив, вони дзвонили мені, - продовжує він. - Завжди все виявлялося не зовсім так, як по нашим головним телеканалам пропагували. Що стосується Криму ... Історичні події такого масштабу завжди супроводжуються масою перегинів і дурниць з усіх боків, як зсередини, так і зовні ".
16 березня 2014 року в Москві пройшов "Марш миру", учасники якого висловлювали підтримку територіальної цілісності України і критикували дії президента Путіна, в якому взяв участь Макаревич.
На сайті change.org в березні почалася кампанію щодо позбавлення Макаревича всіх державних нагород у зв'язку з його критичною позицією щодо подій на Україні і в Криму. На кінець березня петицію підписали більше 16 тисяч чоловік.
28 березня 2014 року на сайті радіостанції "Ехо-Москви" було опубліковано звернення на захист Андрія Макаревича. Автори листа, серед яких Михайло і Ірина Прохорова, а також ряд діячів культури, засуджують почалася на сайті change.org кампанію щодо позбавлення Макаревича всіх державних нагород.
11 квітня 2014 року, на будівлі Будинку книги, на Новому Арбаті, в Москві, з'явився плакат "П'ята колона. Вони живуть", з портретами Андрія Макаревича, Юрія Шевчука, Олексія Навального, Бориса Нємцова і Іллі Пономарьова .
У серпні Макаревич на запрошення Тимофія Нагорного виступив в українському Святогорську перед біженцями через збройного конфлікту в Донецькій і Луганській областях (сам захід був організований "Фондом волонтерів України"). Дана акція викликала різку критику деяких російських громадських діячів.
Таким чином, відбулося скасування концертів у Санкт-Петербурзі, Новосибірську, Самарі, Кірові і ряді інших міст. депутат Держдуми Євген Федоров запропонував позбавити Макаревича всіх звань і російських державних нагород за виступ на Україні: "Андрій Макаревич давно співпрацює з фашистами. Цей вибір він зробив досить давно, ще коли перейшов на сторону ворогів Російської Федерації".
У зв'язку з цим Андрій Макаревич знову написав відкритого листа Володимиру Путіну, попросивши президента припинити "шабаш", який порочить його ім'я в ЗМІ. Звернення було опубліковано 25 серпня 2014 року на сайті газети "Московський комсомолець". Приводом став також вийшов на каналі НТВ документально-публіцистичний фільм "13 друзів хунти", з циклу "Професія - репортер".
Прес-секретар Президента РФ Дмитро Пєсков прокоментував лист до глави держави в такий спосіб: "Тут не з усім можна погодитися. Те, що він трактує як цькування, також можна назвати і реакцією громадської думки. Навряд чи тут варто апелювати до президента".
25 вересня 2014 року було спроба зірвати концерт Андрія Макаревича з програмою "Ідиш-джаз" у Московському міжнародному Будинку музики. Прем'єра збіглася з єврейським Новим роком. Один з глядачів розпорошив газовий балончик в залі для глядачів, а четверо інших стали скандувати "Макаревич - зрадник Батьківщини!" І розкидати листівки і яйця.
У момент інциденту в залі перебувало близько 500 осіб. Всі вони, а також виступали змушені були покинути приміщення. Концерт продовжився більше ніж через дві години після дзвінка Макаревича Володимиру Співакову. За фактом події дізнавачем УВС по Центральному адміністративному округу було порушено кримінальну справу за частиною 1 статті 213 КК РФ ( "Хуліганство").
В електронних ЗМІ з'явилася інформація про те, що "Інша Росія" взяла на себе відповідальність за акцію, яку провели "нацболи-ополченці, які прибули з Донбасу", проте Едуард Лимонов заявив: "Я нічого про це не знаю. Відкрив вранці новини і прочитав". Хоча в серпні письменник з приводу виступу Макаревича в Святогорську відгукнувся вельми грубо: "Макаревича необхідно покарати. Необхідно продемонструвати Україні і світу, що він ізгой, що заблукала вівця. Якщо Росія його не карає, виходить, що вона його виправдовує".
Макаревич же повідомив, що не планує подавати до суду на хуліганів: "Ну, що за кожним дурником бігати. Мені це настільки нецікаво, що я про це просто не думаю".
В кінці жовтня 2014 року Андрій Макаревич заявив про причетність першого заступника голови адміністрації президента В'ячеслава Володіна до подій навколо нього, які сам музикант називає цькуванням.
Глава адміністрації президента Сергій Іванов зауважив: "Робити більше Кремлю нічого, як обдзвонювати когось і змушувати скасовувати концерти. Просто люди, побачивши певні дії окремих представників шоу-бізнесу, роблять свої висновки і самі не хочуть купувати квитки на їхні виступи. Ну, а представнику шоу-бізнесу, щоб пояснити втрату своєї популярності, найпростіше сказати, що це кривава гебня, Кремль заважає народу відвідувати їхні концерти. Ви спробуйте людей змусити чи не піти, наприклад, на концерт Пола Маккартні, або The Rolling Stones, або Pink Floyd. Так сотні тисяч людей прийдуть. Політики тут немає ніякої, нуль. Всі ці пояснення від лукавого ".
