Мозаїки для Палацу Рад: «голі люди йдуть до комунізму»

  1. Мозаїчні роботи Палацу Рад
  2. Робота П.Д. Коріна над мозаїками Палацу Рад.
  3. Робота А.А. Мильнікова над мозаїками Палацу Рад.

Мозаїчні роботи Палацу Рад

В рамках грандіозного проекту «Палац Рад» передбачалися і масштабні роботи по декору. У проекті було все: мозаїки, фрески, майоліка, фаянсові розписні плитки, кольорові і рельєфні вітражі, килими, гобелени, люмінесцентна живопис - і це далеко не все!

Палац Рад
Палац Рад. Фото з будівництва.

Поряд з професійними художниками планувалося залучити майстрів народної творчості різних національностей: українських вишивальниць, туркменських килимарницею, майстрів Палеха, різьбярів по дереву, майстрів декоративних тканин, гобеленів та ін.

Проект Палацу Рад
Проект Палацу Рад.

Загальна площа передбачуваних мозаїк для Палацу Рад налічувала понад 3800 кв. м.

Робота П.Д. Коріна над мозаїками Палацу Рад.

У 1940 р було вирішено організувати для них особливу мозаїчну майстерню у Москві. Її очолив художник П. Д. Корін. До студії також увійшли: Б. А. Корін, К. К. Сороченко, Л. Є. Хаютина і інші молоді художники. Через війну роботи ведуться з перервою: поновлюються в 1943 р і до 1948 р два фрагмента величезного панно для вестибюля будинку було закінчено.

Сюжет для панно називався - «Марш в майбутнє». Опис цих панно в дусі того часу (1953 рік) без коментарів: «П. Д. Корін вирішує мозаїчний фриз як урочиста хода колосальних восьмиметрових фігур, що розгортається по обидва боки кільцевого кулуара Палацу Рад в напрямку до президії і завершується над ним тріумфальної символічної групою робочого і колгоспниці. У величному і урочистій ході потужних атлетичних фігур чоловіків і одягнених в легені одягу жінок, в їх героїчних позах і патетичних жестах, з розгортаються над головами гігантів багряноалимі стягами ясно відчувається прагнення художника виразити героїчну сутність нашої епохи, уособлюючи в гігантських, потужних фігурах чоловіків і жінок покоління радянських людей - будівників комунізму, неухильно і впевнено йдуть в майбутнє, до сяючих висот комунізму ».

Марш в майбутнє
Марш в майбутнє. Фрагмент мозаїки Коріна.

Користуючись потужної пластикою оголених тіл, широкого і величного ритму крокуючих в майбутнє гігантів, енергійних жестів і витриманого в суворих тонах колориту, підкресленого мерехтливим золотом фоном, П. Д. Корін створює монументальний образ широкого, узагальненого значення, сприймається як переможна героїчна симфонія звільненого людства, будує комуністичне суспільство.

Корін створює монументальний образ широкого, узагальненого значення, сприймається як переможна героїчна симфонія звільненого людства, будує комуністичне суспільство

Вирішуючи це образ, художник дотримувався кращим класичним традиціям античності і Відродження, майстри яких з винятковим умінням передавали оголене людське тіло. Деякими недоліками, ще не подоланими художником в його музичних фрагментах , Є: відоме переважання в знайдених ним образах будівників комунізму фізичної сили над інтелектом, кілька жорсткий, узагальнений малюнок з відомим нальотом модернізму, безумовно знижують знайдені ним монументальні образи »...

Робота А.А. Мильнікова над мозаїками Палацу Рад.

Крім Коріна над своїми ескізами мозаїк Палацу з'їздів працювали і інші художники. Іншим автором, встигли пройти стадію роботи над ескізами до того, як роботи були згорнуті і почали працювати в матеріалі, був А. А. Мильников.

Мильніков
Мильніков. Клятва балтійців. Фрагмент мозаїки.

У 1946 р він частково здійснює мозаїчний набір по своїй картині «Клятва балтійців».

матеріал надано сайтом www.gudmosaic.ru

Інші статті з історії мозаїки: