МАРХИ - Московський архітектурний інститут (Державна академія)

НАВЧАЛЬНІ ПОСІБНИКИ

Науково-виробничий центр з вирощування агропродукції в умовах космосу

Дипломний проект - Шульга Д.В. 2016р. МАРХИ. Рук. проф. Шувалов В.М. проф. Корсі Н.Б. доц. Рябов А.В.

Історія кафедри.

Кафедра архітектури сільських населених місць МАРХИ була утворена в роки початку освоєння цілинних земель, коли була гостра потреба в підготовці кваліфікованих архітектурних кадрів для проектування великого числа нових селищ в районах освоєння - в Казахстані, в Поволжі та на Уралі (60-ті роки ХХ століття) . Кафедра входила до складу факультету архітектури промислових споруд. Першим її керівником був заслужений архітектор Росії, професор, кандидат архітектури Мусатов Валентин Васильович. Кафедра до 90-х років вела підготовку архітекторів, які спеціалізуються на проектуванні великих агропромислових комплексів і підприємств, будівництво яких в ці роки було пріоритетним, з 90-х років кафедра під керівництвом доктора архітектури, професора Новікова Володимира Олександровича (учня і соратника професора Мусатова В. В.) веде підготовку архітекторів для проектування сільській та заміській середовища - планування і забудови поселень всіх видів житлових, громадських і виробничих комплексів, будівель і споруд. З огляду на розміщення цих об'єктів в природному середовищі, кафедра особливу увагу приділяє питанням взаємозв'язку архітектури і природного середовища, архітектури та екології, проектування енергозберігаючих будівель і енергобіологіческіх комплексів.

Тепличний комплекс екзотичного рослинництва на Камчатці

Тепличний комплекс екзотичного рослинництва на Камчатці

Дипломний проект - Тер-Степанян А.Л. 2016р. МАРХИ. Рук. проф. Шувалов В.М. проф. Корсі Н.Б. доц. Рябов А.В.

Завідувач кафедри Новіков Володимир Олександрович - доктор архітектури, професор, Заслужений архітектор Росії, Почесний архітектор Росії, Почесний працівник вищої професійної освіти, член-кореспондент Міжнародної академії інформатизації, автор понад 100 проектів і будівель, понад 80 наукових публікацій в галузі архітектури промислових і агропромислових об'єктів.

Основні дисципліни і характер сучасної роботи кафедри.

Виконання великих національних проектів, таких як розвиток сільського господарства, програм житлового будівництва вимагає підготовки архітекторів нового покоління. Кафедра вважає, що пріоритетним напрямком виконання житлових програм є будівництво малоповерхових будинків в заміських та сільських поселеннях. Забута за радянських часів практика будівництва приватного житлового будинку, сільської садиби, сімейної ферми повинна бути відроджена. Тому в програмі теоретичного курсу, курсового і дипломного проектування є тема «Архітектурний ансамбль заміської садиби», де студенти вивчають проблеми планування селищ, планування і забудови території садиби, архітектури житлових будинків садибного типу і комплексу господарських будівель і споруд. Різновидом садиби є і фермерське господарство з розвинутою виробничою зоною. При цьому особлива увага приділяється питанням екології, зв'язку з природним оточенням і економії енергоресурсів (використання енергії сонця, вітру, гідроресурсів та біопалива).

В області розвитку сучасного агропромислового комплексу кафедра орієнтується на впровадження в проекти студентів сучасних технологій нового покоління в галузі рослинництва, землеробства, тваринництва, птахівництва і інших галузей агропромислового виробництва. На курсових і дипломних проектах виконують цікаві теми по архітектури високомеханізованих і автоматизованих теплиць, оранжерей, птахофабрик, тваринницьких комплексів, підприємств з переробки та зберігання сільгосппродукції.

Кафедра архітектури сільських населених місць веде підготовку висококваліфікованих фахівців архітекторів широкого профілю за напрямками: бакалаврат (бакалавр архітектури), магістратура (магістр архітектури), аспірантура (кандидат архітектури) і докторантура (доктор архітектури) з урахуванням специфіки об'єктів сільської середовище та агропромислового комплексу.

В рамках цих напрямів на кафедрі виконуються проекти планування і забудови селищ нового типу, проекти планування і забудови сільської садиби, проекти архітектури житлових, громадських і виробничих будівель та споруд в сільській та приміській середовищі.

