«Мікроінформ» і «Мережева академія» об'єдналися неформально

Складні ринкові умови змушують компанії шукати шляхи оптимізації бізнесу

Юлія Шикова і Борис Фрідман демонструють формальну незалежність членів альянсу - ручка зелена, блокнот - помаранчевий

Представники компаній тоді особливо обмовили, що обидва навчальні центри залишаються абсолютно самостійними юридичними особами і мова йде лише про розвиток практики обміну викладачами, замовниками, посібниками та т. Д. (Див. «Союз нерушимий ...» , Computerworld Росія, № 14, 1998).

Співдружність небезуспішно проіснувало ще 15 з гаком років, наприклад, в 2010 році консорціум, що складається з цих навчальних центрів, навіть переміг у номінації Impact Partner of the Year корпорації Microsoft. З вересня цього року компанії почали співпрацювати ще тісніше, утворивши альянс. А через майже три місяці, 19 листопада, представники навчальних центрів вирішили оголосити про його створення - як заявлено, щоб покласти край різноманітним чутки, що ходять по ринку.

У компаніях підкреслюють: з формальної точки зору нічого не сталося. Навчальні центри продовжують існувати як незалежні юридичні особи. Їх бухгалтерії теж залишаються роздільними, однак очолює їх один і той же чоловік, головний бухгалтер «Мікроінформ», а ось головбух «Мережевий академії» зайняв пост фінансового директора альянсу. Зате об'єднані служби технічної підтримки, продажів, зверстаний єдиний навчальний план, в якому розподілена навчальне навантаження по викладачах, які значаться в обох компаніях.

Для керівництва новою структурою створена рада, його президентом призначений Борис Фрідман, беззмінний глава «Мікроінформ», віце-президентом - Дмитро Ізместьев, віце-президент групи компаній ЛАНІТ за інноваційними проектами. Практичний посібник альянсом буде здійснювати Юлія Шикова, директор «Мережевий академії».

Вестися навчання буде переважно на площах «Мережевий академії» (близько 200 робочих місць для слухачів). Площі «Мікроінформ» на Ординці (близько 100 місць) визнані хоч і більш зручними, але надто дорогими, і тепер Фрідман думає, що з ними робити. Поки вони будуть використовуватися в якості резервної площі в разі переповнення класів «Мережевий академії».

Скорочень кадрів ні в яких структурах компаній не буде, можливо навіть доведеться набирати нових людей, оскільки документообіг між членами альянсу збільшиться. Економічний ефект очікується завдяки кращому використанню площ, викладацьких кадрів, можливості запропонувати замовникам більш широкий набір курсів «з одних рук». Благо перетин по корпоративним клієнтам і вендорам мінімально, в останньому случає загальний вендор один - Microsoft, та й в роботі з ним навчальні центри фокусувалися на різних продуктах.

Найближчу аналогію альянсу знайшли в авіації - авіакомпанії в погіршуються ринкових умовах також утворюють альянси, і, купуючи квитки на рейс Lufthansa ви, цілком можливо, полетите на літаку кого-небудь з її партнерів. Аналогія, треба сказати, не зовсім на користь альянсу - рейси Lufthansa і «Lufthansa operated by XXX Airlines» - дві дуже різні сутності.

Але хоч як мене кульгали аналогії, зрозуміло що ІТ-освіта не може відчувати себе краще, ніж ІТ-ринок, оскільки, як зазначила Шикова, перше, що скорочують при кризі - витрати на навчання, в надії, що співробітники самі як-небудь отримають необхідні навички роботи. Правда, за словами Фрідмана, падіння інтересу до курсів по продукції того чи іншого вендора (або, навпаки, - зростання інтересу) запізнюється щодо динаміки попиту на саму продукцію і часом спостерігається зростання продажів навчальних програм з яких-небудь рішень на тлі падіння попиту на власне рішення. Буває, зрозуміло, і навпаки.

Ситуацію, за словами Шиков, посилює поведінка деяких вендорів, занадто широко роздають право на ведення авторизованого навчання продуктам будь-якої складності і тим створюють умови для демпінгу з боку компаній, що надають не надто якісні послуги, а іноді і просто торгують дипломами.

На питання, чи може увійти до альянсу ще який-небудь навчальний центр, Фрідман відповів ствердно, проте додав, що це повинна бути компанія, що не перетинається з «Мікроінформ» і «Мережевий академією» по вендорам. А таких він на вітчизняному ринку не бачить.