- Історія університету
- Відмінні риси університету
- Пройдіть соціологічне опитування!
- Факультети Технічного університету Мюнхена
- Як вчинити в Технічний університет Мюнхена
- Підготовка до вступу до вищих навчальних закладів Німеччини
- Які знадобляться документи
- Студентська віза в Німеччину
- Вимоги до знання мов
- Програми навчання в Технічному університеті Мюнхена
- Навчання в магістратурі і аспірантурі
- У скільки обійдеться навчання
- Можливість отримання стипендії
- У скільки обійдеться життя в Мюнхені
- Інші вузи Німеччини
- на Закінчення
Навчання за кордоном стає все більш популярним серед жителів СНД, адже це не тільки можливість отримання хороших знань і придбання затребуваних спеціальностей, а й один з методів легальної імміграції в розвинені країни. З тих пір як в багатьох вузах колишнього СРСР з'явилася плата за навчання, студенти стали порівнювати розцінки із зарубіжними навчальними закладами та виявили, що вони цілком порівнянні. Більш того, виявилося, що навчання в деяких європейських університетах взагалі безкоштовне, в тому числі і для іноземців. Одним з таких навчальних закладів є Мюнхенський технічний університет.
Історія університету
Мюнхен - столиця Баварії, яка колись була незалежною державою, а тепер є однією з найбагатших земель Німеччини. У 1868 році король Баварії Людвіг II заснував навчальний заклад, назване Королівської Баварської Технічної Вищою школою. Саме цей освітній центр з часом, пройшовши ряд перейменувань, розвинувся в Мюнхенський технічний університет. Свою нинішню назву вуз отримав в 1970 році.
Німецька назва університету - Technische Universität München (TUM). Він є учасником об'єднання технічних вузів Німеччини TU9.
У рейтингу німецьких університетів TUM постійно займає вищі рядки. Незважаючи на назву в числі спеціальностей, за якими проводиться підготовка в університеті, є й досить далекі від технічних - наприклад, медицина і економіка.
За 150 років свого існування Технічний університет підготував величезну кількість фахівців, при цьому багато хто з них домоглася воістину видатних успіхів. Серед них:
- Томас Манн - лауреат Нобелівської премії з літератури 1929 року.
- Конрад Блох - лауреат Нобелівської премії 1964 року в області фізіології і медицини.
- Генріх Отто Віланд - лауреат Нобелівської премії з хімії 1927 року.
- Йоганн Дайзенхофер - лауреат Нобелівської премії з хімії 1988 року.
- Вольфганг Кеттерле - лауреат Нобелівської премії з хімії 2001 року.
І це далеко не повний список Нобелівських лауреатів, які закінчили Мюнхенський технічний університет.
Однак випускники цього навчального закладу не тільки вносять вагомий внесок в науку, а й займають керівні посади в найбільших компаніях, які відіграють не останню роль у розвитку німецької і світової економіки. Зокрема, свого часу Технічний університет в Мюнхені закінчили голова правління компанії BMW Норберт Райтхофер і Берндт Пишетсридер, який займає аналогічну посаду в компанії Volkswagen, а також засновник компанії Siemens Ернст фон Сіменс.
Відмінні риси університету
В університеті проводиться не тільки навчання студентів, а й велика наукова робота, в тому числі і силами вихованців вузу. При цьому акцент робиться на спільних наукових дослідженнях в галузі технічних, природничих наук і медицини. Саме на стику різних наук останнім часом і робляться основні наукові відкриття.
Університет має власний токамак - установку для утримання плазми в магнітному полі, що використовується для вивчення процесів термоядерного синтезу.
Крім того, є прискорювач частинок і ядерний реактор. Останній через протести екологів, які мають велику підтримку в країні, в даний час не використовується, але і не демонтується.
До складу університету входять інститути квантової оптики, фізики плазми, астрофізики і позаземної фізики, що входять до Товариства Планка, а також інститути Мейснера і Шотткі, штаб-квартира Південно-європейської обсерваторії.
Університету також належать медична клініка, Центр серцевих захворювань і дитяча клініка «Швабинг».
Цікаві дослідження в області економіки, наук про життя, фізичної культури і спорту проводить Центр землекористування, навколишнього середовища і харчування «Вайнштефан». Поєднання технічних і гуманітарних наук у рамках одного навчального закладу роблять Мюнхенський технічний університет воістину унікальним вузом.
Пройдіть соціологічне опитування!
Територіальне розташування університету і життя студентів
Корпуси університету розкидані на досить великій площі. Наприклад, центр «Вайнштефан» і факультет харчових технологій перебуває у Фрайзінгу - невеликому містечку неподалік від Мюнхена. Частина університетських будівель зосереджена безпосередньо в Мюнхені.
