Шукати альтернативні галузі інвестицій великий і середній бізнес штовхають низькі темпи зростання економіки, постійний страх втрати капіталів, так диверсифікують сфери вкладення капіталів, бо в сучасному хаосі важко розрахувати, на яку з галузей економіки доведеться черговий удар кризи. Властивий китайській нації азарт штовхає гравців не тільки на фондовий ринок, а й в зовсім новий для Китаю ринок вкладень - ринок творів мистецтва.
магія аукціонів
Хтось вкладає в покупку ЗМІ, хтось в нові джерела енергії в інтернет технології , Ну а якщо господар великого бізнесу хоче знайти імідж цінителя «розумного, доброго, вічного», підкреслити, що сфера його інтересів не обмежується тільки грошима, він вкладає в мистецтво. Саме покупка в «сфері прекрасного» одночасно підкреслює надмірне багатство бізнесмена, а з іншого - створює йому позитивний імідж в богемних колах. І не тільки. Сама покупка твори мистецтва на аукціоні «закріплює» ринкову вартість предмета, який до цього існував в будь-який інший паралельної реальності, тільки не в «фінансової всесвіту». В ході аукціонних торгів нікому невідоме полотно ( «Як ?! Ви не знали цього геніального творіння художника ...? Ви занадто відстали від життя!») Перетворюється на шедевр вартістю приблизно в зовнішній борг маленької африканської країни. Тепер це не картина 2 на 2, умащения нехитрими олійними мазками, сльозами і потім маловідомого художника з важкою долею - а цілком собі реальний ринковий об'єкт, такий же, як унція золота, барель нафти. Тепер цей товар також схильний до ринкових коливань і ризиків падіння попиту. Магія грошей ...
Аукціонний бізнес в континентальному Китаї почав акумулювати великі гроші приблизно з другої половини «нульових», так в 2007-му на пекінському аукціоні China Guardian ( «Цзяде»,中国嘉德) вперше був проданий лот вартістю понад 10 млн доларів - полотно майстра Цю Ін епохи мін (明代仇英), а вже навесні 2011 року на аукціоні було встановлено дійсно історичний рекорд - полотно відомого китайського художника Ци Байши (齐白石) «Орел на сосні» пішло за більш ніж 65 млн доларів США. Але оскільки попит на ринку величезний, а картин справжніх майстрів давнини не так багато, то на ринку негайно виявилися нові шедеври.
Рекордний калим «Таджицької нареченої»
Листопад 2013 року в світі аукціонних продажів пройшов зі «середньоазіатської специфікою». На що відбулися 16 листопада торгах аукціону China Guardian картина «Таджицька наречена», намальована китайським живописцем Цзінь Шан'і (靳尚谊), була продана майже за 14 млн доларів США. Цзінь Шан'і вважається видатним майстром живописного портрета. «Таджицька наречена» визнано полотном, що поклав початок напрямку «неокласицизму» в китайській олійного живопису.
"Таджицька наречена" Цзінь Шані
У свою чергу на пекінському аукціоні Poly International (中国 保 利) за 21,2 млн доларів з молотка пішла робота художника Хуан Чжоу «Радісна степ» (欢腾 的 草原), яка зображує традиційні киргизькі змагання на конях. Такий інтерес до середньоазіатської тематиці в бізнес колах Китаю може бути викликаний набирає силу проектом створення «Економічної пояса шовкового шляху», який зв'яже Китай і Європу через Середню Азію, втім, це залишається лише гіпотезою, тому що покупці полотен залишилися невідомими.
Хуан Чжоу «Радісна степ» (欢腾 的 草原)
Треба сказати, що ринок континентального Китаю і сусіднього Гонконгу значно різняться за запитами споживачів, це поширюється і на ринок мистецтва. Так якщо в континентальному Китаї успіхом користується «неокласицизм», «соцреалізм» радянської школи, традиційний живопис «гохуа», то в Гонконгу, позиціонуючим себе як західний острів в китайському морі, рекорди ставлять «нестандартні» картини. На минулому осінньому аукціоні «Сотбіс» за рекордну суму 23,1 млн доларів була продана картина Цзен Фаньчжи - «Таємна вечеря». Художник, використовуючи традиційний біблійний сюжет, зобразив трапезу дванадцяти чоловіків, одягнених в червоні піонерські галстуки, «Іуду» на картині можна легко обчислити по жовтому галстуку європейського зразка. Картина, на думку критиків, передає інтригу проісхоТадящіх в сучасному Китаї політичних процесів.
У новому 2014 року ринок аукціонних продажів мистецтва та антикваріату продовжив ставити нові рекорди. Так найвищу ціну за всю історію Китаю - 36 млн доларів на аукціоні «Сотбіс» (苏 富 比) в Гонконгу в квітні була продана так звана «Куряча чашка» - невелика порцелянова піала для вина віком трохи більше 500 років із зображенням птахів, курки і курчат.
Не обійшлося і без детективних історій - продана за 3,7 млн доларів на Poly Auction в Гонконзі картину «Засніжені гори» пензля Цуй Жучжоу (Cui Ruzhou) була, як показало поліцейське розслідування, випадково вивезена на смітник з номера готелю - де сліди картини губляться . Не варто сумніватися, що подібна історія позитивно позначиться на ціні даного твору мистецтва, якщо воно, звичайно, знайдеться. Цуй Жучжоу - теж «дорого» художник - одна з його картин «Сніговий пейзаж» - отримала високу оцінку поціновувачів - і пішла з торгів за 23,8 млн доларів.
Чай, вино і костюм Брюса Лі
Втім, на аукціонах Гонконгу торгують не тільки картинами, білими діамантами, а й такими специфічними предметами вкладень як вино і чай, ціна на ряд сортів якого тільки зростає від віку.
Зауважимо, що вино для Китаю, як і кава, є новими видами «тонізуючих» напоїв, яким традиційно віддають перевагу різні види чаю, тому одночасне проведення як чайного, так і винного аукціону покликане, судячи з усього, задовольнити як «традиційного» ринку, так і «прогресивному», поєднавши китайську і західну моду.
На аукціоні Sensation of Tea найдорожчий лот чаю - 20-кілограмова упаковка одного з видів улуна виробництва 1950-х років - був проданий за $ 155 тис, а пресований млинець пуеру невідомого ваги був проданий за $ 45 тис. У той же час винні продажу встановили світовий рекорд: ящик бургундського вина перейшов до покупця за $ 473 тис. Китайський колекціонер, який побажав залишитися невідомим, став власником 12 пляшок бургундського "Романе-Конті" врожаю 1978 року. Таким чином, кожна пляшка дісталася йому за 40 тисяч доларів. Попередній рекорд був встановлений в 2006 році, коли за ящик з шести "магнумів" (півторалітрових бутлів) "Шато Мутон-Ротшильд" урожаю 1945 року віддали 345 тисяч доларів. З недавнього часу Гонконг є найбільшою торговим майданчиком елітних марок в Азії. Він увійшов до трійки головних світових центрів виноторгівлі, поряд з Нью-Йорком і Лондоном.
«Бум» гонконгських аукціонних продажів торкнулося і предметів культових акторів - так чорно-жовтий костюм Брюса Лі, в якому він знявся в останньому своєму фільмі «Ігри смерті» був проданий на початку грудня за 100 тис доларів. На аукціон потрапили і інші предмети, які були виставлені у відзначенні 40-му річниці смерті легендарного актора.
М. Вавілов "RUSSIAN ASIA", червень 2014
"Південний Китай", 09.07.2014
«Як ?