Московський державний педагогічний інститут ім. В.І. Леніна

  1. Історія МПДУ
  2. Курси Герье (1872 - 1888)
  3. «Загальнодоступні читання» і «колективні уроки» (1888 - 1900)
  4. Московські вищі жіночі курси (1900 - 1918)
  5. II Московський державний університет (1918 - 1930)
  6. Московський державний педагогічний інститут ім. А.С. Бубнова (1930 - 1941)
  7. МГПИ ім. В.І. Леніна в роки Великої Вітчизняної війни (1941 - 1945)
  8. Московський державний педагогічний інститут ім. В.І. Леніна (1945 - 1960)
  9. Московський педагогічний державний університет (після 1990)
  10. Нагороди та ордена МПДУ / МГПИ
  11. Факультети та підрозділи МПДУ
  12. Наука в МПГУ
  13. Корпуси та будівлі МПДУ
  14. література

Головний корпус МПДУ (Мала Пироговська, 1), в минулому - Аудиторний корпус МВЖК. Вид з двору.

Московський педагогічний державний університет (МПГУ) - велике навчальний і науковий заклад, що включає 18 факультетів і 7 філій в інших містах Росії.

Указом президента Росії від 2 лютого 2009 р включений в Державний звід особливо цінних об'єктів культурної спадщини народів Російської Федерації .

Історія МПДУ

Історія Московського педагогічного державного університету починається з 1872 року, коли були засновані Московські вищі жіночі курси ( МВЖК ), Що існували до 1918 року (з перервою на 1888 - 1900 рр.). У 1918 році МВЖК були перетворені в II Московський державний університет ( II МДУ ). У 1930 році II МДУ був розділений на три самостійних вузу, в числі яких був Московський державний педагогічний інститут, який став правонаступником університету. У 1990 році МГПИ отримав статус університету і сучасну назву.

У 1932 - 1938 роках інститут носив ім'я А.С. Бубнова , В 1941 - 1997 роках - ім'я В.І. Леніна .

Курси Герье (1872 - 1888)

Основна стаття: Московські вищі жіночі курси .

Перше в Росії навчальний заклад для жінок з університетською програмою. засновані професором Московського університету В.І. Герье . Відкриття курсів відбулося 1 листопада 1872 року. Програма навчання спочатку була дворічної, з 1876/77 навчального року стала трирічної. Спеціалізація майже передбачалася, переважали історико-філологічні дисципліни. Ніяких формальних прав закінчення курсів Герье не давало.

Курси працювали в приміщенні I Московської чоловічої гімназії (1872 - 1873), потім в приміщенні Музею Політехнічної виставки на Пречистенке (1873 - 1877) і в будівлі, спеціально збудованому для Політехнічского музею (1877 - 1888).

Число слухачок на курсах було на ті часи досить високим: до середини 80-х років воно перевищувало 200 чоловік.

У 1886 році Міністерством народної освіти був заборонений прийом на курси, в 1888 році вони закрилися.

Серед викладачів курсів в різний час були: В.І. Герье , П.Г. Виноградов , М.С. Корелин і В.О. Ключевський (Історія); Н.І. Стороженко , Н.С. Тихонравов , А.Н. Веселовський і В.Ф. Міллер (Історія мов і літератури); В.С. Соловйов і Л.М. Лопатин (Історія філософії); Ф.І. Буслаєв і К.М. Биковський (історія мистецтв); Ф.А. Бредіхін (Астрономія); А.Г. Столетов (Фізика) і багато інших.

«Загальнодоступні читання» і «колективні уроки» (1888 - 1900)

Основна стаття: Московські вищі жіночі курси .

З 1886 року (коли було припинено прийом на курси Герье) в Політехнічному музеї почалося читання «загальнодоступних лекцій» для жінок, організоване систематично по окремим циклам. В основному лекції читали ті ж професора, що працювали перед тим на курсах і проходили вони в тих же приміщеннях. «Загальнодоступні лекції» тривали до 1892 року, коли вони були закриті урядом.

З того ж 1886 року існували «колективні уроки», організовані Московським суспільством виховательок і вчительок, що відрізнялися ухилом в бік природних наук. У 1892 році велика частина викладачів та слухачок «загальнодоступних читань» влилася в «колективні уроки», що проводилися до 1900 року, коли були знову відкриті Московські вищі жіночі курси.

