- «Добре пограли на тренді Кудріна (жарт про секс з дружиною зайшла дуже масштабно)»
- Як створювався The Twitter Journal
- Владислав Циплухін, колишній прес-секретар «ВКонтакте»:
- Микита ЛИХАЧЕВ, творець The Twit ter Journal:
Секретні відомості про співпрацю мережі «ВКонтакте» з адміністрацією президента в проекті The Twitter Journal. Кошториси, звіти, приклади провокацій
У №33 «Нової газети» від 27.03.2013 було опубліковано матеріал «В контакті з ФСБукой» , Де ми на підставі документів розповідали про співпрацю соціальної мережі «ВКонтакте» з державними структурами - ФСБ, Управлінням «К» МВС і адміністрацією президента (АП). Багато читачів і блогери поставили під сумнів справжність цитировавшихся в газеті і викладених на сайті листів тодішнього прес-секретаря «ВКонтакте» Влада Циплухіна зі звітом про проробляється їм на замовлення АП роботі і листи генерального директора ТОВ «ВКонтакте» Павла Дурова Владиславу Суркову.
На численні прохання читачів на сайті «Нової газети» ми публікуємо частина великої листування Владислава Циплухіна і Павла Дурова з співробітниками Управління внутрішньої політики (УВП) АП РФ Костянтином Костіним (керівник управління), Іриною Федіної (зам керівника департаменту УВП), письменником Сергієм Мінаєвим. Листування є звіти про виконану роботу по політичному піару в інтернеті в 2011 році. Співпраця, судячи з дат, почалося з липня 2011-го і тривало до грудня 2011 року. Фінансувалося (знову-таки судячи по листуванню) АП РФ.
З великого масиву листування, представленої у вигляді знімків з екрану (скріншотів), ми постаралися вибрати тільки ті листи, які, на наш погляд, дійсно мають суспільне значення.
Скріншоти представлені у вигляді сторінок листування відкритих в поштовій програмі The Bat. Кожен лист дано в двох скронях. Перший скрін - власне сам лист. Другий скрін - лист з так званими «заголовками», тобто службовою інформацією поштових серверів. Підробити подібне теоретично можна, але складно: легко помилитися в IP, указаних кодів (цифр) і т.д. Поєднання цієї інформації з вмістом листів, їх реквізитами, датами листування, їх кореляцією з вийшли в світ аж ніяк не секретними продуктами групи Циплухіна (проекти яких ми виявили у вкладеннях листів і теж публікуємо на сайті газети) переконує нас і консультували редакцію фахівців в області IT в справжності потрапив до редакції архіву.
А тепер - про деякі інші становлять суспільний інтерес сюжетах.
«Добре пограли на тренді Кудріна (жарт про секс з дружиною зайшла дуже масштабно)»
Тема цього розділу - справжня цитата зі звіту (за вересень 2011 року) г-на Циплухіна, представленого в витонченій формі слайдовий презентації і переданого в АП. Звіт зроблений від імені інтернет-лабораторії «Пентагон» (pentagonagency.ru - зараз такого сервера в інтернеті не існує, група, судячи з усього, давно розформована) і являє собою опис різних проектів, в тій чи іншій мірі представляють інтерес для АП та мережі «ВКонтакте». Наприклад, цитата про Кудрін - це новина, складена для розділу «Новини з майбутнього», який існує в «ВКонтакте» і зараз (http://vk.com/vestifuture).
Зокрема, в звіті «Пентагону» про розділ говориться наступне - цитата:
«Приклади:
2013 рік: Рамзан Кадиров відзначив свій день народження скромно, в колі Чечні.
2045 рік: Скандалом закінчилися перші вибори Президента Росії за результатами ЄДІ.
2012 рік: Олексій Кудрін відмовляється займатися сексом з дружиною, не порадившись з Путіним.
застосування
Добре пограли на тренді Кудріна (жарт про секс з дружиною зайшла дуже масштабно). Один раз застосували співтовариство по Прохорову. Пишеться жарт:
2012 рік: Невиплату 10 мільйонів рублів співробітникам «Правого дела» Михайло Прохоров пояснив тим, що забув дрібниця в кишені іншого піджака.
А в коментарях до жарту з'являється людина:
Не знаю, що мали на увазі гумористи з цієї групи, але мене і правда наймали українські піарщики Прохорова, і тепер після його відходу я за свою роботу грошей не отримав :( А тепер московські друзі допомогли донести це до мас, за що їм спасибі! http://www.lifenews.ru/news/70196 ».
Не потрібно бути конспірологів або кремлівським політологом, щоб здогадатися: політичний сенс цього пашить гумором креативу полягає в прямої політичної дискредитації Олексія Кудріна і Михайла Прохорова. Ймовірно, такі завдання ставилися адміністрацією президента перед її інтернет-помічниками. Можливо, іноді навіть на нарадах у «самого». Про що свідчить грайливий зауваження підзвітної особи:
«Головне, щоб Владислав Юрійович частіше запрошував на надихаючі розмови :-)».
