- Катерина Карамзіна - 9 дітей
- Віра Вяземская - 8 дітей
- Наталія Гончарова - 7 дітей
- Софія Давидова - 9 або 11 дітей
- Елеонора Тютчева - 7 дітей
- Наталя Герцен - 9 дітей
- Софія Толстая - 13 дітей
Д ами XIX століття встигали надихати своїх чоловіків-поетів, народжувати їм дітей - і при цьому залишатися прекрасними. Згадуємо особливо героїчних жінок і їх немовлят, яких часом було під десяток, разом з Софією Багдасарова.
Катерина Карамзіна - 9 дітей
Друга дружина великого російського історіографа народила йому дев'ятьох дітей. Четверо з них померли в дитинстві - так часто бувало в ту епоху. Крім рідних дітей, Катерина Карамзіна виховувала пасербицю Софію.
Її старша дочка Катерина стала княгинею Мещерской і матір'ю письменника Володимира Мещерського, молодша Єлизавета була фрейліною і залишилася незаміжньою. Три сини були офіцерами і вирушили добровольцями на Кримську війну, де старший, Андрій, загинув.
А. Венеціанов. Портрет Н. Карамзіна. 1828. Всеросійський музей А.С. Пушкіна
Копія Є.Б. Борсукової з портрета Барді. Катерина Миколаївна Мещерська. 1830-е. Всеросійський музей А.С. Пушкіна
Невідомий художник. Портрет Е.А. Карамзиной. Кінець 1830-х. Всеросійський музей А.С. Пушкіна
Після смерті чоловіка Катерина разом з дочками і падчеркою продовжувала тримати літературний салон , Який користувався великою славою в Петербурзі.
Віра Вяземская - 8 дітей
Маленька, завзята і товариська дружина Петра В'яземського за 67 років шлюбу стала матір'ю восьми дітей. (До речі, Катерина Карамзіна була сестрою її чоловіка, і обидві вони були предметом прихильності Пушкіна .)
На жаль, сімох дітей подружжя Вяземские поховали при своєму житті. Чотири дитини не пережили дитячий вік. Дві дочки, Поліна і Надія, померли від туберкульозу, причому обидві в віці 18 років, з різницею в 5 років. У 36 років від холери померла Марія, дружина міністра внутрішніх справ Петра Валуєва. Тільки син Павло, письменник і сенатор, пережив батьків.
Олександр Молінарі. Портрет Віри Вяземський. Кінець 1800-х. Всеросійський музей А.С. Пушкіна
Федір Бруні. Портрет князівен Параски, Надії і Марії Вяземський. 1835. ГТГ
Петро Соколов. Портрет Петра В'яземського. 1824. ГЛМ
Наталія Гончарова - 7 дітей
За Пушкіна вона вийшла заміж в 19 років і за що випали їм шість років шлюбу народила чотирьох дітей. До моменту фатальної дуелі молодшої дочки було приблизно 8 місяців.
Другий раз заміж Наталя вийшла, незважаючи на численні пропозиції, тільки 7 років після смерті Пушкіна. Петру Ланському вона народила трьох дітей, причому останнього - в небезпечному 36-річному віці. Крім того, подружжя фактично усиновили кількох племінників - Павла Ланского, кинутого розпусну матір'ю, його брата Миколи, сироту Софію (в майбутньому дружину Олександра Пушкіна - сина поета). Свята та вихідні проводили у Ланских хлопчики Лев Павлищев і Олександр Нащокін, бували інші діти ...
Загалом, бути «професійної матір'ю» їй явно подобалося більше, ніж «світської красунею», чого б про неї не говорили. Ланському вона писала якось: «Я ніколи не могла зрозуміти, як можуть набридати шум і пустощі дітей: як би ти не була сумна, мимоволі забуваєш про це, бачачи їх щасливими і задоволеними». Всі діти Гончарової вижили - вона була надзвичайно турботливою матір'ю. До 2009 року число нащадків Пушкіна склало 234 людини.
Орест Кипренский. Портрет Олександра Пушкіна. 1827. ГТГ
Іван Макаров. Портрет вдови Пушкіна, Наталі Ланської. 1849. ГМП
Володимир Гау. Портрет Петра Ланського. Ок. 1847. ИРЛИ РАН
Софія Давидова - 9 або 11 дітей
Дружина поета-гусара була молодша за нього на 11 років і вийшла за нього заміж у зрілому для тієї епохи 24-річному віці. Весілля ледь влаштувалася - батьки нареченої спочатку заперечували проти гульвіси-військового. Мабуть, вірш «Рішучий вечір», написане ним напередодні пропозиції, цілком підтверджує їхні побоювання.
