Мордвинов Микола Дмитрович - біографія актора, особисте життя, фільми і фото. Артист театру і кіно

До оли 23-річний Микола Мордвинов надходив в акторську студію Юрія Завадського, його запитали, навіщо він йде в театр. Відповідь потряс екзаменаторів своєю щирістю і силою: «Мені б хотілося вийти на сцену, щоб обійняти зал для глядачів і сміятися з ним і плакати». Так згодом і вийшло. Міць таланту актора Мордвинова захоплювала глядачів з першої ж секунди його появи на сцені. Їм захоплювалися, його обожнювали. Високо цінували актора Олексій Толстой , Костянтин Симонов .

Микола Мордвинов народився в 1901 році в невеликому повітовому містечку ЯДЕРНОЇ в сім'ї купця 2-ї гільдії. Мистецтво, творчість супроводжували його з самого дитинства. Особливо близька була йому музика. Батько, не знаючи нотної грамоти, вельми непогано грав на домрі, балалайці та гітарі. Все в родині з досконалим слухом, діти Мордвинова брали участь в сімейному оркестрі і домашньої хоровій капелі. Втім, як було і не заспівати на широких волзьких просторах, де сама природа - музика! А Миколі взагалі спочатку пророкували співочу кар'єру, такий хороший був його голос, особливо коли виконував він свої улюблені «Через острова на стрижень» або «Ось мчить трійка відважна».

Як сказав учитель Миколи Мордвинова режисер Юрій Завадський: «Мордвинов народився обдарованим природою - високий, гарний, стрункий, сильний, голосистий. Він народився на волзькому привілля, і ця широта неозора пристроїв і з дитинства як би підслухана мудрість народу стали першими і головними джерелами його натхнення ».

До того як виїхати до Москви і вступити на навчання, а потім і в театр до Завадського (де він прослужив все життя), Мордвинов у себе на батьківщині організував учнівської драматичний колектив, де ставилися п'єси Островського , Гоголя , Горького. Але справжніх вершин майстерності актор досяг, звичайно ж, вже в Москві.

Роль Отелло принесла акторові титул «останнього трагіка російського театру». Так, в трагічних образах він був на висоті. Одна з ключових ролей в його творчій біографії - Арбенин в лермонтовском «Маскарад» . Понад 300 разів він виходив на сцену Театру імені Мосради в цьому спектаклі. Останній раз він зіграв Арбеніна 10 січня 1966 року народження, за два тижні до свого відходу з життя.

Арбеніна він зіграв і в кіно, в 1941 році в картині Сергія Герасимова «Маскарад». Як згадувала актриса Тамара Макарова, яка зіграла Ніну: «Грати з Мордвіновим було дивно зручно. Прекрасний артист і прекрасна людина, він від початку зйомок і до їх закінчення жив одним прагненням: дбайливо донести кожне слово, кожен рух думки Арбеніна. Він був невтомним у роботі, в прагненні якомога ближче підійти до лермонтовскому герою ».

А взагалі кіноролей у Миколи Мордвинова вкрай, до образливого мало. Все життя актор віддавав театру, і на кінематограф часу майже не залишалося. Перший раз він знявся в кіно в 1935 році в картині «Останній табір». Потім, в 1941-му, відразу дві великі помітні ролі - Арбенин в «Маскарад» і Хмельницький у фільмі «Богдан Хмельницький». Кіноуспіх закріпив і фільм «Котовський», де Мордвинов зіграв Котовського.

І все ж основне в його житті - це театр, сцена. Крім того, Микола Мордвинов був і прекрасним читцем, часто виступав на естраді, виконуючи поезію і прозу.

Миколи Мордвинова Герасимчука 26 січня 1966 року. Похований він на Новодівичому кладовищі в Москві.

Як сказав про актора Юрій Завадський: «Він був одним з перших серед нас і таким залишався до кінця днів своїх. Своєю незламною силою і вірою, своєю стійкістю і лицарської відданістю мистецтву, він стверджував високу місію театру, стверджував життя в її невичерпності і красі, віру в завтрашній день театру ».

Своєю незламною силою і вірою, своєю стійкістю і лицарської відданістю мистецтву, він стверджував високу місію театру, стверджував життя в її невичерпності і красі, віру в завтрашній день театру »

Кадр з фільму «Останній табір»

Кадр з фільму «Останній табір»

Кадр з фільму «Богдан Хмельницький»

Кадр з фільму «Богдан Хмельницький»

Кадр з фільму «Маскарад»

Кадр з фільму «Маскарад»

Кадр з фільму «Котовський»

Кадр з фільму «Котовський»

Кадр з фільму «Хлопець з нашого міста»

Кадр з фільму «Хлопець з нашого міста»

Кадр з фільму «В горах Югославії»