Ми йшли до цього кілька років, але що тепер?

  1. Що зміниться прямо зараз?

Марина Воробей, TUT.BY Архів (2015р.)

Білорусь ухвалили в Болонський процес . Ми йшли до цього кілька років, але що тепер? За допомогою ректора Білоруського державного університету інформатики і електроніки Михайла батури і члена Громадської Болонського комітету Володимира Дунаєва TUT.BY розбирався, що зміниться в системі білоруського вищої освіти зі вступом в загальноєвропейський освітній простір.

Що зміниться прямо зараз?

Як будуть визнаватися наші дипломи за кордоном

Найпоширеніша омана в тому, що наші дипломи про вищу освіту відразу визнають в Європі, вважає Володимир Дунаєв.

Насправді як раніше визнавали, так будуть і зараз ". Тобто в деяких іноземних вузах їх вже і так визнають, а в інших доводиться підтверджувати.

Дипломи БГУИР, наприклад, і сьогодні нерідко визнають за кордоном, розповідає ректор цього університету Михайло Батура. Це дає можливість випускникам поступати до магістратури за кордоном. А багато закордонні компанії брали на роботу колишніх студентів БГУИР.

У Білорусі після закінчення вузу студент стає дипломованим фахівцем. Після вступу в Болонський процес цей ступінь ніхто не буде скасовувати. Правда, в деяких університетах її зарахують за ступінь бакалавра, в інших - врахують в частину магістерської програми. Іншу частину потрібно буде здавати додатково, щоб отримати ступінь магістра.

Як студенти будуть виїжджати на навчання за кордон

Передбачається, що з вступом до Болонського процесу будь-який учень зможе виїхати на семестр в Європу - таким чином, більше майбутніх фахівців отримають міжнародний досвід.

Хоча і раніше білоруські студенти виїжджали за програмами обміну. Правда, вони були призначені зовсім для невеликого числа хлопців. Наприклад, недавно озвучувалася, що 50 білорусів можуть поїхати за державні гроші на навчання в Угорщину, розповідає Володимир Дунаєв. Для порівняння: у Західній Європі сьогодні близько 10% студентів беруть участь в програмах мобільності, каже фахівець. Якби ця цифра була актуальна і для білоруських вузів, для навчання за кордон виїжджало б 36-37 тисяч наших студентів щороку.

"А у нас поки приблизно всього 100", - говорить фахівець.

Чи вкладати гроші в студентську мобільність, щоб інтернаціоналізувати освіту, - питання держави. Михаил Батура наводить як приклад досвід БГУИР. За програмами обміну між університетами щороку кілька студентів виїжджає на навчання в європейські вузи, з якими налагоджені договірні відносини. Ймовірно, європейські університети зараз самі почнуть виявляти ініціативу в питанні обміну студентами, припускає ректор БГУИР.

"Напевно у них є установка про договірні відносини з вузами з країн, що входять в Болонський процес", - міркує Михайло Батура.

Закордонні відрядження викладачів

Білоруські викладачі завжди виїжджали на стажування за кордон, розповідає Михайло Батура. "Останнім часом на це навіть виділялося бюджетне фінансування".

Чи стануть вони виїжджати за кордон частіше і на більш тривалий час - питання відкрите, тому що на це потрібні гроші. Поки ж освітні поїздки за кордон на більш ніж 10 днів вимагають розгляду Міністерства освіти - про це говорив міністр Михайло Журавков.

Іноземні лектори в білоруських вузах

"Вони до нас приїжджають і сьогодні, з цим немає проблем", - ділиться Батура.

Але ректор звертає увагу на загальну проблему: оплата лекцій викладачів іноземних вузів для нас дуже висока. У БГУИР, наприклад, не можуть дозволити собі часто кликати в гості європейських професорів.

імміграція молоді

Багато хто припускає, що зі вступом нашої країни до Болонського процесу з'явиться проблема - їхати будуть не тільки фахівці затребуваних в ЄС професій (наприклад, медики чи програмісти), але і всі інші.

"Але молоді білоруси вже і так давно їдуть в Європу і там залишаються, - каже Володимир Дунаєв і підкреслює, що Білорусь - країна з високим рівнем виїзний мобільності. - Цього року близько 30 тисяч студентів навчається за кордоном, а це майже стільки ж, скільки українців, і трохи менше, ніж росіян. і люди їдуть за кордон не на семестр, а назавжди ".

Проте європейське поняття мобільності передбачає, що студенти поїдуть повчитися і повернуться назад.

"Схема така: держава дає студенту гроші для навчання за кордоном на семестр-два, а потім він повертається в свій університет. При цьому в своєму вузі йому зарахували це навчання. Таким чином, молода людина розширює свій міжнародний досвід, і своїй країні від цього користь ".

"Врата в райські кущі нам не відкриваються"

Ми ще не знаємо, на яких умовах Білорусь ухвалили в Болонський процес, але можна сказати напевно: прямо зараз і різко для нас нічого не змінюється, кажуть фахівці.

"Ніякі врата в райські кущі нам не відкриваються. Нічого не змінюється, якщо ми не змінюємо", - говорить Володимир Дунаєв.
"Щоб ви розуміли. Вступ до Болонського процесу - це не перехрестя і не поворот, а рух вперед з новими можливостями", - вважає ректор БГУИР Михаил Батура.

Відразу після прийняття Білорусі в Болонський процес Михайло Журавков сказав, що це не має на увазі заміну нашої системи освіти якоїсь іншою моделлю. Вступ - це один із засобів підвищити якість освіти. "Ми повинні з урахуванням своїх особливостей розвиватися далі", - підкреслив міністр.