Деякі факультети розташовуються в Гархинге - передмісті столиці Баварії, де побудований новий університетський містечко. Гархинг з'єднаний з Мюнхеном гілкою метро.
Що стосується студентських гуртожитків, то в Гархинге вони знаходяться за межами академмістечка, а ось гуртожиток для студентів, які навчаються у Фрайзінгу, будується безпосередньо на території кампуса.
Життя студентів та викладачів не обмежується тільки навчанням і науковою розвідкою. В університеті проходять фестивалі TUNIX і GARNIX, щорічно проводиться гребна регата.
У студентів є можливість користуватися університетськими бібліотеками, яких налічується цілих 10, співати в університетському хорі Мюнхена. Діє також кілька програм і семінарів, призначених для надання допомоги випускникам університету в організації власного бізнесу.
Крім того, до послуг студентів Технічного університету спортивні і розважальні заклади другого за значимістю (після Берліна) міста Німеччини.
Факультети Технічного університету Мюнхена
Всього в університеті нараховується 13 факультетів. Архітектурний, будівництва та геодезії, електроніки та інформаційних технологій, економічний, медичний і спортивний факультети розташовані в Мюнхені. Корпуси хімічного, математичного, фізичного, машинобудівного факультетів та факультету інформатики розташовані в Гархинге. Факультет педагогіки, а також харчування та використання земельних ресурсів знаходяться у Фрайзінгу.
На кожному факультеті є різні спеціалізації. В даний час університет проводить підготовку за 156 спеціальностями.
Як вчинити в Технічний університет Мюнхена
Вступити до німецького ВНЗ взагалі і Мюнхенський технічний університет зокрема можна так само, як і в будь-який інший вищий навчальний заклад: для цього слід відповідати вимогам університету, подати заявку про прийом на навчання і пройти конкурсний відбір. Правда, слід мати на увазі, що це один з найбільш престижних університетів планети і конкуренція за право бути його студентом досить серйозна: тисячі абітурієнтів з різних країн світу щорічно подають заявки на вступ до цього навчального закладу, однак лише кожний десятий з них отримує можливість вчитися в ньому.
Зрозуміло, в кожному університеті є свої специфічні вимоги. Ознайомитися з ними можна, звернувшись на. Ми ж зупинимося на вимогах, пропонованих до абітурієнтів з країн СНД.
Підготовка до вступу до вищих навчальних закладів Німеччини
Шкільні програми в країнах СНД і ФРН дещо відрізняються. Зокрема, процес отримання середньої освіти в німецьких школах більш тривалий. З цієї причини вступ до університетів Німеччини відразу після закінчення школи в Росії або інших пострадянських державах здебільшого неможливо. Однак деякі університети роблять винятки для абітурієнтів, які закінчили школу із золотою медаллю, а також для випускників спеціалізованих німецьких мовних шкіл.
На думку німців, власники шкільних атестатів, отриманих в країнах СНД, повинні довчитися ще 1-2 роки, щоб загальний термін навчання становив обов'язкові для ФРН 12-13 років - саме стільки повинен провчитися німецький дитина до вступу до університету.
Довчитися можна, вступивши в один з вузів в рідній країні, і відучитися в ньому один-два роки або надійти в спеціальний освітній заклад довузівської підготовки, зване studienkolleg, в самій Німеччині.
Причому необхідно надходити в Штудіенколлег того профілю, за яким надалі ви маєте намір здобувати вищу освіту. Крім того, бажано закінчити Штудіенколлег при тому університеті, в якому ви збираєтеся вчитися. Слід мати на увазі, що хоча при відповідно профілю формально можна вступати до будь-університет країни, це створить вам додаткові складності. Тому рекомендується закінчити Штудіенколлег саме при Мюнхенському технічному університеті.
Які знадобляться документи
В першу чергу університет цікавлять документи про вашу освіту. Тому від вас зажадають:
- атестат про повну загальну середню освіту та виписку з оцінками;
- документ про закінчення Штудіенколлег. Для студентів, які закінчили 1-2 курсу в одному з вузів СНД, натомість документа необхідно надати свідоцтво про проходження підготовчої програми Univorbereitung;
- диплом про вищу освіту та виписку з нього, якщо він у вас є, або диплом бакалавра при вступі до магістратури.
- сертифікат про рівень володіння німецькою або англійською мовою (на ряді спеціальностей можливе навчання англійською). Рівень володіння мовою повинен бути не нижче С1 і підтверджуватися міжнародним сертифікатом.
Крім того, може знадобитися мотиваційний лист та автобіографія.
Всі документи повинні мати переклад на німецьку мову, виконаний відповідно до правил університету. Як відомо, німці славляться своєю педантичністю і при порушенні будь-яких правил повертають паперу без всяких пояснень. Тому якщо ви не впевнені в собі, краще зверніться за допомогою до одного з агентств, які займаються відправкою студентів на навчання за кордон.
