- Визначні місця Парижу Рубрика: Париж В історії знаменитого паризького музею Орсе доленосну роль...
- Скарбниця світового значення
- Більше ніж просто музей
- Цікаві факти
- Схожі публікації:
Визначні місця Парижу
Рубрика: Париж
В історії знаменитого паризького музею Орсе доленосну роль зіграли дві обставини, і обидва вони в тій чи іншій мірі мають відношення до розвитку в країні ... залізничного транспорту. В кінці XIX століття у французькій столиці, на лівобережжі Сени, побудували вокзал за проектом архітектора Віктора Лалу. На ті часи самий технологічно оснащений і просунутий, в ньому були навіть пасажирські ліфти і ескалатори для багажу. Його відкрили 28 травня 1900 року, але вже в 1939 році закрили, оскільки з прокладанням нових сталевих магістралей втратив свою значимість - це перша обставина (звільнилося будівля). Після цього колишній вокзал використовували в самих різних цілях, а в 60-х роках раз у раз подумували про його знесення, але намір не привели у виконання - це друга обставина (будівля збереглася). Рішення ж розмістити в приміщеннях колишнього залізничного вокзалу Орсе музей з тією ж назвою прийняли за часів президентства Жоржа Помпіду на початку 70-х, проте здійснилося воно не відразу ...
Колишній вокзал стає музеєм
Музей Орсе (або д'Орсе) отримав від свого попередника багату спадщину. Його будівля вражає своїми красою, величністю і просторами. Чи не менше заворожує внутрішнє оздоблення, адже яка будувала вокзал компанія не поскупилася на створення комфортних умов для пасажирів. Тут були і численні платформи, і ресторан, і навіть комфортабельний готель на 370 номерів. Зрозуміло, що вся ця розкіш створювалася не заради благодійності. Розрахунок був на те, що з наближенням залізничних колій до центру столиці зросте пасажиропотік і, відповідно, доходи перевізника. Але цим надіям не судилося збутися, оскільки прогрес не стояв на місці. З настанням епохи електрифікації поїзди стали довшими і тому платформи старого зразка вже не могли їх приймати. В результаті було припинено рух не тільки далеких, але і приміських поїздів. Хоча з вокзалу Орсе, який обслуговував південно-західні регіони Франції , В напрямку Орлеана, Бордо, Тулузи і Нанта щодня відправлялися десятки складів.
Що робити з величезним будинком? Спочатку сюди переселили театральну студію видатного французького актора і режисера Жан-Луї Барро, а потім тут проводилися аукціонні торги Будинки Друо. У роки нацистської окупації частина приміщень колишнього вокзалу була віддана під центр поштового зв'язку. Після війни, як ми сказали, будинок служив самим різним цілям, поки не з'явилася ідея зрівняти його з землею - ідея, якій, слава богу, не судилося збутися. Зараз важко сказати, кому саме в уряді країни прийшло в голову рішення відкрити в Орсе художній музей, але воно виявилося не тільки своєчасним, а й дуже вдалим. Один тільки високий скляний купол чого варто, ніби спеціально споруджений під музейне приміщення. Завдяки йому експонати отримують природне освітлення, що дозволяє відвідувачам скарбниці розглянути їх у всій пишноті.
У 1978 році, вже при президенті Валері Жискар д'Естену, будівлі колишнього вокзалу присвоюється статус національного історичного пам'ятника Французької Республіки. Через два роки ідея перетворення вокзалу в музей, що зародилася ще в бутність Жоржа Помпіду, нарешті почала втілюватися в життя: стартували роботи по його реконструкції, які повернули занепав будівлі колишні блиск і велич. Ще через шість років, 1 грудня 1986 го, в Орсе відкрився музей за проектом знаменитої Гає Ауленті, відомого італійського архітектора і дизайнера. З цієї нагоди відбулася урочиста церемонія, в якій взяв участь тодішній глава держави Франсуа Міттеран. Він, власне, і відкрив музей Орсе.
