Музей Бойової слави |

В.А.Сухомлинский писав: «Батьківщина для людини і найдорожча, і найсвятіша. Без Батьківщини людина перестає бути особистістю, втрачає себе ». І тим глибше ми знаємо історію країни, коли більше досліджуємо історію свого краю, про героїв-земляків, про своїх предків, коли знайомимося з традиціями та пам'ятками рідної землі. Долучати до цього святого почуття допомагає в першу чергу шкільний музей. В

перша екскурсія

перша екскурсія

перша колекція

Витоки музею Бойової Слави беруть свій початок у 2000 році, коли у вересні цього року було прийнято рішення про відкриття шкільного музею в школі № 34. З цією ініціативою виступила заступник. директора з НВР Сухар С.В. Основою послужив куточок Бойової Слави вчителя ОБЖ Гаркуші Ю.Н. і куточок етнографії вчителя історії Кособрюхова А.А ..

Розділ експозиції: "Оборона міста»

Розділ експозиції: Оборона міста»

перша екскурсія

Багато ентузіасти, котрі творили шкільні музеї, накопичили в цій області величезний досвід. Наш музей Бойової Слави молодий - 3 роки, а зроблено вже і чимало. Коло інтересів ініціаторів музею, характер документів, матеріалів визначили військово-історичний профіль експозиції. Музей створювався силами всієї школи, вчителів історії, учнів.

У процесі створення музею можна виділити кілька етапів. На першому етапі, в 2000 році, здійснювалося розгортання невеликої експозиції з куточка Бойової Слави в шкільному історико-етнографічному музеї «Спадщина». Тоді ж в школі створюється пошуковий клуб із старшокласників. Хлопці вели широку роботу по збору матеріалів до музею з різних напрямків. Було організовано ряд експедицій по селах Староосколья, слободам Козацької, Стрілецькій, Ямській. Почалося накопичення матеріалу з історії Великої Вітчизняної війни. Зусилля пошукової роботи учнів і вчителів були спрямовані на комплектування фондів музею, на дослідження і опис результатів, отриманих під час походів, екскурсій, на аналіз зібраних документів, розширення матеріальної бази музею. Кількість експонатів збільшилася до 185. Були зібрані цікаві та оригінальні експонати, які стали основою експозиції: фотографії, солдатські листи, похоронки, предмети війни. Найактивніші пошуковики - Сторожева Олена, Папонова Ольга, Каминін Максим, Ликов Сергій, Тихонов Олексій - стали почесними членами Ради музею.

Найактивніші пошуковики - Сторожева Олена, Папонова Ольга, Каминін Максим, Ликов Сергій, Тихонов Олексій - стали почесними членами Ради музею

Виставка: "Нагороди війни»

Виставка: Нагороди війни»

Фрагмент танкової гармати

Необхідно було розширити виставкову площу. Додалося бажаючих займатися історією свого краю. Об'єктивна реальність вимагала розширення музею та реорганізації його діяльності.

У 2001 р. було виділено окреме приміщення для залу Бойової Слави площею 36м2. Оформленням займалися: шкільний тесля Устинов А.П., вчитель праці Прошкін А.С., керівник залу Бойової Слави Чеканов І.М. В результаті кропіткої роботи було створено 6 великих і 4 малих стендів. Тоді ж оформлюються перші розділи експозиції: «Старий Оскол в 1941р.», «Місто готується до оборони», «Звільнення міста». Створюються перші музейні колекції: «Снаряди, гільзи, міни», «Нагороди війни», «Документи». Одним із способів залучення в світ історії краю стало створення на базі Музею Бойової Слави різних об'єднань патріотичної спрямованості: «Історія краю в роки Великої Вітчизняної війни», «Екскурсовод», «Архів», «Пошуковий клуб», ІОС, «Меморіали і пам'ятники Старого Оскола ». Активну участь в пошуку і зборі матеріалів взяли вчителі МО історії Баландіна М.М., Нечаєва З.І., Прудська С.Б., Зайцева Г.С.

С

Колекція холодної зброї

Колекція холодної зброї

Розділ експозиції: "Амуніція солдата»

10 листопада 2002 року в складі шкільного історико-краєзнавчого музею «Спадщина» в новому приміщенні відкрився Зал Бойової Слави. Ця дата стала початком народження нового музею - музею Бойової Слави.

Грунтуючись на обласній програмі патріотичного виховання громадян Бєлгородської області на 2002-2005 рр. і шкільній програмі «Витоки» організовано роботу по дослідженню бойового минулого нашого краю музеєм Бойової Слави.

