Молдавія: Будинок-музей А.С. Пушкіна в Кишиневі

Багато священних місць в древньої Молдові Багато священних місць в древньої Молдові. Одне з них - Будинок-музей А.С. Пушкіна в Кишиневі. Його меморіальна частина - це справжній будиночок, що зберігся з 20-х років ХIХ століття, в якому жив поет і написав свої перші молдавські твори.

Важка доля випала на долю цього «Будиночка», як любовно називає його співробітники. Майбутньому директору музею Борису Олексійовичу Трубецького вдалося роздобути статтю Івана Халіппи «Місто Кишинів часів життя в ньому Олександра Сергійовича Пушкіна, 1820-1823». Саме там був дан «План старого Кишинева», завдяки якому Трубецкой зміг знайти ті будинки, в яких жив або бував поет. Заїжджий будинок російського купця І.М. Наумова, в якому мешкав Пушкін, зовсім вже гинув, коли його виявили за допомогою старожилів в 1944 році. У важкі післявоєнні роки знайшлися кошти для відновлення єдино що зберігся будинку, де проживав поет.

Інститут російської літератури АН СРСР (Пушкінський будинок) в Ленінграді підготував першу експозицію. 10 лютого 1948 року в 111-ту річницю загибелі поета музей був відкритий. Перша експозиція грунтувалася на п'ятдесяти трьох експонатах, які знайомили відвідувачів з життям і творчістю поета. Але, звичайно ж, головною «Перлинки», найціннішим експонатом був і залишається сам будинок Наумова, стіни якого пам'ятають молодого, 21-летнето Пушкіна. Навесні цього ж року у дворі музею був посаджений дуб.

У музею в селі Долна, Ниспоренська району є свій філіал, який відкрився 8 жовтня 1964 року. Він знаходиться в колишньому поміщицькому будинком боярина Замфіра Ралі, в якому в 1921 році бував поет.

У музейному сквері в 1972 році встановлено бюст молодого А.С. Пушкіна, ленінградського скульптора М.А. Аникушина.

Перша експозиція, заснована на літературних і фотографічних матеріалах, проіснувала до 1985 року.

6 червня 1987 був відкритий «Будиночок Пушкіна», як меморіальна частина, а літературна - в колишньому житловому будинку по сусідству. У чотирьох експозиційних залах розмістилася фондова виставка «А.С. Пушкін і його епоха », підготовлена ​​експозиціонерами Державного музею А.С. Пушкіна, місто Москва. У п'ятому залі - експозиція «А.С. Пушкін в Молдові », в основу якої лягли картини сучасних молдавських художників.

У 1999 році, до 200-річчя О.С. Пушкіна, була проведена реекспозиція залів і вперше за роки існування музею відкрито експозицію, заснована на справжніх документах і матеріалах, предметах - «Твоєї чуткою наповнений, цей межа» (О. С. Пушкін в Молдові). Вона детально розповідає про три роки перебування поета в нашому краї. Постійна експозиція тепер представлена ​​в справжніх матеріалах кінця XVIII- першої половини XIX ст.

Відвідувачі потрапляють в епоху, завдяки безцінним експонатам того часу. Це книги з пушкінської бібліотеки, скульптура малих форм. Картини, предмети декоративно-прикладного мистецтва, гравюри, літографії, предмети побуту, меблі, посуд. Експозиція глибоко розкриває революційний рух на Балканах, простежує інтерес поета до історії Молдавії, звичаїв, фольклору, культури молдавського народу. Природно, експозиція далеко не вміщає всіх багатств музею.

З дня заснування музею його співробітникам ведеться велика об'єднавча робота з придбання експонатів, пошуку меморіальних речей, реліквії пушкінської пори. За допомогою видатних колекціонерів Москви, Петербурга, Одеси, Кишинева вдалося придбати для музею безцінні експонати «старовини глибокої». Було чимало піднесено і подарунків музею. Фонди служать співробітникам для глибокої науково-дослідної роботи. На їх основі, починаючи з 1988 року, стали, проводиться тимчасові тематичні виставки, присвячені знаменним і пам'ятним датам.

