Микола Цискарідзе: "Я сволота, яка змушує всіх працювати" :: donbass.ua

Народний артист Росії приїхав до Донецька в парі з подругою і партнеркою, не менше улюбленої глядачами Ілзе Лієпою. Надавши колезі можливість відпочити після їх дуетного виступу на закритті фестивалю «Зірки світового балету», Микола Цискарідзе поговорив з журналісткою «Донбасу».

Спочатку було весело ...
36-річний прем'єр Великого театру залишається неперевершеним танцівником світового рівня.
- Пане Миколо, два роки тому ви танцювали на донецькій сцені з оголеним торсом, і ми могли оцінити не тільки ваші рухи ...
Цискарідзе задоволено сміється: - Та, я сьогодні танцював в камзолі, але якщо врахувати, що йому десять років і талія в ньому 66 сантиметрів, можете мені повірити та без роздягання, що з тілом у мене як і раніше все в порядку!
- Ви постійно погрожуєте піти зі сцени, але залишаєтеся ...
- Правильно казав Маріс Лієпа, що йти треба тоді, коли йде стрибок. Але поки професійні дані дозволяють мені працювати. Однак якщо я помічаю, що не можу дати свій результат, я відмовляюся від ролі. Як і будь-який інший чоловік, дивлюся на себе в дзеркало і кажу: «Козел старий. І не соромно? ». Я кожен свій спектакль знімаю на відео, а після розбираю разом з моїм педагогом, помічаючи найменшу неточність в рухах. Якщо вона є.
- А щось нове зараз ще хочеться станцювати?
- Так! Я все життя мріяв про Онєгіна, але станцював Германа. Звичайно, як будь-який артист, хотів Гамлета, але не сталося.

- Невже вже пізно? Так вас же будь-який постановник візьме на ту роль, яку захочете! Або фізично не зможете?

- Не те що не зможу. Якщо ви все життя одягалися в Діор, Прадо і Гуччі, а вам пропонують піти на ринок і купити блузочку, то ви цього не хочете. А я все життя спілкувався з найголовнішими балетмейстера світу, танцював найкращу хореографію. І коли мені пропонують вторсировина, моє тіло пручається. Я знаю багато жахливо зроблених «Гамлетів». У нас в одному з провідних московських театрів є постановка, в якій Гамлет стоїть і пісяє на сцені. Перед тим, як буде читати монолог. Я захоплююся цим персонажем тільки в одному моменті: як ризикує людина! А якщо не піде струмінь? Так, в театрі можливе все. Але якщо це придумано тільки для того, щоб бути фішкою, це нецікаво. На пісяють можу подивитися в туалеті в антракті. А навіщо мені це бачити на сцені?
- Пане Миколо, у вас не життя, а розклад, як у автобуса: спектаклі в театрі, гастролі, зйомки в телепроектах, викладацька діяльність. При цьому ви називаєте себе жахливо ледачою людиною. Виходить, у вас колосальна сила волі?
- Ні, просто я дурень. Я даю обіцянку, а потім змушений виконувати. Слово «так» з мене вийняти практично неможливо. Але якщо це сталося, то я потім раб лампи. Припустимо, вести програму «Шедеври світового музичного театру» на каналі «Культура» я погодився після операції на нозі, коли сидів удома, у мене була купа часу і міг робити, що завгодно. Я вештався по музеям і читав книжки. Тому коли мене туди покликали, потім судити зірок на льоду, я всюди погодився. Спочатку було весело, а коли почався балет, з'ясувалося, що часу-то немає. Так що тепер доводиться для себе дуже чітко розклад складати, це ви правильно помітили!
Мрія - будиночок на Лазурному березі

- Ви вже замислювалися над тим, як будете жити років так в сімдесят?
- Якщо я нарешті зароблю багато грошей, то просто буду красиво жити. В ідеалі хочу невеликий будиночок на Лазурному березі: на першій лінії біля моря. І ніяких проблем! Ну, а якщо доведеться працювати, я можу стати художнім керівником якогось театру, але не директором - не хочу я знати, куди витрачено туалетний папір. Точно можу сказати, що якщо візьмуся за щось, буду нести відповідальність до кінця. До речі, від інших вимагаю того ж. Коли я входжу в театр, все терміново миють підлоги, змінюють перегорілі лампочки, тому що знають: зараз прийде ця сволота Цискарідзе, який змусить усіх працювати!

Микола Цискарідзе та Ілзе Лієпа спростовують думку про те, що балет - мистецтво молодих.

- Ну а на будиночок все-таки вже почали гроші збирати?
- Знаєте, мистецтвом на нього не заробиш. Та й взагалі, не хотілося б підтверджувати приказку: «Хочеш розсмішити Бога, розкажи йому про свої плани».

