- До 10 років думка дитини суд враховувати не зобов'язаний
- У виграшному становищі той, хто живе з дитиною
- Про випадки маніпуляцій з дітьми
- Чим керувався суд, залишаючи дочку з Андрієм Геращенко?
конфлікт в сім'ї бізнесмена Геращенко показав, що при розлученні суд не завжди займає сторону матері, навіть якщо вона не п'є і піклується про дитину. Ми поцікавилися, як часто подібні випадки зустрічаються в судовій практиці.
Фото: Reuters
"За право бути разом!" Колишня дружина бізнесмена Геращенко збирає підписи, щоб повернути дочку
До 10 років думка дитини суд враховувати не зобов'язаний
Останнім часом батьки активізувалися в боротьбі за право виховувати своїх дітей, розповідає юрист громадського об'єднання «Захист прав батьків і дітей» Ольга Дударєва. При цьому найчастіше вони звертаються до суду для визначення порядку спілкування. Те, що дитина повинна жити з мамою, навіть між батьками часто не обговорюється.
З 2002 року в практиці юриста бували випадки, коли батьки намагалися оскаржувати цю аксіому. За умови, що мати адекватна, не зловживає, приділяє дитині час, шансів у них практично немає, запевнила нас Ольга Дударєва. Особливо якщо дитині - до 10 років. З цього віку суд зобов'язаний враховувати думку дитини, якщо воно не суперечить його інтересам. А малюкам прямих питань не задають. Через психодіагностику з'ясовують, до кого дитина більше прив'язаний. Але це всього лише один з критеріїв, якими керується суд.
Що враховується:
- хто проявляє велику турботу і увагу по відношенню до дитини;
- прихильність дитини до кожного з батьків;
- особисті якості батьків;
- створення належних матеріально-побутових умов;
- створення морально-психологічної атмосфери;
- забезпечення належного рівня виховання.
У виграшному становищі той, хто живе з дитиною
Згідно із законом перевага в грошах і в житло не може бути головним аргументом, щоб відправити дитину з мамою чи батьком. Тому для суду важливо з'ясувати, хто з батьків приділяє більше уваги дитині. Хто водить його в школу і відвідує батьківські збори? Хто займається з дитиною після уроків і проводжає на гуртки, тренування? Хто встає вночі, коли він хворіє? Хто готує йому вечерю і збирає «ссобойку»? До кого більше прив'язана дитина? Зазвичай у виграші той, хто живе з дитиною під час суду і кілька місяців до початку процесу, пояснює юрист.
У тих поодиноких випадках, коли в практиці Ольги Дударєва батьки вигравали справу, діти якраз-таки жили з татом.
- У мене був випадок (причому я виступала тоді на стороні матері), коли жінка поїхала в Санкт-Петербург. Залишила дитину на час з татом, щоб налагодити там побут, зняти квартиру і вже в нормальні умови запросити дитину. Суд виходив з того, що дитина живе з батьком, який проявляє про нього турботу, має вже сформовану атмосферу, свій будинок. Навіщо йому міняти те, що вже є? Адже для дитини зміна місця проживання - теж стрес.
На думку суду, продовжує юрист, нормальна мати забере дитину з собою, куди б вона не поїхала (мова йде про тривалі терміни). Якщо жінка вирішує, що батькові можна довірити чадо, чому його не можна залишити в уже звичних умовах? У таких випадках в суді зазвичай посилаються на те, що обоє батьків мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей (ст. 76 Кодексу про шлюб та сім'ю).
- Я бачу, як правило, ситуацію навпаки. Жінка забирає дитину, і батькові ще спробуй з ним пообщайся. В основній своїй масі матері не можуть залишити дитину навіть на один день. І який би чудовий не був тато, в результаті дитини безумовно залишають з мамою.
Незважаючи на те, що закон єдиний для обох батьків, чоловікам зазвичай доводиться надавати більше аргументів, ділиться досвідом Ольга Дударєва. Наприклад, якщо мама працює за графіком «два через два», до неї питань не буде, а у батька зайвий раз запитають, чи зможе він виконувати свої обов'язки.
Про випадки маніпуляцій з дітьми
В адвокатському бюро «Право і сімейна медіація» з 2011 року було 6 випадків, коли діти залишалися з батьками і це рішення встояло все перегляди. За словами керуючого партнера Олени Жданович, це немало, враховуючи, що раніше такі вердикти судді виносили в крайніх випадках. Найчастіше, розповідає адвокат, суд визнає позовні вимоги батька, коли матері хочуть жити своїм життям і особливо не зацікавлені в дитині.
- Ось у нас зараз є така справа: троє дітей, у матері - любов, вона виїхала в інше місто, залишила дітей з батьком і не оголошується. Тут, звичайно, діти залишаться з батьком. Але бувають випадки маніпуляцій з дитиною, коли батько насильно його утримує. У нас було таке діло. Батько забрав дитину на канікули, мати в цей час була в іншій країні, а потім він в Білорусі визначив місце проживання дитини. Рішення суду пізніше скасували. Жінка повернулася за дітьми і довела, що колишній чоловік її обдурив.
Фото: Reuters
Переглядають рішення за місцем проживання дитини часто, каже адвокат. Діти ростуть, у них змінюються вимоги і інтереси. Батьки або оскаржують попереднє рішення суду, або звертаються з новим позовом.
