Останнім часом все більше обговорюються теми захисту прав громадянина і людини, а також питання основ правового статусу особистості людей тієї чи іншої держави. І пов'язано це з тим, що будь-яка держава встановлює і гарантує можливості, правомочності, потенції дій в різних сферах і напрямках діяльності не тільки людини і громадянина, а індивіда - окремої людини з його індивідуальними особливостями. При цьому держава зобов'язується забезпечити і захистити правомірні дії людини в зазначеній законом сфері або галузі. Основою ж правового статусу особистості людини є його права - володіння ними, гарантії і реалізація цих прав, а також їх законний захист і відновлення у разі порушення.
Чому молодь повинна знати про свої права?
Молодий ... Молодь ... З чим асоціюємо ми ці поняття? З молодістю і свіжими думками, силами, амбіціями і прагненнями йти тільки вперед? Або, навпаки, з недосвідченістю, незахищеністю і невизначеністю що робити і як бути далі?
Молодь - це дійсно майбутнє, це сподівання і надії не тільки батьків, а й усієї держави. При цьому в поняття грамотна і сучасна молодь вкладаються такі основні характеристики, як грамотність, освіченість, активність, мобільність, новаторство, цілеспрямованість, відповідальність, комунікабельність, і ще маса різних якостей. Але саме правова грамотність дає якісь перспективи і гарантії правової захищеності і повноцінної особистісної самореалізації при реалізації основних конституційних прав і свобод молодої людини і громадянина.
На сьогоднішній день, молодь все ще залишається соціально вразливою групою населення, і в першу чергу, з огляду на своїй віковій приналежності: відсутність життєвого досвіду, незнання своїх прав, обов'язків, можливостей, неусвідомлення всієї повноти і серйозності нести відповідальність за недотримання або переступ риси закону.
Тому дуже важливо знати про те, що в Основному Законі Республіці Казахстан - Конституції РК від 30.08.1995 року всім громадянам РК гарантовані основні права, свободи і обов'язки людини і громадянина: права особисті, соціально-економічні, культурні та політичні. Адже особисті права - право на життя - ми набуваємо тільки з'явившись на світ. Особисті права - це право на повагу честі і гідності людини; право на свободу та особисту недоторканність; недоторканність приватного життя; свободу пересування і вибору місця проживання; свободу вибору національності і вибору мови спілкування; право на судовий розгляд; право на презумпцію невинуватості та т. д.
Права культурні та соціально-економічні проникають в наше життя з моменту взаємодії з навколишнім світом, суспільством. Це ті права, які дають можливості людині діяти в економічній, соціальній і культурній сферах суспільного життя. Іншими словами, це права, які дають людині можливості задовольняти свої потреби і реалізовувати свої ініціативи в різних напрямках. Вони стосуються соціально-економічних умов життя людини, визначають його положення в сфері праці, добробуту, соціальної захищеності. Метою є створення умов, при яких люди можуть бути вільні від страху за свій сьогоднішній і завтрашній день, від потреби. До соціально-економічних прав відносяться: право на працю; право на відпочинок; право на соціальне забезпечення; право на житло; на гідний рівень життя; право на приватну власність, свобода підприємництва, право на охорону здоров'я та ін.
Культурні права гарантують духовний розвиток людини, допомагають кожному індивіду стати корисним учасником соціуму. До них відносяться: право на освіту; право на доступ до культурних цінностей; право вільно брати участь у культурному житті суспільства; право на творчість, і ін.
І особливою групою прав можна виділити права політичні, які дають людині можливість брати участь в суспільно-політичному житті і управлінні державою. Їх відмінною рисою є те, що багато хто з них належать не просто людям, а виключно громадянам конкретної держави. Вони починають діяти в повному обсязі з моменту досягнення громадянином повноліття. Це право на управління справами держави; свобода пересування; Свобода слова; право на мирні зібрання; право на створення спілок і об'єднань, право обирати і бути обраним, і ін.
