На якій відстані від екрану встановлювати проектор, на якому

  1. Положення глядача - в ідеалі
  2. висновок

Як видно, в даному прикладі з керівництва користувача конкретного проектора, зліва вказаний розмір екрану: діагональ в дюймах, потім ширина і висота в сантиметрах

Як видно, в даному прикладі з керівництва користувача конкретного проектора, зліва вказаний розмір екрану: діагональ в дюймах, потім ширина і висота в сантиметрах. Розділивши ширину на висоту екрану, отримуємо 177: 100 = 1,77, що дорівнює 16: 9. Так що, якщо співвідношення сторін не вказується, ми легко впізнаємо, про який саме формат екрану йдеться ...

У проектора з прикладу вказана функція «зрушення лінзи», яка не впливає на відстань від проектора до екрану, тому останні три стовпці нам поки не цікаві. Залишаються тільки мінімальне і максимальне відстані - як раз те, що нам потрібно.

Так, при діагоналі 80 дюймів дана модель може бути встановлена ​​на відстані від 239 до 503 см від екрану, що дає нам екран формату 16: 9. Власне, в цьому діапазоні і повинен розташовуватися проектор при заданої фіксованої діагоналі екрану.

Якщо керівництво англійською, то може знадобитися переводити значення з футів в метричну систему. 1 фут = 30,48 см (ну і 1 дюйм = 2,54 см).

Зум. Розділивши 503 на 239, отримаємо 2,1. Це і є оптичний зум проектора, який вказується в специфікаціях. Зум зазвичай розглядається, як можливість при фіксованій відстані проекції міняти розмір екрану, але в нашому випадку, коли розмір екрану ми зафіксували, зум означатиме діапазон відстаней від проектора до екрану. Беремо наш зум 2,1, ділимо на нього максимальну відстань від проектора до екрану (503 / 2,1) - отримуємо мінімальну. Множимо зум на мінімальне - отримуємо максимальне (239 * 2,1). Врахуйте, що всюди пишуть, що наведені дані - орієнтовні.

Проекційне ставлення. Якщо у нас немає такої гарної таблиці, то потрібно шукати проекційне ставлення (або «ставлення проекції», «throw ratio») проектора. Часто ці величини вказуються в специфікаціях, вони дорівнюють відношенню відстані до екрану до ширини екрану. У нашому випадку це 239/177 і 503/177, тобто від 1,35 до 2,84 (природно, два числа відповідають положенню зуму). Судячи з таблиці специфікацій з сайту виробника, ми не помилилися:

Судячи з таблиці специфікацій з сайту виробника, ми не помилилися:

Маючи ці два числа, множимо їх на ширину екрану і отримуємо відстань проекції.

Соответствнно, якщо проекційне ставлення менше 1, то проектор можна вважати короткофокусним, а ультракороткофокусний проектор може розташовуватися в безпосередній близькості від екрану, при цьому проекційне ставлення може досягати 0,25. У нашому прикладі більш стандартний варіант - 1,35 - 2,84. Вважається, що можливість розташувати проектор якнайдалі - це добре. Зокрема, можна отримати користь від спеціальних екранів, які блокують фонове засвічення (ALR) - для таких потрібно, щоб світло йшло приблизно з боку глядача. З іншого боку, довжина кімнати зазвичай обмежує нас в цьому. А ось короткофокусний проектор точно буде потрібно матовий екран, що відображає світло на всі боки рівномірно. Зате з'являється можливість розташувати проектор ближче до екрана, іноді - між глядачем і екраном.

А ось якщо вважати зовсім не хочеться, то можна спробувати пошукати проекційний калькулятор, в якому цікавить вас модель міститься. Він може бути як на сайті виробника ( приклад Epson ), Або на сторонньому сайті .

Положення глядача - обмеження

Положення проектора по вертикалі і горизонталі. Сам проектор при незмінній відстані до екрану може розташовуватися під стелею в перевернутому вигляді, або на задній полиці в кінці кімнати, або на столику перед диваном, або на тумбі збоку від глядача. Все залежить від таких параметрів, як зсув об'єктива ( «lens shift»), якщо він є. Якщо цієї функції немає, то говорять, що у проектора фіксований офсет (offset теж означає «зсув»). Тобто, кінотеатральні проектори за замовчуванням проектують по центру, а картинку можна перемістити за допомогою функції зрушення об'єктива ( «lens shift»). Звичайні офісні проектори мають фіксоване зміщення зображення по вертикалі (вгору при настільної установки, вниз - при стельовому, в перевернутому вигляді). Хоча ми, здавалося б, не розглядаємо в цій публікації положення картинки в площині екрану, але кут проекції буде обмежувати зону, в яких можна розмістити глядачів.

Як домогтися, щоб глядач не виявився на шляху світла і не відкидав тінь? У цьому нам знову допоможе керівництво користувача, або проекційний калькулятор.

Ось ще пара ілюстрацій з мануала до згаданої вище моделі і наведеної вище таблиці:

1.

2.

Тепер нам знадобляться графи таблиці A, C, D :) Вид зверху буде корисний тільки якщо ми хочемо змістити проектор з центральної лінії екрану, поставити збоку від глядача. Перший малюнок стане в нагоді в будь-якому випадку - з його допомогою ми зможемо намалювати взаємне розташування екрану і проектора, визначити, як піде промінь і куди можна розмістити глядачів.

Ще раз повторю, що в даному випадку доступний «зрушення лінз», але його може і не бути, або він може бути значно менше і тільки по вертикалі (як у BenQ W1070).

