Біографія Московського заводу «Кристал» бере початок з 1966 року, коли було прийнято рішення про його будівництво. У травні 1966 року Рада міністрів СРСР дозволив Міністерству фінансів СРСР будівництво в Москві фабрики з виробництва діамантів. Розробка архітектурно-будівельної частини була доручена Майстерні №14 «Моспроекта-1». Розпорядженням Виконкому Моссовета для будівництва фабрики на території Новонікольськ селища в Химки-Ховрино була відведена земельна ділянка площею 2,5 гектара. У липні 1968 року за Управлінні «Держзнаку» була створена дирекція з будівництва фабрики з виробництва діамантів на чолі з Андріанова Борисом Васильовичем.
Цех огранки Московського заводу «Кристал», 1980 рік
Розпорядженням Ради Міністрів СРСР будівництво фабрики з виробництва діамантів було включено в список особливо важливих будівництв країни. Наказом Міністра приладобудування № 259 Московська фабрика з виробництва діамантів перейменована в Московський завод «Кристал».
Будівництво заводу тривало 27 місяців, і 25 грудня 1970 року Державною приймальною комісією з оцінкою «добре» був підписаний Акт приймання в експлуатацію Московського заводу «Кристал». Розробник архітектурної частини проекту Шехоян Каро Сергійович був нагороджений Державною премією РРФСР.
Велику допомогу надав Смоленський завод «Кристал», який направив для підготовки необхідних кадрів і налагодження виробництва діамантів групу різних фахівців.
18 грудня 1970 року випускник ПТУ-150 Дрикін Володимир Миколайович виготовив перший діамант - ця дата стала днем заснування Московського заводу «Кристал». Через два року 21 грудня 1972 року огранувальником Чулковим Віктором Івановичем був виготовлений мільйонний діамант.
Огранщик алмазів Московського заводу «Кристал»
Підприємство розвивалося бурхливими темпами і в жовтні 1974 року Московський завод «Кристал» вийшов на проектну потужність. До цього часу на заводі працювало понад 2 500 чоловік і навчалося 198 учнів. За 1974 рік було виготовлено 1 603 209 діамантів загальною вагою 127 128 карат.
У серпні 1975 року на Смоленському заводі «Кристал» був проведений перший галузевий конкурс майстерності огранщиков алмазів в діаманти. Переможцем конкурсу став огранщик Московського заводу «Кристал» Кравченко Григорій Іванович, він же став переможцем другого конкурсу майстерності, проведеного пізніше в Москві.
Якість діамантів, вироблених на заводах «Кристал», високо цінувалося на Заході. На світовому діамантовому ринку виник спеціальний термін «Російська огранювання». Праця кращих виробничників був високо оцінений, більше 30-ти працівників заводу були нагороджені урядовими нагородами.
У 1978 році відбулися зміни в управлінні галуззю. Були створені два виробничих об'єднання: Московське і Смоленське. На базі Московського заводу «Кристал», як головного підприємства, було створено Московське виробниче об'єднання (МПО) «Кристал», що включає в себе Київський, Вінницький і Барнаульський заводи. У 1982 році до складу Об'єднання увійшли його філії в містах Янгиер і Шахрісабз Узбецької РСР.
У 1980 році за досягнуті успіхи у виконанні і перевиконанні державних планів Московському заводу «Кристал» було присвоєно звання - «Зразкове підприємство».
Зона відпочинку Московського заводу з виробництва діамантів «Кристал»
У 1982 році загальна чисельність працівників підприємства, що входять в МПО «Кристал», становила 10047 осіб і 427 учнів. Було виготовлено 8 524 738 штук діамантів загальною вагою в 410 958 карат.
Велика заслуга в становленні підприємства і його досягнення належить керівникам заводу. У різні роки на чолі підприємства були:
1. з травня 1970 по жовтень 1978 Потєхін Микола Васильович;
2. з жовтня 1978 по серпень 1980 Першин Микола Іванович;
3. з серпня 1980 по березень 1985 підлягали Михайло Васильович;
4. з березня 1985 до січня 1994 Сорокін Юрій Пилипович;
5. з січня 1994 по лютий 1998 Дмитрієв Юрій Петрович;
6. з лютого 1998 по 2000 Благодер Сергій Петрович.
У 1999 році Московський завод «Кристал» був перетворений в Державне унітарне підприємство, на базі майнового комплексу якого в тому ж році було створено Відкрите Акціонерне Товариство «Алмазний Мир». Генеральним директором ВАТ «Алмазний Мир» з березня 2000 року по серпень 2003 року був В'ячеслав Анатолійович Бичков. З вересня 2003 року і по сьогоднішній день Генеральним директором є Сергій Арамович Улин.
Московський завод «Кристал» понад чверть століття займався перетворенням алмазів в діаманти і по праву вважався флагманом вітчизняної огранки. Будучи правонаступником «Кристала», ВАТ «Алмазний Світ» не тільки підтримує спадщина і добрі традиції заводу, продовжуючи велику історію «Руської огранки», а й впевнено дивиться в майбутнє, перетворюючись в Алмазний Центр Росії.
дізнатися про технологію виробництва діамантів .