Коли ми несемо відповідальність?
Тільки народившись, людина набуває за законом здатність мати права і нести обов'язки - конституційні, цивільні, сімейні, трудові, і т.д. Однак їх реальне здійснення можливе лише в міру набуття дієздатності - здатності своїми діями набувати і здійснювати права, створювати для себе обов'язки і виконувати їх.
У ст. 12, ст. 34-39 Конституції РК містять норми, що регламентують обов'язки громадянина і людини. А з віком у кожного громадянина і людини з'являється відповідальність, в тому числі і перед державою за порушення, невиконання закону, неправомірну поведінку, тощо.
Загальна відповідальність настає в 18 років. Однак в законах РК мають місце випадки настання відповідальності з 14 років. Відповідальність може бути цивільної, кримінальної, адміністративної і т.д.
Як можна захистити і відновити свої права?
Якщо ваші законні права, свободи та інтереси порушені, ви можете захистити і відновити їх в судовому й позасудовому порядку.
Позасудова захист прав - це звернення в державні, уповноважені, відомчі органи з метою реалізації, відновлення та захисту прав, свобод і законних інтересів. Порядок і процедури подання та розгляду звернень регулюються Законом РК «Про порядок розгляду звернень фізичних та юридичних осіб» від 12.01.2007 р Форми звернень можуть бути різними: заява, звернення, запит, пропозиція, скарга, клопотання, і т.д.
Судовий захист і відновлення порушених прав, свобод і законних інтересів здійснюється шляхом звернення до судових органів РК. Завданнями цивільного судочинства є захист порушених або оспорюваних прав, свобод і охоронюваних законом інтересів громадян, держави і організацій, зміцнення законності і правопорядку, попередження правопорушень.
Питання захисту прав в суді регулюються Цивільно-процесуальним Кодексом РК. Для звернення до суду необхідно подати заяву (позовну заяву) встановленої форми з додатком документів, необхідних для об'єктивного і повного розгляду вашого звернення.
Право бути ...
У сучасному світі молодь вважається потенційно перспективним «ресурсом». І це незаперечно. Молодість - це, в першу чергу, можливості йти тільки вперед, з реалізацією і впровадженням в життя нових ідей і проектів. Перед молодими - тисячі відкритих доріг, серед яких важливо вибрати лише одну - вірну, відкриту, перспективну. Нелегко зрозуміти - твоя вона, ця дорога, коли зіткнешся з труднощами і зробиш крок назад ... Але важливо завжди пам'ятати, що твій шлях - це твоє право. Право бути успішним і незалежним, право підкорювати вершини або підкоритися їм, право самому вирішувати, яким бути твого міста, державі, або ж просто залишитися в стороні. Але право на життя - право бути тут і зараз - визначає багато «сходинки» твого шляху - мати права, нести обов'язки і відповідальність.
Найля Імекенова
Цей матеріал Ви також можете обговорити в наших групах в соціальних мережах: ВКонтакте , Facebook , Однокласники , Twitter , Pinterest , А так само підписатися на наші канали: WhatsApp , Telegram .Схожі статті:
→ У Казахстані неплатники аліментів будуть обмежені в правах
→ У Казахстані почали видавати водійські посвідчення нового зразка.
→ 10 діб за їзду без прав
→ Новий КоАП РК розмежував, в яких випадках поліцейські мають право забирати посвідчення водія.
→ Тимчасово позбавляти прав водіїв за борги з аліментів пропонують в РК.
22 лютого 2013 Найля 7642 переглядуРейтинг: 0 Голосів: 0
Чому молодь повинна знати про свої права?З чим асоціюємо ми ці поняття?
З молодістю і свіжими думками, силами, амбіціями і прагненнями йти тільки вперед?
Або, навпаки, з недосвідченістю, незахищеністю і невизначеністю що робити і як бути далі?
Коли ми несемо відповідальність?
Як можна захистити і відновити свої права?