Міжнародні відносини можна позначити як сукупність різних політичних, економічних, соціальних і екологічних взаємовідносин між суверенними країнами, міжнародними організаціями, неурядовими організаціями, міжнародними корпораціями та громадськими установами на глобальному, регіональному або міжнародному рівнях.
Перша освітня програма з міжнародних відносин з'явилася в 1919 році в університеті Aberystwyth в Великобританії для вивчення причин початку руйнівної Першої світової війни.
Міжнародні відносини припускають безліч спеціалізацій в самих різних областях, наприклад, в міжнародній безпеці, в політичній економії, в переговорному процесі, в дослідженнях і т.д.
теорія
Досить великий відсоток вступників на програму з міжнародної освіти приваблює можливість інтенсивного вивчення двох іноземних мов, благо в навчальний план кожної такої програми це входить (в деяких вузах, наприклад, в МДІМВ, іноді вивчають навіть три мови). Студентів навчають навичкам перекладу, організації міжнародних подій, складання дипломатичних документів, переговорам, конфліктології, дипломатичним відносинам, PR і GR і т.д.
Якщо в бакалавраті викладаються основні фундаментальні дисципліни, але в магістратурі починається більш вузька спеціалізація. І тут уже все залежить від вузу. В НДУ Вища школа економіки, наприклад, можна спеціалізуватися на світовій економіці, європейських і азіатських дослідженнях, міжнародному бізнесі або міжнародних відносинах в Євразії. ІБДА РАНХиГС пропонує ряд програм в галузі міжнародного менеджменту, від бакалаврату до MBA . Інший підрозділ РАНХиГС (Міжнародний інститут державної служби та управління) готує фахівців і магістрів за програмою «Закордонне регіонознавство». Істотно відрізняються по наповненню програми факультету світової політики і факультету глобальних процесів МДУ ім. М.В. Ломоносова. Зрозуміло, яку спеціалізацію має програма «Міжнародні відносини» в Інституті енергетичної політики і дипломатії МДІМВ.
Робота
Безумовно, кар'єра в області міжнародних відносин - це цікаво, перспективно і заманливо. Однак важливо правильно вибрати спеціалізацію і місце роботи. Самий простий і логічний спосіб - це Міністерство закордонних справ. Однак зарплати тут дуже невисокі, а серйозних кар'єрних просувань можна чекати довго. Куди перспективніше робота в великих міжнародних компаніях, проте крім знання іноземних мов добре б мати ще якийсь суміжній спеціальністю, наприклад, в області економіки, управління або юриспруденції. Саме тому спеціальність «Міжнародні відносини» популярна на другу вищу освіту або в магістратурі, а ті, хто отримав її в бакалавраті, часто йдуть за додатковою освітою.
Природно, робота в галузі міжнародних відносин, незалежно від організації, передбачає часті відрядження. Нерідко кар'єра випускника такої програми розвивається далі в області міжнародної журналістики, політології або на перекладацькому терені.
надходження
Щоб вступити на програму бакалаврату за профілем «міжнародні відносини», необхідно здавати ЄДІ з історії (профільний), російської мови та один з трьох на вибір вузу - географію, суспільствознавство або іноземна мова. Іноді вуз також вимагає і четвертий іспит - з іноземної мови або географії.
Вузи і напрямки
Багато російські вузи гуманітарної спрямованості пропонують бакалаврат, магістратуру і другу вищу освіту в області міжнародних відносин.
Власне за програмою «Міжнародні відносини» можна вчитися в НДУ «Вища школа економіки», МЛУ, РАНХиГС (факультет міжнародних відносин; Інститут бізнесу і ділового адміністрування та Інститут менеджменту та маркетингу), РГСУ, МДУ ім. М.В. Ломоносова (факультет світової політики і факультет глобальних процесів), МГИМО (три програми - на факультеті міжнародних відносин, факультет політології та в Міжнародному інституті енергетичної політики і дипломатії), МІФІ, РДГУ, РУДН, Дипломатичної академії, Інституті країн Сходу.
Крім того, досить поширені такі спеціальності, як «Сходознавство і афріканістіка» (НДУ ВШЕ, МГУ (Інститут країн Азії та Африки), РДГУ) та «Закордонне регіонознавство» (МЛУ, РАНХиГС, РГСУ, Інститут світових цивілізацій, МГУ (факультет іноземних мов і регіонознавства), РДГУ, РУДН).
Спілкуйтеся з представниками вузів особисто
Як видно, і вузів, і програм за даною спеціальністю безліч. Тому простіше і швидше визначитися з вибором можна, відвідавши безкоштовну виставку «Майстер і додаткову освіту» в Москві або Санкт-Петербурзі .
До решти спеціальностями >>