- / Про дітей / школа / Єдиний державний іспит (ЄДІ) Правила вступу до вузів знову зміняться?
- Історія питання
- Коли олімпіада стає проблемою
- Дорогу ЄДІ?
- Що робити школярам та їхнім батькам?
- Розумне рішення існує?
/ Про дітей / школа / Єдиний державний іспит (ЄДІ)
Правила вступу до вузів знову зміняться?
Ольга Васильєва з самого початку свого перебування на посаді міністра освіти і науки висувала найрізноманітніші ініціативи: від миття шкільних підлог учнями (що було відкинуто) до екстреного введення астрономії в шкільну програму (з цим мами старшокласників зіткнуться вже 1 вересня).
І ось тепер Ольга Васильєва дісталася до шкільних олімпіад. «Занадто багато олімпіадників, і занадто легко вони вступають до вузів» - так можна коротко резюмувати її занепокоєння.
Історія питання
Коли в 2009 році іспити у вищих навчальних були разом скасовані і єдино можливим способом надходження став ЄДІ, великі навчальні заклади стали шукати спосіб все-таки здійснити відбір абітурієнтів на свій смак. Причиною була недовіра до ЄДІ, який, в той час був далекий від досконалості: по-перше, не дозволяв школярам продемонструвати нестандартне мислення, а, по-друге, був відзначений численними корупційними скандалами.
Способом відбору до вищих навчальних закладів стали олімпіади школярів, численні переможці та призери яких могли вступити до вузу незалежно від результатів ЄДІ.
Оскільки олімпіади фактично замінили собою вступні іспити, то переможців і призерів було багато, часом - дуже багато, до чверті всіх учасників.
"- Сьогодні переможців і призерів Всеукраїнської олімпіади школярів в рази більше, ніж їх було за радянських часів, коли олімпіади були ще всесоюзними. Так, в 2014 році їх було в 20 разів більше, в 2015 році - в 14, в 2016 році - в 12, в 2017 - в 13 разів, - привела міністр освіти і науки РФ Ольга Васильєва. - Навіть серед них є конкурс. Я думаю, що це початок проблеми, яку цей рік показав.
Так, наводить приклади міністр освіти,, в цьому році в МДІМВ на 24 бюджетних місця факультету журналістики зараховані 22 олімпіадника, з них 17 переможців і призерів «Всерос» з літератури і 5 переможців телевізійної олімпіади «Розумники і розумниці» .
"А на один з факультетів петербурзького ИТМО (Санкт-Петербурзький національний дослідницький університет інформаційних технологій, механіки і оптики, що входить в десятку вузів, яким віддають перевагу абітурієнти з високими балами) на бюджетне місце« прорвався »тільки один ЕГЕшнік - абітурієнт набрав 300 балів за 3 іспити, плюс ще 9 балів за індивідуальні досягнення.
Просто монстр навчання! Постає питання - чи дійсно все, хто перед ним, були такі хороші?
Коли олімпіада стає проблемою
Потрібно відзначити, що ще 10 років тому в відношенні олімпіад панувала повна анархія: влаштовували їх практично всі бажаючі, ступінь складності виставлялася довільна, результати регіональних олімпіад часто не визнавалися столичними вузами. З тих пір в олімпіадному русі був наведений відносний порядок: перелік олімпіад готується Російським радою олімпіад школярів і затверджується Міністерством освіті та науки. Перелік олімпіад на 2016/17 навчальний рік ви можете подивитися тут >>>> , А перелік для наступного навчального року був підготовлений в червні при безпосередній участі Ольги Васильєвої (затверджений він буде до 1 вересня).
"Що цікаво, попередній перелік олімпіад на 2017/18 навчальний рік містить на 9 олімпіад більше, ніж список минулого року.
Одні вузи вважають олімпіади в їх нинішньому вигляді благом. Так, ректор ИТМО Володимир Васильєв (куди, як ми пам'ятаємо, за ЄДІ поступити практично неможливо), в одному з інтерв'ю зазначив, що
"Для створення творчої атмосфери в стінах вузу в ньому має навчатися не менше чверті олімпіадників.
Правда, він тут же обмовився, що це побажання поширюється тільки на ті навчальні заклади, що готують науковців, дослідників, а інженери сервісних служб цілком можуть обійтися і без тяги до новаторства.
