Новим хітом внутрішнього білоруського туристичного ринку в найближчій перспективі обіцяє стати «Смак білоруський вёскі» - маршрут, який є, по суті, одним з «цеглинок» в фундаменті зароджується вітчизняного гастрономічного туризму.
Є де розвернутися
У лютому, за кілька тижнів до «офіційної» Масляної 2016, найстаріший туроператор країни - компанія «Беларустуріст» (в цьому році їй виповнюється 65 років!) - і представники ЗМІ першими випробували маршрут «Смак білоруський вёскi», в рамках якого незабаром всім бажаючим буде запропоновано здійснити подорож на Столбцовщіну і спробувати страви традиційної селянської кухні Центрального регіону країни.
Треба сказати, що «Беларустуріст» може собі дозволити організацію подібних турів. Ця компанія є туристсько-екскурсійних підприємством Федерації профспілок Білорусі. Вона являє собою мережу туристичних компаній з 8 готельними комплексами, 8 туристично-оздоровчими базами, власним автотранспортним підприємством, а також мережею бюро подорожей та екскурсій у всіх великих містах Білорусі.
Прем'єрний гастрономічний тур компанії передбачає відвідування одного належать їй об'єктів - туристично-оздоровчого комплексу «Високий берег», розташованого на березі Німану поруч з селом Миколаївщина Столбцовського району Мінської області.
Тим, кому адреса здався знайомим, нагадаю: Миколаївщина - батьківщина класика білоруської літератури Якуба Коласа. Так що при бажанні тут можна насититися не тільки «фізичної», а й духовною їжею.
78 кілометрів від Мінська, 12 кілометрів від Стовпців - і ось ви вже на березі Німану. Сам комплекс «Високий берег» - це, зокрема, корпус на 50 осіб, в літній час працює мережа житлових будиночків, є можливість поставити намет. За словами співробітників комплексу, практично всі «стаціонарні» місця на літо вже заброньовані.
Короткі ж візити, в тому числі і в рамках туру «Смак білоруський вёскi», господарі «Високого берега» вітають в будь-який час.
По дорозі в Столбцовському район учасників гастрономічного туру «розігріває» головний спеціаліст УП «Беларустуріст», аспірант історичного факультету БДУ Олена Антанович. Коли з'ясовується, що крім дерунів, Мачанка і, можливо, Крамбамбулі аудиторія про білоруській кухні нічого не знає, вона розповідає, як формувалися національні кулінарні традиції, які смачні страви вміли (і до цих пір готують!) Готувати білоруси «в глибинці» та багато інший, не менш «їстівної» інформації. Словом, в «Високий берег» мандрівники прибувають зголоднілими і теоретично підготовленими.
У туристично-оздоровчому комплексі мандрівників зустрічають артисти-аніматори.
Навколо імпровізованої сцени-майданчики витає аромат млинців «з припёкам» (з начинкою тобто).
Для гостей тут же організовують майстер-клас з приготування страви.
Поки приїхали насолоджуються смаком щойно спеченого смакоти, їх розважають піснями і вчать місцевим танців.
Потім проводять екскурсію по «Високому березі» (влітку тут взагалі повинно бути чарівно!). І тільки потім візитерів направляють на «стаціонарне» місце трапези.
«Таємниці» олійних млинців
Про те, що таке млинці «з припёкам», розповіла Олена Антанович. За її словами, це блюдо і в даному виді на території Білорусі зустрічається не часто. По суті, це поєднання відразу двох страв.
Зазвичай ми млинці їмо зі сметаною, мачанкою і іншими інгредієнтами. В даному випадку млинець вживається сам по собі. «Припёкам» називається начинка.
Можна приготувати цю страву в двох варіантах. Перший - коли на сковороду кладуть начинку - дрібно нарізані шматочки сала, солоні огірки, цибуля - і все це заливають млинцевим тестом.
Другий варіант: на перший шар тіста кладеться «припёк». Коли млинець підрум'яниться, заливається другий шар тіста, і через пару хвилин «споруда» перевертається.
Тісто може бути різних видів - залежно від місцевості. У комплексі «Високий берег» млинці виходять пишними. До слова, в період посту це ж блюдо можна готувати на воді і без сала - з солоними огірками та цибулею.
Користуючись нагодою, портал Interfax.by пропонує вашій увазі перевірений часом рецепт тесту на воді для пишних млинців.
Нам знадобиться:
- 4 склянки пшеничного просіяного борошна;
- 2 великих яйця;
- 350 мл кип'яченої охолодженої води;
- 0,5 чайної ложки соди;
- сіль на кінчику ножа;
- 1 столова ложка рафінованої соняшникової олії;
- 2 столових ложки цукрового піску.
