Микола Цискарідзе взяв Бастилію

10.01.2002 о 17:39

Новорічний тиждень (з 28 грудня по перші числа січня) - пік зимового сезону в Парижі, куди спрямовуються натовпи туристів, щоб зустріти Новий рік в цій красивій столиці Старого Світу. Одна з його безсумнівних пам'яток - знаменитий паризький балет, який в це «гарячий час» року кожен день дає уявлення на двох сценах - у Палаці Гарньє і в Опері на площі Бастилії.

У цьому році він вирішив показати в балеті «Баядерка» двох наших зірок - російські давно не виступали з паризьким балетом! Ще на початку грудня на сцені Бастилії тричі партію Никии станцювала балерина Маріїнського театру Світлана Захарова, буквально підкорила Париж і заслужила епітет «божественна». А на найпрестижніші новорічні вистави дирекція Паризької Опери запросила прем'єра Великого театру Миколи Цискарідзе, який з усе наростаючим успіхом станцював Солора в трьох паризьких «Баядерка». Цей балет він виконував і 31 грудня - в свій день народження. У Парижі квіти на сцену артистам балету не виносять - зате біля службового під'їзду його з букетами і подарунками чекали шанувальники, які спеціально прибули на його спектаклі з Росії, Англії, Японії ...

Партія Солора - одна з найефектніших і улюблених в репертуарі Цискарідзе. Але в Парижі йде своя - нуреевская - редакція «Баядерки», хореографічний текст якої в корені відрізняється від звичного московського. Він перенасичений технічними «наворотами» в нуреевском дусі, часом здається надуманим і нелогічним. Великі батмани тут є сусідами з маленькими па де ша, а коди немов «запозичені» з «Дон Кіхота». Цискарідзе фактично заново довелося вчити всю партію, і наша зірка на кілька тижнів добровільно перетворилася на слухняного учня, на власному досвіді осягаючи, як важка доля паризьких етуалів. З ним по 3 - 4 години на день партію розучували прекрасні репетитори Патрісія Руан, Клотільд Вейе, незабутня Сильфіда паризького балету Гілен Тесмар.

Поряд з професійним дамами за бажанням самого Цискарідзе з ним кожен день репетирував тонкий і елегантний прем'єр трупи Лоран Ілер - саме він танцював Солора на прем'єрі нуреевской «Баядерки» і, як ніхто, зміг показати все виконавські тонкощі і нюанси. «Микола - справжня зірка. Репетирувати з ним - велике задоволення. Освоївши наші "паризькі стандарти" і стиль, він запропонував власне, до того ж дуже емоційне рішення партії », - після першого спектаклю Цискарідзе з неприхованою гордістю відзначив Ілер, який хвилювався не менше, аніж його іменитий« російський підопічний ».

Московського прем'єра опікали, професійними порадами йому допомагали також балетмейстери Ролан Петі і П'єр Лакотт - обидва працювали з Цискарідзе ще в Великому над «Пікової дамою» і «Дочкою фараона». Зараз в Парижі говорять про те, що, очевидно, через рік-півтора ці два балету Великий покаже в столиці Франції. Чи не тому на початку лютого в Москву повинен прибути П'єр Лакотт, щоб нарешті відновити свою багатостраждальну «Дочка фараона»?

У парі з Цискарідзе танцювали яскраві дами - Марі-Аньєс Жилло, вперше виступила в партії Никии, і Стефані Ромберг, недавно перший раз виконала Гамзатті. Вони - технічно сильні, високі, ставні балерини, за дует з якими наш прем'єр заслуговує особливої ​​похвали. А його віртуозний, легкий, повітряний сольний танець викликав особливий захват і у глядачів, і у професіоналів. Бастилія була взята!

На «Баядерку» з Цискарідзе зібрався весь балетний бомонд Парижа. На першому спектаклі в залі були присутні і керівництво Великого в особі Анатолія Іксанова і Бориса Акімова. Акімов, як і керівник «Гамбурзького балету» Джон Ноймайєр, був членом міжнародного журі, яке оцінювало результати проходив в цей же час щорічного конкурсу балету Паризької Опери на зайняття вакантних посад у вищих групах. Кожен з учасників виконував одну обов'язкову варіацію, другу - за власним вибором. На жаль, його результати виявилися більш ніж скромними ...

Високу оцінку Микола Цискарідзе отримав і у прискіпливої ​​французької преси. Найяскравішим представником нової хвилі балету Великого його назвав відомий балетний оглядач газети «Фігаро» Рене Сірвен. Витончену листівку з символічним написом «рідкісний птах» йому разом з подарунком підніс його репетитор Лоран Ілер. Він також користувався особливою увагою і любов'ю суворої директорки паризького балету Брижитт Лефевр. Особливо всіх присутніх вразив папуга балетмейстера П'єра Лакотт по імені Пахіта, який, вперше побачивши нашого принца, похитав головою і чітко вимовив: «О-го-оо !!!» Кажуть, подібної похвали ще ніхто не був удостоєний!

Віолетта Майніеце

вам може бути цікаво

Чи не тому на початку лютого в Москву повинен прибути П'єр Лакотт, щоб нарешті відновити свою багатостраждальну «Дочка фараона»?