Матеріалізація музики - театр балету Бориса Ейфмана в Ізраїлі - ISRAELI CULTURE

Театр балету Бориса Ейфмана «Чайковський. PRO et CONTRA »і« Російський Гамлет ». Два видатних балету Бориса Ейфмана в нових постановках будуть показані в Ізраїлі в жовтні 2018 року.

В історії будь-якої країни є знакові, загадкові, містичні фігури, єдині в своєму роді. Такі фігури, звичайно ж, у великій кількості є і в історії Росії, про них написані книги, ведуться дослідження, зняті фільми. Такими фігурами-символами були і Чайковський, і імператор Павло I, стали також героями балетів ще в дев'яності роки минулого століття, і заново в 2016 році, коли на честь сорокаріччя свого театру балету Борис Ейфман знову поставив балети «Чайковський. PRO et CONTRA »і« Російський Гамлет »з новою хореографією, декораціями, танцюристами, костюмами. Це не реставрація балетів - в нових редакціях колишнім залишився лише задум показати історичні постаті у всій повноті, показати їх конфлікт - внутрішній і з суспільством. Показати через рух і через музику Чайковського, Бетховена і Малера. Ейфман - майстер театральних метафор і символіки, ефектних масових сцен кордебалету, психологічних планів, драматичної роботи з солістами. Хто як не він повинен був створити - і створив - балети про таких великих і суперечливих постатей.

«Чайковський. PRO et CONTRA »

Чайковський - найулюбленіший композитор Ейфмана. На його музику хореографом поставлені такі знакові спектаклі, як «Ідіот» (1980), «Червона Жизель» (1997), «Мусагет» (2004), «Анна Кареніна» (2005) і «Євгеній Онєгін» (2009). Балет Бориса Ейфмана «Чайковський. PRO et CONTRA »- підсумок багаторічного осмислення хореографом особистості і творчого світу великого композитора. Прем'єра нової постановки «Чайковський. PRO et CONTRA »відбулася незадовго до ювілею самого Ейфмана, який відзначив у липні 2016 року своє 70-річчя.

Спочатку «Чайковський. PRO et CONTRA »- один з давніх балетів Бориса Ейфмана, вперше поставлений в 1993 році. Свого часу «Чайковський» був однією з найбільш затребуваних постановок його театру. Але тоді - в 1993-му році - творчі і технологічні можливості були обмежені. За минулі до нової прем'єри 23 року вони стали більш досконалими, світовідчуття Бориса Ейфмана і погляди на хореографію також змінилися. Коли він почав відновлювати балет, то зрозумів, що просто тимчасової коректури буде недостатньо. Хореограф повернув цей спектакль вже в новому форматі - змінив драматургію, хореографію, декорації, костюми. «Чайковський» 2016 року - це новий погляд на творчий світ і особистість композитора, за словами самого Ейфмана, більш глибокий, допитливий, аналітичний. У виставі 1993 року детально зображувалися переживання Чайковського, відносини з людьми, що оточували Петра Ілліча. У новому ж балеті досліджується не тільки трагедія життя композитора, а й його мистецтво, його геніальна музика.

«Трагедія Чайковського в тому, що він відчував себе грішником і в той же час - людиною релігійною у вищому значенні цього слова
«Трагедія Чайковського в тому, що він відчував себе грішником і в той же час - людиною релігійною у вищому значенні цього слова. Петро Ілліч відчував свій зв'язок з Творцем і розумів, що відзначений Божим даром. Але в композитора постійно йшла боротьба між Богом і дияволом, породжує болісне роздвоєння. Ми не захищаємо і, тим більше, не звинувачуємо Чайковського. Ми говоримо про те, що його особистість була багатовимірної. Життя Чайковського - це нескінченний діалог з самим собою, його творчість - сповідь, повна болю і гніву. Я думаю, не варто асоціювати Чайковського з якоюсь певною епохою, тому що Петро Ілліч - особистість поза часом. Його музика, збагатила світ, буде жити вічно. Це питання не актуальності теми, а мого ставлення до композитора, якого я дуже люблю: на твори Чайковського я поставив шість балетів. Ми спробували зрозуміти його внутрішній світ, стосунки з оточуючими і то, як все це сублімувалося в творчості. З моменту прем'єри першого балету моє ставлення до Чайковському не змінилося, але змінився світ, змінився мій театр і, врешті-решт, змінився я сам. У мене з'явилося нове бачення цієї особистості і можливість реалізувати такий спектакль в нашому театрі ».

