В африканській країні Малаві в середині вересня почалися розправи над «вампірами», в місті Віджіланте натовп вбила трьох людей, яких місцеві жителі запідозрили в спробі висмоктати кров.
Менше, ніж за два тижні, про випадки лінчування стало відомо в чотирьох районах країни. За інформацією Reuters, поліція вже затримала 200 підозрюваних в групових вбивствах, які пов'язані з «полюванням на вампірів». Масові арешти почалися після того, як розлючені люди вступили в перепалку з поліцією і блокували головну дорогу, що веде в місто.
Повідомлялося, що в другому найбільшому місті країни, Блантіре, натовп спалив 22-річного чоловіка, який повертався додому з лікарні. Родичі вбитого заявили, що молода людина страждав нападами епілепсії. У цьому ж місті натовп закидав камінням до смерті іншої людини за вампіризм. Всього відомо про дев'ять випадках нападу на «вампірів», які закінчилося смертями жертв.
Влада намагається впоратися з ситуацією, для цього президент країни Пітер Мутарика особисто відвідав ті райони, в яких відбуваються спалахи насильства. На вулиці міст виведені солдати для запобігання заворушенням та оголошено комендантську годину.
Президент Малаві Пітер Мутаріка виступає на 72-ой асамблеї ООН в Нью-Йорку. Фото: Reuters
Ситуація викликає занепокоєння і у зарубіжних організацій. Місія ООН евакуювала своїх співробітників з регіонів, де відбуваються лінчування, і оголосила ці частини країни «небезпечними для відвідування».
Як уточнює Malawi24 , Які вірять в вампірів жителі нападали на тих, у кого знаходили залізні предмети, наприклад, зарядні пристрої.
Однією з причин поширення страху могло стало заяву місцевого політика Бона Калинди . За його словами, йому шкода бачити, як влада заперечує існування вампірів, і він як представник регіону знає, що «кровососи» заважають місцевим жителям. Самі ж громадяни вважають, що «вампіри» відправляються урядом або політиками з сусіднього Мозамбіку. Однак зловити міфічних істот дуже важко, так як вони «перетворюються в собак».
Однак в уряді вважають, що опозиційні партії і різні громадські організації лише «розпалюють» проблему з вампірами, а в ООН припускають - слухи пішли з сусіднього Мозамбіку, але що стало причиною появи чуток - не зовсім ясно.
М'ясна лавка в Блантіре, Малаві, 2017 рік. Фото: Reuters
За словами старшого співробітника інституту Африки РАН Аріадни Поздняковою, в Малаві вампірами називають тих, хто не схожий на інших, а через поширеність забобонів і неписьменності в окремих регіонах, люди вірять в ці казки. Позднякова також нагадує про ситуацію з альбіноса, яких відловлювали тільки через несхожості на інших.
Згідно зі звітом «Міжнародної Амністії», опублікованому в 2016 році,
місцеві жителі вбили більше 70 альбіносів, починаючи з листопада 2014 року. Малавійци вірять: кістки «несхожих» людей приносять удачу,
а для виготовлення амулетів і еліксирів їх продають знахарів в Малаві і Мозамбіку.
Африканіст Вищої школи економіки (ВШЕ) Ірина Філатова розповіла «Новой газете», що альбіноси традиційно вважалися «дивним елементом населення», оскільки будь-яка «ненормальність» сприймається як небезпека.
«У багатьох африканських суспільствах місцеві жителі, якщо у них народжувалися близнюки, одного з них вбивали», - додає Філатова. Експерт також згадує спосіб боротьби зі СНІДом в Південній Африці: згідно з місцевими повір'ями, щоб позбутися від хвороби, потрібно зробити статевий акт з цнотливою дівчиною.
Про випадки боротьби з чаклунством повідомляла Російська служба новин «Бі-бі-сі». У 2010 році дитячий фонд ООН, ЮНІСЕФ, виявив зростання випадків звинувачення дітей в чаклунстві. За інформацією фонду, в групу найбільш вразливих потрапляли сироти, альбіноси або розумово неповноцінні діти. Експерти організації підкреслюють, чутки про чаклунів найчастіше поширювалися місцевими проповідниками-євангелістами, щоб стягувати плату «за вигнання диявола».
Філатова зазначає, що такі проблеми, як вампіри, полювання на альбіносів, чаклунство, часто висвітлюються коли країна відчуває економічні та соціальні труднощі. «А країна явно відчуває їх», - уклала експерт.