9.07.2018
Мінсільгосп РТ створює новий ГУП для підйому сільгоспкооперацію, але поки багатьом фермерам не вистачає завзятості, навіть щоб зареєструватися
«Муніципальна влада займається цим факультативно, глави поселень повністю цим ставлять собі за мету», - вказав сьогодні в Держраді РТ міністр сільського господарства РТ Марат Ахметов на недостатність пропаганди кооперації «на місцях». Нове бюджетна установа під «це» вже створюється, гроші є, а якщо не вистачить - під ніж пустять інші програми підтримки. Про те, як Мінсільгосп РТ проводить операцію «Сільгоспкооперація» - в репортажі «БІЗНЕС Online».
Марат Ахметов і Юрій Камалтинов Фото: gossov.tatarstan.ru
ВСЕ ДЛЯ КООПЕРАЦІЇ: МАРАТ АХМЕТОВ СТВОРЮЄ НОВЕ ГБУ І ХОЧЕ ПІДСИЛИТИ РОБОТУ «НА МІСЦЯХ»
Сьогодні в стінах Держради РТ фермери, чиновники, кооператори і депутати з республіки і регіонів РФ міркували про те, як розвивати і що робити з сільськогосподарської кооперацією в республіці. «Був такий період, коли даним напрямком не приділялося належної уваги, руйнувалися старі схеми взаємодії. Система кооперації була потужним двигуном за радянських часів », - відкрив першу науково-практичну конференцію« Кооперативний рух в системі розвитку сільських територій »заступник голови Держради РТ Юрій Камалтинов.
Міністр сільського господарства і продовольства РТ Марат Ахметов почав з того, що в сільській місцевості проживає понад 900 тис. Жителів республіки (23%), є 450 тис. Особистих підсобних господарств, 5 тис. Селянських фермерських господарств. Всі разом вони справили в 2017 році продукції на 130 млрд рублів, яка, за словами Ахметова, «вимагає ефективної товарної реалізації». Для порівняння: сукупний обсяг послуг сельхозкооператоров становить 23 млрд рублів. Міністр вказує на необхідність залучення в оборот і ефективного використання занедбаних земель. «На жаль, я це кожен раз наголошую, на місцях влада щодо пасивна, - визнав Ахметов. - Особливо поселенська влада пасивна. У нас потенціал населення значно вище! »
Глава Новошешмінском району РТ В'ячеслав Козлов з цим не погодився. «Так, може бути, робота недостатня, але кожен голова району, сільського поселення робить все, але не все виходить», - сказав Козлов.
Ахметов вважає, що курирувати цю роботу в районах повинні люди, що займають посаду не нижче заступника голови району або заступник керівника виконкому. У міністерстві потребкооперацию курирує окремий заступник Ришат Хабіпов, в допомогу йому створюється ДБУ «Центр кооперативних компетенцій». Ахметов хоче бачити в кожному районі представника нової структури.
«Ні в якому разі на місцях не можна факультативно займатися діловою активністю сільського населення, - вважає Ахметов. - На місцях муніципальна влада займається цим факультативно, глави поселень повністю цим ставлять собі за мету. Тим більше тут не стоїть проблема, звідки брати гроші ». Міністр уточнив, що в 2017 році на підтримку фермерів було направлено 1,6 млрд рублів, в цьому році на грантову підтримку вже направлено 400 млн рублів. За 2015-2018 роки 28 сільгоспкооперативів РТ отримали грантів на 432 млн рублів.
фото: gossov.tatarstan.ru
«Роз'єднаність МИ НАВЧИЛИСЯ ВИРОБЛЯТИ БАГАТО ТОВАРІВ, АЛЕ В ЧАСТИНИ РЕАЛІЗАЦІЇ ...»
Ахметов переконаний, що резервів у сільськогосподарських кооператорів досить і показник в 23 млрд рублів наданих послуг повинен збільшуватися в півтора рази і більше, оскільки ті ж СФГ і ЛПХ виробляють продукцію на 130 млрд рублів. «Роз'єднаність ми навчилися виробляти багато продукції, але в частині реалізації матеріальна база потребує більшої підтримки», - підкреслив міністр.
Завкафедрою менеджменту і торгового справи Російського університету кооперації, голова асоціації молочних виробників Московської області Дмитро Валігурський і зовсім дійшов до заяви, що майбутнє Росії за планово-ринкової кооперативної економікою. «Ми приходимо в магазин, на полицях 44 найменування молока, а фермерське 45-е, - обурювався Валігурський. - У Росії на п'ять років вперед завезли сухого молока, зможемо ми з ними конкурувати? Завдання кооперації - налагодити збут. Ми, виробники, розуміємо ціну питання, але ми не риночники. Нас цьому ніхто не вчив ».