«Російський Гамлет»

Балет «Російський Гамлет» на музику Бетховена і Малера спочатку ставився Борисом Ейфманом в 1999 році на замовлення Великого театру, і в лютому 2000 року саме на історичній сцені Великого відбулася його світова прем'єра. Хоча ще раніше, в якості прогону, «Російський Гамлет» був виконаний власної трупою Ейфмана. Спектакль отримав світове визнання і захоплені відгуки західних рецензентів, «Російський Гамлет» об'їздив весь світ, в ньому прагнули танцювати самі затребувані танцівники світового балету, наприклад, «король танцю», прем'єр Американського Балетного Театру (ABT) - Хуліо Бокка, легендарний танцівник, який збирав під своє ім'я стадіони.

Борис Ейфман відновив в 2016 році цей спектакль для нового покоління артистів своєї трупи (всі артисти вперше брали участь в постановці), але головне - сам танець став іншим - більш сучасним і технічним, більш винахідливим і емоційним. Ейфман досліджував з нових позицій одну з найбільш загадкових і суперечливих фігур російської історії - імператора Павла I (точніше зовсім юного царевича Павла до його коронації), якого дійсно в юності називали «російським Гамлетом» за схожість долі з шекспірівським героєм.

«Вбивство батька, нелюбов матері, боялася сина-спадкоємця, атмосфера постійного стеження, інтриг, страху і принижень завантажили майбутнього імператора в світ фантастичних галюцинацій, манії переслідування і духовного самотності. Павло, з дитинства схильний до містицизму (відомий його розповідь про зустріч з привидом Петра I), передчував свій трагічний кінець і поспішав до влади для кращого облаштування Росії. Але залишився незрозумілим, був жорстоко вбитий і проклятий », - розповідає про свій спектакль хореограф.

Але залишився незрозумілим, був жорстоко вбитий і проклятий », - розповідає про свій спектакль хореограф

Відновленням назвати нову версію «Русского Гамлета» важко - спектакль зовсім не схожий на колишній: багато ліній не тільки змінені, але створені заново. Крім того, з'явилося безліч нових сцен, яких в цьому балеті не було раніше. Проте, на відміну від «Чайковського», в якому Ейфман змінив до невпізнанності всю концепцію вистави, принципові рішення свого шедевра хореограф вирішив не міняти. Сюжетна канва вистави залишилася колишньою, хоча в балеті з'явилися нові герої - точніше, колишні отримали «нове буття».

Як і раніше, це не інсценування історичного сюжету, а роздум про те, як влада руйнує відносини між найближчими людьми.

******

Тель-Авів, жовтень 2018 року

Оперний театр імені Шломо Лахат

«Чайковський. PRO et CONTRA »
Постановка Бориса Ейфмана
Музика П. І. Чайковського
Понеділок, 22.10.18, 20:00
Вівторок, 23.10.18, 20:00
Субота, 24.10.18, 16:00
Замовлення квитків на сайті продюсерської компанії RestInternational - тут

«Російський Гамлет»
Постановка Бориса Ейфмана
Музика Людвіга ван Бетховена і Густава Малера
Четвер, 25.10.18, 20:00
Пятница, 26.10.18, 13:00
Суббота, 27.10.18, 20:00
Замовлення квитків на сайті продюсерської компанії RestInternational - тут

Квитки в касі Ізраїльської опери: 03-6927777 або на сайті:
«Чайковський. PRO et CONTRA »: http://www.israel-opera.co.il/?CategoryID=1103&ArticleID=4671
«Російський Гамлет»: http://www.israel-opera.co.il/?CategoryID=1103&ArticleID=4665

Текст підготувала Маша Хініч. Фотографії (© - Євген Матвєєв і Майкл Кури) надані прес-службою театру балету Бориса Ейфмана

Організатори гастролей в Ізраїлі компанія «Цемах LTD» та Урі Офер. Піар-агентство: Sofia Nimelstein PR & Consulting

схоже

Il/?
Il/?