На Уманщині працює унікальна водяний млин (фото)

Ще один цікавий туристичний маршрут веде в село Коржова. Тут на березі річки Ятрані функціонує єдиний на Черкащині та в Україні водяний млин на гідротурбінах. За свою 200 - річну історію механізм млини майже не змінився, помел зерна здійснюється за тим же принципом, як це робили наші предки. В останні роки раритетний млин став залучати на Уманщину туристів. Все більше охочих приїжджають в Коржова, щоб відчути колорит минулого.

Село Коржова зобов'язаний водяним млином польським магнатам Рафаловичам, які в 1825 році почали будівництво панського палацу і водяного млина. Побудовано двоповерхове приміщення, великий міст з дерев'яними корінними і поверхневими затворами, міст над млином. Для того щоб споруда функціонувала довелося змінити русло річки Ятрані. Було прокладено нове русло, з якого потік води направили на водяну турбіну. Старе русло перекрили стометрової греблею. Поруч з'явився ставок, води якого біля мостів утримували зведені високі гранітні стіни-берега.

Млин на Ятрані мав 12 верстатів, вальців і був високопродуктивним. Поміщик скуповував пшеницю, перемелював її на борошно і відправляв до Варшави. Після Рафаловича млин переходила по черзі до його спадкоємців, поки один з них не спалив його. Застрахувавши млин, підкупив мельника, і той, знайшовши момент, виконав волю пана. Владислав Підгорській отримав грошову компенсацію, а то, що залишилося від млина після пожежі, продав.

У радянські часи млин став власністю колгоспу. У 1944 році німці хотіли підірвати млини і місцеві жителі відстояли свого годувальника. За часів незалежності млин став приватним.
У радянські часи млин став власністю колгоспу
Петро Майданник близько дванадцяти років очолював Коржівську сільська рада. Чоловік згадує, що Коржівсьткій млин годував всю округу, молоти зерно сюди приїжджали навіть з сусідніх областей.

У 2009 році його викупив Віктор Халахур.

- Я хотів займатися чимось своїм, а тут продавали млин, розповідає власник. - Подумав, якщо його переобладнати і стежити за всім, то і толк буде. Всі принципи роботи залишилися ті ж, а обладнання оновили. Водяна турбіна працює добре.

У планах Віктора Халахура - обладнати в приміщенні млина ще й олійницю, крупорушку і екструдер.

Сьогодні Коржівська водяний млин - не тільки унікальна пам'ятка українського млинового справи, а й цікавий туристичний об'єкт «зеленого туризму», який з'явився в результаті реалізації спільного українсько-польського проекту «Розвиток сільського мікропідприємництва в Україні» за підтримки Міністерства Закордонних Справ Республіки Польща.

В гості до старого млина бажаючих приїхати, щоб пригоститися смачною юшкою, свіжоспеченими коржами з ароматним чаєм, а також, щоб побачити посуд стародавніх часів. Адже сьогодні на другому поверсі будівлі розміщений музей старовини, серед експонатів: жорна, глечики, кошики та інший інвентар.