- А вас не пригнічує цей дисонанс: ви - артист самі знаєте якого рівня, а Лазурний берег - всього лише мрія ...
- Я - людина, яка виросла в комунальній квартирі. Мене нічого не пригнічує. Це західну пресу завжди шокувало, як живе головний молодий артист балету, який танцює перед президентами, королевами і т.д. Але я до сих пір спокійно ставлюся до якихось побутових недосконалостей. Незважаючи на те, що мене знають багато простих людей - в основному завдяки телевізору - буває, я їжджу на метро. В державні свята, коли перекривають вулиці, в Большой театр потрапити дуже складно. Тому в такі дні пересуваюся на громадському транспорті. Дехто дивується: «Як?» - а я відповідаю: «Так нормально! Класно! »
- Це питання виховання, що ви ні раніше, ні тепер не дозволяєте собі тупнути ногою і сказати: «Моя праця коштує дорожче!»
- Так намагався. А що з того? Ну сидить товстий зажравшийся дядько в кабінеті. Що, він вас розуміє? Не будемо далеко ходити. ось найбільший танцівник Володимир Васильєв . Коли він став директором, і я, молодий артист, якому він сам віддав свій стіл, тому що вважав, що я гідний, приходив до нього і казав: «Володимир Вікторович, ось ви такий геніальний, ми вас любимо, схиляємося. Може бути, ви нам збільшите зарплату? ». Він замислювався і відповідав: «А я таких грошей не отримував!». Тоді вже вся молодь говорила: «Так, ви не отримували, ви так страждали, як ми зараз. Але тепер ви можете все змінити, потрібно тільки підписати! ». Васильєв знову замислювався, брав ручку і знову обурювався: «А я таких грошей не отримував!». І він нічого не зробив! Палець об палець не вдарив, щоб кому-небудь з нас поліпшити, наприклад, житлові умови. Тільки собі! Всі п'ять років, що він керував Великим театром, виходили календарі і буклети тільки з його фотографіями. Це психологія людини. Я не звинувачую його ні в чому, він правда геніальний артист, і я все життя буду стояти уклінним перед ним. Але є людський фактор: ситий голодного не розуміє. Причому все люди такі. Я багато спілкуюся з сильними світу цього - вони на тебе дивляться, слухають, поважають, але ...
- корпоративи вам багато вдається заробити?
- Так, іноді виступаю, але тільки там, де сцена і можна повноцінно відпрацювати. Часом мені називають такі суми, тільки щоб я з'явився, що стає приємно тільки від цього. Шкода, що часу не вистачає. Нещодавно сказали, що в самому знаменитому готелі Нью-Йорка буде проходити весілля. І молодята дуже хочуть, щоб я станцював що завгодно, готові заплатити 100 тисяч доларів. А у мене в цей день був спектакль у Великому театрі за зовсім інші гроші. Як ви розумієте, танцював я не в Америці. Тому що є речі, які не можна купити.

Особисте життя: епізодично
Гідна представниця найбільшої балетної династії Ілзе Лієпа потрясла донеччан своїм танцем. По-перше, балерині в листопаді виповниться 47 років, по-друге, в березні вона народила дочку Надію (це поки єдина дитина артистки). Загалом, той факт, що при таких обставинах вона виступає на все тому ж високому рівні, викликає захват і захоплення. У тому числі у партнера Цискарідзе.
- З Ілзе я дружу вже багато років. Ми живемо неподалік, часто бачимося. І вона для мене як рідна людина. Взагалі вона велика розумниця: в березні народила дитину, а вже в червні знову танцювала. Це я їй сказав: «Щось ти засиділася будинку! Виходь! ». Хоча ніхто в театрі не вірив, що вона повернеться, - з гордістю розповідає Микола.
- А ви вже няньчилися з її Надією?
- Я, на жаль, ще навіть не бачив дитину - дуже зайнятий. Хоча я з тих людей, до яких завжди тягнуться діти, кішки і собаки.

- Тоді у мене питання нескромне, але ... Чому самі до сих пір спадкоємцем не обзавелися? Способів це зробити зараз дуже багато.
- Способів багато, але до них, по-моєму, потрібно вдаватися в якоїсь критичної ситуації. Наприклад, якщо є проблеми зі здоров'ям. У мене, на щастя, з цим все добре!
- Тобто ви не проти мати дітей?
- Я за них, але проти відповідальності. Якщо з'явиться дитина, мені доведеться міняти своє життя і бути готовим до того, що вона ще більше ускладниться. А я цього не хочу. Я з десяти років важко працюю і відчуваю на собі відповідальність. Жахливо втомився від неї. Може, коли я піду зі сцени, трохи відпочину, мені захочеться її знову. Але поки що…

- Значить, і з особистим життям у вас все нормально?

- Так, вона у мене є, але якось епізодично. Причому виникає виключно тоді, коли я дуже зайнятий!


Ірина Панська.Фото Ольги Кононенко і Костянтина Сазончіка.

Теги: Донецьк , Донбас , Донецька область , балет , артист , фестиваль , культура , інтерв'ю , особисте життя , Зірки світового балету , Микола Цискарідзе

І не соромно?
А щось нове зараз ще хочеться станцювати?
Невже вже пізно?
Або фізично не зможете?
А якщо не піде струмінь?
А навіщо мені це бачити на сцені?
Виходить, у вас колосальна сила волі?
Ну а на будиночок все-таки вже почали гроші збирати?
Дехто дивується: «Як?
А що з того?