Більшість оглядів досвіду закордонного навчання традиційно присвячені Англії і США, так як англійська є найбільш популярним і доступним з усіх іноземних мов. Але ми пішли не за принципом доступності мовної, а за принципом доступності фінансової. Однією з самих, якщо не самою доступною, для російських студентів є система освіти Німеччини. Про особливості вступу в німецькі вузи нам розповіли жителі Єкатеринбурга, які пройшли цей шлях самостійно.
Два роки різниці
Перша відмінність між двома освітніми системами, з яким зіткнеться кожен бажаючий навчатися в Німеччині - різниця в тривалості навчання в середній школі. Навіть після того як в російських школах повернули 4 клас, ми все одно «відстаємо»: замість 11 там школярі вчаться 13 років. Тому російські абітурієнти не можуть претендувати на навчання в німецькому вузі відразу по випуску зі школи.
«Є два шляхи вирішення цієї проблеми, по одному пішла я, по другому - двоє друзів зі школи, - розповідає живе зараз в Німеччині випускниця Гамбурзького університету (Universität Hamburg), що вчилася в 9 гімназії в Єкатеринбурзі і в УрГУ, Ірина Маршалова-Кенігсфест. - Перший шлях - це надходження на профільний факультет в російському вузі і через 2 роки - переклад в німецький вуз. Другий шлях - відразу поїхати в Німеччину, але надходити спочатку в коледж предвузовской підготовки (Studienkolleg). Це в два рази швидше: рік навчання там - і можна подавати документи до вузу ».
З досвіду іншого вихідця зі столиці Уралу, завершального навчання в Університеті Крістіана-Альберта в Кілі (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel) в Шлезвиге Олега Антонова, в більшості випадків молодь вважає за краще повчитися спочатку в російському вузі, і з точки зору потреби в соціалізації серед однолітків це виправдано. Але можна спробувати отримати для себе бонус до майбутнього вступу - багато німецьких ВНЗ надають перевагу при вступі студентам, які пройшли повноцінне мовне навчання в їх підготовчому коледжі. Виняток, коли такий бонус не особливо потрібна, складають випадки філологів і лінгвістів, тому що ті традиційно добре знають мову, і стипендіатів деяких особливо затребуваних спеціальностей. Наприклад, на майбутній навчальний 2013-2014 рік така «особлива програма» - DLR-DAAD - Research Fellowships - Стипендіальна програма для фахівців в області авіації, дослідження космічного простору, транспорту та енергетики. Якщо ваша професія пов'язана з перерахованими сферами, вам будуть особливо раді. «Такі фішки про пріоритетні в конкретному році спеціальності корисно знати, коли вирішуєш питання про вибір способу надходження», - резюмує Олег Антонов.
умовність мови
Цілком природно, що від вступника чекають знання німецької зика. Демократичність німецьких вузів проявляється в тому, що вони приймають в якості доказів цього самого знання масу різних сертифікатів: ZOP, KDS, GDS, TestDaF. При бажанні ви самі зможете знайти інформацію про ці сертифікатах, а ми зупинимося на ситуації, коли ви не впевнені в своєму німецькому. Тобто, жодного сертифікату у вас не немає.
«Перш за все, мало хто знає, але стандарти більшості вузів Німеччини дозволяють проходити навчання англійською, єдина проблема - серйозно скоротиться число курсів, з яких ви зможете вибирати, - розповідає випускник Берлінського технічного університету (Technische Universität Berlin) Віктор боровина. - Але є і альтернативна схема - ті самі школи предвузовской підготовки: власне, мовна частина курсів в цих школах триває приблизно 1 семестр (4-6 місяців), далі ви вже можете вступати до вузу, продовжуючи вивчати мову паралельно з отриманням самого вищої освіти. Вартість курсів - від 180 євро за місяць навчання, вартість проживання в гуртожитку, яке вам нададуть на період навчання - від 170 євро за місяць ».
Так як вступні іспити, як система однакової для всіх вузів перевірки знань абітурієнтів, в Німеччині відсутній, потрібно обов'язково зв'язатися з так званим міжнародним відділом (Akademisches Auslandsamt) або спеціальною службою обраного університету (assist). Вони уточнять, в якому порядку будуть приймати документи, як організовані довузівські курси і як краще підтвердити рівень мови. «В якості перевірки знань у вузі можуть призначити співбесіду або короткий тест. Що стосується документів, то потрібно підготувати: копію атестата зі школи (з перекладом), академічну довідку з російського вузу (з перекладом) і документи про володіння мовою. Не соромтеся відразу питати в Міжнародному відділі про гуртожитки, вони можуть зробити для вас щось на зразок броні », - дає пораду випускниця Берлінського технічного університету Алла Рогозіна.
А ціни все нижче
Вартість навчання в вузі для Німеччини - питання політики. У 2005 році Конституційний суд дозволив кожній з земель самостійно вирішувати питання про комерціалізацію вищої освіти. І вже до 2007 року вищу освіту залишалася безкоштовною тільки в Берліні, Мекленбург-Передня Померанія, Бранденбурзі і Шлезвіг-Гольштейн. В інших землях його вартість коливалася від 40 до 950 євро за семестр.
В результаті відкритої боротьби студентських спілок (боротьби з використанням різних публічних акцій і флешмобів, відкритими зіткненнями з поліцією, страйками і голодуванням) одна за одною федеральні землі почали знижувати вартість навчання. У 2009 році, наприклад, в Гессені постановили і зовсім скасувати оплату і повернути систему навчання за державний рахунок. Це стало першою ластівкою, і поступово виявилося так, що в більшості земель на території колишньої Східної Німеччини оплата навчання в вузі - турбота бюджету. Існує тільки адміністративний внесок раз на семестр (близько 150 євро). У комерційних програмах вам доведеться платити як мінімум 500 євро в семестр.
«У Німеччині горезвісна безкоштовність навчання врівноважується тим, що передбачає максимальну зосередженість саме на навчанні без відволікання, скажімо, на підробітки: студенти мають право працювати тільки по 4 години на день протягом половини року. Але користуються пільгами на кшталт знижки на проїзд, на харчування та відвідування громадських установ (бібліотек і музеїв) », - розповідає Олег Антонов.
Таке «трепетне» ставлення до навчання для іноземного студента буде винагороджено особливо. Адже студенти, які закінчили вищі навчальні заклади Німеччини і знайшли собі роботу протягом року після отримання диплома, можуть безстроково проживати на території Німеччини.