Марина Сітнін, Газпромбанк: «Корпоративне колекціонування - особлива філософія»

У Московському музеї сучасного мистецтва (MMOMA) на Петрівці відбувся круглий стіл, присвячений формуванню корпоративних колекцій сучасного мистецтва. Обговорювалася історія корпоративного колекціонування в світі і в Росії, а також діяльність міжнародної асоціації корпоративних колекцій сучасного мистецтва (IACCCA). Пропонуємо вашій увазі репортаж випускниці факультету «Арт-менеджмент і галерейний бізнес» Марії Масленникової , опублікований на сайті finbuzz.ru.

ru

В обговоренні приймали участь виконавчий директор MMOMA, викладач факультету «Арт-менеджмент і галерейний бізнес» Василь Церетелі, спеціальні гості - голова IACCCA Лоа Хаг Пикте, член асоціації, куратор колекції La Caixa Foundation Німфа Бісбі, а також експерт арт-ринку і оглядач The Art Newspaper Russia, запрошений спікер бізнес-школи RMA Тетяна Маркіна. Модератором виступила віце-президент Газпромбанку і куратор напрямку арт-банкінг Марина Сітнін.

Марина відкрила дискусію вітальним словом, представила всіх учасників і коротко розповіла про історію зародження корпоративного колекціонування в світі. «Корпоративне колекціонування - це окремий світ зі своєю філософією, каталогами та професійними асоціаціями, - поділилася Марина. - Корпоративні колекціонери - це сучасні Медічі, з огляду на їх роль в продюсуванні сучасних їм художників, завдяки чому світ побачив геніїв епохи Відродження. При цьому перша банківська колекція з'явилася в Італії в XV столітті. Як масове явище, інтерес з боку компаній до складання своїх колекцій формувався в США протягом XIX століття. Західна Європа приєдналася до цього руху в кінці XIX - початку XX ст ».


Була відзначена трансформація цілей і завдань корпоративного колекціонування від прикраси офісного простору і прямого маркетингу до вираження корпоративної ідентичності і транслюванню своєї місії суспільству. На сьогоднішній день підтримка мистецтва з боку бізнесу приймає різні форми. «RBS дарує гранти художникам, HSBC організовує фотовиставки обраних художників, AXA спільно з MoMA і Guggenheim роблять проект зі зберігання та реставрації монохромного живопису 60-70 років», - навела деякі приклади Марина.

«Для Газпромбанку велика честь, що наша корпоративна колекція потрапила в каталог Global Corporate Collections, виданий Deutsche Standards в 2015 році, поряд з визнаними світовими зборами корпорацій. Наша колекція формується вже більше чотирьох років і налічує близько 700 окремих творів сучасного російського мистецтва. Також на сьогодні ми - єдиний учасник IACCCA з Росії », - зазначила Марина і передала слово Лоа Хаг Пикте.

Лоа розповіла про діяльність асоціації IACCCA, а також про кураторства колекції приватного швейцарського банку Pictet Group, в якій зібрано близько 600 одиниць за 11 років. «Наша інтернаціональна організація була створена в 2007 році професійними кураторами корпоративних колекцій для кураторів. На сьогоднішній день у нас 43 учасники і 39 колекцій з 17 країн. Більшість учасників - зі сфери фінансових інституцій. Ми представляємо собою глобальний think tank і бачимо своє завдання в розвитку взаємодії між бізнесом і сферою мистецтва і культури, а також у створенні і просуванні високих стандартів корпоративного колекціонування щодо управління та організації зборів », - зазначила Лоа. Слово було передано Мавки, яка детально розповіла про формування колекцій з 8000 експонатів приватного банку La Caixa, існуючого в Іспанії з 1904 року. Німфа також зазначила, що в листопаді пройде симпозіум IACCCA в музеї Stedelijk в Амстердамі.


Експертна думка щодо історії формування корпоративного колекціонування в Росії висловила Тетяна Маркіна. «Можна виділити два етапи: кінець 80-х - початок 90-х, для якого було характерно вплив смаку власника організації на збори, і закінчився розпродажем більшості корпоративних колекцій під час кризи 98-го - 2000-е, і нинішній, коли колекція формується професійно з виразним розумінням періоду і яка транслюється ідеєю. На жаль, між цими двома етапами немає наступності », - прокоментувала Тетяна.

Василь Церетелі подякував учасниць круглого столу за участь в дискусії і наголосив на важливості аспекту колаборації бізнесу з музеями в рамках організації і продюсування виставок. Після дискусії всі бажаючі були запрошені на екскурсію по фестивалю «Art.Up Art.In», в рамках якого кожна з компаній-учасників презентувала концепцію своєї соціальної місії за допомогою відібраних творів з колекції MMOMA. Генеральним партнером фестивалю виступив Газпромбанк Private Banking.