Московський дворик


Картина Полєнова "Московський дворик". У 1876 р, пораючись про дострокове повернення в Росію з пенсіонерського поїздки, Полєнов написав рідним: "Користь, однак, вона мені принесла багато в чому ... Тут я пробував і перепробував всі роди живопису: історичну, жанр, пейзаж, марину ... і прийшов до висновку, що мій талант всього ближче до пейзажному побутовому жанру , яким я і займуся ". Випадок скоро представився.

У червні 1877 р художник переїхав з Петербурга в Москву і оселився в одному з флігелів садиби Баумгартена, що знаходилася на розі дурновского і Трубніковскій провулків. Тут він і написав етюд до пейзажу "Московський дворик", який побачив з вікна своєї квартири. Полєнов так описав цю подію: "Я ходив шукати квартиру. Побачив на дверях записку, зайшов подивитися, і прямо з вікна мені представився цей вид. Я тут же сів і написав його". У список робіт він вніс етюд під назвою "Арбатский куточок".

Пізніше художник на основі етюду написав картину "Московський дворик". Змінилася композиція, на ній з'явилися люди, тварини і птахи. Домовляючись про передачу "Московського дворика" на 6-ю Петербурзьку виставку художників-передвижників, Полєнов написав І.М. Крамського в квітні 1878 р .: "Картинка моя на Пересувну виставку давно готова, а рама тільки тепер. На жаль, я не мав часу зробити більш значною речі - мені хотілося виступити на Пересувну ... з чим-небудь порядним".

На VI виставку передвижників в Петербурзі "Московський дворик" не встиг. Він був виставлений на Московській виставці передвижників, відкритий 7 травня 1878 р Несподівано для художника "картинка" мала шалений успіх. Вже 19 травня він повідомив своєму вчителеві П.П. Чистякову про те, що її купив Павло Третьяков . Зараз картина зберігається в Третьяковській галереї.

Відомо кілька копій етюду "Московського дворика". Одна з них - "тургенєвська". її Полєнов зробив в 1880 і подарував Тургенєву , Коли він приїжджав до Москви на відкриття пам'ятника Пушкіну . Вона висіла в кабінеті письменника в Буживале під Парижем. Сама картина залишилася в єдиному екземплярі.

У 1877-1879 рр. Полєнов створив московську трилогію, до якої увійшли "Московський дворик", " Бабушкін сад "І" зарослий ставок ".

У 2012 р Юрій Пьянов написав вільне перекладення "Московський дворик - зима".

Де був дворик Полєнова. Володіння, яке належало корнетові Миколі Львовичу Баумгартену, у флігелі якого оселився Полєнов , В "маркері вулиць і будинків" 1882 р значиться під номером 148. Зберігся докладний план цього володіння в "Атласі Москви", складеному Олексієм хотев в 1852-1853 рр. Тоді володіння належало підполковнику Олександру Миколайовичу Юр'єву (ок.1796-1863).

Атлас Москви А. хотев, Арбатська частина, володіння 148

Садиба складається з головного будинку, саду і двох флігелів. Флігелі примикають до дурновского провулку, головний будинок одним торцем виходить в Трубніковскій провулок, а іншим - у дворик, зображений на картині. Зліва видно торець і паркан саду. За сараями переглядають будинку, що йдуть уздовж Малого Толстовського провулка. Далі височіє намет церкви Спаса Преображення "що на Пісках". На плані хотев вона знаходиться за Спасопесковской площею.

Зараз дурновского провулок - Композиторська вулиця, Малий Толстовський - провулок Кам'яна слобода, а флігелі стояли за адресою Композиторська, 17. Адреса Спаса - Спасопесковскій провулок, 4А.

Місце, де був дворик, з трьох боків оточене будинками. Рідкісні проїзди закриті воротами. Пройти туди можна з боку провулка Кам'яна слобода біля будинку 4. Це шкільна будівля споруди початку 1950-х рр. з медальйонами письменників на фасаді.

Московський дворик на мапі

Дворики інших художників. Перший "Московський дворик" з'явився в 1844 р Його автором був художник В.І. Тімм, і називалася картина "Московський дворик у церки Різдва в Путінках". У 1920 р учень Полєнова А.М. Васнецов написав картину "Московський дворик взимку". Мабуть, він зобразив дворик, який бачив з вікна своєї квартири в будинку 6 по Фурман провулку.

Інтерес до двориках не слабшає і понині. І це не дивно. Адже крім дворика общемосковской у багатьох з нас є свої дворики: хтось в них жив, хтось працював.

Фото московських двориків:

Ще про Московських двориках:

інші картини Полєнова