Якщо в суді виникають спірні питання, наприклад, один з батьків стверджує, що проти нього налаштовують дитину, проводиться судова психолого-психіатрична експертиза. На думку адвокатів, налаштувати дитину на негатив дуже легко, причому деякі батьки роблять це несвідомо. Вони перемелюють кісточки колишньому чоловікові / дружині по телефону, в колі друзів і знайомих, і у дитини формується певна думка про інше батьку. Бували випадки, коли вже доросла дитина, усвідомивши ситуацію, йшов до того з батьків, проти якого його налаштували.
Іноді діти з самого початку не дають привести рішення суду у виконання. Судові виконавці приходять забирати дитину, а він тримається за папу (або маму) і відмовляється переїжджати. У більш старшому віці примусити дитину виконувати рішення суду взагалі неможливо: після школи він повернеться до того з батьків, з яким йому комфортніше.
На переконання Олени Жданович, в суді інтереси дитини в будь-якому випадку ущемляються, якщо йому не дозволяють бачитися з іншим батьком. Тому після винесення рішення за місцем проживання потрібно обов'язково швидше розібратися, як дитина буде спілкуватися з тим, хто програв батьком. А краще не доводити справу до суду, домовитися самим або через медіатора.
- Якщо чесно, ми, адвокати, в жаху від цих судових процесів. І завжди хочеться сказати: люди, схаменіться, що ви творите! Це ж божевілля якесь - що твориться зараз в судах! Діти стали інструментом для маніпуляцій. Очевидно, що колишнє подружжя вирішують свій конфлікт через дітей. Хочеться нагадати таким людям, що подружні стосунки припиняються, а батьківські - залишаються назавжди. Розлучення з дитиною бути не може.
Чим керувався суд, залишаючи дочку з Андрієм Геращенко?
З урахуванням інформації від адвокатів ситуація в родині Геращенко стає більш зрозумілою. Представляємо більш детальну аргументацію рішення суду (з матеріалів мотивувальної частини).
Доведено, що батько й мати з народження дитини проявляли турботу і увагу до дитини. З моменту розпаду сім'ї вони рівноцінно брали участь у вихованні та утриманні дочки. Обидва добре забезпечені, мають приблизно рівні можливості для створення дитині хороших умов в побуті, виховання дочки і освіти. У суді один одного колишнє подружжя характеризувати як хороших батьків. За висновком органу опіки та піклування, проживання як з батьком, так і з матір'ю не суперечить інтересам неповнолітньої.
Психолого-педагогічна діагностика показала, що значущими для дівчинки є і мати, і батько. З обома батьками у дитини склалися прекрасні взаємини. При цьому встановлено, що в даний момент дівчинка більше прив'язана до батька. Також, на думку суду, батько приділяє більше уваги розвитку і освіти дитини.
Так, саме Андрій Геращенко визначив дитини в державну білоруську гімназію. До цього дівчинка вчилася в Москві в недержавному установі «Британська міжнародна школа», освіту в якому не відповідає стандартам РБ і РФ. Підкреслюється, що атестат російського зразка в цій школі не видають.
За запевненням свідків, на момент надходження дівчинки в гімназію в Мінську вона не вміла писати прописними літерами, не встигала з білоруської мови та літератури. До кінця навчального року дитина показав прогрес, і це розцінили на користь батька.
Батько вже 2 роки водить дитину на індивідуальні тренування з плавання, а з кінця 2014 року - на фігурне катання. Мати, в свою чергу, не підтвердила документами, що дитина в Москві займався в гуртках і секціях. За фото і відео суд дійшов висновку, що батько з дочкою більше часу на відпочинок проводять разом, він організовує понад пізнавальний і різноманітне дозвілля. Підкреслюється, що у батька склалися хороші відносини з дочкою, в його родині комфортна атмосфера.
Обоє батьків створили хороші умови для виховання дитини. У батька квартира площею понад 250 квадратів, у дівчинки є дві просторі кімнати для сну та ігор. Мати також планувала жити з дочкою в Мінську - у неї у власності квартира більше 115 квадратів, але ремонт в ній був готовий тільки в дитячій. Жінка надала договір ренти на знімне житло - квартиру з хорошим ремонтом і окремою кімнатою для дитини. Суд постановив, що в орендованій квартирі речі дитині належати не будуть, дівчинка буде обмежена в оформленні своєї кімнати. А у батька дитина жила з народження, а також останні півроку. Інтер'єр там розроблений спеціально для дитини, обстановка знайома і звична. А тому дівчинці буде краще жити з батьком.
Нагадаємо, Ілона Геращенко готує скаргу до Верховного суду, а також звернулася з відкритим листом до Адміністрації президента. Під її петицією підписалися понад 7 тисяч осіб.
У Мінському міському суді навіть за письмовим запитом відмовилися коментувати сімейний конфлікт Геращенко і в цілому обговорювати досвід суддів щодо визначення місця проживання дітей з батьками. У Верховному суді нам повідомили, що статистика про вирішенні судових спорів на користь батьків і матерів в Білорусі не ведеться.
Хто водить його в школу і відвідує батьківські збори?Хто займається з дитиною після уроків і проводжає на гуртки, тренування?
Хто встає вночі, коли він хворіє?
Хто готує йому вечерю і збирає «ссобойку»?
До кого більше прив'язана дитина?
Навіщо йому міняти те, що вже є?
Якщо жінка вирішує, що батькові можна довірити чадо, чому його не можна залишити в уже звичних умовах?
Чим керувався суд, залишаючи дочку з Андрієм Геращенко?