Вступ до Болонського процесу дозволить нашому вищої освіти реформуватися відповідно до загальносвітових і загальноєвропейськими тенденціями, прокоментував TUT.BY начальник управління вищої освіти Міносвіти Сергій Романюк.

Які реформи можуть чекати Білорусь?

триступінчасте навчання

Можливо, в найближчому майбутньому ми перейдемо на триступеневе навчання в вузі: на 1-го ступеня (після близько 3 років навчання) студенту будуть присвоювати ступінь "бакалавр", на 2-й (близько 5 років навчання) - "магістр", на 3 -й ступені фахівця привласнюють ступінь доктора.

Причому ступінь "доктор" говорить не стільки про науково-дослідному, скільки про професійне навчання. Доктор в Європі не обов'язково вчений, але професіонал екстра-класу. Отримання цього ступеня не пов'язане тільки з написанням дисертацій, зазначає Володимир Дунаєв.

Поки в Білорусі після закінчення університету студент стає дипломованим фахівцем. Це як бакалавр в Європі. Останнім часом тривалість навчання на першому ступені вищої освіти у нас стали скорочувати з 5 до 4-4,5 року.

Далі у нас є магістратура. Але магістрантами в Білорусі стають лише 1,5% від випускників вузів, повідомляє Дунаєв. Для порівняння, в європейських країнах їх 15%.

Третьому ступені навчання у вузі у нас немає. У Білорусі є аспірантура (готує кандидатів наук) і докторантура (готує докторів наук) - це фундаментальну наукову освіту як форма науково-дослідної роботи. Це дещо інше.

Європейське додаток до дипломів

Щоб наші дипломи визнавали в Європі, в Білорусі має з'явитися європейське додаток до дипломів.

"Це повний і точний опис того, що людина вивчив у вузі і чому навчився", - пояснює Володимир Дунаєв. Визнання результатів навчання в наших університетах пов'язано як раз з цим додатком.

Їх в Білорусі збиралися видавати ще в 2011 році (навіть демонстрували його макет), але за оплату, розповідає Володимир Дунаєв. "Це порушення, тому що документ повинен видаватися всім", - впевнений член Громадської Болонського комітету.

Додатки немає до сих пір.

Система обліку навчального навантаження студентів

В європейських вузах буде працювати система обліку навчального навантаження студентів ECTS (Європейська система переведення і накопичення кредитів). Вона потрібна при переході студента з одного навчального закладу до іншого. З нею людині простіше виїхати на навчання в іншу країну. При цьому система накопичення кредитів та система оцінки знань - різні речі.

Так, якщо студент виїжджає за кордон, то рік навчання йому зарахують тут, якщо він набере в європейському вузі 60 кредитів за будь-які курси з програми своєї спеціальності. І не потрібно, скажімо, узгоджувати навчальний план однієї і тієї ж спеціальності в білоруському вузі з навчальним планом шотландського університету. "Адже в них завжди будуть розбіжності", - говорить Володимир Дунаєв.

В навчальних планах білоруських вузів кредитна система є вже два роки. Незабаром її основи визначать в новій редакції Кодексу про освіту, розповів начальник управління вищої освіти Міносвіти Сергій Романюк.

"Але наша кредитна система - лише видимість, - вважає Дунаєв. - Тому що як і раніше вважають годинами і курсами. Зараз часто буває, що людина їде в європейський вуз на семестр-два (для навчання на подібній своєї спеціальності. - TUT.BY ), а потім повертається, і йому кажуть: повинен був пройти такі курси, а пройшов не ті й не стільки ".

Вузівські програми будуть орієнтуватися на запити роботодавців

В Європі при складанні програм навчання університети орієнтуються на професійні стандарти. Для кожної зі спеціальностей їх розробляє співтовариство професіоналів. У стандартах вказують, якими базовими вміннями повинен володіти працівник.

А студент при виборі курсів для вивчення у вузі орієнтується на ці стандарти. Адже, як уже говорилося, студент в Європі може сам вибирати, за які курси отримувати кредити.

"Там не Міністерство освіти, не адміністрація вузу, а сам студент визначає, чому йому навчатися, - пояснює Володимир Дунаєв. - Людина будує свою індивідуальну освітню траєкторію відповідно до рекомендацій роботодавців, щоб, отримавши ступінь бакалавра або магістра, він міг влаштуватися на роботу ".

Все це Білорусь могла вводити і просувати у себе і раніше. "Хто ж забороняв ?!" - дивується член Громадської Болонського комітету Володимир Дунаєв.

джерело

Реклама:

Як написати курсову роботу так, щоб будь-який, навіть самий прискіпливий викладач вузу поставив високу оцінку і не викрив студента в плагіаті або скачуванні матеріалу з Інтернету? Завдання не з простих, тому що у сучасних студентів, як правило зайнятих підробітками і не мають необхідних навичок, виконати таку роботу без нервів і в термін виходить далеко не завжди.

Що ж робити?

На допомогу може прийти спеціальний сервіс з написання студентських робіт, в тому числі і курсовиків . Багаторічний досвід роботи і висока кваліфікація фахівців компанії забезпечують гарантію будь-якому студенту в тому, що його робота не тільки стане оригінальною, але і буде високо оцінена педагогами вузу.

Що зміниться прямо зараз?
Ми йшли до цього кілька років, але що тепер?
Що зміниться прямо зараз?
Які реформи можуть чекати Білорусь?
Quot;Хто ж забороняв ?
Що ж робити?