В.А.Сухомлинский писав: «Батьківщина для людини і найдорожча, і найсвятіша. Без Батьківщини людина перестає бути особистістю, втрачає себе ». І тим глибше ми знаємо історію країни, коли більше досліджуємо історію свого краю, про героїв-земляків, про своїх предків, коли знайомимося з традиціями та пам'ятками рідної землі. Долучати до цього святого почуття допомагає в першу чергу шкільний музей.
перша екскурсія
перша колекція
Витоки музею Бойової Слави беруть свій початок у 2000 році, коли у вересні цього року було прийнято рішення про відкриття шкільного музею в школі № 34. З цією ініціативою виступила заступник. директора з НВР Сухар С.В. Основою послужив куточок Бойової Слави вчителя ОБЖ Гаркуші Ю.Н. і куточок етнографії вчителя історії Кособрюхова А.А ..
Розділ експозиції: "Оборона міста»
перша екскурсія
Багато ентузіасти, котрі творили шкільні музеї, накопичили в цій області величезний досвід. Наш музей Бойової Слави молодий - 3 роки, а зроблено вже і чимало. Коло інтересів ініціаторів музею, характер документів, матеріалів визначили військово-історичний профіль експозиції. Музей створювався силами всієї школи, вчителів історії, учнів.
У процесі створення музею можна виділити кілька етапів. На першому етапі, в 2000 році, здійснювалося розгортання невеликої експозиції з куточка Бойової Слави в шкільному історико-етнографічному музеї «Спадщина». Тоді ж в школі створюється пошуковий клуб із старшокласників. Хлопці вели широку роботу по збору матеріалів до музею з різних напрямків. Було організовано ряд експедицій по селах Староосколья, слободам Козацької, Стрілецькій, Ямській. Почалося накопичення матеріалу з історії Великої Вітчизняної війни. Зусилля пошукової роботи учнів і вчителів були спрямовані на комплектування фондів музею, на дослідження і опис результатів, отриманих під час походів, екскурсій, на аналіз зібраних документів, розширення матеріальної бази музею. Кількість експонатів збільшилася до 185. Були зібрані цікаві та оригінальні експонати, які стали основою експозиції: фотографії, солдатські листи, похоронки, предмети війни. Найактивніші пошуковики - Сторожева Олена, Папонова Ольга, Каминін Максим, Ликов Сергій, Тихонов Олексій - стали почесними членами Ради музею.
Виставка: "Нагороди війни»
Фрагмент танкової гармати
Необхідно було розширити виставкову площу. Додалося бажаючих займатися історією свого краю. Об'єктивна реальність вимагала розширення музею та реорганізації його діяльності.
У 2001 р. було виділено окреме приміщення для залу Бойової Слави площею 36м2. Оформленням займалися: шкільний тесля Устинов А.П., вчитель праці Прошкін А.С., керівник залу Бойової Слави Чеканов І.М. В результаті кропіткої роботи було створено 6 великих і 4 малих стендів. Тоді ж оформлюються перші розділи експозиції: «Старий Оскол в 1941р.», «Місто готується до оборони», «Звільнення міста». Створюються перші музейні колекції: «Снаряди, гільзи, міни», «Нагороди війни», «Документи». Одним із способів залучення в світ історії краю стало створення на базі Музею Бойової Слави різних об'єднань патріотичної спрямованості: «Історія краю в роки Великої Вітчизняної війни», «Екскурсовод», «Архів», «Пошуковий клуб», ІОС, «Меморіали і пам'ятники Старого Оскола ». Активну участь в пошуку і зборі матеріалів взяли вчителі МО історії Баландіна М.М., Нечаєва З.І., Прудська С.Б., Зайцева Г.С.
Колекція холодної зброї
Розділ експозиції: "Амуніція солдата»
10 листопада 2002 року в складі шкільного історико-краєзнавчого музею «Спадщина» в новому приміщенні відкрився Зал Бойової Слави. Ця дата стала початком народження нового музею - музею Бойової Слави.
Грунтуючись на обласній програмі патріотичного виховання громадян Бєлгородської області на 2002-2005 рр. і шкільній програмі «Витоки» організовано роботу по дослідженню бойового минулого нашого краю музеєм Бойової Слави.
