Раду Поклітару через тиждень випускає найдорожчий свій балетний проект - "Жизель" - на основі музики Адольфа Адана, але, природно, зі своїм сучасним ризикованим поглядом на класичну історію кохання.
Випуску вистави передували успішні гастролі "Київ модерн-балету" Поклітару в Голландії і Бельгії (з виставою "Кармен. TV"). І, на жаль, бельгійський маршрут був скорочений через теракти. Раду каже, що побоювався скасування всіх виступів, проте виступили в місті Хасcелт в величезному театрі - і глядачі приймали українських артистів стоячи. Поклітару в ці дні буквально "живе" в репетиційній залі. Репетирують два склади "Жизелі" - Анна Герус і Галина Микитюк. Він каже, що балерини дуже різні: "Анечка чорненька, а Галя біленька. Галя м'якше, але всередині відчувається нерв. Аня ж пропонує свій внутрішній малюнок образу". З цим балетом Адольфа Адана у Раду Поклітару пов'язано безліч дитячих і юнацьких вражень. Він бачив багатьох великих виконавиць Жизелі - і наживо, і в запису. Галину Уланова, Наталю Макарову, Катерину Максимову.
- Я ж виріс у балетній родині. Папа-мама - солісти Молдавської національної опери. Тому "Жизель" завжди була в трійці моїх улюблених балетів. Два інших - "Баядерка" і "Сильфіда".
цей фантастичний балет на лібрето Анрі де Сен-Жоржа, Теофіля Готьє і Жана Кораллі (за легендою, переказаної Генріхом Гейне) побачив світ рівно 175 років тому. Прем'єра відбулася в Парижі в театрі Королівської академії музики на сцені Опера Ле Пелетье. Партію Жизель виконала Карлотта Грізі. З тих пір історія кохання Жизелі полонила весь світ.
Раду Поклітару переніс дію балету на сцену екс-Жовтневого палацу, де раніше з успіхом йшов його "Лускунчик". Цим підкреслена масштабність видовища, яке передбачає серйозний бюджет.
- Раду, в чому, на ваш погляд, головна загадка Жизелі? Чому цей балет має таку довгу і успішну життя?
- Ви маєте рацію, загадка дійсно є. Власне, в кожному геніальному творі є своя загадка. Мабуть, важливим є те, що в Карлотту Грізі були закохані в момент роботи все - і балетмейстер, і лібретист, і перший виконавець партії Альберта. А коли творчий процес замішаний на такій величезній любові, все це передається і самому балету. Класична версія "Жизелі" - абсолютний еталон. Треба розуміти, що з усіх існуючих класичних балетів в
більш-менш первозданному вигляді збереглася саме вона ...
Проте, Раду Поклітару репетирує свою версію любові і страждань Жизелі. Він перетворює цю героїню в дитя великого сучасного міста і його околиць. Причому не дуже благополучних. Під час репетицій Раду говорить своїм артистам, що в цій Жизелі глядач повинен дізнатися дівчину нашого часу, щоб співпереживання було абсолютним. І в цьому прем'єрному балеті, і в багатьох інших - немає пуантів. Як каже балетмейстер, в його репертуарі пуанти присутні тільки в одній виставі - In pivo veritas. Так що в "Жизелі" не пуантів, а будуть босі ноги, спеціальні танцювальні кросівки, навіть туфлі на підборах. "Будь-які види взуття, але тільки не пуанти!" - підкреслює Поклітару.
Під час репетицій, природно, підмиває запитати постановника: а чи багато залишиться від самого першоджерела? Раду каже, що залишиться чудова музика Адольфа Адана, в цілості й схоронності будуть і всі персонажі (Жизель, Альберт, Ганс, Мати, ін.). Правда, як завжди у Поклітару, ці герої будуть виконувати інші функції. І історія нам усім відкриється зовсім інша. Раду Поклітару тут же зазначає, що, ніколи заздалегідь не розкриває сюжетні особливості своїх балетів, інакше глядачам буде нецікаво. Є ще одна причина таких таємниць. На думку Поклітару, різні глядачі після його прем'єр пропонують свої версії побаченого. Ось він і хоче побачити, порівняти.
- Зовсім недавно ви стали лауреатом Національної премії ім. Тараса Шевченка. Вас не дорікали, мовляв, громадянин іншої країни отримав українську національну премію?
- Та ні! Не було таких закидів. У всякому разі, з моїх друзів - ніхто. Всі були щиро раді тому, що я отримав цю почесну премію. А ворогів я не знаю. Дуже важливо, що Шевченківська премія звернула увагу на сучасну хореографію в Україні. І я гордий за всю нашу танцювальну братію. Тому що мистецтво сучасного танцю надзвичайно затребуваним у всьому цивілізованому світі. Це один із пріоритетних напрямків сьогодні. Через нього зчитується розвиток сучасної культури. Сучасний балет користується величезною підтримкою як на державному рівні, так і в формі приватних меценатських ініціатив - в Європі, США. Прекрасно, що в Україні є ансамбль Павла Вірського. Але це не вся хореографія, не вся сучасна світова культура.