У подружжя народилися 9 або 11 дітей, з яких вижили, судячи з усього, вісім, причому - п'ятеро хлопчиків. Одного з них назвали дуже войовничим ім'ям - Ахілл.
У листах одружився поет, втім, скаржився, що «... вірші залишив! Ні поезії в безтурботної і блаженного життя ». Натхнення він черпав в захопленнях на стороні. З них найсерйознішим (що видно і по проникливості віршів) була любов немолодого генерала у відставці до 23-річної провінційної дворянкою .
Двох дітей чоловіка народила Денису Давидову саме під час цього роману. Софія Давидова пережила чоловіка на 40 років.
Павло Яковлєв. Портрет Софії Давидової. 1820-е. Музей-заповідник «Садиба« Мураново »ім. Ф.І. Тютчева »
Невідомий художник. Портрети онуків Дениса Давидова - Миколи Миколайовича та Юлії Миколаївни Давидових. Рік невідомий. Куйбишевський обласний музей краєзнавства
Дж. Доу. Портрет Дениса Давидова. 1827. ГЕ
Елеонора Тютчева - 7 дітей
Перша дружина поета була старша за нього на три роки і вийшла за нього заміж 25-річної вдовою. Від першого шлюбу до цього моменту у неї вже було чотири сини, Тютчеву вона народила ще трьох дочок.
Хлопчики - сини секретаря російської місії в Мюнхені Олександра Петерсона, закінчивши Морський кадетський корпус в Петербурзі, пішли по військовій частині. Всі три дівчинки служили фрейлінами імператриці, займалися письменством. Заміж вийшла тільки старша, Анна: її чоловіком став Іван Аксаков.
Елеонора померла у віці 37 років, залишивши чоловіка глибоко враженим цією трагедією. Втім, він скоро одружився на Ернестіна Дернберг, яка народила йому ще трьох дітей. А від двох коханок, включаючи Олену Денісьеву, яка надихнула Тютчева на саму проникливу поезію, у нього було ще п'ятеро дітей.
Степан Олександрівський. Портрет Федора Тютчева. 1876. ГТГ
Андрій Деньер. А.Ф. Тютчева. 1864. Музей-заповідник «Садиба« Мураново »ім. Ф.І. Тютчева »
Й. Шелер. Портрет Елеонори Тютчева. 1827
Наталя Герцен - 9 дітей
Дружина Герцена припадала йому двоюрідною сестрою - подружжя були позашлюбними нащадками братів Яковльових . Наречену Герцен з будинку своєї тітки викрав, щоб врятувати від небажаного заміжжя. Наталя була молодша за нього на п'ять років.
З дев'ятьох дітей Наталії Герцен до дорослого віку дожили тільки троє. Ще одна дитина, який пережив дитинство, разом з бабусею (матір'ю Олександра Герцена) загинув в аварії корабля в восьмирічному віці.
Наталя Герцен померла в 34-річному віці пологами свого останнього немовляти, який також не вижив. Через кілька років після її смерті письменник став жити з дружиною Миколи Огарьова - Наталією. У них народилися троє дітей, але, на жаль, теж не на щастя: близнюки померли дітьми від дифтериту, а старша дівчинка наклала на себе руки в 17 років від нерозділеного кохання.
А. Збруєв. Портрет Олександра Герцена. 1830-е. ДІМ
Олександр Вітберг. Портрет Олександра Герцена з сином. 1836. Будинок-музей А. І. Герцена
Карл Рейхель. Портрет Наталії Герцен. 1842
Софія Толстая - 13 дітей
Коли 34-річний Лев Толстой одружився на Софії Берс, їй було 18 років. У наступні роки ця, мабуть, найвідоміша багатодітна мати серед чоловік російських письменників, народила чоловікові 13 дітей, з яких вижили вісім.
Останню дитину, Іванка, вона народила в 44 роки. Цей дитина померла шестирічним, що стало для неї величезною трагедією. Толстой кричав на неї, що вона більше не хоче «бути його дружиною» і народжувати йому дітей ...
Ілля Рєпін. Портрет Льва Толстого. 1887. ГТГ
Ілля Рєпін. Портрет Льва Толстого з дружиною. 1907. РНБ
Микола Ге. Портрет Софії Толстой з донькою Олександрою. 1886. Музей-садиба Л. М. Толстого «Ясна поляна»
Письменник помер у 82-річному віці, вдова пережила його на 9 років. У 2008 році число їхніх нащадків склало 355 чоловік.