Музичні містерії до Дня міста

  1. Старовинний і сучасна
  2. Мрія багаторічної витримки
  3. Союз чотирьох
  4. Чи вийдуть із тіні

Традиційний «Білгородський дзвін» - карильйон концерти вихідного дня - напередодні Дня міста обіцяє обернутися грандіозним експериментом. І для бєлгородських меломанів. І для самих виконавців: солістів Бєлгородської державної філармонії - Тимура Халіуллін (карильйон), Михайла Підручного (іспанська волинка, флейта Пана, сопілка) і Миколи Антоненко (ударні) - і віолончеліста і композитора з Ніцци Валерія Михайлова . І для тих, що відгукнулися на їх пропозицію поекспериментувати разом артистів Театру вогненних містерій Shadows.

Старовинний і сучасна

Карильйон і віолончель? Дует? Ні не можливо. Те, що ще пару років тому було аксіомою, Халіуллін і Михайлов спростовують на раз. Їх сформований для майбутнього концерту дует - давня ідея, яка, нарешті, набула реальних обрисів.

«З класичною версією віолончелі карильйон поєднувати не можна - в порівнянні з ним віолончель звучить тихо. Але як тільки у Валерія з'явилася електровіолончель, яку можна підключити до підсилювача, проблема вирішилася. Такого ніколи ніде не було - навряд чи хто додумався поєднувати два ці інструменту », - пояснює Халіуллін.

Екс-соліст Бєлгородської філармонії і екс-віолончеліст білгородського симфонічного оркестру, Валерій Михайлов на кілька тижнів прибув в Білгород з Франції. Разом з ним, природно, його чудова супутниця - тиха віолончель SVC-110 Yamaha. Цей найбільший японський виробник мотоциклів почав своє сходження в кінці XIX століття саме з виготовлення музичних інструментів.

Електричні фортепіано, скрипки, контрабас, барабани, гітари і, звичайно, віолончелі концерн розробляє з 90-х років минулого століття. Серію Silent, так її назвали, задумали для того, щоб музиканти, не заважаючи сусідам, могли займатися вдома. Але інструменти виявилися настільки вдалими, що професіонали їх полюбили, перетворивши в концертні.

«У електровіолончелі набагато більше виконавських можливостей. Вона нітрохи не поступається академічної, а в таких напрямках, як джаз і рок, мабуть, її перевершує. Інструмент швидше відповідає - вище швидкість звуковидобування. Акустичний інструмент потрібно «продавлювати», тобто велика частина зусиль витрачається на те, щоб «пробити» зал з акустики. В результаті музикальність страждає. У електричного таких недоліків немає, а значить, з його допомогою можна розцвічувати музику тонкими фарбами і в цьому сенсі виходити за межі можливостей звичайної віолончелі. У ній мене приваблює і можливість реалізовувати будь-які музичні ідеї », - коментує Михайлов.

Прекрасний голос тихою віолончелі вперше прозвучав в Білгородській філармонії в 2012-му. 3 серпня Бєлгородці почують його знову. Що саме приготували Михайлов і Халіуллін? Адажіо Алессандро Марчелло, Прелюдію № 2 до мінор з циклу «Добре темперований клавір» Йоганна Себастьяна Баха, старовинну англійську (ірландську) народну пісню «Зелені рукава» і останній хіт легендарного Луї Армстронга What a Wonderful World ( «Як чудовий світ»). Безумовно, віолончеліст представить соло - знамениту арію Каварадоссі з опери «Тоска» Джакомо Пуччіні. І, будучи не тільки обдарованим виконавцем, а й композитором, - мистецтво імпровізації.

Традиційний «Білгородський дзвін» - карильйон концерти вихідного дня - напередодні Дня міста обіцяє обернутися грандіозним експериментом

Фото Вадима Заблоцького

Мрія багаторічної витримки

Михайло Підручний - музикант-мультиінструменталіст. Флейта Пана, сопілка, флейта, волинки (іспанська гайта і китайська хулуссі) - ось далеко не всі інструменти, якими він володіє досконало.

«Народна музика - ця пристрасть прийшла до мене ще в дитинстві. Завдяки батькові. Я почав грати на сопілці, а в 9-му класі - і на флейті Пана (ви почуєте, як Михайло грає на ній Прелюдію до мажор Баха - Шарля Гуно - прим. Авт.). Одного разу мене приголомшило виступ одного харківського панфлейтіста, і мені захотілося неодмінно спробувати самому. І тоді батько своїми руками зробив цей інструмент для мене », - ділиться спогадами Підручний.