Програма роботи музею включає два етапи:

1. 2002-2003 рр. - присвячені 60-річчю звільнення Старого Оскола і 60-річчю Курської битви.

2. 2004-2005 рр. - 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні і 50-річчю утворення Бєлгородської області.

колекція фотографій

колекція фотографій

творчі роботи

З метою чіткої організації пошукової та дослідницької роботи були створені творчі групи учнів, кожна з яких отримала своє завдання:

Зібрати матеріал про події, героїв, трудівників тилу, історію підрозділу, пов'язані з Курською битвою.

Зібрати матеріал про героїв-старооскольцев, факти звільнення міста військовими частинами, героїчні події, спогади ветеранів війни і тилу.

Пошукова робота постійно пов'язана не тільки з походами, зустрічами з ветеранами, старожилами міста, екскурсіями, листуванням, експедиціями, а й пошуком матеріалів в наукових і краєзнавчих залах музеїв і бібліотек. Пошукові групи отримують завдання з різних тем - «Місто готується до оборони», «Братські могили та пам'ятники міста», «Вулиці міста в роки війни», «Військові частини, формування в нашому місті в роки війни», «Бойовий шлях 21, 40 -й армій, 2-ї повітряної армії »,« Окупація в місті »і т.д.

д

Розділ експозиції: «Військова амуніція»

Розділ експозиції: «Військова амуніція»

Розділ експозиції: «Землянка»

У 2002 році відбувається розширення і оновлення розділів експозицій: «Старий Оскол в роки окупації», «Полководець Ватутін», «Курська битва». Тоді ж оформлюються стенди уздовж стелі по периметру 2-х стін, де розмістилася кінострічка Великої Вітчизняної війни, з'явилися стенди на 3-й стіні приміщення. На п'яти стендах в наступному році були розгорнуті нові експозиції музею: «Пам'ятники та меморіали», «Герої Староосколья».

З 2002 року була оголошена загальношкільна акція «Створимо музей своїми руками». У музеї Бойової слави починає працювати учнівська рада. У його перший склад увійшли учні 10-х класів, що склали в майбутньому кістяк активістів музею: Рудакова Лілія, Гамова Анна, Новичихин Юлія, Попенко Надя, Каминін Максим, Пихтунова Іра. Вперше проводиться експедиція по братських могил міста. В результаті секцією музею «Меморіали і пам'ятники Старого Оскола» під керівництвом Бірюкової Іри і Агеєвої Анни створюється перший в школі відеофільм «Братські могили Старого Оскола». В цей же час починає професійно працювати секція екскурсоводів і проводитися експедиція «Ветеран». Зусиллями пошукового клубу і активу музею зібрані колекції: «Зброя», «Військова амуніція», «Військовий побут», «Фотографія Великої Вітчизняної війни». Протягом двох років музейна збірка поповнювалася новими надходженнями. Учні старших класів, члени пошукового клубу склали фотолітопис подій краю 1941-1945рр. В експозиції розмістилися польові сумки, особисті речі бійців, нагороди, предмети озброєння і солдатського побуту, військової амуніції. Кількість експонатів досягло 285 одиниць.

У 2003 році відбувається розширення і оновлення всіх розділів експозиції музею. По периметру третьої стіни обладнується стенд, де продовжилася кінострічка Великої Вітчизняної війни.

Розділ експозиції: «Моя сім'я в роки війни»

Розділ експозиції: «Моя сім'я в роки війни»

Розділ експозиції: «Моя сім'я в роки війни»

До 60-річчя визволення міста створюються і оновлюються експозиції: «Звільнення міста», «Герої-старооскольцев», «Братські могили Старого Оскола». Збирається колекція холодної зброї, нагород війни. Створене в 2002 році дослідне товариство учнів захищає свої перші дослідження і проектні роботи по темі «Курська битва», «Старий Оскол в роки війни». У 2002-2003 роках старшокласники працювали над дослідницькими проектами: «Невідомі сторінки визволення міста», «Невідомі сторінки окупації», «старооскольцев - учасники корінного перелому в ході Великої Вітчизняної війни», «Герої старооскольцев», «Напис на камені», «5-я гвардійська танкова ... »,« 1-а танкова ... »,« Невідомі сторінки Курської битви »,« Пам'ятні місця меморіального комплексу «Вогняна дуга - Білгородське напрямок». В результаті було зібрано цікавий матеріал, присвячений 60-річчю Курської битви, краєзнавчий матеріал з історії нашого міста в роки Великої Вітчизняної війни. Кращі роботи були заслухані на науково-практичній конференції «60 років Курській битві».