Виставкова діяльність музею

Планували експонувати понад сто фондових виставок, серед них:

  • «Старий Кишинів»
  • «Душі моєї цариці»
  • «Я твій навік, Еллеферія»
  • «Ні, весь я не помру»
  • «Чарівні місця, де я живу душею»
  • «Москва ... як багато в цьому звуці»
  • «Великий день Бородіна»
  • «Люблю тебе, Петра створіння»
  • «Сонце російської поезії»

Виставки організовуються не тільки з фондів музею. Відвідувачі мали можливість познайомитися з творчістю молдавських художників, майстрів прикладного мистецтва, флористики, з сучасної болгарської ілюстрацією, До 40-річчя музею художник-графік Григорій Босенко подарував музею колекцію екслібрисів в кількості двох тисяч одиниць, які експонувалися в музеї.

У 1989 році музеєм було проведено Міжнародний конкурс екслібриса, присвячений 190-ій річниці з дня народження А.С. Пушкіна, і видано буклет «Пушкініана в екслібрисі».

Пізніше Музею була подарована колекція екслібрисів знаменитого російського ученото-археолога, ленінградського професора Ігоря Миколайовича Хлопіна.

7 червня 1993 після 20-річної перерви знову поновилися в стінах музею наукові конференції, які згодом отримали назву «Бессарабська весна» і статус міжнародних. Вони продовжили кращі традиції молдавських пушкіністів на чолі з Г.Ф. Багатієм, які проводили подібні конференції в 60-70 роки ХХ століття.

За час роботи музею співробітники опублікували понад п'ятсот наукових і науково-популярних статей, видали наукові праці та дослідження про життя і творчість А.С. Пушкіна.

Щоб не стати музеєм в номінальною сенсі цього слова, співробітники звіряють свою роботу з часом, знаходячи нові форми і методи спілкування зі слухачами, відвідувачами Будиночка. Крім традиційних екскурсій, в музеї проводяться літературно-музичні програми, де звучать вірші не тільки О.С.Пушкіна, а й інших поетів, старовинні пісні, романси у виконанні самих співробітників музею. Тут же можна побувати на вечорі бардів і на презентації нових збірок поетів Молдови, відвідати урок «Пушкінський бал» і порадіти за тих учнів, яких присвячують в ліцеїсти. Це особливе, високодуховне дійство.

просвітницька діяльність

Часто затребувані такі програми:

  • «Твоєї чуткою наповнений, цей межа»
  • (О. С. Пушкін в Молдові)
  • «Дух смирення, терпіння, любові»
  • (Християнство класична література)
  • «Перед любов'ю засвітити лампаду на землі»
  • (Адресати лірики М. Емінеску та О. С. Пушкіна)
  • «З дитинства дух пісень в нас горів»
  • (Улюблені пісні О. С. Пушкіна)
  • «Дзвони нашої пам'яті»
  • (Програма, присвячена дню Перемоги)
  • «Мені хочеться вам ніжне сказати»
  • (Життя і творчість Сергія Єсеніна)

З 2003 року співробітники музею практикують виїзні лекції-концерти у віддалені від столиці сільські школи та ліцеї. Вже побували в сорока населених пунктах республіки. Три рази були запрошені з програмами в Румунію.

Щорічно музеєм відзначаються пушкінські дні:

  • 21 вересня - День приїзду поета в Кишинів;
  • 10 лютого - День пам'яті А. С. Пушкіна;
  • 6 червня - День народження;
  • 19 жовтня - День ліцею.

У Ювілейному для музею році пройде XXVIII Республіканський свято Пушкінській поезії, що проводиться в Долне.

Це завжди незабутнє видовище. Пушкінська поезія вплітається в композицію, виткану з народної музики, пісень, танців. Іноді це навіть театралізована вистава, на якому можна зустрітися «з самим Пушкіним». Ці свята збирають ціле сузір'я людей знаменитих: вчених-пушкіністів, письменників, поетів, артистів. Були гостями цих свят і нащадки великого поета - Григорій Григорович Пушкін нащадок поета по чоловічій лінії всього лише з одним «пра», Олександр Галин, Андрій Андрійович Черкашин - укладач найповнішою родоводу А. С. Пушкіна. У 1968 році музей відвідала велика група дипломатів Європи, Азії, Африки, Латинської Америки. Побував тут посол США в Росії пан Метлок з дружиною. З середини 90-х років музей стали відвідувати губернатори деяких російських областей, посли, що відкрилися вперше посольств в Молдові-Росії, України, Білорусії, Болгарії, Польщі, Кореї, Китаю.

Музей відомий не тільки в нашій республіці. Цей будиночок знають у всіх частинах світу. У книгах відгуків тисячі записів людей різних за своїм соціальним становищем, національної та расової приналежності, віку і освіті.

Будинок-музей А.С. Пушкіна в Кишиневі фото:

Тематичні пропозиції: