Фотографії з проекту "Більше, ніж Я" Ольги Бубіч (куратори виставки - Оксана Юшко та Артур Бондар)
У вересні 2017 четвертий рік поспіль в Білорусі пройде « Місяць фотографії в Мінську »- міжнародний фестиваль, покликаний розширити розуміння фотографічного медіума, сприяти розвитку культурного поля і зміцненню статусу білоруської фотографії в регіоні і світі. «Місяць фотографії в Мінську 2017» представляє 16 виставок на 10 майданчиках в 4 містах Білорусі, 11 майстер-класів, лекцій та презентацій за участю зарубіжних і білоруських спікерів.
За час роботи фестивалю в його заходах були задіяні фотографи, арт-критики та куратори з 11 держав. На 12 майданчиках Мінська і Гродно проходили культурні та освітні заходи за участю гостей з Австралії, Білорусі, Великої Британії, Німеччини, Латвії, Литви, Нідерландів, Польщі, Росії, України і Франції. На сьогоднішній момент загальний охоплення аудиторії фестивалю склав близько 500 000 глядачів.
Минулої осені «Місяць фотографії в Мінську» вперше був заявлений як тематичний. На 5 виставках основної програми, яка займала простір ангара столичного «ЦЕХа», з різних перспектив авторами і фотоколлектівамі розглядалася опозиція «центр / периферія». І якщо в 2016, запропонувавши таку, на перший погляд, географічну проблему, ми хотіли підкреслити широту і динаміку фотографії, то тема фестивалю 2017 відображає протилежний зміст.
Ситуація в культурній та арт середовищі Білорусі та світі підштовхнула нас вибрати в якості концептуальної точки відліку тему «колективізації». Разом з гостями і учасникам фестивалю ми хочемо запропонувати вивчити різноманітні значення, які можуть асоціюватися з цим поняттям і, можливо, відійти від тих, що пов'язують його з історією Радянського Союзу. «Поглиблення» в цьому році відбудеться і на рівні країни: виставки та заходи «Місяця фотографії в Мінську» пройдуть не тільки, традиційно, в Мінську і Гродно, але і в Бресті, Поставах і Каптарунах - арт-селі, організованої письменником Артуром Клинове та театральним критиком і редактором журналу «pARTisan» Танею Артимович на білорусько-литовському кордоні.
фотографія Адама Паньчука, фотоколлектів "Sputnik Photos", що представляє групову виставку "IS (not)"
Основна експозиція «Місяця фотографії в Мінську» стартує 6 вересня 2017 року на майданчику нового простору «Сталоўка XYZ» і включатиме 6 виставок, кожна з яких по-своєму підходить до семантичного поля «колективного». Ми впевнені, що коло інтерпретацій «колективізації» значно розширюється і виходить за рамки феномена періоду перших десятиліть існування СРСР, що описує об'єднання одноосібних селянських господарств в колгоспи, якщо ми звертаємося до похідних від цього слова - латинської «collectivus» (збірний) - і розглядаємо його з позицій сьогоднішніх реалій.
Архівної фотографії, звертає увагу на метафізичні аспекти колективності як наступності роду, в рамках центральної експозиції фестивалю присвячені дві виставки: «Що не вмирає, не живе» з документальними знімками Яна Сивицьким і Богуслава Аугустіса похоронних ритуалів і «Краща сторона» молодого соціокультурного проекту «Віха »- білоруської ініціативи, що допомагає відновлювати, правильно зберігати і збирати сімейні архіви.
«IS (not)» - історії про Ісландію, «древньому континенті, населеному ельфами та опонентами ЄС», від польсько-білоруського колективу «Sputnik Photos» демонструють потенціал групової роботи в області фотографії, що дозволяє, долаючи стереотипи, «колективно» підійти до вивчення навіть теми, культурно далекій авторам.
«Виклик на будинок» - результат кооперації ще одного колективу, «Галерея Indie», експеримент, в ході якого, обмінявшись ключами від квартир, 12 ізраїльських фотографів зняли в кожній з них проект, який відбив авторське розуміння слова «притулок», тим самим піднімаючи питання прихованого і особистого, колективного та приватного, видимого іншим і невидимого нам.