Програма роботи музею включає два етапи:
1. 2002-2003 рр. - присвячені 60-річчю звільнення Старого Оскола і 60-річчю Курської битви.
2. 2004-2005 рр. - 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні і 50-річчю утворення Бєлгородської області.
колекція фотографій
творчі роботи
З метою чіткої організації пошукової та дослідницької роботи були створені творчі групи учнів, кожна з яких отримала своє завдання:
Зібрати матеріал про події, героїв, трудівників тилу, історію підрозділу, пов'язані з Курською битвою.
Зібрати матеріал про героїв-старооскольцев, факти звільнення міста військовими частинами, героїчні події, спогади ветеранів війни і тилу.
Пошукова робота постійно пов'язана не тільки з походами, зустрічами з ветеранами, старожилами міста, екскурсіями, листуванням, експедиціями, а й пошуком матеріалів в наукових і краєзнавчих залах музеїв і бібліотек. Пошукові групи отримують завдання з різних тем - «Місто готується до оборони», «Братські могили та пам'ятники міста», «Вулиці міста в роки війни», «Військові частини, формування в нашому місті в роки війни», «Бойовий шлях 21, 40 -й армій, 2-ї повітряної армії »,« Окупація в місті »і т.д.
Розділ експозиції: «Військова амуніція»
Розділ експозиції: «Землянка»
У 2002 році відбувається розширення і оновлення розділів експозицій: «Старий Оскол в роки окупації», «Полководець Ватутін», «Курська битва». Тоді ж оформлюються стенди уздовж стелі по периметру 2-х стін, де розмістилася кінострічка Великої Вітчизняної війни, з'явилися стенди на 3-й стіні приміщення. На п'яти стендах в наступному році були розгорнуті нові експозиції музею: «Пам'ятники та меморіали», «Герої Староосколья».
З 2002 року була оголошена загальношкільна акція «Створимо музей своїми руками». У музеї Бойової слави починає працювати учнівська рада. У його перший склад увійшли учні 10-х класів, що склали в майбутньому кістяк активістів музею: Рудакова Лілія, Гамова Анна, Новичихин Юлія, Попенко Надя, Каминін Максим, Пихтунова Іра. Вперше проводиться експедиція по братських могил міста. В результаті секцією музею «Меморіали і пам'ятники Старого Оскола» під керівництвом Бірюкової Іри і Агеєвої Анни створюється перший в школі відеофільм «Братські могили Старого Оскола». В цей же час починає професійно працювати секція екскурсоводів і проводитися експедиція «Ветеран». Зусиллями пошукового клубу і активу музею зібрані колекції: «Зброя», «Військова амуніція», «Військовий побут», «Фотографія Великої Вітчизняної війни». Протягом двох років музейна збірка поповнювалася новими надходженнями. Учні старших класів, члени пошукового клубу склали фотолітопис подій краю 1941-1945рр. В експозиції розмістилися польові сумки, особисті речі бійців, нагороди, предмети озброєння і солдатського побуту, військової амуніції. Кількість експонатів досягло 285 одиниць.
У 2003 році відбувається розширення і оновлення всіх розділів експозиції музею. По периметру третьої стіни обладнується стенд, де продовжилася кінострічка Великої Вітчизняної війни.
Розділ експозиції: «Моя сім'я в роки війни»
Розділ експозиції: «Моя сім'я в роки війни»
До 60-річчя визволення міста створюються і оновлюються експозиції: «Звільнення міста», «Герої-старооскольцев», «Братські могили Старого Оскола». Збирається колекція холодної зброї, нагород війни. Створене в 2002 році дослідне товариство учнів захищає свої перші дослідження і проектні роботи по темі «Курська битва», «Старий Оскол в роки війни». У 2002-2003 роках старшокласники працювали над дослідницькими проектами: «Невідомі сторінки визволення міста», «Невідомі сторінки окупації», «старооскольцев - учасники корінного перелому в ході Великої Вітчизняної війни», «Герої старооскольцев», «Напис на камені», «5-я гвардійська танкова ... »,« 1-а танкова ... »,« Невідомі сторінки Курської битви »,« Пам'ятні місця меморіального комплексу «Вогняна дуга - Білгородське напрямок». В результаті було зібрано цікавий матеріал, присвячений 60-річчю Курської битви, краєзнавчий матеріал з історії нашого міста в роки Великої Вітчизняної війни. Кращі роботи були заслухані на науково-практичній конференції «60 років Курській битві».
