На поточному тижні королівський двір Великобританії підтвердив новина про те, що герцог і герцогиня Кембриджські чекають на другу дитину. Про те, які традиції батьківства у монаршої родини були прийняті раніше і як вони змінюються новими поколіннями, WoMo вже писав. Але як же живеться простим смертним батькам Туманного Альбіону?
Отже, офіційний декретну відпустку в Великобританії складає 52 тижні, з яких 26 - це звичайний декрет і наступні 26 тижнів - це додаткова відпустка.
Можна не брати декретну відпустку взагалі, але хоча б два тижні з дитиною після пологів (чотири - якщо ви працюєте на фабриці) молоді мами побути зобов'язані. Йти в декрет можна не раніше ніж за 11 тижнів до дати пологів. Або ж він починається «автоматично», якщо трапилися передчасні пологи, або майбутньої мами немає на робочому місці по здоров'ю в останні чотири тижні до пологів.
Не менш ніж за 15 тижнів до дати пологів вагітна зобов'язана попередити роботодавця про те, що планує йти в декретну відпустку (більшість роботодавців попросять це зробити в письмовій формі), і надати документи, що підтверджують вагітність (довідка від лікаря).
Після заяви у компанії є 28 днів, щоб затвердити дати початку і завершення відпустки, а також вказати, чи має право мама отримувати виплати під час декрету (залежить від тривалості роботи у цього роботодавця і зарплати в тиждень).
Держава стежить за тим, щоб за матір'ю збереглося робоче місце - у неї є право вийти на свою роботу через 26 або 52 тижні після пологів. Якщо через 52 тижні неможливо надати попереднє робоче місце, компанія зобов'язана запропонувати іншу позицію зі збереженням рівнів компенсації і відповідальності, якими мати у своєму розпорядженні до декрету.
Автоматичне право на часткову зайнятість або гнучкий графік молоді мами не отримують, поки офіційно не запросять його у роботодавця. Якщо в такої можливості відмовлено необгрунтовано, це вважається дискримінацією. Є маса неурядових організацій (Rights of Women, Maternity Action та інші), в які можна звернутися за допомогою і порадою, якщо у батьків з'явилися з роботодавцем складності, пов'язані з умовами роботи.
На даний момент батько може взяти до двох тижнів звичайного декретної відпустки і до 26 тижнів додаткової відпустки, якщо мама вийшла на роботу.
З 5 квітня 2015 року в Британії обоє батьків будуть мати право розділити декретну відпустку між собою - можна брати кілька послідовних «змін», можна навіть 52 тижні взяти паралельно (тобто 26 тижнів обоє батьків можуть бути будинки). Що це, як не саме яскраве підтвердження емансипації і справедливості ?!
Як і в інших країнах, у Великобританії жінки складають все більшу пропорцію трудового населення. Так, кількість жінок серед всіх працюючих в країні збільшилася на 80% тільки з 1995 року. Порядку 80-85% працюючих жінок приймають рішення народити дитину. З них близько третини не повертається на роботу або зазнає великих труднощів з поверненням до робочого життя.
Останнім часом в Сполученому Королівстві стало легше домовитися про гнучкий графік або часткової зайнятості, не в останню чергу після досить видимих «повернень» до роботи місцевих знаменитостей на кшталт співачки Лілі Аллен, глави комітету працюючих жінок Рубі МкГрегор-Сміт або жінок-академіків, які після декрету зробили прориви в науці.
Але в країні все ж існує негласне розуміння, як з боку матерів, так і з боку роботодавців, що побудувати блискучу кар'єру відразу після декрету буде практично неможливо і доведеться пожертвувати або часом з дітьми, або кар'єрними очікуваннями.
Бабуся з дідусем (а також сестри і брати батьків) теж можуть отримати певну «вигоду» від виховання онуків / племінників. Якщо саме вони дивляться за дитиною до 12 років не менше 20 годин на тиждень, батьки можуть перевести на них так звані «кредити за національною страховці», на основі яких розраховується пенсія, тобто бабуся або сестра зможуть отримати більшу пенсію, ніж якби просто враховувався їх робочий стаж. Звичайно ж, самі батьки можуть використовувати ці кредити для збільшення свого майбутньої пенсії.
Так як медицина в Великобританії безкоштовна і надається державою, то більшість жінок народжує в звичайних лікарнях і без медичної страховки. Можна народжувати в приватному госпіталі, де вартість пологів буде коливатися від 10 000 до 30 000 фунтів стерлінгів, включаючи всі супровід. Але багато, навіть народили в приватній клініці, стверджують, що великої різниці в обслуговуванні і медичне забезпечення між приватними і державними госпіталями немає.
До речі, в Британії найчастіше зустрічається така незвичайна система, коли вагітної дають вибір, де народжувати - в родовому центрі або в госпіталі (часто це дві різні частини однієї лікарні). У центрі з породіллею буде акушерка, ніяких лікарів, ніяких планових «кесаревих», ніякої анестезії - упор робиться на природний процес пологів і допоміжні інструменти - ванни, гімнастичні пристосування, ароматерапія, музика. Але в разі форс-мажору обов'язковий переклад в госпіталь, що може зайняти час і буде менш комфортно, так як в них завжди більше народжують. Можливо, таким чином в Великобританії вирішують питання з навантаженням на лікарів, а можливо, намагаються зробити процес більш «домашнім» і інтимним для жінок.
Оскільки медицина безкоштовна, то держава, клініки та лікарі намагаються мінімізувати час на одного пацієнта. У вагітної буде всього три планових УЗД / огляду за весь термін і мінімум аналізів. Виняток - відхилення від нормального протікання вагітності, але навіть в таких випадках тут дуже рідко госпіталізують «на збереження».
Якщо породілля НЕ громадянка, але резидент (прожила легально в країні більше шести місяців), то вона має таке саме право, як і громадяни держави в частині, що стосується пологів і вагітності. Туристам або нелегалам безумовно нададуть швидку допомогу або візьмуть пологи, але ні громадянства, ні паспорта, ні додаткових компенсацій вони не отримають.
В цілому політика Великої Британії стосовно молодих батьків підтримує. Все зроблено для того, щоб люди народжували і виховували дітей: тут і захист робочого місця, і доходів, і підтримка від районних дитячих центрів, і обладнані майданчики і т.п.
За даними Британської консультаційної служби по вагітностей (так, і така є!), Середній вік первісток в 2013 році підвищився до 30 років. І найбільш поширений варіант - двоє дітей в сім'ї.
Серед ментальних особливостей я б виділила такі.
1. У Британії прийнято приходити в гості на «оглядини» новонародженого тільки на запрошення батьків.
2. Хрещення - важлива подія для більшості не з точки зору залучення до церкви, а як можливість поспілкуватися з родичами і друзями і представити всім дитини.
3. Оскільки в Великобританії взагалі і в великих містах зокрема живе багато вихідців з інших країн зі своїми звичками і звичаями, толерантність у великій пошані, тому ніхто не буде надмірно прагнути допомогти вагітної, наприклад, нести щось важко. Плюс - ніхто не пристає. Мінус - не поступаються в транспорті місце.
Ну а про те, наскільки розвинена інфраструктура Великобританії і пристосована для виховання дітей, читайте в моїй попередній колонці.
Але як же живеться простим смертним батькам Туманного Альбіону?Що це, як не саме яскраве підтвердження емансипації і справедливості ?