Молодіжні проекти дають можливість зробити Харків краще

  1. Харків дозрів

Гість редакції «Вечірнього Харкова» - голова Молодіжної ради при харківському міському голові Михайло Лазарєв.

Харків дозрів


- Михайло, добрий день. Мене звуть Анатолій. А коли був створено Молодіжну раду?
- Молодіжна рада була створена в грудні 2015 року активного молоддю Харкова: кілька громадських організацій, студентських самоврядувань та т.д. На першому етапі було близько 27 організацій, які об'єдналися і вирішили створити таку структуру.
- А як виникла така ідея? На чий досвід спиралися?

- Ідея витала в Харкові вже давно. Ми не стали першовідкривачами - багато активістів, депутати намагалися створити подібну структуру. І, мабуть, місто для цього дозрів. Тому що одна справа - створити, і зовсім інше - щоб вона ефективно функціонувала. Спиралися і на досвід інших міст, де вже є молодіжні ради, - Одеси, де подібна структура існує більше десяти років, Запоріжжя, Дніпра, Луцька, Херсона, Миколаєва ...

Кого об'єднав Молодіжна рада


- Добридень. Мене звати Ксенія. Михайло поясніть, яка структура Молодіжної ради? Як побудована його робота?
- Протягом двох з половиною років структура змінюється. На поточний момент у нас є 11 комісій, які займаються розвитком міста в різних сферах життєдіяльності - починаючи від спорту і закінчуючи розвитком публічного управління, тобто підвищенням якості надання послуг. З цього року з'явилися нові напрямки: туризм, розвиток нічного життя Харкова.
Крім того, в Молодіжну раду працює п'ять департаментів, і у кожного свій напрямок - висвітлення заходів, написання грантових заявок, робота з партнерами та міськрадою, дослідження подібних структур в Європі і в Україні і т.д.
- А хто ж в них працює?
- У Молодіжна рада може вступити будь-яка молода людина (від 14 до 35 років). На поточний момент в нашій команді 5% - школярі, близько 34% - студенти і близько 60% - працюючі. Всього 196 чоловік на сьогоднішній день.
- Людина повинна пройти якийсь конкурс, щоб потрапити до вас?
- Набір оголошується кожен сезон. Інформація про вступну кампанію з'являється в соцмережах. Люди заповнюють заявку, їх запрошують на групові співбесіди, після яких протягом адаптаційного періоду (два місяці) людині потрібно виконати певний список завдань в нашій команді - припустимо, пройти курс з проектного менеджменту, взяти участь в реалізації якогось проекту. В результаті залишаються далеко не всі. Насправді на першому етапі у нас було досить велика текучка - за два роки пройшло 900 осіб. Але зараз з цим проблем поменше, оскільки ми зробили хороший відбір.
- А яким все-таки критеріям має відповідати людина, щоб його схвалили на співбесіді?
- Є портрет людини, яку ми б хотіли бачити в команді. По-перше, має бути розуміння, як відбуваються процеси в місті і в Україні, щоб мати можливість впливати на них. По-друге, потрібна гнучкість, вміння пристосовуватися до змінного середовища і впевнено себе в ній відчувати. По-третє, важливі лідерські якості, тобто ми намагаємося шукати людей, які не чекатимуть, поки їм скажуть, що робити, а які приходять зі своїми ініціативами, проектами і які дійсно хочуть міняти місто на краще. По-четверте, необхідно критичне мислення, тобто людина не повинна бути «Ухтишка», а приймати реальність такою, яка вона є, завжди тверезо оцінювати ситуацію.

Запуск «Бюджету участі» намічений на квітень


- Добрий день, Михайле! Вікторія мене звуть. Розкажіть, які значущі проекти були реалізовані в Харкові за час роботи Молодіжної ради? Зокрема, мене цікавить, як працює «Бюджет участі»?
- Ми дуже хотіли запустити можливість для жителів міста впливати на розподіл коштів міського бюджету. Саме з цією метою в світі існує такий механізм, як «бюджет участі». Він був створений досить давно в Бразилії, коли там був дуже невисокий рівень довіри мешканців до влади. І інститут прямої демократії вирішив цю проблему. Тобто, коли ми не делегуємо депутатам повноваження, а жителі самі вибирають, на що витрачати гроші. І на сьогоднішній день в Україні це теж актуально. Бюджети участі дуже добре проявляють себе в інших містах. І в Харкові мер підтримав нас в цьому завзятті, з міського бюджету виділено 50 мільйонів гривень на реалізацію проектів, які будуть пропонувати жителі Харкова. І городяни будуть самі голосувати, який проект пустити на реалізацію.
- Уже пропонуються якісь ідеї?
- Ідеї будуть пропонуватися на початку квітня, коли намічений старт запуску цієї кампанії. Потім ми задумалися, а як реалізувати ініціативу? Люди ж повинні кудись зайти, десь подати свій проект, десь проголосувати. В результаті народилася ідея створити сайт міських ініціатив, де в принципі будь-який активний житель Харкова міг би знайти можливості для себе.
- Це «Портал харків'янина»?