Як стало відомо на нараді, Татарстан потрапив в число пілотних регіонів програми розвитку сільгоспкооперацію в РФ. «Це велика відповідальність, але, з іншого боку, там мало грошей», - позначив ситуацію Ахметов, не виключивши, що заради федеральної доведеться «різати» інші програми підтримки.
Тахір Хадеев Фото: gossov.tatarstan.ru
Голова комітету Держради РТ по екології, природокористування, агропромисловій та продовольчої політики Тахір Хадеев запропонував розібратися, куди потім реалізувати продукцію, перш ніж її виробляти. «Населенню, кооперативам потрібно надати готові типові бізнес-плани з виходом на реалізацію продукції», - відповів на власне запитання Хадеев, продовживши тим, що кооперативи можуть створювати власні магазини або «магазини в магазинах» (полки з фермерської продукцією в торгових мережах).
Щось схоже вже є в сусідньому Башкортостані - про це розповів начальник відділу кооперації вже створеного в РБ «Центру сільськогосподарського консультування Республіки Башкортостан». А представник Ульяновського аграрного університету Ільдар Нуретдінов розповів, що в області є свій фермерський бренд «Симбірська село» і навіть невеликий логістичний центр потребкооператіва «Сімбірскагро» (з холодильним і виробничим обладнанням).
Споживкооперації У РТ: «НЕ ЗАВЖДИ БУВАЄ СЛАДКО», ПЕРЕВАГИ І ТРУДНОЩІ ОФОРМЛЕННЯ
Глава комітету додав, що для кооперативів залишаються недоступними пільгові кредити. Є і труднощі з оформленням кооперативу - зареєструвати його можна тільки в 18-й податкової інспекції в Казані, і все пайовики повинні брати участь у цій процедурі. «Кілька разів повертають документи через помилки, але у кого їх не буває? І кожен раз кооператив сплачує мито, а після другого разу у багатьох пропадає інтерес до створення кооперативу! »- нарікає Хадеев.
А ось глава КФГ «Рамаевское» Фарід Хайрутдинов розповів про свою схемою кооперації з фермерами: виведених в інкубаторі каченят СФГ передає «колегам» на відгодівлю, а через 42 дня викуповує у них вже готових для забою качок. Взявши стадо на 10 тис. Голів, фермер може виручити 1 млн рублів.
«Не завжди буває солодко, звичайно, - обмовився Хайрутдинов і розповів про те, що зараз СФГ будує цех глибокої переробки. - Будуємо не для того, щоб заробити, а щоб селянам продати подорожче ».
Фарід Хайрутдинов Фото: gossov.tatarstan.ru
Міністр пізніше зауважив, що, коли Хайрутдинов йшов з «Едельвейса», у нього не було ні одного сивого волосся. «Увійшов в кооператив - і став сивим!» - пожартував Ахметов. «Але волосся мене не покинули!» - відповів під сміх залу Хайрутдинов.
Тут Хайрутдинов сказав, що за підтримки Марата Готовіча його СФГ виграло «тендер» в рамках однієї з державних програм і отримає 30 млн рублів на будівництво цеху. «Тендер не вигравав за підтримки Марата Готовіча», - обережно зауважив міністр, а Хайрутдинов поправився, що так чи інакше міністр «показав напрямок».
Гендиректор СФГ вважає, що є необхідність зведення для кооператорів єдиного логістичного Агроцентру, який зміг би знижувати витрати при доставці продукції в мережі, споживачам.
«Суші, піцу ж розвозять безпосередньо споживачеві! - нагадав Хайрутдинов. - Необхідно обійти тих товаришів, які сьогодні сидять у мене на шиї. Я витрачаю 6 рублів зі ста рублів, щоб довезти до "Ашана"! Те ж саме витрачають інші. Якщо нас буде 20 чоловік, то витратимо два рубля ».
Торкнувся Хайрутдинов і тему зонтичного бренду «Національна торгова марка». З'ясувалося, що за три роки існування ГУП «Національна торгова марка» на чолі з Ілсуром Сафіулліним видало дозвіл на використання торгового знака тільки 12 підприємствам, в їх числі немає СФГ «Рамаевское».
«Потрібно виконати деякі вимоги, - сказав Сафіуллін у розмові з" БІЗНЕС Online ". - М'ясо стандартне, а ми хочемо, щоб воно відповідало вищим стандартам. У продукції повинна бути унікальність. Вони підтягуються, і я думаю, що в цьому році ми досягнемо з ними домовленості ».
У Росії на п'ять років вперед завезли сухого молока, зможемо ми з ними конкурувати?«Кілька разів повертають документи через помилки, але у кого їх не буває?