27 серпня в Росії святкують День кіно. З цього приводу ми зустрілися з генеральним директором мережі кінотеатрів «Монітор» Миколою Петровичем Расторгуєвим, першою людиною в ЮФО, який у 2001 році ризикнув зайнятися розвитком кіноіндустрії і зумів через кілька років створити в Краснодарському краї найбільшу мережу комерційних кінотеатрів «Монітор».
Ми розташувалися в затишному залі одного з модних ресторанів міста - в ресторані «Рояль». Він, як завжди, між зустрічами і з телефоном в руці, як завжди, зібраний, стрункий, відмінно одягнений - гарний, одним словом. Поруч помічниця і керівник рекламного напрямку компанії Лусіне Аландарова, на столі мохіто і чай, в залі затишно і тихо. Якщо чесно, до зустрічі я практично не готувалася, адже з Миколою Петровичем ми знайомі багато років, майже з дня заснування його компанії працювали як партнери. На всіх стадіях розвитку його бізнесу ми перетиналися з тих чи інших питань, просували разом кілька проектів, надавали один одному підтримку. Але легке хвилювання все ж присутнє, адже моїм завданням було не просто розпитати про успіхи його справи, а дізнатися, які людські якості привели його до такої беззастережної перемоги. Почала з цілком традиційного питання ...
Компанія «Монітор» вийшла на ринок кінопрокату Краснодарського краю порівняно недавно - на початку 2000 р За короткий період кінокомпанія домоглася значних успіхів в крайовому і федеральному прокаті. Сьогодні федеральна мережа кінотеатрів «Монітор» - найбільший кінооператор півдня Росії. Кінотеатри мережі знаходяться на території двох федеральних округів Російської Федерації: в Північно-Кавказькому і Південному .. Мережа «Монітор» включає в себе 15 кінотеатрів, розташованих на території Краснодарського краю, Ставропілля, Республіки Адигея і Чеченської республіки. У Краснодарі з восьми міських кінотеатрів п'ять входять в мережу «Монітор»: «Сім зірок», «Кіноцентр» на Красній площі, «Сіті de luxe», «Болгарія», «Європа». У мережу також входять такі кінотеатри: «Максимус» (Новоросійськ), «Веселка» (Геленджик), «Іскра» (Єсентуки), «Берізка» (Георгіївська), «Прем'єр» (Єйськ), «Батьківщина» (Єйськ), « Joy Land »(Майкоп),« Чорна перлина »(Грозний),« Олімп »(Будьонівськ),« Кіноцентр »на Красній площі (Новоросійськ). У восьми кінотеатрах мережі «Монітор» (13 кінозалах) встановлено цифрове кіноустаткування для демонстрації фільмів у тривимірному об'ємному зображенні - у форматі 3D.
- Як вс е починалося?
- Ну як починалося? .. Був у моєму житті період, коли стало ясно, що треба щось робити, треба міняти своє життя, зайнятися чимось потрібним, красивим і прибутковим. Спочатку з'явилися друзі, які попросили допомогти коштами для випуску в прокат фільму «Блок-пост». Друзі були хороші, я допоміг. Прибутки у них не вийшло, зате у мене думки заробили в цьому напрямку. Потім зовсім випадково 2000 року друзі запросили в Москву на «Кіноринок», і я так само випадково в ту поїздку потрапив на відкриття кінотеатру «Пушкінський». Вийшов звідти зовсім приголомшений пишністю, звуком і самою атмосферою чогось нового, гарного, яскравого, незвичайного. Мені захотілося стати частиною всього цього, теж створити щось подібне, але вже тут, в Краснодарі. Важливу роль на початковому етапі відкриття компанії зіграла Ірина Кранг, вона працювала директором кінотеатру «Буревісник» і ввела мене в кінотовариство. Перший кінотеатр ми зробили в місті Таганрозі. Це був кінотеатр «Жовтень». Ось там ми і поставили найсучасніший звук, світло, меблі та інше обладнання. Потім зайнялися кінотеатром «Буревісник» в місті Ростов, який зараз набув статусу арт-хаусного кінотеатру. І ось відразу після цього в 2002 році надійшла пропозиція від РЦ «Сім зірок» в СБС увійти керуючою компанією кінотеатрів «Сім зірок». Це був наш найважчий, але важливий досвід, адже проект СБС був для Краснодара небувалим за масштабами. Ось і відкрилися ми в СБС 16 травня 2002 року прем'єрою «Зоряних воєн».
- Цікаво, чому власники розважального центру «Сім зв е зд» в СБС звернулися саме до вас? Чому не до москвичів, адже у них і досвіду більше, і можливостей?
- Так все просто: Москва тоді в сторону Краснодара навіть не дивилася. Свої мережі кінотеатрів вони розвивали в тих містах, де за даними статистики попит на цю послугу багато років був однаково високим. Краснодар до таких міст не відносився. Ну ось ... Базувалися ми тоді в одному з покинутих кінотеатрів міста - в «Болгарії». Як кінотеатр він майже не працював, був обшарпані, а самим відвідуваним його місцем був нічний клуб «Лимон» - вельми «специфічне» заклад. Нам віддали будівлю в довгострокову оренду, і зараз кінотеатр «Болгарія» один з кращих в місті.