Зроблено це зауваження по цілком конкретного приводу - розкрутки проекту The Twitter Journal (tjournal.ru), який згадувався і в попередній нашій публікації.
З листування і звітів (редакція в своєму розпорядженні два такого роду місячними звітами) слід, що за долею tjournal.ru уважно стежили як представники АП, так і керівники «ВКонтакте», причому навіть на рівні акціонерів і дуже серйозних бізнесменів, яких зацікавила бізнес-складова перспективного проекту (АП, природно, цікавила інша його складова - піарівська). Цитата зі звіту за вересень:
«Акціонери, в тому числі Павло Дуров, періодично цікавляться станом проекту The Twitter Journal. Павло і Юрій Мільнер (співвласник Mail.ru. - «Нова»), які запускають зараз фонд, запропонували безоплатний гранд у розмірі $ 25 000. Я поки відмовився, тому що одноразовий вкидання грошей навряд чи щось може змінити.
А через пару днів мені зателефонував інший акціонер «ВКонтакте» - Лев Левієв, який був на зустрічі з вами. Попросив розповісти докладніше принципи роботи проекту та план на найближчі місяці. Я показав йому другу версію проекту. А ще через день вони запропонували мені проінвестувати в проект. Я пояснив, що не можу зробити це без узгодження. Цитати з листування:
- Влад, які в тебе плани по tjournal.ru, як бізнес?
- У мене немає поки ніяких бізнес-планів. Я робив його для вирішення певних інформаційних завдань.
- Давай зробимо з цього бізнес. Ми купимо у вас частку або проінвестіруем в компанію. З цього може вийти хороший проект з великою капіталізацією. Тим більше хлопці у тебе талановиті. Це не завадить рішенню інформаційних завдань. Перший канал теж вирішує завдання інформаційні, але це також бізнес, який приносить доходи.
- Я без узгодження не хочу такі речі робити. Чи не на мої ж гроші проект робився.
- Так, погоджуючи. Я не кажу про покупку контролю. Я говорю про 25-35% в залежності від ваших апетитів. Тим більше у такого проекту повинні бути ноги: якийсь інвестиційний фонд, щоб не задавали питання. Я впевнений, що з цього можна зробити міжнародний проект. Можна буде впливати на світові тренди. Ми просто виступимо фінансовим інвестором, дамо грошей на міжнародні потужності - цей бізнес може коштувати більше сотні мільйонів доларів ».
Кожен зі звітів закінчується кошторисом витрат на функціонування інтернет-лабораторії, яка займалася усіма цими проектами. Кошторис за жовтень становлять 567 тисяч рублів. Це і зарплати співробітників, включаючи самого прес-секретаря, і оренда службової квартири (120 тисяч рублів). За структурою витрат видно, що основний зміст занять - це проекти tjournal.ru і vestifuture: автори фейковий «новин про майбутнє», включаючи пікантні історії про Кудрін і Прохорова, на коло отримували скромні 30 тисяч рублів. Ну та нічого, у нас люди проголосувати, за кого скажуть, готові і за 100 рублів ...
Відділ розслідувань «Нової»
PS Особа проекту tjournal.ru - дуже молода людина Микита Лихачов. У річному звіті 2011 року говориться про те, що для розкрутки tj він прийде на телевізійний ефір Сергія Мінаєва в майці, на якій зображений відомий інтернет-діяч Антон Носик і написано «Тільки dolboeb (нік Носика в мережі. -« Нова ») ще не читає The Twitter Journal ». У цій майці, як стверджується в звіті, «особа проекту» має сфотографуватися з Носиком.
Як створювався The Twitter Journal
Владислав Циплухін, колишній прес-секретар «ВКонтакте»:
- Я не маю відношення до проекту Twitter Journal. Знаю тих, хто має.
- Ви листувалися з Костянтином Костіним і Іриною Федіної з приводу Twitter Journal і «Новин з майбутнього»?
- Ні. Я про це нічого не знаю. Я їх самих знаю. Я колись спілкувався ...
- Відправляли їм якісь кошторису?
- Ні. В той момент я працював «ВКонтакте».
- У Вас були якісь побічні проекти?
- Ні.
5 квітня Владислав Циплухін заявив на своїй сторінці «вКонтакте», що співпрацював з Кремлем в той час, коли займав пост прес-секретаря соцмережі «ВКонтакте».
Микита ЛИХАЧЕВ, творець The Twit ter Journal:
- Проект створювався мною і моїм другом-програмістом з метою зрозуміти, що відбувається в російському твіттері. Ми вирішили аналізувати базу популярних блогерів і подивитися в принципі, що вони обговорюють, що потрапляє в інформаційний порядок денний завдяки їм. Подивилися на те, що вийшло, і вирішили, що це комусь може бути цікаво. І зробили сайт. Це все відбувалося навесні 2011 року. Влітку 2011 року запустилися, в кінці липня.
У першій версії з'явився топ твітти. Був такий скрипт, який аналізував невелику базу блогерів і агрегованих все їх твітти в одному місці, вибудовуючи популярність за кількістю ретвіттов. Технологію можна на сайті подивитися, все прозоро абсолютно. База складена з тих людей, яких читає наш офіційний акаунт у твіттері, - 400-500 чоловік.