Скарбниця світового значення
З перших же днів існування музей Орсе став скарбницею мистецтва світового значення. Багато в чому цьому посприяла його розташування в самому центрі Парижа (VII столичний округ), та ще й на невеликій відстані від Лувра. Досить пройти по мосту на протилежний берег Сени, спуститися по набережній річки вниз за течією і дійти до саду Тюїльрі. Напроти нього і знаходиться цей музей образотворчих і прикладних мистецтв. Однак головне його гідність, звичайно ж, полягає в його експонати. Тут зібрана одна з найбільших в світі колекцій європейського живопису, а також скульптури. Правда, вона охоплює не найбільший за історичними мірками період (1850-1914 роки). Зате є безцінною, адже тут розміщені експонати з багатьох відомих музеїв, того ж Лувра. З огляду на гігантські масштаби будівлі і різноманіття експонатів самої різної спрямованості, Орсе здатний задовольнити естетичні смаки найвибагливіших навіть вимогливих цінителів мистецтва.
Постійна експозиція охоплює цілих три поверхи. На цокольному поверсі знаходяться центральна галерея (тут можна побачити скульптуру 1840-1875 років) і що примикають до неї бічні зали зі зразками картин художників, що є попередниками або сучасниками імпресіоністів. На так званому проміжному поверсі виставлені скульптурні роботи, відносяться до другої половини XIX століття, а також картини натуралістів і символістів і зразки декоративного мистецтва того періоду. І, нарешті, на самому верхньому поверсі зібрані роботи найяскравіших представників імпресіонізму і постімпресіонізму.
З середини позаминулого століття і до першої світової війни Франція стала музою для видатних майстрів, які працювали в різних жанрах і напрямах. Тут творили Руссо і Гоген, Мілле і Сезанн, Дега і Ренуар, Синьяк і Тулуз-Лотрек. Останній відомий своїми роботами, які зображують життя знаменитого кабаре «Мулен Руж». У колекції чимало творів декоративного мистецтва (стиль ар-нуво), предметів архітектури, фотографій тих років. Але справжня гордість музею полягає в картинах художників-імпресіоністів і постімпресіоністів, що складають основу його колекції.
Публіка спочатку не сприймала їх роботи, так само як і обидва ці напрямки в живописі. Воно й зрозуміло, адже вона була вихована на класиці образотворчого мистецтва, а тут перед очима постають полотна з «незрозуміло чим» - розмитими обрисами зображених об'єктів, якимись кольоровими плямами. Було від чого прийти в здивування. Нерозуміння проявляли і критики. Але названі вище художники, незважаючи на чутки, продовжували працювати і відкривали одну виставку за одною. І публіка не встояла перед майстерністю художників, які виступали за оновлений підхід до образотворчого мистецтва і відмова в живопису від фотографічно точних малюнків (в цьому і полягає сенс імпресіонізму і постімпресіонізму).
Серед виставлених в Орсе картин можна побачити «Жінку з кавником» (автор П. Сезанн), «Повінь в Пор-Марлі» (А. Сіслей), «Бал в Мулен де ла Галетт» (О. Ренуар), «Собор у Руані »і« Сніданок на траві »(Е. Мане). У Орсе також демонструються роботи Жана Беро і П'єра Боннара, Вінсента Ван Гога і Едгара Дега, Жан-Франсуа Мілле і Каміля Коро, Люсьєна Леві-Дюрме і Жоржа Сера, Едварда Мунка, Домініка Енгра і Теодора Шассерио.
Крім живопису і скульптури в музеї Орсе представлені й інші творчі напрямки - архітектура, музика, фотографія, опера, кіно і навіть меблеве мистецтво. Щоб відвідувачам було зручніше орієнтуватися, все це різноманіття розташовується в хронологічному порядку. Музейні критики і просто поціновувачі мистецтва єдині в думці, що Орсе в своєму роді унікальний, оскільки охоплює історичний період, не представлений в Луврі і Центрі Жоржа Помпіду . Тим самим усувається розрив в хронологічній ланцюжку між двома названими музеями.