Великою подією для хлопців стала організована Радою музею Бойової Слави туристична експедиція по пам'ятних місцях Курської битви (Старий Оскол - Прохорівка - Яковлеве - Білгород - Старий Оскол).
Учителем історії Зайцевої Г.С. і учнями 11 класів стала створюватися відеотека ветеранів мікрорайону. Спільно з вчителем інформатики Донець А.А. створено шкільний сайт «Музей Бойової слави». Знятий відеофільм по залах нашого музею. У цьому ж, 2003 році під керівництвом вчителів історії Зайцевої Г.С. і інформатики Донець А.А. група учнів 11 «Б» створила шкільний сайт, присвячений 60-річчю Курської битви. Учитель історії Прудська С.Б починає формувати нову експозицію - «Форма і знаки відмінності». Створено новий склад ради сприяння музею: Гаркуша Ю.М., Прудська С.Б., Нечаєва З.І., Чеканов І.М., Телицин В.П.
З вересня 2003 року музей діє вже як самостійний. Матеріальне забезпечення музею становить: 10 стендів, 10 столів, 6 підставок. Кількість експонатів досягло 652 одиниці.
секція екскурсоводи
виставка екскурсія
Ще одним напрямком діяльності Музею Бойової слави стає організація і проведення виставок, виставок-екскурсій, експозицій, приурочених до дат, пов'язаних з героїчним минулим Білгородського краю. Творчі групи працюють над завданням по збору матеріалів, їх обробки, дослідження, оформлення виставки, реставрації експонатів: «Нагороди Росії - слава Росії», «Зброя Перемоги», «Полководці Перемоги», «Переможці».
Музей щорічно, починаючи з 2001 року, бере участь в міських і шкільних семінарах, конференціях: «ТСО в роботі музею», «Форми і методи патріотичного виховання школярів», «Школа як центр взаємодії установ культури і додаткової освіти», «Гуманізація і гуманітаризація історичного освіти »,« 50 років Бєлгородської області ». Однією з цікавих форм залучення школяра до дослідницької роботи, а також способом підвищення інтересу до історії краю є тема «Моя сім'я в роки війни». У 2002 році дослідження Гамов Анни «Доля солдата» зайняла II місце в міській краєзнавчої олімпіаді і IV - в обласній. У 2003 році зал Бойової Слави шкільного музею «Спадщина» отримав 1 місце в міському та районному огляді шкільних краєзнавчих музеїв, присвяченому 60-річчю Курської битви. В даний час музей готовий до паспортизації та продовжує свою роботу.
землянка
експозиція музею
До вересня 2004 року в музеї була завершена робота зі створення експозиції «Фронтова землянка», над якою працювали вчителі праці Васильєв А.Л., Шлейдером В.В., історії Чеканов І.М., ОБЖ Гаркуша Ю.М., учні 9 -11 класів. Продовжилася робота по створенню банку даних ветеранів війни. Почалося складання фототеки ветеранів мікрорайону Королева, розгорнута експозиція «Форма і знаки відмінності», обладнані засклені стелажі в центрі залу, розширена площа експозиції «Нагороди Великої Вітчизняної».
У 2005 році продовжилася робота по створенню банку даних ветеранів війни. Почалося складання фототеки ветеранів мікрорайону Королева, розгорнута експозиція «Форма і знаки відмінності», обладнані засклені стелажі в центрі залу, розширена площа експозиції «Нагороди Великої Вітчизняної». В цьому ж році музей прийняв участь в обласному огляді-конкурсі музеїв Бойової слави, присвяченому 60-річчю Великої Перемоги. Робота Музею була визнана кращою в місті (1 місце). На обласному огляді-конкурсі Музей отримав 2 місце.
У 2005-2006 навчальному році Музей отримав нове обладнання - вітрини. Йде переоформлення експозиції. Велика увага приділялася історії формування та бойового шляху 267-ї стрілецької дивізії. Пенькова Анна (11 клас) на міській олімпіаді з краєзнавства посіла перше місце, захищаючи роботу «Забута дивізія». Актив Музею плідно працював в міському архіві, краєзнавчому музеї міста, з ветеранами мікрорайону Королева, займався питаннями історії сім'ї. Панцірева Тетяна і Железняк Ксенія (11 клас) зайняли 1 місце в міському конкурсі краєзнавчих досліджень «Діти і війна». Беручи участь в міській краєзнавчої вікторині, присвяченій 412-річчю міста Старий Оскол, члени Ради Музею зайняли 2 місце.
