Музей-садиба Миколи Пирогова - Вінниця

Тераса будинку М.І. Пирогова

Пирогова

Тераса будинку М.І. Пирогова

Пирогова

Музей-садиба Миколи Пирогова - музей в місті Вінниця. Створено розпорядженням Ради Народних Комісарів СРСР від 27 жовтня 1944.

Розташований в південно-західній частині Вінниці, біля села Пирогово, в мальовничій садибі Вишня, де впродовж останніх двадцяти років (1861-1881) жив і працював видатний вчений, хірург, анатом, творець воєнно-польової хірургії, засновник Товариства Червоного Хреста, педагог і громадський діяч Микола Іванович Пирогов.

Об'єктами музейного комплексу є будинок і аптека, які споруджені М.І. Пироговим в 1866 році, і церква-некрополь, будівництво якої завершено у 1885 році. З 1882 року тут покоїться набальзамоване тіло М.І. Пирогова.

Ще задовго до смерті М.І. Пирогов висловив бажання бути похованим у своїй садибі. На четвертий день після смерті тіло М.І. Пирогова було забальзамували лікарем Д.І. Виводцевим, який приїхав до Вінниці з Петербурга. Через тиждень тіло було перенесено з будинку вченого до церкви с.Шереметка. Тим часом дружина Миколи Івановича придбала на сільському кладовищі ділянку землі і розпочала спорудження сімейної усипальниці. Однак через великі морози будівництво затягувалося і тільки 24 січня 1882 тіло покійного було перенесено із сільської церкви в усипальницю. Спочатку над нею спорудили капличку, а в 1885 р за проектом відомого київського академіка архітектури В.І. Сичугова побудували церкву і освятили її на честь св. Миколи Чудотворця. Цим було покладено початок пироговського музею у Вишні.

Вдова Миколи Івановича сама дбала про підтримку тут належного порядку. Однак після її смерті ця святиня, на жаль, ставала все більш запущеною. Ремонти не проводилися, склеп не висвітлювати, особа Пирогова ледь можна було побачити через вузьку смугу скла у верхній частині труни, залитої густими краплями свічкового воску, будинок і сад були занедбані.

Величезний збиток усипальниці і садибі було завдано в роки громадянської війни. У 1920 р напівзруйновану будівлю М.І. Пирогова було надано для проживання групі комунарів, які приїхали з Америки. Пізніше садиба була в підпорядкуванні дослідної сільськогосподарської станції. У 1936 році тут розміщувалася Вінницька обласна інфекційна лікарня.

Вперше питання про збереження тіла М.І. Пирогова і перетворення його будинку в музей був поставлений на початку 20-х років Вінницьким науковим товариством лікарів. У 1939-1940 рр. в зв'язку з наближенням 135-річчя від дня народження Пирогова Наркомздрав України та українське відділення Пироговського товариства лікарів знову підняли питання про створення в Вишні меморіального комплексу. Основні роботи по відновленню тіла були передбачені на літо 1941 Однак їм не судилося здійснитися - завадила війна.

27 жовтня 1944 після звільнення України від німецько-фашистських окупантів було прийнято урядове розпорядження про увічнення пам'яті М. І. Пирогова, створення в садибі Вишня музею і збереження останків видатного хірурга. У Вишню прибула комісія, яка встановила, що труну з тілом Пирогова знаходиться на межі руйнування, будинок в занепаді, будинок напівзруйнований. Тоді ж був розроблений план відновлення тіла М.І. Пирогова і документація на будівельні відновлювальні роботи і організацію експозицій.

У травні 1945 р в Вишню прибула комісія в складі відомих учених, які мали провести першочергові роботи з відновлення тіла М.І. Пирогова. Комісія зазначила, що тіло мало в повному розумінні слова "страхітливий вигляд". В результаті наполегливої ​​роботи вчені відновили вигляд останків Пирогова і значно уповільнили процес розпаду тіла. Це була перша ребальзамація, проведена через 65 років після смерті Миколи Івановича. Одночасно виконувалися ремонтно-реставраційні роботи в будинку вченого і його садибі.

Урочисте відкриття музею відбулося 9 вересня 1947 року. Саме в цей день, але на 100 років раніше, М.І. Пирогов вперше в світі в історії воєн застосував на поле бою ефірний наркоз як знеболюючий засіб при хірургічних операціях. У наступні роки роботи по ребальзамування проводилися українськими фахівцями в 1956, 1973, 1979, 1988 рр.

Зараз разом з фахівцями Москви діяльну участь в роботі по ребальзамування тіла беруть вчені Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, співробітники музею. Тепер в Пироговській садибі обладнана спеціальна лабораторія для періодичних ребальзамацій. Такі роботи успішно виконувалися тут в 1994, 2000 і 2005 роках.

Сьогодні музейний комплекс складається з будинку вченого, будинку-аптеки, церкви-некрополя, де зберігається набальзамоване, доступне відвідувачам тіло М.І. Пирогова, садиба, площею 20 гектарів, в якій досі ростуть дерева, посаджені руками талановитого лікаря. У двадцяти залах музею розгорнута експозиція, що відображає лікарську, наукову, педагогічну і громадську діяльність вченого. Музей багатий своїми фондами, число експонатів перевищила 16 500. Матеріали музею є невичерпним джерелом для роботи вчених, лікарів, студентів. На їх основі підготовлено чимало наукових робіт. Матеріали музею використані в хронікальних, документальних і художніх фільмах.

Музей є навчальною базою Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова. Тут проводять заняття з історії медицини, засідання студентських наукових гуртків. Спільно з Міністерством охорони здоров'я України, Вінницьким національним медичним університетом ім. М.І. Пирогова, обласним управлінням охорони здоров'я музей був одним з організаторів проведення в Вінниці значних наукових форумів, присвячених М.І. Пирогову, серед яких - виїзна сесія Академії медичних наук, Пироговські читання, з'їзди, наукові конференції.

Веб-сайт музею: http://www.pirogov.com.ua/