На іншому полюсі - Ярослав Кузьмінов, ректор Вищої школи економіки, в яку, до слова, теж без олімпіадного диплома надійти не так-то просто. Саме він ще кілька років тому запропонував олімпіадника підтверджувати успіхи результатами ЄДІ -
"Диплом олімпіади не зараховується при прийомі до вузу, якщо з профільного іспиту отримано менше 65 балів. Цю практику підтримали багато провідних ВНЗ, в тому числі і НГУ (де підтверджує поріг взагалі встановили на рівні 75 балів).
Справа в проблемі, про яку не дуже люблять говорити ректори вузів: саме олімпіади, а не ЄДІ стали сьогодні основним джерелом освітньої корупції. Проведення ЄДІ сьогодні нагадує військову спецоперацію. І хоча чутками, що «хтось подекуди у нас деколи» здає ЄДІ якось підозріло добре, земля повниться, можна впевнено сказати, що явище це ніяк не масове. Дешевше «натискати» дитини на ЄДІ за допомогою репетиторів, ніж намагатися підкупити багатоступеневу систему регіональної перевірки і столичної перевірки тестів.
"А ось олімпіади як і раніше залишаються« темними конячками ». В цьому році навіть найповажніша Всеросійська олімпіада школярів скандально прославилася «сливами» завдань регіональних етапів, а з окремих предметів в мережу «витекли» навіть завдання фіналу!
Якщо ми уявимо, що завдання олімпіадного випробування збережуться в найсуворішій таємниці, не можна не помітити, що готують їх викладачі вузів, які ці олімпіади і проводять. Ніщо не заважає шановному професору трохи підзаробити репетиторством. І, зрозуміло, чому б йому не запропонувати учням розібрати кілька не зовсім стандартних завдань зі свого предмета? Звичайно, не цілком тих, що будуть на майбутній олімпіаді, але заснованих на тих же принципах ...
Чи не правда, дуже нагадує ті часи, коли всі вузи ще проводили власні іспити і репетитори - члени приймальної комісії брали за свої послуги в кілька разів дорожче колег ...
Дорогу ЄДІ?
Всупереч очікуванням консерваторів, Ольга Васильєва не тільки не скасувала Єдиний держіспит, а й оголосила його прекрасним інструментом, що дозволяє талантам з провінції надходити в провідні вузи країни. Правда, з деякими застереженнями.
"Перша з них - Москва не гумова, втім, як і Санкт-Петербург. Міністр пропонує абітурієнтам звернути увагу на регіональні опорні вузи, між тим якість останніх залишається дуже і дуже різним.
Список опорних вузів, визнаних провідними у відповідних регіонах
- Алтайський державний університет
- Бєлгородський державний технологічний університет ім. В.Г. Шухова
- Володимирський державний університет імені А.Г. і Н.Г. Столєтова
- Волгоградський гостехуніверсітет
- Воронезький гостехуніверсітет
- Вятський держуніверситет
- Донський гостехуніверсітет
- Коломацький державний університет імені Б.Б. Городовикова
- Кемеровський державний університет
- Костромської гостехуніверсітет
- Магнітогорський державний технічний університет ім. Г.І. Носова
- Марійський державний університет
- Мурманський арктичний державний універсітт
- Нижегородський державний технічний університет ім. Р.Є. Алексєєва
- Новгородський державний університет імені Ярослава Мудрого
- Новосибірський державний технічний університет
- Омський гостехуніверсітет
- Орловський держуніверситет ім. Тургенєва
- Петрозаводський державний університет
- Псковський державний університет
- Самарський гостехуніверсітет
- Саратовський державний технічний університет імені Гагаріна Ю.А.
- Сибірський державний аерокосмічний університет ім. М. Ф. Решетньова
- Сибірський державний медичний університет МОЗ Росії
- Сочинський державний університет
- Сиктивкарський державний університет імені Питирима Сорокіна
- Тольяттинский державний університет
- Тульський державний університет
- Тюменський державний нафтогазовий університет
- Ульяновський державний університет.
- Уфимський державний нафтової техуніверситет.
- Череповецький державний університет
- Ярославський державний університет ім. П.Г. Демидова.
Крім того, існують ще національні дослідницькі та федеральні вузи, так що, як ви бачите, статус «особливого» є вже практично у кожного навчального закладу, і заклик (поки тільки заклик) Ольги Васильєвої не поспішати в столиці можна сприймати і як послання «тут і московським випускникам місця мало ».
"По-друге, прагнення квотувати число абітурієнтів олімпіадників неминуче призведе столичні вузи до конкурсу« стобальною »атестатів.
