(Казань, 11 листопада, «Татар-інформ», Ольга Голижбіна). Сьогодні в Казані на сцені ГБКЗ імені С. Сайдашева на третьому концерті VII Міжнародного фестивалю сучасної музики імені Софії Губайдуліної Concordia прославлений російський музикант і диригент Юрій Башмет в супроводі Симфонічного оркестру Татарстану вперше виконав концерт для альта з оркестром сучасного композитора Кузьми Бодрова. Виконання концерту в другій редакції можна вважати його світовою прем'єрою, зазначив Башмет. Музикант зізнався, що новий твір Бодрова входить в його особистий топ-5 творів сучасних композиторів.
Концерт був присвячений і написаний спеціально для маестро. Твір «зовсім свіже», воно було закінчено буквально кілька місяців тому. Друга редакція твори з'явилася після проби на музичному фестивалі Юрія Башмета в Сочі.
«Сьогодні це вже твір склалося, тому що в перший раз у мене були побажання, автор їх прекрасно виправив. Зараз, я вважаю, пройшла справжня прем'єра, в Сочі була лише проба. Відчуття, коли тобі присвячують твір, - це щастя. Я отримав дуже важливий подарунок, таких у мене в репертуарі чимало, - зазначив після виконання музикант. - Існують більш п'ятдесяти концертів, написаних для мене і мені присвячених. Серед них є шедеври, такі як твори Шнітке, Губайдуліної, Канчелі, Олександра Чайковського, Денисова. Тільки час показує, як живе твір: адже воно може народитися, але зіграв прем'єру - і все. А ось десятиліттями живуть найбільш значущі: Чайковського, Шнітке, кілька творів Губайдуліної, «Стікс» Канчелі. З п'ятдесяти приблизно десять я можу завтра зіграти, інші - потрібно повторити протягом двох-трьох днів. Я вважаю, що сьогоднішня прем'єра не тільки в десятці, але і в першій п'ятірці ».
Башмет підкреслив, що новий концерт Бодрова - дуже серйозний твір, «справжня музика», що виходить за рамки нової мови або музичних ефектів. За словами соліста, в творі відчувається сильний вплив російської композиторської школи, плеяди Губайдуліної і Шнітке, що не дивно, адже Кузьма Бодров - учень іншого відомого сучасного композитора Олександра Чайковського. Музикант назвав концерт по-справжньому «розумної музикою» і підкреслив, що останній епізод бачиться йому «щемливої і красивою сповіддю». «Сьогодні для того, щоб написати гарну музику, потрібно мати сміливість», - додав музикант.
«Колись Шостаковича вітали з якоюсь прем'єрою, і він сказав:" Мені б мелодію скласти ". Ви знайте, це найважче, тому що від голови можна придумати багато - всякі ефекти і так далі, а писати музику, яка зворушує душу, музику про людину - це інше. Тут представлений приголомшливий набір сучасного мислення », - уклав Юрій Башмет.
Особливу урочистість і значущість сьогоднішньої прем'єрі надавали два факти. По-перше, в залі був присутній сам автор твору Кузьма Бодров. Він розташувався в першій ложі ГБКЗ і помітно хвилювався перед виконанням свого концерту. По-друге, Юрій Башмет сьогодні виконував соло на своєму улюбленому інструменті - альті, виготовленому в 1758 році легендарним міланським майстром Паоло Антоніо Тесторе. Відомо, що в цьому ж році Тесторе створив аналогічний інструмент, на якому грав Вольфганг Амадей Моцарт.
У програмі третього фестивального вечора прозвучали Перша симфонія Антона Танонова, а також твори Софії Губайдуліної «Поема-казка» і «Вершник на білому коні».
Фестиваль імені визнаного в усьому світі композитора татарського походження Софії Губайдуліної, створений сім років тому головним диригентом і художнім керівником ДСО РТ Олександром Сладковський, зараз має статус великого міжнародного форуму сучасної музики. Сьогодні маестро Сладковський був небагатослівний, однак за нього самого говорили численні слова подяки, сказані в цей вечір відомими російськими діячами культури.
Юрій Башмет розповів агентству, що радий був привезти таку значущу прем'єру на фестиваль, де не звучать занадто часто виконувані П'ята симфонія Бетховена або 40-я симфонія Моцарта. Соліст звернув увагу на повний зал вдячних слухачів і підкреслив, що протягом семи років приємно бачити такий інтерес до Concordia. «Коли я чую сьогодні, що сучасна музика у нас переживає кризу, я не погоджуюся: я не помічаю кризи, я його не бачу. Такий фестиваль як у вас, я б назвав «торпедою». Я вітаю вас і особисто Олександра! Адже одна справа - народити фестиваль, і зовсім інша - коли він живе, процвітаючи », - підкреслив гість заходу.
«Софія Асгатовна Губайдуліна, її твори - завжди нонконформістські. Ці твори покликані не догоджати слух, а турбувати душу. Більше шістдесяти років в своїй творчості вона звертається до свого кредо, головному життєвому принципу: "Роби свої справи на землі подібно велінням серця свого". Музичне зміст і найвища, просто фантастичне, якість виконавців на фестивалі імені Софії Асгатовна - все це, що називається, одне до одного », - поділився оглядач каналу« Росія - Культура »Юліан Макаров.
Нагадаємо, 3 листопада перший фестивальний вечір був ознаменований прем'єрним виконанням у Казані Другого скрипкового концерту «Метаморфози» та Четвертої «Паризької» симфонії одного з найбільш часто виконуваних композиторів сучасності - Кшиштофа Пендерецького. Здобув всесвітню славу майстер, чий портрет поряд з Брамсом і Шубертом прикрашає зал віденського Musikverein, вшанував фестиваль своєю особистою присутністю, виступивши в якості диригента Державного симфонічного оркестру РТ. Солісткою вечора стала корейська скрипалька Е-Юн Чой, відома як наймолодший учасник престижного Міжнародного юнацького конкурсу імені П. І. Чайковського.
8 листопада, під час другого концерту фестивалю , Відомий баяніст, гість багатьох європейських майданчиків, композитор і володар премії «Ніка», Національної премії кінопреси і кінокритики «Білий слон» Айдар Гайнуллин привів у захват гостей Concordia, виконавши власний твір, що стало саундтреком до кінострічки режисера Івана Вирипаєва «Ейфорія». А Симфонічний оркестр Татарстану, за пульт якого встав диригент Великого симфонічного оркестру імені П. І. Чайковського Сергій Поляничко, відкрив фестивальний вечір неспокійним і піднесеним виконанням Адажіо для струнного оркестру Семюеля Барбера.
15 листопада, в заключний вечір фестивалю, гостем Олександра Сладковський і ДСО РТ стане один з найбільш харизматичних музикантів свого покоління Олександр Князєв, який успішно виступає в двох амплуа: віолончеліста і органіста. У залі ГБКЗ прозвучить Перший концерт для віолончелі з оркестром Альфреда Шнітке. Завершить фестивальну програму Симфонія № 12 «1917 рік» Дмитра Шостаковича.
Більше цікавого в стрічці медіа сервер - додайте «Татар-інформ» в обрані джерела.