Серед викладачів «читань» та «уроків» в різний час були: В.І. Герье (Філософія історії); П.Г. Виноградов , М.С. Корелин, В.О. Ключевський і А.А. Кизеветтер (Історія); А.А. Мануйлов (Політекономія); А.Н. Веселовський (Історія літератури); Л.М. Лопатин і П.І. Новгородцев (Філософія); В.К. Цераскій (Астрономія); а також І.М. Сєченов , К.А. Тімірязєв , В.І. Вернадський і багато інших.

Московські вищі жіночі курси (1900 - 1918)

Основна стаття: Московські вищі жіночі курси .

II Московський державний університет (1918 - 1930)

Основна стаття: Другий Московський державний університет

16 жовтня 1918 року за рішенням Народного Комісаріату Освіти Курси були перетворені у другий Московський державний університет в складі трьох факультетів: історико-філологічного, фізико-математичного і медичного. В 1921 у 2-му Московському державному університеті був організований педагогічний факультет, в майбутньому визначив обличчя університету.

Московський державний педагогічний інститут ім. А.С. Бубнова (1930 - 1941)

В 1930 році на основі 2-го Московського Університету було створено три самостійних інституту:

МГПИ ім. В.І. Леніна в роки Великої Вітчизняної війни (1941 - 1945)

У роки війни МГПИ продовжував навчання і наукову роботу, яка переривалася лише на короткий термін з 17 жовтня по 17 листопада 1941 , Під час облоги в столиці. Через війни були переглянуті навчальні плани і програми, з переходом на скорочений 3-річне навчання. Багато студентів і викладачі, аспіранти МГПИ пішли на фронт. Четверо з них удостоєні звання Героя Радянського Союзу: А. Ф. Акімова, В. Л. Бєлік , Д. Ф. Жмуровскій, Н. Ф. Рубцов. В 1944 році при МГПИ були відкриті Вищі педагогічні курси, тоді ж інститут отримав право захисту дисертацій на факультетах. У роки війни до МГПИ були приєднані Московський дефектологічний інститут (на його основі в МГПИ створений дефектологічний факультет) і МГПИ імені К. Лібкнехта. Московський художній учительський інститут і Московський учительський інститут іноземних мов стали факультетами Міського педагогічного інституту (з 1946 року - МГПИ ім. В. П. Потьомкіна).

Московський державний педагогічний інститут ім. В.І. Леніна (1945 - 1960)

Найбільший педвуз країни (1960 - 1990)

В 1960 році з МГПИ об'єднаний Московський Міський Педагогічний Інститут ім. В. П. Потьомкіна під загальним ім'ям Московський Державний Педагогічний Інститут ім. В. І. Леніна.

У 50-60-ті роки МГПИ ім. Леніна отримав і неофіційну назву - Співаючий Інститут. Випускниками МГПИ з'явилися такі відомі барди як Юрій Візбор , Ада Якушева , Юлій Кім , Юрій Ряшенцев та інші.

Московський педагогічний державний університет (після 1990)

1 серпня 1990 м Московському державному педагогічному інституту повернутий статус університету , Який отримав нову назву МПДУ.

Нагороди та ордена МПДУ / МГПИ

Структура і напрямки підготовки

Сьогодні на 18 факультетах МПДУ в шести корпусах, розташованих в різних районах Москви, навчаються понад 14 тисяч студентів. Ведеться навчання іноземних студентів. відкрито кілька філій Університету в містах Росії.

Університет готує фахівців: учителів з усіх шкільних предметів, дефектологів, соціологів, журналістів, юристів, психологів і т.д. За деякими наук в МПГУ можна отримати ступінь бакалавра і магістра відповідної освіти чи науки. Кращим студентам покладаються стипендії Президента РФ, Уряду РФ, А. Ф. Лосєва, П. С. Новикова.

У МПДУ 32 дисертаційних ради, з них 22 докторських. Ведеться активна діяльність в галузі фундаментальних і прикладних наукових досліджень по 13 галузям науки. Бібліотека МПДУ містить унікальні за своєю цінністю видання; загальний фонд - близько 2 млн. книг. Одна з найстаріших і найбільших бібліотек вищих навчальних закладів.