Нинішні випускники вже відмінно пристосувалися здавати ЄДІ з абсолютним результатом, і випускник з двома, а то й з трьома ідеально зданими іспитами сьогодні вже не така рідкість, щоб говорити про нього в новинах. Відповідно, зросте число вузів, які проводять власні вступні випробування, що поставить ще один бар'єр перед талановитими провінціалами. Не кажучи вже про витрати на поїздку, такого школяреві доведеться протистояти столичним учням, вже закінчують на підготовчих курсах в конкретному вузі, і «заточених» на потрібні питання і правильні відповіді. Поступово ми прийдемо до «радянської» системи вступу, коли основний відбір виробляли самі вузи, а вирішальним фактором надходження стає репетиторство «правильного» викладача і відвідування «правильних» платних підготовчих курсів. Тут саме час запитати себе - а чи можна в Росії в принципі перемогти освітню корупцію?
Що робити школярам та їхнім батькам?
Але найболючіше нова ініціатива вдарить, звичайно, по учнях нинішніх 10 і 9 класу і їх батькам. Якщо сім'я націлена відправити дитину вчитися в столичний вуз, причому неодмінно на бюджетне відділення, вже в середній школі вони роблять ставку на олімпіадне рух. Діти в прямому сенсі слова впахівают, займаючись з університетськими викладачами в різних школах додаткової освіти і роз'їжджаючи між олімпіадами першого рівня, щоб гарантувати собі місце в столичному вузі.
З одного боку, така дитина відмінно підготовлений до навчання в конкретному вузі (а часто і на певному факультеті), а вже мотивувати - далі нікуди.
"З іншого боку - олімпіадника на відвідування школи залишається не так вже й багато часу (за особистими спостереженнями автора статті, олімпіадника всеросійського рівня в третій чверті зміг приділити шкільних занять два тижні, а в останній - всього тиждень).
Часто батьки домовляються в школі, що їх дитина буде відвідувати уроки вибірково, багато предметів вивчаючи самостійно.
Освітня стратегія в таких сім'ях обрана, мети поставлені, і ... �� що тепер? Знову змінюються правила гри, і вчорашні лідери залишаються в аутсайдерах.
Розумне рішення існує?
На особисту думку автора статті, розумне рішення існує, для цього потрібно лише «одружити» олімпіади і ЄДІ, максимально ускладнюючи частина «С» завданнями, які вимагають нестандартного і творчого підходу. Сьогодні вони знаходяться на рівні муніципальних предметних олімпіад, а повинні, як мінімум, - регіональних.
У підсумку ми зможемо скористатися перевагами вже відпрацьованої системи здачі ЄДІ, без «зливів» та інших корупційних складових. Стобалльніков стане менше, результати ЄДІ будуть диференційовані більш очевидним чином, що дозволить вузам робити вибір на основі їх результатів. Якщо вже вузу так необхідно яскраве і нестандартне мислення - нехай запитують результати частині «С» і проводять «конкурс всередині конкурсу» за їх результатами!
Втім, навряд чи Ольга Васильєва мислить подібним чином. В її планах - обов'язкові ЄДІ з історії та іноземної мови, що повертає нас до радянської системи перевірки знань «все здають все», причому кілька разів - сім іспитів в школі і ще три - в вузі. Все ще вважаєте, що бідні діти перевантажені підготовкою до ЄДІ?
Закінчити цю замітку хочеться радою батькам старшокласників: якщо ви вважаєте олімпіади відмінною підмогою при вступі до вузу - терміново переглядайте свою позицію. Можливо, незабаром диплом переможця, наприклад, «Всесіба» дасть вам лише пару додаткових балів, поряд зі значком ГТО ...
11.08.2017
Підготувала Ірина Ільїна
Про дітей / школа / Єдиний державний іспит (ЄДІ) Правила вступу до вузів знову зміняться?
Що робити школярам та їхнім батькам?
Розумне рішення існує?
Про дітей / школа / Єдиний державний іспит (ЄДІ) Правила вступу до вузів знову зміняться?
Постає питання - чи дійсно все, хто перед ним, були такі хороші?
І, зрозуміло, чому б йому не запропонувати учням розібрати кілька не зовсім стандартних завдань зі свого предмета?
Дорогу ЄДІ?
Тут саме час запитати себе - а чи можна в Росії в принципі перемогти освітню корупцію?
Що робити школярам та їхнім батькам?
? що тепер?