американський підліток
Марк Чапмен в юності
Марк народився в Атланті, в жовтні 1955 року народження, в родині банківського службовця і домогосподарки. Дитинство і юність Чапмена припали на епоху, коли молодь Америки активно повставала проти ідеалів своїх батьків і жила за принципом «Секс, наркотики, рок-н-рол». Марко не відставав від однолітків - покурював травку, а в 14 втік з дому і пустився в довгий шлях по дорогах США.
Життя не балувала пригодами втік підлітка, і до своїх двадцяти років Чапмен, як могло здатися, став розсудливим. У всякому разі, у нього з'явилася цілком гідна, з точки зору добропорядного американця мета: здобути освіту і стати повноправним членом, а потім, якщо вдасться, і керівником Християнського союзу молоді.
Марк здає іспити до коледжу, стає позаштатним співробітником ХСМ, сумлінно платить внески і виконує всі завдання союзу: відправляється з гуманітарною місією в Бейрут, потім допомагає в'єтнамським біженцям. У Марка з'являється робота (він влаштовується на посаду охоронця неподалік від коледжу) і кохана дівчина. У вільний час він постійно перечитує «Над прірвою в житі» Селінджера, книгу, що стала в той час справжньою «біблією» для підлітків і молодих людей, і слухає «Бітлз».
Однак в 1977 році процес перетворення «бунтівника» в повноправного члена суспільства застопорився: розлучилися батьки Марка; сам він почав чомусь швидко повніти, закинув навчання і Християнський союз. Плюс до всього від нього пішла подруга. З одного боку - не такі вже це серйозні неприємності, але на Чепмена вони подіяли абсолютно непередбачувано.
Якось раз, він узяв напрокат машину, відправився в відокремлене місце і, приєднавши гумовий шланг до вихлопної труби і запхнувши його в салон, замкнувся зсередини, включивши двигун. Врятувався він випадково - шланг прогорів раніше, ніж чадний газ наповнив його легені. Більше Марк не здійснював спроб самогубства, проте цей вчинок яскраво характеризує його психічний стан.
Чому Джон Леннон?
Джон Леннон в юності
Як вже говорилося, Марк захоплювався «Бітлз». Однак його більше приваблювала не музика знаменитої четвірки, а сама філософія, погляди на життя, висловлювані лідером «Бітлів» Джоном Ленноном . Перший час Марк буквально поклонявся Леннону, намагався навчитися грати на гітарі «під" Бітлз "» і у нього це навіть виходило.
Але, чим сильніше пристрасть, тим болючіше вона проходить. У Марка цей процес вилився в справжню манію. Його дружина Глорія Абе, за 18 місяців до трагедії згадувала, що Марк часто вголос звинувачував Леннона в «зраді ідеалів», в тому, що співак проміняв свободу, яку він оспівував, і своїх шанувальників на багатство і «спокійне животіння».
Уже будучи в тюрмі, він розповідав: «Я відчував себе зовсім розбитим. Я розглядав його фотографії. Поставте ж себе на моє місце. Ось він стоїть на даху розкішного будинку. Так молодий і прекрасний! Він закликав нас розвивати уяву, не бути жадібними. І я вірив йому! Всі стіни моєї кімнати були обвішані фотографіями "Бітлз". Я вірив, що вони роблять все це не за гроші. З десяти років я просочувався правотою Джона Леннона, я прийняв його всім серцем ... Але раптом я виявив у своїй голові "маленьких чоловічків". Я говорив з ними щодня, запитував їх, що мені робити. І це вони, "маленькі чоловічки", переконали мене вбити знаменитого музиканта Джона Леннона ».
У 1980 році Марк переїхав до Нью-Йорк - ближче до свого колишнього кумира ...
п'ять пострілів
Останнє фото Леннона. Поруч - його вбивця
Чапмен зупинився в Християнському союзі молоді Нью-Йорка 7 грудня 1980 року, але буквально на наступний день переїхав в дорогий готель. Весь наступний день він провів перед будинком Леннона з його новим альбомом під пахвою. При ньому були також пістолет і книга «Над прірвою в житі».