Великою подією для хлопців стала організована Радою музею Бойової Слави туристична експедиція по пам'ятних місцях Курської битви (Старий Оскол - Прохорівка - Яковлеве - Білгород - Старий Оскол).

Учителем історії Зайцевої Г.С. і учнями 11 класів стала створюватися відеотека ветеранів мікрорайону. Спільно з вчителем інформатики Донець А.А. створено шкільний сайт «Музей Бойової слави». Знятий відеофільм по залах нашого музею. У цьому ж, 2003 році під керівництвом вчителів історії Зайцевої Г.С. і інформатики Донець А.А. група учнів 11 «Б» створила шкільний сайт, присвячений 60-річчю Курської битви. Учитель історії Прудська С.Б починає формувати нову експозицію - «Форма і знаки відмінності». Створено новий склад ради сприяння музею: Гаркуша Ю.М., Прудська С.Б., Нечаєва З.І., Чеканов І.М., Телицин В.П.

З вересня 2003 року музей діє вже як самостійний. Матеріальне забезпечення музею становить: 10 стендів, 10 столів, 6 підставок. Кількість експонатів досягло 652 одиниці.

секція екскурсоводи
виставка екскурсія
Ще одним напрямком діяльності Музею Бойової слави стає організація і проведення виставок, виставок-екскурсій, експозицій, приурочених до дат, пов'язаних з героїчним минулим Білгородського краю. Творчі групи працюють над завданням по збору матеріалів, їх обробки, дослідження, оформлення виставки, реставрації експонатів: «Нагороди Росії - слава Росії», «Зброя Перемоги», «Полководці Перемоги», «Переможці».

Музей щорічно, починаючи з 2001 року, бере участь в міських і шкільних семінарах, конференціях: «ТСО в роботі музею», «Форми і методи патріотичного виховання школярів», «Школа як центр взаємодії установ культури і додаткової освіти», «Гуманізація і гуманітаризація історичного освіти »,« 50 років Бєлгородської області ». Однією з цікавих форм залучення школяра до дослідницької роботи, а також способом підвищення інтересу до історії краю є тема «Моя сім'я в роки війни». У 2002 році дослідження Гамов Анни «Доля солдата» зайняла II місце в міській краєзнавчої олімпіаді і IV - в обласній. У 2003 році зал Бойової Слави шкільного музею «Спадщина» отримав 1 місце в міському та районному огляді шкільних краєзнавчих музеїв, присвяченому 60-річчю Курської битви. В даний час музей готовий до паспортизації та продовжує свою роботу.

В даний час музей готовий до паспортизації та продовжує свою роботу

землянка

землянка

експозиція музею

До вересня 2004 року в музеї була завершена робота зі створення експозиції «Фронтова землянка», над якою працювали вчителі праці Васильєв А.Л., Шлейдером В.В., історії Чеканов І.М., ОБЖ Гаркуша Ю.М., учні 9 -11 класів. Продовжилася робота по створенню банку даних ветеранів війни. Почалося складання фототеки ветеранів мікрорайону Королева, розгорнута експозиція «Форма і знаки відмінності», обладнані засклені стелажі в центрі залу, розширена площа експозиції «Нагороди Великої Вітчизняної».

У 2005 році продовжилася робота по створенню банку даних ветеранів війни У 2005 році продовжилася робота по створенню банку даних ветеранів війни. Почалося складання фототеки ветеранів мікрорайону Королева, розгорнута експозиція «Форма і знаки відмінності», обладнані засклені стелажі в центрі залу, розширена площа експозиції «Нагороди Великої Вітчизняної». В цьому ж році музей прийняв участь в обласному огляді-конкурсі музеїв Бойової слави, присвяченому 60-річчю Великої Перемоги. Робота Музею була визнана кращою в місті (1 місце). На обласному огляді-конкурсі Музей отримав 2 місце.

У 2005-2006 навчальному році Музей отримав нове обладнання - вітрини. Йде переоформлення експозиції. Велика увага приділялася історії формування та бойового шляху 267-ї стрілецької дивізії. Пенькова Анна (11 клас) на міській олімпіаді з краєзнавства посіла перше місце, захищаючи роботу «Забута дивізія». Актив Музею плідно працював в міському архіві, краєзнавчому музеї міста, з ветеранами мікрорайону Королева, займався питаннями історії сім'ї. Панцірева Тетяна і Железняк Ксенія (11 клас) зайняли 1 місце в міському конкурсі краєзнавчих досліджень «Діти і війна». Беручи участь в міській краєзнавчої вікторині, присвяченій 412-річчю міста Старий Оскол, члени Ради Музею зайняли 2 місце.