Взагалі Михайла цікавлять практично всі духові народні інструменти. Про волинці він довго мріяв. Тим часом Халіуллін думав над тим, що непогано було б поєднувати орган з волинка. Дізнавшись про це, тодішній художній керівник філармонії Іван Трунов пішов їм назустріч. У 2012-му в руках Підручного виявилися відразу дві волинки: іспанська гайта і китайська хулуссі (за звучанням нагадує флейту). Дуети з органом послідували негайно. І кожен з них супроводжує неймовірний успіх у глядачів. А потім з'явився карильйон . І з ним - ідеї нових спільних виступів.

«І карильйон, і волинка - інструменти старовинні народні, відповідають одному стилю, одного тимчасового контексту. На волинці мелодії звучать дуже виразно, філігранно. Карильйон ж, в першу чергу, інструмент ударний, ритмічний. На ньому добре втілювати поспівки і мотиви передзвонів. Ось чому вони відмінно доповнюють один одного, відсилаючи до епохи Середньовіччя », - пояснює Халіуллін.

Тимур як карильйоністів виступав з волинщиків Микитою Кобзарем , А з Підручний все якось не траплялося. Але цей липні все виправив. Удвох вони виконають російську фольклорну пісню «Заграй, моя волинка», нагадавши про те, що і у нашого народу існувала своя версія цього інструменту.

Союз чотирьох

Власне, рідкісними дуетами концерт не обмежиться - музиканти постануть і в ансамблі. Як не обмежиться він будь-якої концепцією: ви почуєте музику від старовинних мелодій до барокових і сучасних (до речі, обробки всіх 12 композицій, які увійшли до програми, виконавці зробили самі). Адже коли зустрічаються чотири музикантів екстра-класу, встановити для них кордону може лише їх власна фантазія.

«Вибравши тему, ми б тим самим скували себе. Нам же хочеться, якомога яскравіше і повно представити кожен з інструментів, розкривши його можливості в дуетах, ансамблях і, звичайно, соло », - підтверджує віолончеліст.

«А карильйон з його яскравим, непростим тембром буде розфарбований новими фарби», - додає Халіуллін.

Ви зможете оцінити, наприклад, автентичне звучання пісні Andro II німецької групи «Фавн» (FAUN), що грає в стилі фолку, Дарквейв, середньовічної музики. Цікаво, що в момент її виконання Михайло Підручний змінить гайта на сопілку і зрадить ту саму тему світле і пронизливе звучання.

Фото Аліси Халаімова з архіву Shadows

Чи вийдуть із тіні

Танцювальний дует з вогняними чашами Аріни Маслової і Олесі Добровольської, їх номери з гімнастичної вогненної скакалкою і вогненними віялами, мистецтво файербрізера (людини, видихаю вогонь) Артема Долженко - супроводжуватимуть гру музикантів артисти Театру вогненних містерій Shadows. А коли Михайлов, Підручний, Антоненко і Халіуллін згуртуються для останньої композиції концерту - «Ірландського степу», більшості з нас знайомого по популярним екранним фентезі, замість швидких чітких рухів ніг танцюристів глядачі побачать віртуозну майстерність рук.

Олег Кравцов буде жонглювати китайським снарядом фейча і вогняними булавами.

«Ми завжди за будь-які творчі цікаві проекти. Нам подобається експериментувати і виходити за рамки буденного. У минулому році я випадково познайомився з Тимуром Халіуллін. Музикант розповів, що грає на органі і карильйоні. І що під акомпанемент останнього в Середні століття виступали артисти. Тут же виникала ідея спільного виступу. Помріяли і все забулося. До цього травня, коли я знову випадково зустрів Тимура і нагадав про нашу розмову. Я запропонував пару середньовічних мелодій, які Халіуллін сприйняв на слух і майстерно переклав на ноти (завдяки Кравцову в програмі виникла Andro II - прим. Авт.). Михайло Підручний зробив адаптацію цих мелодій для волинки і сопілки. Підключилися Валерій Михайлов і Микола Антоненко. Образи номерів Shadows визрівали в процесі спільних репетицій », - розповідає арт-директор Shadows Олег Кравцов.

Той факт, що концерт прозвучить днем, чи не зробить шоу Shadows менш ефектним. Перед ними стоїть дещо інша задача - всі їхні зусилля будуть спрямовані на створення атмосфери середньовічного дійства на базарних площах і вулицях, які не обходилися без фолк-музики та виступів гистрионов (бродячих акторів). Ось так колись здавалася зважаючи на свою масштабність нездійсненною мрія об'єднає своїх мрійників і перетвориться реальність.

Дует?
Що саме приготували Михайлов і Халіуллін?