- Були люди, які не вірили в те, що у вас вс е вийде? Адже затівати мережу кінотеатрів в місті, де їх, за моїми подсчі е там, було штук 5 занедбаних, напевно, багатьом здавалося, м'яко кажучи, ризикованим.
- Були, звичайно, але було набагато більше тих, хто мене підтримав ... Вірніше, нас. Нашими інвесторами в процесі становлення компанії ставали і «Уралсіббанк», і «Юниаструмбанк», і «Нефтепромбанк». Вони в нас повірили, а ми постаралися виправдати довіру.
- Як вважаєте, нд е, що було задумано, вийшло? Це ваша справа, справа вашого життя?
- Коли я був зовсім маленьким, були дуже популярні листівки, на яких були зображені актори і актриси радянського кіно. Ми їх колекціонували, і світ кіно здавався світом казково красивим і чарівним, але недосяжним. А зараз це реальність, підтверджена кожним днем. Ми створили мережу кінотеатрів, які нічим не гірше московських. Першими взяли на себе зобов'язання перед прокатниками фільмів в регіоні, ввели прем'єрний день у четвер (раніше прем'єрні дні були по понеділках, що незручно з комерційної точки зору. - Прим. Авт.). Ми ввели також пізні сеанси, але ж раніше останній сеанс в кіно закінчувався о дев'ятій вечора. Одним словом, ми всіма доступними засобами стали відроджувати традицію походу в кіно, зустрічі з кіно, як зі святом. Для мене особисто, зустріч з хорошим фільмом - це свято. Я не люблю підроблене кіно, мені подобаються прості, але в той же час, складні людські історії, розказані і показані талановитими режисерами і акторами. Російське кіно багато такими непідробним фільмами, особливо мені близька російська комедія. Наш гумор в кіно глибокий і колоритний. Я взагалі вважаю, що зняти комедію, неймовірно складно, а вже хорошу комедію тим більше. Повертаючись же до теми, вийшло чи ні, хочу сказати одне - ми вдосконалюємося. Наше гасло - «Тут живе кіно!». Ми працюємо саме в цьому напрямку. Нам важливо, щоб, приходячи до нас, людина відключався від повсякденності і поринав у цей чарівний світ кіно, потрапляв в свято, щоб розумів: тут живе кіно.
- Ті, хто тоді в вашу затію не повірив, зараз публічно визнали свою неправоту?
- Мені не потрібна зовнішня оцінка. Я адже цим живу, так що для мене чиясь думка хоч і важливо, але я більше орієнтуюся на кінцевий результат: вийшло - молодці, немає - треба працювати краще. Мої співробітники часто мені вимовляють, що я їх не хвалю. (Посміхається.) А я їм відповідаю: «Дайте мені час - я буду вас хвалити», а в компанії зараз майже 600 чоловік.
- У планах чи розвиватися і в інших напрямках? Чи не точить якийсь черв'як зсередини зробити щось ещ е?
- У мене «черв'яків» багато. Ми займаємося ресторанним бізнесом, будуємося. Ідеї завжди є, людей не вистачає іноді. Ось дивишся, занудьгував співробітник, став на сторону поглядати, ти йому ідею підкинеш, як дров у піч, і загорівся людина, закрутилося справу. А взагалі, той, хто розвивається, завжди в кредитах, так що на все свій час, я вважаю.
- Як вважаєте за краще відпочивати від трудів праведних?
- Наприклад, приїхати на острів і дивитися кіно про море ... (Помітивши мій здивований погляд, пояснює.) Сидіти в кріслі і дивитися на море або дивитися кіно про ліс, кіно про гори.
- 27 ��ерпня як ви особисто будете святкувати День російського кіно?
- «Особисто» компанія буде на корпоративі (тепер сміюся я, т. К. Вимовляє він це «особисто компанія» на автоматі, видно, що абсолютно щиро. - Прим. Автора). Ми зберемо друзів. В кінотеатрах заплановані свої програми святкування для відвідувачів. Наших кращих співробітників будуть вшановувати в департаменті культури. Взагалі, над святом трудиться весь наш колектив, так що мені складно ділити на «особисто» і «компанію». День російського кіно - це свято, яке можуть святкувати все, так як немає людини в Росії, як мені здається, що з кіно ніколи не стикався. А потім піти на фільм в кінотеатр і дивитися кіно вдома на дивані - дві великі різниці. Сприймається абсолютно по-різному. Як же привітання з Днем російського кіно, хочу сказати: «Дай бог нам всім гарного кіно!»
Ну як починалося?Чому не до москвичів, адже у них і досвіду більше, і можливостей?
Ті, хто тоді в вашу затію не повірив, зараз публічно визнали свою неправоту?
У планах чи розвиватися і в інших напрямках?
Як вважаєте за краще відпочивати від трудів праведних?
?ерпня як ви особисто будете святкувати День російського кіно?