- Вірно. Сайт міських ініціатив «Портал харків'янина» об'єднав в собі кілька функцій. Перша - подача ініціатив на бюджет участі. Друга - опитування, ми можемо за допомогою цього сайту дізнатися, як харків'яни оцінюють, припустимо, якість прибирання доріг, як ставляться до будівництва нових станцій метрополітену, до того чи іншого проекту на площі Свободи і так далі. І найцікавіше, що ми сюди підключили систему захисту, яка не дозволяє накручувати голоси. Кожен користувач підтверджується Національним банком України, який є дуже великим власником інформації, тому що банки мають актуальні дані про своїх користувачів. Тому накрутка неможлива. Припустимо, якщо при голосуванні за петицію на сайті міської ради потрібно залишити тільки свій e-mail, то за будь-яку петицію можна при бажанні накрутити підписи 2000 осіб. У нас же є чіткі обмеження: ми розуміємо, хто голосує, чи дійсно він є членом територіальної громади Харкова.
Третя функція - оцінка новин. Ми не просто закидаємо новини з різних ЗМІ, а й запитуємо у харків'ян їхню думку з цього приводу. Тобто ми можемо спостерігати, як харків'яни відносяться до тієї чи іншої новини.
Четверта - це календар заходів. Ми хочемо створити таке місце, де буде зібрана величезна база заходів, і у кожної людини буде до неї доступ, він отримає можливість в будь-який момент дізнатися, чим він зможе зайнятися в ці вихідні або в будь-який будній день.
Найцікавіше, що ми вже реалізували - це рейтингова система мотивації. Це унікально, такого немає ЖОДНОГО в одному місті України і навіть в світі. За кожну дію, яке людина робить на сайті, він отримує бали. Оцінюєте новина - отримуєте бали, проходите опитування - отримуєте бали, подаєте проект на «Бюджет участі» - отримуєте бали. Таким чином ми формуємо рейтинг активних харків'ян, які беруть участь в житті міста. Крім того, ці бали жителі зможуть обмінювати на реальні подарунки, наприклад на квитки в кіно. Зараз ми готуємо цілий пакет бізнесу, який підтримує цей проект.
«Портал харків'янина» вже працює і став навіть більш відвідуваним, ніж сайт міської ради. Зараз там близько 1700 унікальних користувачів. В системі зареєстровано вже 2225 осіб. І ми сподіваємося, що він стане самим відвідуваним харківським порталом вже до кінця весни 2018 го.

Ласкаво просимо до Харкова!


- Михайло, добрий день мене звати Оксана. Наскільки я знаю, Молодіжною радою були реалізовані проекти IT For You, Time & Money. Розкажіть про них.
- Так, це досить цікаві проекти, запропоновані Комісією з підприємництва та працевлаштування молоді. Наприклад, IT For You - це проект, завдяки якому 60 школярів навчалися основам IT. За підсумками тримісячного безкоштовного навчання вони організували проектні команди, які створювали сайт центру «Сім'я» для Департаменту соцзахисту Харківської міськради. В рамках проекту Time & Money учні десятих класів проходили стажування з метою подальшого працевлаштування. Для школярів пройшли тренінги і практикуми по тайм-менеджменту, контролювання своїх доходів і витрат, ораторської майстерності та ін.
Є ще один цікавий проект, який нам варто розвивати. Харків є головуючим містом в Генеральній асамблеї міст - володарів призу Європи. У червні минулого року ми вирішили організувати молодіжне засідання асамблеї і запросити всі молодіжні ради України. Взяли участь сім молодіжних рад з обласних центрів України і три - з різних міст Європи. Ми підписали Меморандум про співпрацю з українськими молодіжними радами і надалі організували для них двотижневу школу в Любліні (Польща) з проектної діяльності.
Крім того, планували запуск одного великого культурного проекту. У травні минулого року ми реалізували «Платформу 77» - великий міжнародний театральний фестиваль, в якому взяли участь вісім театрів найвищого рівня. Майже 2000 харків'ян відвідали вистави. Подібний захід хочемо організувати разом з молодіжними радами інших міст України.
Також реалізували проект Welcome to Kharkiv - випустили довідники для студентів, які приїжджають вчитися в Харків, для іноземних студентів, для людей з інших регіонів. У них зібрана вся інформація, необхідна для молодої людини в нашому місті. Ми бачили, як в цьому плані працює Польща, і нам захотілося зробити так само.

Хто фінансує проекти?


- Михайло, здрастуйте. Мене звуть Григорій. Що ви вважаєте одним з найголовніших досягнень Молодіжної ради?
- Те, що молодь стала брати активну участь в написанні міських програм розвитку. Проектний рівень - це добре, але набагато цінніше те, що молодь писала міську програму «Молодь Харкова» на 2018-2021 роки. Молодь приєдналася до написання міської програми щодо поводження з тваринами з регулювання їх чисельності. Крім того, молодь брала участь у написанні Стратегії Харкова.
- А хто фінансує ваші проекти?
- Це гроші партнерів, яких ми залучаємо до проектів, гранти від Євросоюзу. Крім того, ми плануємо, що велика кількість молодіжних проектів потраплять в «Бюджет участі» і, відповідно, будуть профінансовані з міського бюджету. І багато наших проекти потрапляють в програми розвитку Харкова, які теж фінансуються з міської скарбниці.