Рівно о 16.30 на вулицю вийшов Леннон, супроводжуваний Йоко. Він попрямував до лімузина, але в цей час з натовпу вийшов Чапмен, і попросив автограф. «Леннон віднісся до мене дуже сердечно, - пізніше розповідав Чапмен. - Я простягнув йому альбом, а він вийняв чорний олівець і, розписуючись, дряпнув їм по обкладинці. Він намагався вивести першу букву свого імені, потім дряпнув ще пару раз і розсміявся. Потім написав: "Джон Леннон" і нижче "1980 рік". Простягнувши мені альбом, він запитав: "І це все, що ти хочеш?" І я сказав: "Спасибі, Джон". Тепер я думаю про його словах, які він виголосив тоді: "І це все, що ти хочеш?" Здається, він передчував свою смерть ».
Увечері того ж дня Чапмен знову повернувся до дому музиканта. Автомобіль Джона Леннона під'їхав в пів на дванадцяту. Співак ляснув дверцятами і попрямував до під'їзду. Марк гукнув його і коли Леннон озирнувся, прицільно випустив п'ять куль зі свого револьвера «Андерковер» ...
Коли примчала поліція, Марк сидів на тротуарі і читав «Над прірвою в житі» ...
«Психічно ненормальний ...»
Чапмен у в'язниці
Америка зненавиділа Марка Чапмена. Перший запрошений адвокат - сам пристрасний шанувальник «Бітлз», відмовився його захищати. Другий заявив, що вбивця Леннона буде виправданий, тому що, за твердженням психологів, Марк несамовитий. Психіатр Роберт Марвіт, який займався пошуком мотивів вбивства, заявив: «Марк почав підписуватися ім'ям Леннона. Можна з упевненістю стверджувати, що він вірив у те, що був Ленноном або перетворювався на нього.
В критичний момент Чапмен міг сказати собі: "Господи, Леннон знає, що нас двоє. Я повинен зменшити їх до одного". Але якщо розглядати феномен Марка Девіда Чапмена в комплексі, я не впевнений, що ми коли-небудь дізнаємося, що ж насправді управляло їм, що привело в рух цей диявольський механізм ».
За вбивство Джона Леннона суд засудив Чепмена до довічного ув'язнення в тюрмі «Аттика» (штат Нью-Йорк). Після 20 років, проведених за гратами, в 2000 році він отримав право на дострокове звільнення, про який з тих пір просить раз на два роки, як це дозволено законом.
Одинадцять років тому, вперше подаючи прохання, Марк стверджував, що назавжди позбувся «маленьких чоловічків» в своєму мозку, які штовхнули його на це безглузде і жорстоке злочин. Він намагався довести, що вилікувався від психічного розладу і більше не чує голосів, які змусили його стріляти в музиканта. Але у звільненні йому було відмовлено - пам'ять про Джона Леннона була ще занадто свіжа.
Представник комісії з дострокового звільнення заявив, що в їх адресу надійшов півсотні листів і петиція за підписом 1100 осіб з вимогою не випускати Марка Чепмена на свободу і лише три листи з проханням звільнити його. До супротивників дострокового звільнення приєдналася і вдова Леннона - Йоко Оно.
З тих пір раз в два роки Марк подає чергове прохання. Останній раз він просив суд про помилування у вересні 2010 року. І в черговий раз йому було відмовлено. Наступне прохання він зможе подати в серпні 2012 року.
(UPD. В серпні 2012 року Марку Чепмену в сьомий раз відмовили у помилуванні).
(UPD2. У серпні 2014 року Марку Чепмену в восьмий раз відмовили у помилуванні).
Чому Джон Леннон?Простягнувши мені альбом, він запитав: "І це все, що ти хочеш?
Тепер я думаю про його словах, які він виголосив тоді: "І це все, що ти хочеш?