Черних Антон (11 клас) зі своєю роботою «Дороги Перемоги гвардії рядового» посів перше місце в міському конкурсі дослідницьких робіт туристсько-краєзнавчого руху «Отечество», перше місце в обласному конкурсі. У квітні 2006 року в Москві на Всеросійському конкурсі туристсько-краєзнавчого руху «Отечество» Черних Антон посів третє місце, його робота запропонована до публікації в журналі «Краєзнавство». Учень нагороджений нагрудним знаком «подвигів героїв - будь гідний» Російського комітету ветеранів війни і військової служби. Знак був вручений особисто Головою комітету Героєм Радянського Союзу генералом армії В.Л. Говоровим.
У грудні 2005 року музей паспортизована, отримав свідоцтво. Музей активно бере участь в конкурсі «Тиждень музеїв». Робота музею відзначена дипломом міського конкурсу «Тиждень музеїв» (2006р.) Та дипломом «За активну в міський військово-патріотичної акції« Пам'ять героям ». У грудні 2006р. робота музею по патріотичному вихованню на конкурсі імені М. Ватутіна відзначена подячною грамотою департаменту соціальної політики Бєлгородської області. У 2007р. музей нагороджений грамотою за кращу екскурсію тижні «Музей і діти» м.Старий Оскол.
У 2005-2007рр. всі секції музею зібрали багатий матеріал з історії рідного краю. Поставлено завдання: систематизувати матеріал і використовувати його в переоформляти експозиціях музею. З 2003 на базі музею проводяться науково-практичні конференції з проектним і дослідницьким роботам учнів. Кращі роботи беруть участь в общешкольной конференції. У 2007р. грамотою відзначені роботи Ігумнова О. «Долина смерті» і Курочко А. «Літопис музею». У 2007 році робота Ігумнова О. учениці 11 клас займає 1 місця в міському та обласному конкурсі дослідницьких робіт Всеросійського руху «Отечество». Особлива увага приділяється пошуку матеріалів по 267 стрілецької дивізії, яка формувалася в нашому місті в 1941году. Щороку пошуку приносить нові документи, фотографії, відомості по Старооскольской дивізії. Беручи участь в міському конкурсі музеїв на кращу роботу з патріотичного виховання в 2007 році музей зайняв 2 місце.
Доброю традицією стали проведені щорічно виставки в школі і в самому музеї. У музеї тільки експонатів основного фонду на 1.06.2008 налічується свише1000 одиниць зберігання. Використовуючи фонди оформляються виставки: «Форма і амуніція», «Знаки відмінності», «Символ мужності, доблесті і відваги», «Зброя Перемоги», «Нагороди Росії-слава Росії».
До 65 річчя визволення Старого Оскола і 65 річчя Курської битви оформлені нові експозиції в музеї: «Нагороди Великої Вітчизняної», «Дорога Перемоги», «Курська битва». Підлогові вітрини засклені. В музеї з'явилися три нові колекції: «Стрілецькі гільзи», «Знаки відмінності і відмінності», «Гранати». Проведення експедицій «Ветеран», «Меморіал», «Пам'ять», «Пошук» сприяє збільшенню фондів музею і нових тем дослідження учнів: «Бронепоезда на захист міста», «Топоніміка Великої Вітчизняної в історії міста», «Формування військових частин в краї» , «Госпіталі Старого Оскола», «старооскольцев-воєначальники».
Шкільний музей дозволяє не тільки зацікавити студентів знаннями про своє краї, стимулювати дослідницьку, пошукову роботу. Читання краєзнавчої літератури, місцевій пресі спонукає зберегти цей інтерес на довгий час. Шкільний музей - це світ пошуку, захоплень, відкриттів малих фактів, за якими стоїть історія краю і велика історія. Поки хлопці ведуть пошук, музей буде живим, цікавою справою.
Керівник музею: І.М. Чеканов.