Музично-драматичний театр ім. Садовського

У 1910 році у Вінниці був побудований міський театр. Але постійного творчого колективу в той час не було - на сцені театру виступали приїжджі артисти.

У 1920 році у Вінниці почав свій творчий шлях державний театр ім. Івана Франка, який працював тут до 1923 року. Засновниками його були корифеї української вітчизняної сцени А.Бучма, Г.Юра, Н. Ужвій та інші. У наступні роки в місто неодноразово приїжджали Харківський театр ім. Шевченко, Київський театр опери і балету ім. Шевченко та інші театральні колективи республіки. У 1931 році у Вінниці був організований український театр опери і балету. У 1940 році його реорганізували в обласний музично-драматичний театр.
У 1920 році у Вінниці почав свій творчий шлях державний театр ім
Німецько-фашистські загарбники зруйнували будівлю театру. Відразу ж після звільнення міста в квітні 1944 року в приміщенні клубу промкооперації Вінницький музично-драматичний театр показав перші уявлення. З кожним роком зростав творчий колектив, збагачувався його репертуар, підвищувався акторську майстерність.

У 1946 році почалися роботи по відбудові приміщення театру, а через два роки, в дні святкування 31 річниці Великого Жовтня, відкрилися його двері для відвідувачів.

Будівля театру, відбудовано і реконструйовано за проектом архітектора Д.С.Черновола, стало значно кращим, ніж воно було до війни.

Уявлення Вінницького музично-драматичного театру користуються великою популярністю серед трудящих області. У 1957 році після успішних гастролей в Москві і Києві театру присвоїли ім'я видатного українського актора М.К.Садовського, засновника першого музично-драматичного театру на Україні. В його репертуарі - творчості українських і російських класиків, п'єси радянських і зарубіжних драматургів. У післявоєнні роки театр здійснив ряд постановок п'єс нашого земляка Миколи Зарудного: «Веселка», «Ніч і полум'я», «Сини йдуть далі» та інші.

У 1960 році колектив театру брав участь в Декади української літератури і мистецтва в Москві, де показав п'єсу Н.Зарудна «Мертвий бог». Під час гастролей кращі спектаклі театру побачили трудящі Києва, Свердловська, Тули, Калініна, Челябінська і безлічі інших міст і сіл.

У Вінницькому музично-драматичному театрі імені М.К.Садовського працювали народні артисти УРСР, головний режисер Ф.Верещагін і І.Сікало, заслужені артисти УРСР Я.Глиб, М.Овчаренко, М.Оніщенко, Н.Педошенко, В.Сіроватко, Ф.Трегуб, Н.Шановская і інші.