Фотографія з проекту "Виклик на будинок" колективу Галерея Indie
Дослідженню співіснування історичних колективних наративів і особистих, більш прихованих, наративів жінок-активісток присвячена виставка в рамках «Гендерного маршруту» «Жіночий емансипаційна проект: між утопією і реальністю (до 100-річчя революції 1917 року)». На ній будуть показані портрети українських жінок-військових і воюючих жінок, твори Жанни Капустніковой і фільми «Малявани рай» про білоруської художниці-примітивістку Олені Кіш (автор сценарію і режисер Галина Адамович) і «Напівтім Бодунова: згадати і не забути» (режисер Валерій Мазинскій).
Білоруська фотографія буде представлена проектом Ольги Бубіч «Більше, ніж Я» (куратори Артур Бондар і Оксана Юшко) про феномен «чорнобильських дітей», що виїжджають з 1991 року в рамках гуманітарних програм на оздоровлення в Європу і Північну Америку. Один з критичних питань виставки - протиставлення «особистого» і «колективного»: пов'язаного як з бюрократичною системою, так з бòльшім, глобальним світом, частиною якого в даний час поступово стають і діти.
На святковому відкритті фестивалю 6 вересня, а також 8-9 вересня, в рамках святкування Дня міста (на стінах Мінської ратуші), будуть показані проекції французького візуального художника Клемана Бріена, що відображають історію білоруської столиці і традицій регіону.
Фотографія з проекту "Прощавай, Батьківщино!" Андрія Ленкевича
Паралельна програма «Місяця фотографії в Мінську» задіє ще 9 майданчиків. Це 6 мінських майданчиків: галерея Ў (виставка Андрія Ленкевича «Прощавай, Батьківщино!» І «VORTEX PREVIEW» від об'єднання «Фотомистецтво»), Національний історичний музей (виставка класика білоруської фотографії Льва Дашкевича «Білорусі присвячується ...»), Національний центр сучасного мистецтва (виставка фотохудожників Вікторії Біншок і Міхаеля Шефера «За / проти потоку. Сучасні фотографічні втручання»), ЦЕХ (Частина 2 «Гендерний маршрут» «Жіночий емансипаційна проект: між утопією і реальністю»), галерея «Кніжная шафа» (виставка «Там» А льберта Цеханович), Республіканський центр екології і краєзнавства (традиційну добірку результатів конкурсу дитячої фотографії «Світ навколо нас», організовану фотоклубом «Світлосила», Постави), - а також культурні центри Бреста, Гродно і Вітебської області (Линтупи). У брестському просторі «Крила халопа» покажуть груповий проект «BY NOW»), в Центрі міської життя, Гродно, - частина розширюється архіву «Бюро фотофестивалю« Місяць фотографії », і в Будинку культури Линтупи - підсумки арт-резиденції Каптаруни 2017.
Спеціальними гостями «Місяця фотографії в Мінську», які відвідають заходи особисто і проведуть в рамках фестивалю майстер-класи, лекції та презентації, стануть Михайло Лучак (колектив «Sputnik Photos», Польща), Гжегож Дамбровський (проект «Albom.Pl», Польща ), Клеман Брієнн (за підтримки посольства Франції), а також Міхаель Шефер і Вікторія Біншток (за підтримки Гете Інституту).
Фотографія з серії, представленої на виставці "Краща сторона" соціокультурного проекту "Віха"
Історична складова в цьому році продовжиться співпрацею фестивалю з Національним історичним музеєм Республіки Білорусь, в стінах якого буде показана виставка, присвячена 135-річчю від дня народження фотохудожника Льва Дашкевича і поета Янки Купали. В рамках закладеної в 2016 році серії альбомів «Бібліотека« Місяця фотографії в Мінську »буде опублікований каталог з роботами цього класика білоруської фотографії. Виставка пройде з 6 по 29 жовтня.
Інформаційна підтримка - Tut.by, «Unistar», Citydog.by.