Більше ніж просто музей
Орсе сьогодні це не тільки музей в традиційному розумінні. За роки свого існування він здобув славу одного з найбільш популярних центрів культурного життя Парижа, де люблять бувати і місцеві жителі, і численні гості столиці Франції - тисячі людей щодня. Тут регулярно проводяться концерти і демонструються театральні постановки. Орсе місце проведення щорічного фестивалю, присвяченого історії кіномистецтва. В його стінах проходять різні форуми - круглі столи та конференції, в рамках яких учасники можуть обмінятися думками у вільному і невимушеному діалозі, поділитися враженнями від постійної експозиції та тимчасових виставок.
Цікаві факти
- Головний зал музею Орсе просто величезний, в довжину він тягнеться на цілих 140 метрів, у висоту - на 32 метри.
- Коли залізничний вокзал був закритий, то з часом він прийшов в таке запустіння, що в приміщеннях майбутнього музею ... господарювали щури.
- Який прийшов у занепад будівлю вокзалу Орсе співслужило добру службу кінематографу: режисер Орсон Веллс використав його в якості фону при зйомках картини «Випробування за Кафкою».
- На тому місці, де зараз знаходиться музей Орсе, ще до побудови вокзалу розташовувався древній палац, згодом зруйнований. Палац носив ту ж назву.
- У музеї Орсе знаходиться гіпсовий варіант скандально відомої статуї Огюста Родена «Бальзак», який представив великого письменника ... в халаті скульптора. Оригінал перебуває на бульварі розпався в Парижі .
- На першому поверсі тераси уздовж Сени можна побачити сповнену трагізму скульптурну групу «Зрілий вік» авторства ... коханки і учениці Огюста Родена Камілли Клодель. Вона створила її в непростий період свого життя, коли Роден повернувся до своєї колишньої пасії.
- В околицях Орсе знаходиться побудований в 1786 році Палац де Сальм, що став музеєм ордена Почесного легіону.
Musée d'Orsay
62, rue de Lille
75343 Paris Cedex 07 France
www.musee-orsay.fr
Схожі публікації:
піраміда Лувру
Цю розміщену на території луврского палацу-музею створену зі скла, алюмінію і сталі піраміду, спорудження якої тривало протягом п'яти років, урочисто відкрили в кінці березня 1989 р Маючи майже 22-х метрову висоту і займаючи площа ...
Єлісейські поля
У французів (і не тільки) є не надто чесний, але ефектний і ефективний спосіб «пустити пил в очі» потенційним партнерам, покупцям, клієнтам. Вони орендують за кілька сотень євро поштову скриньку - на Єлисейських полях (Champs-Élysées). Епі ...
Острів Сіте - найстаріша частина Парижа
Вирушаючи знайомитися з численними пам'ятками французької столиці, слід, в першу чергу, звернути свою увагу на історичний центр міста, точніше, найстарішу його частина - острів Сіте (Île de la Cité). Саме тут можна не ...
Опера Гарньє (Гранд-Опера, фр. Opéra Garnier, Grand Opéra)
... приглушене світло. У залі опадає шум. І за мить до завіси, до вихору і екстазу танцю, за мить до чиєїсь нової любові сутінки в ложі № 5 згущується і похмурніє ... Ерік знову прийшов. Він прийшов за Неї. Але час виявилося сильніше за всіх сил на світло ...
Ріка Сена
Сена починається в Парижі. Чи не символічно, а буквально. Ключ річки «розмикає» землю в ялиновому паризькому лісі і спрямовується в дорогу - з Парижа - до Парижа - в Ла-Манш, в океан ... За 290 кілометрів від столиці Франції, на бургундському плато Лангр (Langres ...
Поділитися посиланням:
Що робити з величезним будинком?