Черних Антон (11 клас) зі своєю роботою «Дороги Перемоги гвардії рядового» посів перше місце в міському конкурсі дослідницьких робіт туристсько-краєзнавчого руху «Отечество», перше місце в обласному конкурсі. У квітні 2006 року в Москві на Всеросійському конкурсі туристсько-краєзнавчого руху «Отечество» Черних Антон посів третє місце, його робота запропонована до публікації в журналі «Краєзнавство». Учень нагороджений нагрудним знаком «подвигів героїв - будь гідний» Російського комітету ветеранів війни і військової служби. Знак був вручений особисто Головою комітету Героєм Радянського Союзу генералом армії В.Л. Говоровим.

У грудні 2005 року музей паспортизована, отримав свідоцтво У грудні 2005 року музей паспортизована, отримав свідоцтво. Музей активно бере участь в конкурсі «Тиждень музеїв». Робота музею відзначена дипломом міського конкурсу «Тиждень музеїв» (2006р.) Та дипломом «За активну в міський військово-патріотичної акції« Пам'ять героям ». У грудні 2006р. робота музею по патріотичному вихованню на конкурсі імені М. Ватутіна відзначена подячною грамотою департаменту соціальної політики Бєлгородської області. У 2007р. музей нагороджений грамотою за кращу екскурсію тижні «Музей і діти» м.Старий Оскол.

У 2005-2007рр. всі секції музею зібрали багатий матеріал з історії рідного краю. Поставлено завдання: систематизувати матеріал і використовувати його в переоформляти експозиціях музею. З 2003 на базі музею проводяться науково-практичні конференції з проектним і дослідницьким роботам учнів. Кращі роботи беруть участь в общешкольной конференції. У 2007р. грамотою відзначені роботи Ігумнова О. «Долина смерті» і Курочко А. «Літопис музею». У 2007 році робота Ігумнова О. учениці 11 клас займає 1 місця в міському та обласному конкурсі дослідницьких робіт Всеросійського руху «Отечество». Особлива увага приділяється пошуку матеріалів по 267 стрілецької дивізії, яка формувалася в нашому місті в 1941году. Щороку пошуку приносить нові документи, фотографії, відомості по Старооскольской дивізії. Беручи участь в міському конкурсі музеїв на кращу роботу з патріотичного виховання в 2007 році музей зайняв 2 місце.

Доброю традицією стали проведені щорічно виставки в школі і в самому музеї Доброю традицією стали проведені щорічно виставки в школі і в самому музеї. У музеї тільки експонатів основного фонду на 1.06.2008 налічується свише1000 одиниць зберігання. Використовуючи фонди оформляються виставки: «Форма і амуніція», «Знаки відмінності», «Символ мужності, доблесті і відваги», «Зброя Перемоги», «Нагороди Росії-слава Росії».

До 65 річчя визволення Старого Оскола і 65 річчя Курської битви оформлені нові експозиції в музеї: «Нагороди Великої Вітчизняної», «Дорога Перемоги», «Курська битва». Підлогові вітрини засклені. В музеї з'явилися три нові колекції: «Стрілецькі гільзи», «Знаки відмінності і відмінності», «Гранати». Проведення експедицій «Ветеран», «Меморіал», «Пам'ять», «Пошук» сприяє збільшенню фондів музею і нових тем дослідження учнів: «Бронепоезда на захист міста», «Топоніміка Великої Вітчизняної в історії міста», «Формування військових частин в краї» , «Госпіталі Старого Оскола», «старооскольцев-воєначальники».

Шкільний музей дозволяє не тільки зацікавити студентів знаннями про своє краї, стимулювати дослідницьку, пошукову роботу Шкільний музей дозволяє не тільки зацікавити студентів знаннями про своє краї, стимулювати дослідницьку, пошукову роботу. Читання краєзнавчої літератури, місцевій пресі спонукає зберегти цей інтерес на довгий час. Шкільний музей - це світ пошуку, захоплень, відкриттів малих фактів, за якими стоїть історія краю і велика історія. Поки хлопці ведуть пошук, музей буде живим, цікавою справою.

Керівник музею: І.М. Чеканов.