У Харкові з'явиться хаб-лабораторія і «Зелена лінія»


- Доброго дня. Мене звати Ангеліна. Михайло, які проекти плануєте реалізувати найближчим часом?

- Плани у нас грандіозні, бо зараз зібралася дуже хороша команда. На найближчі півтора року заплановано близько 120 проектів.
Самі амбітні завдання, які ми перед собою ставимо, - створення проекту «Агент Х». Це історія про те, як молоді небайдужі люди можуть оцінювати якість надання послуг в спеціалізованих центрах, в «прозорих офісах», комунальними підприємствами. У нас розроблений спеціальний чек-лист оцінки. Волонтери, студенти можуть прийти і оцінити, як працює місто. За свою активність вони отримають бали на «Порталі харків'янина», які в подальшому зможуть обміняти на подарунки. Ми вже тестуємо цей проект - зараз хлопці моніторять центри надання адміністративних послуг.
Ще з цікавого - впровадження ефективної системи роздільного збору відходів в Харкові. У нинішньому році плануємо здійснити це в школах, щоб навчальні заклади отримували додатковий дохід. Якщо ми говоримо про нічне життя - то це дуже цікаве новий напрямок, покликане зробити нічний Харків цікавим і безпечним.
Є дуже цікавий науковий проект «Науковий хаблаб», спрямований на створення наукового хаба-лабораторії для дослідницької, освітньої діяльності, обміну досвідом і знаннями між різними групами. Він призначений для школярів, студентів, молодих вчених, аспірантів. Там є 3D-принтери, необхідні реактиви для проведення різних досліджень. І це зараз дуже важливо для студентів технічних спеціальностей, оскільки на сьогоднішній день у нас немає таких місць, де б вони могли реалізувати свої можливості. Цей напрямок зараз в тренді в Європі. Цей проект ми будемо подавати на бюджет участі.
З міжнародного співробітництва плануємо проводити ярмарок культур. У місті близько 17 діаспор, з якими ми співпрацюємо. Це можливість для жителів і гостей Харкова познайомитися з культурою, традиціями, побутом різних національних громад. Проект спрямований на зближення національних громад і в результаті - створення такої платформи, на якій вони могли б спільно реалізовувати свої заходи.
У сфері охорони здоров'я в зв'язку з медичною реформою буде дуже багато проектів, спрямованих на те, щоб ознайомити жителів Харкова з нюансами нововведень. Ми бачимо, що зараз є велика діра в інформаційному просторі. Створили команду хлопців, які будуть готувати матеріали, пропонувати Департаменту охорони здоров'я розміщувати подібну інформацію в міських лікарнях, поліклініках.
За туризму є хороший проект «Зелена лінія» - це лінія, яка наноситься на тротуар, що оперізує все сім чудес Харкова. Вона проведе будь-яку людину по всіх визначних пам'яток міста. Проект вже підтримала міська рада. Він буде реалізований або навесні, або восени цього року.
Насправді ідей дуже багато. Сподіваємося, що в цьому році ще більше молоді дізнається про нас і підключиться до роботи. Тому що кожен проект для молодих людей - це можливість зробити наше місто кращим.

Особиста справа

Михайло Лазарєв народився 21 листопада 1995 в смт Шевченкове Харківської області. У 2013 році закінчив харківську гімназію №152. Був призером всеукраїнських турнірів з фізики, історії, праву; член Малої академії наук України, переможець всеукраїнського етапу захисту наукових робіт в секції «Українська література».
Зараз студент п'ятого курсу Харківського національного економічного університету ім. Насіння Коваля; автор 12 публікацій, тричі лауреат стипендії президента України, двічі - Кабінету міністрів України, двічі - іменної стипендії Вадима Гетьмана.
Засновник і керівник громадської організації «Зроби місто», яка займається дослідженням ефективності функціонування міста і практиками побудови ефективної взаємодії громад і органів місцевого самоврядування.
Співзасновник ТОВ «ЛяТюШо» - кав'ярні і компанії з виробництва харківської сувенірної продукції з любов'ю.
З 2015 року і до цього дня - голова Молодіжної ради при харківському міському голові.

А коли був створено Молодіжну раду?
А як виникла така ідея?
На чий досвід спиралися?
Михайло поясніть, яка структура Молодіжної ради?
Як побудована його робота?
А хто ж в них працює?
Людина повинна пройти якийсь конкурс, щоб потрапити до вас?
А яким все-таки критеріям має відповідати людина, щоб його схвалили на співбесіді?
Розкажіть, які значущі проекти були реалізовані в Харкові за час роботи Молодіжної ради?
Зокрема, мене цікавить, як працює «Бюджет участі»?