Студентська віза в Німеччину
Навчання в німецькому університеті передбачає довгострокове перебування в країні, тому віза категорії С для цієї мети не підходить - потрібно національна студентська віза категорії D.
Для її отримання слід звернутися в дипломатичне представництво Німеччини в вашій країні і надати наступні документи:
- анкету-заяву на тривале перебування;
- заяву відповідно до §55 Закону про перебування в ФРН;
- три кольорові фотографії 3,5 на 4,5 см на білому фоні;
- закордонний паспорт і копію сторінки з особистими даними;
- внутрішній паспорт і копії сторінок особистих даних і реєстрації;
- запрошення від ВНЗ;
- Докази фінансової спроможності. Це можуть бути кошти, заблоковані для навчання на рахунку в німецькому банку, або виписка з рахунку в російському банку з розрахунку 720 євро на місяць. Крім того, це може бути підтвердження отримання вами стипендії, спонсорський лист або порука, оформлені відповідно до законодавства. На перший рік навчання доведеться підтвердити наявність 8 640 євро;
- документ про останньому здобуту освіту - диплом або атестат.
- мотиваційний лист, в якому потрібно пояснити, чому для навчання обрана саме Німеччина, і повідомити про відсутність намірів залишитися в країні після закінчення вузу;
- автобіографію приблизно на 1 лист з усіма основними даними про себе;
- сертифікат про рівень володіння мовою, на якому ви збираєтеся навчатися;
- поліс медичного страхування .
Зрозуміло, всі документи повинні бути перекладені на німецьку мову перекладачем, сертифікованим дипломатичним відомством Німеччини. Термін оформлення візи складе близько одного місяця.
Скористатися безвізовим режимом для поїздки в Німеччину або візою категорії С можна для участі в наукових семінарах і короткострокових навчальних програмах або ж якщо ви маєте намір пройти мовні курси з метою вдосконалення знань німецької мови.
Вимоги до знання мов
Велика частина університетських курсів викладається на німецькій мові, але деякі магістерські програми читаються англійською. Тому володіння однією з цих мов є обов'язковим, і його необхідно підтвердити сертифікатом з досить високою оцінкою однієї з міжнародних оціночних систем.
Для німецької мови підходять наступні сертифікати:
- TestDaF (мінімум 4444) - Test Deutsch als Fremdsprache ZOP: Goethe-Zertifikat C2;
- DSD II - Deutsches Sprachdiplom;
- DSH (мінімум 2) - Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang;
- telc Deutsch C1 Hochschule.
При надходженні в Штудіенколлег необхідно скласти іспит з німецької мови. Особам, які пройшли це випробування, відучившись в Німеччині, і можуть надати документ про закінчення Штудіенколлег, сертифікат не знадобиться.
Якщо ви вступаєте на англомовну програму, доведеться довести, що ви здатні навчатися цією мовою. Для підтвердження знань з англійської мови підходять наступні сертифікати:
- TOEFL paper-based (не менше 605);
- TOEFL internet-based (не менше 88);
- IELTS (не менше 6,5);
- CAE;
- CPE.
Програми навчання в Технічному університеті Мюнхена
Термін навчання в бакалавраті становить 6 семестрів. Програма насичена інтенсивними заняттями за обраною спеціальністю. Радянський підхід до освіти, при якому давалися обмежені відомості з широкого кола питань, на Заході не популярний - тут готують вузьких фахівців, відмінно розбираються в своїй області.
Гуртожитками забезпечується не більше 13% студентів, тому про проживання слід подбати завчасно. Якщо місце в гуртожитку вам не дісталося, потрібно підшукати і зняти приватне житло. Однак слід мати на увазі, що це досить дорого.
Навчання в магістратурі і аспірантурі
Магістратура або аспірантура Мюнхенського технічного університету може бути обрана вами для продовження навчання після отримання диплома про вищу освіту в рідній країні. Зважившись на це, слід мати на увазі, що зміни профілю спеціалізації, яке досить поширене в Росії та інших країнах СНД, в Німеччині не розуміють. Тому магістратуру доведеться закінчувати за тією ж спеціальністю, що і бакалаврат. Термін навчання в магістратурі - 4 семестри.
Врахуйте, що в цьому випадку знадобиться підтвердження диплома , Отриманого за межами ФРН. Дипломи ВНЗ, неакредитованих в цій країні, німецькі освітні установи не визнають, отже, якщо у вас саме такий диплом, продовжити здобуття освіти тут вам не вдасться.
Перевірити акредитацію вашого вузу в ФРН можна по базі Штудіенколлег Anabin.
Зайдіть. Перейдіть по посиланню «Suchen».