У числі випускників ВНЗ різних років історики, журналісти, письменники, політики, адміністратори, барди ( Юрій Візбор , Який написав в 1953 р в співавторстві з Ю. Ряшенцева Гімн МГПИ , Юлій Кім , Ада Якушева , Юрій Ряшенцев та інші; завдяки їм одним з жартівливих назв ВНЗ стало Московський Державний Співаючий Інститут) і, звичайно ж, вчені і педагоги.

Факультети та підрозділи МПДУ

До складу МПДУ входять факультети:

  1. біолого-хімічний;
  2. географічний;
  3. дефектологічний ;
  4. дошкільної педагогіки і психології;
  5. іноземних мов;
  6. історичний ;
  7. математичний;
  8. музичний;
  9. початкових класів ( [1] );
  10. педагогіки і психології;
  11. слов'янської та західноєвропейської філології;
  12. соціології, економіки та права
  13. технології та підприємництва;
  14. фізики та інформаційних технологій ;
  15. фізичної культури;
  16. філологічний;
  17. хімічний;
  18. художньо-графічний .

А також:

Наука в МПГУ

Випускники і викладачі МПГУ

викладачі

випускники

  • Архангельський, Олександр Миколайович - журналіст, телеведучий.
  • Венедиктов, Олексій Олексійович - головний редактор радіостанції « Ехо Москви ».
  • Візбор, Юрій Йосипович - бард.
  • Чесноков, Дмитро Іванович - радянський учений-філософ, партійний діяч.
  • Парна, Максим Олександрович - ( 1957 ) - російський художник , педагог .
  • Горбачова, Раїса Максимівна - радянський і російський громадський діяч, дружина М.С. Горбачова. Захистила в МПГУ кандидатську дисертацію (1967)
  • Антонов, Олексій Тихонович - художник, член Спілки художників СРСР, кандидат наук, професор живопису.

Корпуси та будівлі МПДУ

Найстаршим корпусом ВНЗ є Головне Будівля на Малій Пироговській вулиці (тоді вул. Мала Царіцінская), побудоване в 1907 році спеціально як будівля цього навчального закладу. В даний час в ньому знаходиться Філологічний факультет, а також Ректорат і основні служби Університету.

Другим за важливістю є Корпус Гуманітарних факультетів (КМФ), розташований за адресою проспект Вернадського, д. 88. У ньому розміщуються гуманітарні факультети МПДУ: дефектологічний, іноземних мов, історичний, СЕП і інші. Будинок побудований в 1967 році.

Корпуси математичного факультету МПГУ знаходяться в жалюгідному стані, особливо - корпус математичного факультету на вулиці Краснопрудной, 14.

література

  • Володимир Іванович Герье і Московські вищі жіночі курси: Мемуари і документи. - М., 1997. - 158 с.
  • Москвін В.В. Московські вищі жіночі курси на початку XX століття. - М., 1999..
  • Московський державний педагогічний інститут ім. В.І. Леніна (1872 - 1972). - М., 1972.
  • Московський педагогічний державний університет. 125 років. - М., 1997. - 560 с., Іл.
  • Московський педагогічний державний університет. - М., 2002. - 144 с., Іл.
  • Нариси історії Московського педагогічного державного університету. - М., 2002. - 480 с.
  • Ректори МПДУ. 1872 - 2000. - М., 2000. - 160 с., Іл.

Газети II МДУ - МГПИ - МПДУ

  • «За Леніним» (1926 - 1930)
  • «Культармеец» (1930 - 1937)
  • «Педвузовец» (1937 - 1941)
  • «Ленінець» (1951 - 1990)
  • «Педагогічний університет» (з 1991)

архівні фонди

  • Центральний історичний архів Москви (ЦИАМ):
    • Ф. 386 «Московські вищі жіночі курси»
  • Центральний державний архів Москви (ЦМАМ):
    • Ф. 714 «Другий Московський державний університет».
    • Ф. 586 «Московський педагогічний державний університет».
  • Архів МПДУ.
  • Архів Музею МПДУ.

посилання

Див. також

  • випускники МПДУ

Wikimedia Foundation. 2010 року.