Говорячи про часові інсталяціях, можна також розглянути варіанти з цифровою корекцією трапеції (keystone). При її використанні, проектор компенсує (трохи втрачаючи чіткість) нахил по вертикалі або горизонталі. Цей нахил і дозволяє, наприклад, розташувати проектор збоку від глядача. Відмінність від «зсуву» в тому, що «зрушення об'єктива» не вимагає нахилу проектора - зображення просто зміщується в бік, причому ніякої компенсації не вимагаючи - чіткість не втрачається.

Положення глядача - в ідеалі

Подивившись на форумах, виявляється, що більшість фахівців сходяться на думці, що відстань від глядача до екрана повинна бути від 1 до 1,5 * ширина екрану. Тобто, це аналогічно проекційному відношенню - тільки щодо глядача. Можна навіть говорити про короткофокусних і довгофокусних глядачах :) Чим короткофокусним - тим ближче до екрану і тим менше коефіцієнт.

Також для визначення положення екрану використовуються кути огляду. Наприклад, відносинам відстані до ширини екрану 1 і 1,5 відповідають кути 37 і 53 градусів.

Ці рекомендації давалися зазвичай для перегляду full HD контенту, використання 4K збільшить ймовірність, що відношення відстані до ширини повинне бути ближче до 1, ніж до 1,5.

Знову ж таки, ніхто не має права нав'язувати вам свої стандарти щодо того, як ви вважаєте за краще дивитися фільми на великому екрані. Сайт projectorentral.com, наприклад, давав рекомендацію спеціально сходити в кіно і знайти оптимальне місце в залі, після чого кроками заміряти ширину екрану і відстань до нього, а потім розділити відстань на ширину. Отримане відношення відстані до ширини можна сміливо переносити на свій домашній кінотеатр, хоча слід також враховувати ставлення сторін екранів. Оскільки при співвідношенні 16: 9 корисна площа більше, ніж у широкоформатних 2,35: 1 та ін. (Сінемаскоп) співвідношень, то бажано розташуватися від екрану трохи далі.

Наприклад, автор поста відноситься до тих, хто із задоволенням дивитиметься контент певного характеру при відношенні відстані до ширини від 0,6 до 1. Це забезпечує високу ступінь залучення периферійного зору і дозволяє створити ефект присутності в динамічних фільмах. Проте, настільки невелику відстань від екрану збільшує ймовірність, що розмір пікселів буде неприйнятно великим. До речі, яке у вас зір? Ось-ось - це теж фактор при визначенні розміру екрана.

До речі, спочатку, поки захопленість великим екраном у новоспеченого володаря домашнього кінотеатру знаходиться в гострій стадії, він може надавати перевагу розташовуватися ближче до екрану, а згодом перейти на більш помірне відстань. Буває і навпаки - пересідаючи з телевізора на проектор, користувач поступово звикає використовувати широке поле огляду і пересідає ближче.

Крім помітною піксельної структури і зниження деталізації, розташування поблизу від екрану пов'язано з спотворенням сприйняття його форми - строго кажучи, сприймається зігнутість країв екрану збільшується.

А що ж рекомендує наш беззмінний законодавець мод, THX? Для перегляду 16: 9 формату THX предлает навіть не розглядати варіанти, коли кут огляду з останніх рядів становить менше 26 градусів (співвідношення близько 2,2: 1). Бажано, щоб кут огляду з останніх рядів був 36 градусів (1,5: 1), а оптимальний кут огляду - 40 градусів (трохи менше 1,4: 1).

Були окремі заяви, що для широкого кута екрану 2,35: 1 фахівцями THX рекомендується кут огляду в 50 градусів (майже 1,1: 1). Остання цифра була нібито отримана одним з учасників avforums.com у представника THX і ставилася, повторю, лише до екранів формату 2,35: 1 - рекомендації для 16: 9 дано вище.

Можна сміливо сказати, що з появою 4K, все більше сенсу використовувати відстань, близьке до 1 x ширині екрану. Якщо дивитися на деякі приватні дослідження НЕ тему оптимального відстані для перегляду 4K (щоб дійсно бачити 4K деталізацію), нам пропонують для 4K відношення відстані до екрану до його ширині приблизно в 0,85 до 1,8, причому на 1,8 переваги 4K ще тільки починають проявлятися:

Якщо дивитися на   деякі приватні дослідження   НЕ тему оптимального відстані для перегляду 4K (щоб дійсно бачити 4K деталізацію), нам пропонують для 4K відношення відстані до екрану до його ширині приблизно в 0,85 до 1,8, причому на 1,8 переваги 4K ще тільки починають проявлятися:

Пройдемося по даній схемі. По осі y - відстань від глядача до екрану в футах, по x - діагональ екрану.
Зелений, червоний, фіолетовий трикутники підписані «перевага 720p (1080p, 4K) стає помітним».
Зелена, червона, фіолетова лінії - «видно всі переваги роздільної здатності 720p (і т.д.)». Дана таблиця заснована на стовідсотковому зорі (амер. «20/20»).

висновок

Наче все. Насправді, тема з оптимальним розташуванням глядачів є досить дискусійною. Все сказане про стан глядача відноситься до домашнього кінотеатру, оскільки в інших випадках проектор може ставитися з розрахунком на залучення широкого поля огляду, або просто щоб картинка була видна з задньої парти. Тут знову постає питання: «Що за картинка?» Можна спробувати спиратися на останню схему. Наприклад, щоб побачити деталі 1080p зображення на 90-дюймовому екрані, потрібно при стовідсотковому зорі перебувати приблизно в 15 футів (* 30,48 = 4,5 метрів) від екрану і ближче.

Як домогтися, щоб глядач не виявився на шляху світла і не відкидав тінь?
До речі, яке у вас зір?
А що ж рекомендує наш беззмінний законодавець мод, THX?
Тут знову постає питання: «Що за картинка?