Увійдіть в список країн і виберете там свою.
Перед вами відкриється список акредитованих в ФРН навчальних закладів вашої держави. Знайдіть в ньому свій вуз.
У скільки обійдеться навчання
З 2014 року навчання в університетах Німеччини є безкоштовним, в тому числі і для іноземців. При цьому за вступ потрібно заплатити вступний внесок в розмірі 52 євро. Крім того, вас можуть попросити сплатити семестровий збір в сумі 100-300 євро. Це не плата за навчання, а кошти на різні потреби вузу.
Однак слід врахувати, що під час навчання в Німеччині вам знадобляться гроші на витрати.
Можливість отримання стипендії
Для навчання в Німеччині за різними програмами щорічно виділяються з різних фондів тисячі стипендій. Причому можливість отримати стипендію є і при навчанні в магістратурі і в аспірантурі.
Однак занадто сподіватися на це не варто, оскільки на кожну виділену стипендію претендує близько 500 претендентів. І все ж шанси на отримання стипендії існують, і варто спробувати ними скористатися.
Дізнайтеся докладніше про те, що собою представляють і хто може претендувати на стипендії та гранти в Німеччині .
У вузах ФРН і СНД існують різні програми обміну студентами. Перш за все вони спрямовані на вивчення мови країни, в яку студент приїжджає з обміну, так як занурення в мовне середовище дуже допомагає розвитку навику спілкування. Програми діляться на канікулярні та академічні, при цьому вивчення мови не завжди є їх головною метою.
Про те, як потрапити в таку програму і що для цього буде потрібно, дізнайтеся зі статті, в якій докладно пояснюється, що собою являє навчання в Німеччині з обміну .
У скільки обійдеться життя в Мюнхені
Німеччина - держава з високим рівнем життя, і ціни тут помітно відрізняються від країн СНД. При цьому Мюнхен - один з найдорожчих міст ФРН. Особливо дорогою є оренда житла: приблизно 6-10 євро в місяць за 1 квадратний метр. І це не самі шикарні апартаменти.
Дізнайтеся докладніше про те, як орендувати німецьку нерухомість .
Наведемо орієнтовні ціни на деякі продукти харчування в супермаркетах:
Продукти Діапазон вартості в євро Молоко, 1 літр 0,5-1 Хліб, 1 буханець 1-2 Рис, 1 кг 0,8-2 Яйця, 12 шт 2 Сир місцевого виробництва, 1 кг 5-12 Куряча грудка, 1 кг 5 -8 Яловичина, 1 кг 8-20 Помідори, 1 кг 1,5-3 Картопля, 1 кг 0,5-2 Лук, 1 кг 0,8-2 Яблука, 1 кг 1,5-2,5 Вино, 1 пляшка 4-7 Місцеве пиво, 1 пляшка 0,6-1 Безалкогольні напої, 1 пляшка 0,2-0,8
Потрібно визнати, що сума в розмірі 720 євро, встановлена німецьким консульством як необхідна для проживання студента в Німеччині протягом місяця, близька до реальності і зовсім не випадково німці наполягають на блокуванні на банківському рахунку саме такої суми.
Дізнайтеся докладніше про те, що таке блокований рахунок для навчання .
Інші вузи Німеччини
У світовому рейтингу вищих навчальних закладів числиться 413 вузів ФРН. Наведемо лише першу їх десятку:
Найменування вузу Місце в рейтингу ФРН Місце в світовому рейтингу Місто Мюнхенський технічний університет 1 40 Мюнхен Гейдельберзький університет 2 41 Гейдельберг Університет Мюнхена 3 50 Мюнхен Університет Фрайбурга 4 113 Фрайбург Геттінгенського університет 5 131 Геттінген Університет Карлсруе 6 144 Карлсруе Боннський університет 7 151 Бонн Тюбингенский університет (університет Еберхарда і Карла) 8 157 Тюбінген Франкфуртський університет 9 168 Франкфурт-на-Майні Рейнсько-Вестфальський технічний університет Ахена 10 170 Ахен
Технічний університет Мюнхена в даний час по праву вважається кращим вузом Німеччини, однак можна зупинити свій вибір і на інших навчальних закладах, вступити в які простіше.
на Закінчення
Мюнхенський технічний університет - найкращий вуз ФРН, що забезпечує прекрасний рівень освіти. Диплом цього університету престижний і визнається в усьому світі.
Надходження проходить без іспитів на підставі документів про здобуту раніше освіту. Необхідно лише підтвердити сертифікатом високий рівень володіння німецькою або англійською мовою.
Конкурс в цей університет дуже високий, однак нічого нереального немає: якщо ви маєте хороші оцінки, ваші зусилля цілком можуть увінчатися успіхом і ви станете студентом елітного вузу Німеччини.