Морський акваріум океанаріуму Москваріум для стайнях скатів

Проектування великих акваріумів обумовлюється різними факторами, одним з яких є обсяг пам'яті, доступний. Наприклад, морський 155-кубовий акваріум океанаріуму Москваріум побудований нами на майданчику, обтяженої капітальної залізобетонної колоною. Тому замість одного довгого панорамного скла в цьому акваріумі довелося зробити два, між якими за декораціями прихована масивна колона.

Таким чином, вдалося втілити ідею акваріума, спочатку призначеного для демонстрації природної поведінки мігруючих скатів-биконіс (лат. Rhinoptera bonasus). Адже для спокійного стайного плавання східно-американських биконіс потрібно сильно витягнутий акваріум - коридор. Правда, коли в червні 2015 р 16 биконіс посадили в цей акваріум, вони не відразу освоїли все його простір.

Перший час риби воліли плавати біля лівого вікна, довжина якого становить 530 см. Однак коли зрозуміли, що корм з'являється тільки перед правим вікном (довжина якого 270 см), стали постійно і неспішно перепливати з одного кінця акваріума в іншій. Що й треба було для ефектного представлення стайнях морських риб. Адже в прибережних тропічних водах Атлантики биконіс здійснюють тривалі міграції в багатотисячних одвірках.

Акрилові вікна акваріума забезпечують всім відвідувачам чудовий огляд, незалежно від зростання глядачів. При висоті віконного отвору 210 см, його нижня кромка знаходиться всього в 30 см від підлоги. Перше вікно увігнуте, що дозволяє заглянути в акваріум на більший кут. А друге, навпаки, трохи опукле. Тут скати спливають, розгортаються черевом до глядачів, дозволяючи розгледіти себе у всіх подробицях.

Простір акваріума зі скатами-биконіс ділять акули-молоти-лопата (лат. Sphyrna tiburo) і скат орляк плямистий (лат. Aetobatus narinari). Цікаво, що в стайня переміщенні биконіс по акваріуму ніколи не беруть участь риби інших видів. Вони завжди плавають самі по собі, поки в акваріумі не з'являється корм. Але в цей час і биконіс забувають про стайності.

Система життєзабезпечення (СЖО) акваріума колекторна, об'ємом 14,4 куб. м. Таким чином, загальний обсяг морської води акваріума становить понад 169 куб. м. Температура води підтримується на рівні 25 градусів Цельсія, солоність - 35 ‰. Сумарна електрична потужність СЖО - 18 кВт.

Всі картинки збільшуються при натисканні

Фото 1. Акваріум експозиції «Морські мандрівники»

Фото 2. Щоб підійти ближче іноді доводиться почекати

Фото 3. Втім, можна просто перейти до іншого вікна

Фото 4. Так виглядає зворотна сторона акваріума скатів-биконіс

Фото 5. Панорама верхнього рівня СЖО

Панорама верхнього рівня СЖО


Фото 6. Нижній рівень СЖО

Фото 7. Зграя східно-американських биконіс (лат. Rhinoptera bonasus)

Фото 8. биконіс розгортаються в "кормової" частини акваріума

Фото 9. Навіть маленьким дітям зручно розглядати риб в цьому акваріумі

Фото 10. Рот скатів-биконіс пристосований для захоплення корму з дна

Фото 11. Скати воліють на обід двостулкових молюсків - мідій

Фото 12. Схопивши мідію, скат знову пускається плавати, на ходу дроблячи раковину і поїдаючи молюска

Фото 13. Так доводиться збирати з дна акваріума сміття - осколки раковин, розкидані всюди скатами

Фото 14. Самотньо в цьому акваріумі плаває скат-орляк

Фото 15. Акула-лопата

Фото 16. Так в акваріумі монтували декорації

Фото 17. Декорації навколо бетонної колони, праворуч увігнуте оглядове вікно