- Раду, що все-таки найважливіше для сучасного танцівника - хореографічну майстерність або виняткове артистичне початок?
- Тут важливий комплекс. Без танцювального таланту і артистичного наповнення артист буде неповноцінний. Кастинг в "Київ модерн-балет" складається з двох частин. Урок класичного танцю. І імпровізація в моєму стилі, постановка акторських завдань: сміх, плач, крик, пологи, смерть. Щоб я розумів, хто з цих кандидатів - справжній артист, у кого немає затиску.
- Ви афішіруете бюджет своєї "Жизелі", якщо підкреслюєте, що це ваш найдорожчий проект в рамках "Київ модерн-балету"?
- Ні. Я ніколи не говорю про гроші. А навіщо? Це ж не додасть цінності спектаклю. І нічого від нього не зменшить. Можна зробити шалено дорогий проект за 1,5 млн дол. - і це буде жахливо погано. А можна і за 1 тис. Дол. Зробити справжній витвір мистецтва.
... Важливо підкреслити, що саме в цьому році "Київ модерн-балет" відзначає своє 10-річчя. У 2006-му цей театр був заснований в столиці України за підтримки мецената Володимира Філіппова. За 10 років в житті театру бували різні періоди: не завжди вдавалося знаходити таких ось соратників, поціновувачів і покровителів
сучасного балету. Сьогодні, на щастя, театру допомагає меценат Людмила Русаліна: багато в чому завдяки їй "Жизель" і відбулася - при величезних витратах на декорації, костюми etc.
- Все-таки в ваш театр частіше приходять меценати, ніж в інші колективи? Чому так виходить?
- Ніхто до нас особливо не приходить. Так, був Володимир Філіппов 10 років тому. З'являлися інші люди, які допомагали нам. Але не на постійній основі. Допомагав Володимир Бородянський - керівник відомого телехолдингу. І ми до сих пір з ним дружимо. Була також меценатська підтримка від Андрія Демидова з Пермі, коли ми випускали "Лебедине озеро". Але все це були точкові акції. Проте, я не втрачаю надії, що, врешті-решт, ми вийдемо на європейський варіант життя театру, коли на серйозній основі серйозні люди вкладають кошти в розвиток мистецтва. І знають, навіщо це роблять. Адже наша країна років через 10-20 буде зовсім інший. І інвестиції в культуру - тобто в майбутні покоління - потрібно робити вже сьогодні. Ось ви запитуєте про меценатство, і я чесно признаюсь, що протягом семи років ретельно шукав людину, яка могла б підтримати наш театр. Тому що без такої підтримки театр б просто закрився. Раптом зовсім випадково напередодні "Жизелі" з'являється така людина - Людмила Русаліна! І я пишаюся тим, що в Україні є люди, безкорисливо допомагають сучасному балету. Причому не тільки допомагають, але і щиро люблять це мистецтво.
- Все-таки тяжіння бренду Раду Поклітару має значення?
- Багато чого в цьому житті вирішується на рівні особистих контактів, особистих симпатій і антипатій. Але оскільки "Київ модерн-балету" вже 10 років, то приємно, якщо ви це називаєте брендом. У всякому разі, ми безальтернативні. Самі-самісінькі. І я говорю про це і з гордістю, і з сумом. Було б чудово, якби мистецтво сучасного танцю в Україні (найбільшої європейської країні) було також розвинене, як у маленької Голландії або в тій же Бельгії, недавно пережила трагедію. До слова, я лише недавно відкрив для себе приголомшливий бельгійський сучасний танець. А скільки тієї Бельгії? Як Київська область.
ДО РЕЧІ. Прем'єра балету "Жизель" від Раду Поклітару відбудеться 9 і 10 квітня на сцені Міжнародного центру культури і мистецтв (екс-Жовтневий палац). Художник - Андрій Злобін. Костюми - Ганна Іпатьєва. Головні партії: Анна Герус, Андрій Чаплик, Галина Микитюк, Артем Шошин.
Раду, в чому, на ваш погляд, головна загадка Жизелі?Чому цей балет має таку довгу і успішну життя?
Під час репетицій, природно, підмиває запитати постановника: а чи багато залишиться від самого першоджерела?
Вас не дорікали, мовляв, громадянин іншої країни отримав українську національну премію?
Раду, що все-таки найважливіше для сучасного танцівника - хореографічну майстерність або виняткове артистичне початок?
Ви афішіруете бюджет своєї "Жизелі", якщо підкреслюєте, що це ваш найдорожчий проект в рамках "Київ модерн-балету"?
А навіщо?
Все-таки в ваш театр частіше приходять меценати, ніж в інші колективи?
Чому так виходить?
Все-таки тяжіння бренду Раду Поклітару має значення?