У глибоку миску вбити яйця, всипати цукор і сіль. Суміш активно розтерти до появи легкої білої піни. У яєчну суміш влити 1 столову ложку соняшникової рафінованої олії, додати гашене соду, сіль, влити воду і всипати просіяне борошно. За допомогою міксера або блендера замісити тісто однорідної консистенції.
До речі, слід знати, що в Білорусі протягом століть млинці випікали в печі на сковороді, змащеній свинячим жиром або шматочком сала.
І ще дещо для тих, хто хоче порадувати себе млинцями на Масляну. Раніше портал Interfax.by публікував матеріал «Млинці до Масниці: як не зіпсувати страву» . Чому б читачам не скористатися нашими порадами і в 2016 році?
«Добре забуте старе»
Втім, не млинцями єдиними живе людина. Учасників туру «Смак білоруський вёскі» готові познайомити і з іншими стравами, рецепти яких взяті у місцевих жителів, а секрети приготування господині передавали з покоління в покоління.
Ось, наприклад, «Квас». Квас для нас в першу чергу - це напій. Але на Столбцовщіне квасом називають першу страву. Воно готується на основі розсолу кислої або солоної квашеної капусти з використанням м'ясних компонентів, а також засушених з літа грибів. Додається цибуля, морква, і все це утушівается в печі до ніжної консистенції і подається зі сметаною. Як м'ясних компонентів можна використовувати свинячі реберця, шматочок м'яса або сала, під час посту такий квас готують на основі риби - щуки, карася або який-небудь ще, вже яку зловлять в водоймі.
«Кiшка», або, як кажуть в народі, картопляна ковбаса. Її готують в період забою домашніх свиней. Якщо залишаються кишки, селяни беруть сиру картоплю, натирають на тертці, додають цибулю, сіль, різні ароматні спеції, зашкварівают сало, м'ясо - і все це поміщають в оболонку і запікають у печі. Саме страва дуже ситна, подається гарячим і вживається зі сметаною.
«Вуши з бульбай». Всі ми знаємо, що таке тушкована картопля. Найчастіше картопля гасять зі свинячими реберцями, з м'ясом, салом. А в даному випадку картопля приготовлений в горщику в печі зі свинячими вухами - з додаванням моркви, цибулі та приправ. Гасити потрібно довго, щоб вуха стали м'якими.
«Праснакi». Це замінник хліба, борошняна випічка. Подібні страви були популярні в Білорусі до 50-х років XX століття. Замінники хліба носили різні назви: «сачні», «драчони», «скавароднікі». Їх готували з житнього, ячмінного та зрідка пшеничної муки. Наприклад, для приготування «сачней» (товстих борошняних млинців) часто використовували начинку: картопля, яблука, вишні, сливи і так далі. Для «драчон» брали сироватку або свіже молоко, а також хлібний, кленовий або березовий квас. Тісто робили більш рідким, ніж для випічки хліба. Дуже часто такі замінники пекли прісні. «Праснакі» - один з варіантів подібної випічки, вони можуть бути як солодкими, так і солоними.
До речі, сухомятку учасників гастрономічного туру в «Високий берег» ніхто не переводив. З напоїв пропонувався ягідний кисіль (теж за оригінальним рецептом) і дещо міцніше - також «з місцевим колоритом». Словом, отримані теоретичні знання були підкріплені практикою. А що ще потрібно тому, хто цікавиться самобутньою білоруською кухнею?! ..
необхідна післямова
Передбачається, що новий екскурсійний маршрут «Смак білоруський вёскi» буде доступний усім бажаючим вже в нинішньому році. Точна дата поки невідома. Чи не озвучується і вартість туру. До речі, можливо, подорож буде складатися з двох частин - спершу туристи дізнаються про традиційній кухні селян Центральної Білорусі, а потім про страви, які були на столі магнатів - середньовічних феодалів, які жили на цій території.
- Маршрут «Смак білоруський вёскі» є нашою ексклюзивною розробкою і в лютому був випробуваний вперше, - зазначає генеральний директор УП «Беларустуріст» Людмила Сеньковська. - Це один з екскурсійних маршрутів, заявлених в рамках проходила в Мінську в січні виставки «Профтур 2016». До речі, під час презентації в рамках виставки новою пропозицією цікавилися не тільки жителі Білорусі, але і закордонні гості. Так що ми розраховуємо, що «Смак білоруський вёскі» буде користуватися популярністю. В цілому ж одна з найважливіших завдань нашої компанії - вивести внутрішній туризм в Білорусі на якісно новий рівень. І запропонувати людям ексклюзивний продукт, то, чого вони ніколи не бачили. Так що новий гастрономічний маршрут - це тільки початок. У всіх регіонах уже розпочато пошук цікавих тем для екскурсій.
Олександр Нестеров
фото автора
Чому б читачам не скористатися нашими порадами і в 2016 році?А що ще потрібно тому, хто цікавиться самобутньою білоруською кухнею?