Теоретичний курс спеціалізації включає курс лекцій з архітектурно-планувальної організації заміських та сільських поселень і типології сільськогосподарських комплексів, будівель і споруд (житлових, громадських і виробничих).

Дипломне проектування ведеться за такими трьома основними напрямками:

а) містобудівне напрямок (проект розміщення, планування і забудови нових і реконструкції існуючих поселень);

б) архітектурне проектування нових видів комплексів, будівель і споруд в заміській і сільському середовищі (житлових, громадських, виробничих);

в) концептуальні та пошукові теми, пов'язані з агропромисловим комплексом (наприклад: енергобіологіческій комплекс, навчальний центр технологій АПК, інститут екології гідросфери, комплекс по вирощуванню тунця в світовому океані і інші теми, що вимагають наукового пошуку, аналізу та експериментального, пошукового проектування).

Колектив кафедри веде науково-дослідну роботу в рамках наукової школи «екологічні проблеми сільської архітектури» спільно зі студентами, аспірантами і здобувачами.

Список педагогів і їх напрямок роботи:

  • Новіков Володимир Олександрович (завідувач кафедри, доктор архітектури, професор - проектування селищ, житлових, громадських і виробничих будівель. Керівник наукової школи «Екологічні проблеми сільської архітектури»;

  • Гераскін Микола Миколайович (професор, кандидат архітектури, проектування виробничих об'єктів, фермерських господарств, з урахуванням екології та енергозбереження);

  • Новікова Наталія Володимирівна (професор кафедри, практикуючий архітектор - автор планування і забудови ряду котеджних селищ в Підмосков'ї, - архітектура житлових і громадських будівель, проектування теплиць, оранжерей, зимових садів);

  • Корсі Віктор Євгенович (професор кафедри, керівник персональної творчої майстерні в Москві - проектування житлових, громадських та спортивних споруд в т.ч. гірськолижних);

  • Корсі Наталія Борисівна (професор кафедри, - практикуючий архітектор, проектування житлових, громадських та спортивних споруд);

  • Коршаков Федір Миколайович (професор, кандидат архітектури, за сумісництвом - зав.учебним відділом МАРХИ, - проектування житлових і громадських будівель);

  • Шувалов Василь Максимович (професор, член спілки Московських архітекторів, член Європейської Академії природничих наук м Ганновер, кандидат архітектури, практикуючий архітектор, автор планування і забудови 40 великих об'єктів Агропрома центрального регіону РФ, автор 60 проектів фермерських господарств в Московській, Тульській і Рязанській областей ; сфера наукових інтересів - проектування об'єктів дорожнього сервісу, об'єктів туризму і багатофункціональних межселенних об'єктів в сільському середовищі, автор 167 наукових публікацій в області архитекту ри придорожніх і рекреаційних об'єктів);

  • Лопаткіна Катерина Юріївна (доцент кафедри, практикуючий архітектор, проектування інтер'єру, дизайн середовища);

  • Рябов Олексій Владиславович (доцент кафедри, кандидат архітектури, практикуючий архітектор, проектування енергозберігаючих комплексів).

  • Маркова Ольга Костянтинівна (доцент кафедри, кандидат архітектури, практикуючий архітектор, проектування енергозберігаючих та енергоефективних будівель).

  • Демидова Маргарита Олександрівна (професор кафедри, і кафедри комплексної професійної підготовки кандидат архітектури,;

  • Орлова Ірина Германівна (доцент кафедри, практикуючий архітектор - проектування житлових, громадських і виробничих будівель);

  • Северина Катерина Олександрівна (викладач, практикуючий архітектор, проектування будинків і дизайн інтер'єру, виставкова діяльність).

студенти:

На кафедрі навчаються 4 групи студентів (3,4 і 5 курси) і 1 група дипломників. У кожній групі від 12 до 25 осіб. Запис на кафедру ведеться після закінчення 4-го курсу і захисту диплома бакалавра. Щорічний випуск - в середньому 15 осіб.

Розклад роботи:

Робота педагогів кафедри ведеться відповідно до розкладу занять в інституті. З кожною групою студентів працюють 3 викладачі. Кожна група студентів займається архітектурним проектуванням 2 дні на тиждень (10 годин на тиждень).