В кінці жовтня 2015 року Макаревич взяв участь у вперше пройшла в Москві акції "Всесвітній шабат", що об'єднала відомих діячів культури, бізнесу і політики єврейського походження.
Чутки (скандали)
28 вересня 2011 року прямому ефірі "Нашого радіо" Макаревич виконав пісню політичної спрямованості "До нас в Холуево приїжджає Путін". "Радіо Свободи" пов'язує факт появи пісні з рішенням з'їзду партії "Єдина Росія" про висунення чинного прем'єра кандидатом у президенти. В інтерв'ю радіостанції музикант висловив думку про те, що ця ситуація позбавляє росіян вибору. Текст пісні присвячений підготовці до прийому В.В.Путіна в вигаданому селищі Холуево. Хід підготовки описується в деталях, в семи куплетах перераховуються різні грані життя вигаданої села. Історія має сумний кінець: візит Путіна в Холуево не відбувся і надії жителів зазнали краху. Сам автор в інтерв'ю говорив про те, що пісню не варто сприймати буквально, вона не про прем'єр-міністра Росії, а про холуйськими ставленні до начальству в Росії.
13 жовтня 2011 року пошуковий сервіс "Яндекс" дав збій на пошук фрази "До нас в Холуево приїжджає Путін", що викликало реакцію ЗМІ. Спеціаліст "Радіо Свобода" Михайло Соколов у своїй передачі 14 жовтня обігравав цей термін, використовуючи термін "холуяне" як приклад надзвичайно покірного електорату. Пісня була викладена на офіційному каналі радіостанції в сервісі YouTube. 12 жовтня 2011 року блогер Андрій Мальгін зробив цитату з цього запису і в перші два дні її подивилося більше 100 000 чоловік. Після цього, 18 жовтня "Наше Радіо" заблокувало відео цієї пісні, пославшись на авторські права шляхом блокування аккаунта Мальгін на YouTube.
Макаревич прокоментував скандал, який стався після того, як в блогах почала активно поширюватися запис його пісні "До нас в Холуево приїжджає Путін": "Ця влада не переймалася навіть створенням ілюзії вибору - це значить, що нас знову взагалі ні за що не тримають, здрастуй, Радянський Союз. І ось це мене (��мішно, так?) зачіпає найбільше. Двадцять п'ять років коту під хвіст. Залишилося терміново придумати якусь особливо потужну бомбу ", - цитує Макаревича кореспондент TheMoscowPost.
17 серпня 2014 року газета "Известия" опублікувала статтю "Співаки і негідники", в якій Олександр Проханов стверджував, що Макаревич дав концерт в Слов'янську перед українськими силовиками, тим самим "надихнувши військових на вбивство мирних жителів". Сам Макаревич неодноразово заявляв, що виступав на Україні перед біженцями і подав позов про захист честі і гідності. 18 листопада Савеловський районний суд Москви частково задовольнив позов Макаревича і стягнув з Проханова 500 тисяч рублів. 28 січня 2015 Мосміськсуд скасував рішення про стягнення на користь Макаревича 500 тис. Рублів з журналіста Олександра Проханова за цю публікацію.
У березні 2015 року музикант приїхав до Республіки Білорусь, щоб записати свою першу пісню білоруською мовою під назвою "Сніг", яка в оригіналі російською була випущена в 1970-і роки, і дав інтерв'ю виданню "Будзьма беларусамi", де розповів, чим білоруси відрізняються від російських: "Різниця є, звичайно. Хоча б навіть у ставленні до природи. у вас це відношення європейське, у нас - зіпсоване кочівниками. Кочівники звикли гадити, тому що вони не сидять на місцях: вони завтра їдуть далі. Можна не дбати про чистоту. Підозрюю, що у рос х це залишилося з часів татарського ярма ".
5 травня 2015 роки з'явився відеокліп, приурочений до українського свята - Дня пам'яті і примирення 8 травня, вийшов на телеканалі СТБ в рамках серії "Щоб пам'ятали". Макаревич згадує події, що передували початку Другої світової війни, міркує про те, як світ не хотів помічати агресію Гітлера. Напередодні 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні Андрій висловив свою думку про георгіївською стрічці, вважаючи, що її можуть носити тільки ті, хто цього дійсно заслужив.
6 липня 2015 року на сайті Грушинського фестивалю з'явилася замітка про загибель Макаревича. Цю інформацію оперативно спростували організатори фестивалю, а також, в більш грубій формі, - обурені друзі музиканта і сам лідер "Машини часу". Незабаром з'ясувалося, що сайт піддався хакерській атаці. Однак в соцмережах встигли висловити співчуття і активно коментували інцидент. Прес-секретар музиканта Антон Чернін підтвердив, що зі співаком все в порядку.
16 липня 2015 року було опубліковано "Пісня без назви", яка викликала резонанс у слухачів, які в коментарях приписують рядок "колишні брати мої" колегам Макаревича по групі "Машина часу", а також іншим рок-виконавцям і культурним діячам. Андрій також згадує в пісні "доморощений, битий-побитий" рок-н-рол і шкодує про завершення "золотої епохи".
?мішно, так?