Спочатку ми аналізували просто твітти, потім ми почали аналізувати окремо картинки, відео. Потім з'явився розділ з новинами - ми за допомогою скриптів і парсеров (програми, що виконують синтаксичний аналіз. - Ред.) Вичленяли з твітти посилання на новинні статті, обробляли, робили розділ, який згодом перетворився в так званий медіатор - статті новинні, відсортовані, проранжувати за популярністю в соцмережах. Там теж все прозоро, можна подивитися лічильник лайків «ВКонтакте», в твіттері. З'явився редакційний розділ, з'явився проект по Foursquare (користувачі відзначають себе на карті міста. - Ред.). Була ще твіттер-біржа, але на початку 2012 закрилася. Її підхопив один мій друг, робить тепер сам.
Інтернет-агентство «Пентагон» - ми так підписувалися спочатку, на першій версії сайту. Ця компанія ніколи не була зареєстрована, її не існує. Хотілося напустити такої атмосфери таємничості.
Зараз нас читає близько 10 тисяч унікальних відвідувачів щодня. У штаті у нас четверо співробітників знаходяться, якщо не брати до уваги тих хлопців, які пишуть для нас статті.
Спочатку бюджету ніякого не було. Ми зробили сторінку, яка ніяких ресурсів не витрачала. Всього лише один сайт, хостинг, сервер, який обробляв всю цю інформацію, - на це ми скидалися зі своїх особистих грошей. А восени ми отримали невеликий грант від Start Fellows - від Дурова і Мільнера в розмірі $ 25 000. Ну, Павло Дуров - творець «ВКонтакте» і Юрій Мільнер - відомий інвестор - вони роздавали гранти без зобов'язань, відбирали стартапи, просто виходячи зі своїх особистих ... що їм цікаво, що їм хотілося б підтримати. Ми потрапили в першу хвилю цього конкурсу. І якийсь час на ці гроші існували, поки у нас не з'явилися акціонери. Про них нічого не можу сказати, я пов'язаний угодою про нерозголошення.
З Владом Циплухін ми не обговорювали створення сайту. Ми з ним спілкувалися, коли отримували цей грант, восени 2011 року. Він в той час працював в прес-службі «ВКонтакте», в тому числі займався відбором заявок на Start Fellows. Якщо я не помиляюся, він особисто підбирав список, який згодом схвалювали Павло Дуров і Юрій Мільнер. Циплухіна знаю досить давно, десь з 2010 року. Побачив на конференції в Москві. Це був день, коли «ВКонтакте» закрив стіну і ввів мікроблог, а я прийшов потролліть: «Дуров повинен повернути стіну». Я не давав йому дозволу, щоб він діяв від імені проекту. Але так, я всім друзям розповідав, що збираюся робити.
Про Костіна чув, про Федину не знаю, хто вона. Адміністрація президента ... Навесні 2011 вони вийшли на нас, ми намагалися з ними щось обговорювати, але в підсумку це ні до чого не привело. Їх цікавило, якого роду буде проект, як він буде розвиватися і, напевно, яку участь вони можуть запропонувати. Я не зможу вам процитувати точніше вираження ... Вони просто були зацікавлені в проекті. Але у нас з ними ніяких точок дотику не вийшло. Ми навіть не зустрічалися, тільки розмовляли по телефону.
Проект тоді тільки створювався, але вони, мабуть, знали про нього. Мене це насторожило, але я не особливо парився, тому що не було ніяких загроз, ніяких таких серйозних речей. Ніяких конкретних пропозицій не було. У той момент ми не особливо потребували фінансування. Ніхто не знав, наскільки взагалі буде цікавий проект, наскільки він у нас вигорить, наскільки швидко буде розвиватися. Після того як у нас все змінилося, ми, природно, нічого ... у разі не намагалися на них виходити. Так особливо і не хотілося.
Отримати коментарі Костянтина КОСТИНА нам не вдалося. У приймальні Фонду розвитку громадянського суспільства, керівником якого Костін працює з травня 2012 року - після свого відходу з АП, нам відповіла секретарка. Вона повідомила, що питання, пов'язані з коментарями для ЗМІ, курирує прес-секретар Фонду Ілля Кисельов.
Відповісти на питання про те, чи знайомий Костін з Циплухін і контактував він з ним в передвиборний період 2011 року, прес-секретар Фонду, природно, не зміг, оскільки він (Кисельов) в той час працював не в Кремлі, а в «Известиях ».
Через дві години ми передзвонили до Фонду і дізналися, що наші питання доведені до Костіна. Ще через годину нам передзвонив Ілля Кисельов і сказав: «Костін дурниць не коментує».
Розмовляли Олена КОСТЮЧЕНКО
і Ірек Муртазін
А ось коментарі письменника Сергія Мінаєва:
Ви листувалися з Костянтином Костіним і Іриною Федіної з приводу Twitter Journal і «Новин з майбутнього»?
Відправляли їм якісь кошторису?
У Вас були якісь побічні проекти?