  • Група 3 курсу - середа і субота

  • Група 4 курсу - понеділок і четвер

  • Група 5 курсу - вівторок і п'ятницю

  • Група дипломників - вівторок і п'ятницю

  • Лекційний курс читається 1 раз в тиждень (2 години)

Методичні матеріали:

На кафедрі розроблений і постійно оновлюється весь комплекс навчально-методичних матеріалів (підручник, навчальні посібники, методичні вказівки по курсовому і дипломному проектування, програми-завдання на всі курсові та дипломні проекти). За 2003-2016гг. педагогами кафедри підготовлені та опубліковані нові навчальні посібники:

Новиков В.А.

  • Новиков В.А. Архітектурна організація сільського середовища. Навчальний посібник. М., Архитектура-С, 2006. 375 с.

  • Новиков В.А. Новікова Н.В. Архітектура сільської садиби. Навчальний посібник. М., МАрхИ, 2009. 204 с.

Гераскін М.М.

  • Гераскін М.М. Планування і забудова фермерських садиб. Навчальний посібник. М., Колос, 2006. 188 с.

Новікова Н.В.

  • Новікова Н.В. Архітектура теплиць і оранжерей. Навчальний посібник. М., Архитектура-С, 2006. 68 с.

  • Новікова Н.В. Архітектура підприємств агропромислового комплексу Навчальний посібник. М., Архитектура-С, 2008. 280 с.

  • Новікова Н.В. Новиков В.А. Архітектура садиби МАрхИ, 2008. 245 с.

  • Новікова Н.В. Архітектура селища. М., МАрхИ, 2008. 288 с.

Колодін К.І.

  • Колодін К.І. Формоутворення об'єктів заміської середовища. Навчальний посібник. М., Архитектура-С, 2004. 265 с.

Шувалов В.М.

  • Шувалов В.М. Архітектура об'єктів дорожнього сервісу. Монографія. М. - 2011. Изд-во МГОУ. 150 с.

  • Шувалов В.М. Енергоефективність та енергозбереження в архітектурі сільського середовища. Навчальний посібник. М. Видавництво ГУОЗ, 2011. 104 с.

  • Шувалов В.М. Розвиток форм придорожніх рекреаційних об'єктів. Навчальний посібник. Архитектура-С. М.-2012. 186 с.

  • Шувалов В.М. Архітектура об'єктів рекреаційного призначення в придорожній і межселенной середовищі. Історія архітектурного формування об'єктів. Навчальний посібник. М., изд. - РУДН.2012. 231с.

  • Шувалов В.М. Архітектура об'єктів рекреаційного призначення в придорожній і межселенной середовищі. Методика проектування. Навчальний посібник. М., изд. - РУДН.2015. 321с.

Лопаткіна Є.Ю.

  • Лопаткіна Є.Ю. Заміський маєток з присадибним господарством. Дипломне проектування. М. 2013. 120 с.

  • Винзавод. Дипломне проектування. М. 2011. 90 с.

Рябов А.В.

  • Рябов А.В. Об'єкти альтернативної енергетики в архітектурі будівель »Навчально-методичний посібник - М .: МАРХИ 2012, 76 с.

  • Рябов А.В. Проектування теплиць. Аналіз сонячного випромінювання. Навчальний посібник - М .: МАРХИ, 2016, 52 с.

На кафедрі працює творча майстерня «АГРО-МАРХИ», яка виконується індивідуальні замовлення на проектування наступних об'єктів:

  • Планування і забудова сільських і заміських селищ;

  • Малоповерхові житлові будинки для індивідуальних забудовників;

  • Громадські будівлі для селищ;

  • Виробничі сільськогосподарські будівлі, включаючи госпбудівлі для індивідуальних садиб, а також фермерські господарства.

Кафедра «Архітектури сільських населених місць» МАРХИ є прихильником ідей дезурбанізаціі, єдності архітектури та природи, організації стійкої архітектури в заміській і сільському середовищі.

Інформація для зв'язку:

МАРХИ, КАФЕДРА «АРХІТЕКТУРА СІЛЬСЬКИХ НАСЕЛЕНИХ МІСЦЬ». комн.318

Старший лаборант Северина Катерина Олександрівна. Телефон 8-495-625-31-85

Адреса: Москва, вул. Рождественка, буд.11., МАРХИ.

Вчений секретар секції «СІЛЬСЬКА І ЛАНДШАФТНА АРХІТЕКТУРА»,

відповідальний за сайт кафедри Шувалов Василь Максимович.

Телефон 8-495-625-31-85 т.моб. 8 926 145 2728, електронна адреса: [Email protected]