Надходження: чому навчить приватний вуз?

Отримавши атестат про повну загальну середню освіту, випускників шкіл зараз закінчують «штурм» вищих навчальних закладів країни Отримавши атестат про повну загальну середню освіту, випускників шкіл зараз закінчують «штурм» вищих навчальних закладів країни. У Білорусі їх 53. Проблема: куди піти, куди податися? .. Як відомо, чим більше можливостей, тим складніше вибір. Крім 43 державних «альма-матер», дипломованих фахівців в нашій країні готують 10 приватних закладів освіти. «Плюси» і «мінуси» є як і одних, так і біля інших. І всеж…

Принципової різниці між державним і приватним вузом немає. Їх випускники отримують диплом єдиного зразка. Як немає і причин вважати приватну освіту принципово гірше державного. У всіх країнах обидві системи давно поєднуються, збагачуючи один одного. Інша справа, що і серед приватних, і серед державних є вузи хороші і не дуже ... На що ж потрібно звертати увагу, вступаючи в приватні вузи? Чи отримають в них якісну освіту наші майбутні Пушкін і Менделєєв?

Для відкриття приватного вузу необхідна ліцензія Міністерства освіти (видається строком на 5 років). А для її отримання потрібно довести, що є колектив викладачів, відповідна матеріально-технічна база, обладнання та ін. У приватних вузах навчання ведеться відповідно до державних стандартів. Більш того, всі спеціальності в приватних вузах періодично проходять державну акредитацію. Це гарантує якість освіти.

У недержавних вузах традиційно сильна гуманітарна підготовка. Але перелік спеціальностей досить невеликий. Шанси абітурієнта знайти приватний вуз, який готує хіміків або мікробіологів, рівні до нуля. Правознавство, бізнес-адміністрування, маркетинг, економіка і управління, бухгалтерський облік, психологія ... Далеко не всіх випускників, що освоїли ці спеціальності, з полюванням приймають на роботу, і він звертаються в службу зайнятості. Прийом абітурієнтів на них тим часом триває ...

Першим приватним вузом Білорусі був Інститут сучасних знань, заснований в жовтні 1990 р До середини 90-х рр. XX століття число установ освіти недержавної форми власності збільшилася до тридцяти. В останні роки ряд приватних вузів припинив своє існування. У їх числі Європейський гуманітарний університет, Білоруський комерційний інститут управління, Сучасний гуманітарний інститут і ін.

Діяльність навчальних закладів оцінює Департамент контролю якості освіти. У порівнянні з початком 1990-х, коли створювалися багато недержавних ВНЗ, ситуація значно змінилася. Більшість приватних закладів освіти сьогодні відповідає необхідному рівню. Вартість навчання в них часто трохи нижче, ніж в державних вузах за аналогічними спеціальностями. А конкурс не настільки високий. Це і приваблює абітурієнтів. Багато інститути проводять довузівську підготовку. Практикуються скорочені терміни навчання. При деяких приватних вузах працює магістратура та аспірантура.

Поступаючи в приватний вуз, не забувайте про «підводні камені». Не виключено, що в інститутській бібліотеці вибір літератури з досліджуваних дисциплін буде вельми посереднім (зрозуміло, в порівнянні з провідними державними «альма-матер»). Викладачі пенсійного віку - також не рідкість в приватних вузах (є і ті, кому вже за 80!). Деякі з них працюють на умовах погодинної оплати або сумісництва. Матеріальна база також не завжди знаходиться на належному рівні. Часто бувають «кватирки» в розкладі занять. Втім, вуз вузу ворожнечу.

Прийом в приватні вузи збігається з термінами подачі документів до державних установ освіти другого потоку. Тому, перш ніж зробити вибір, ретельно зважте всі «за» і «проти». Пройдіться по обраному інституту, оцініть, як виглядають аудиторії, бібліотека, Інтернет-клас, чи є спортивні споруди, який буфет. Корисно заздалегідь заглянути на сайт вузу - це дуже важливий показник. Якщо навчальний заклад динамічно розвивається, ви відразу це зрозумієте, ознайомившись зі змістом веб-ресурсу.

Поступаючи в приватний вуз, важливо скласти чітке уявлення про те, яка кваліфікація викладачів, рівень технічної оснащеності, скільки років інститут існує на ринку освітніх послуг, де працюють його випускники, наскільки вони затребувані. Поцікавтеся, як організована виробнича практика студентів, з якими фірмами, підприємствами та організаціями реально співпрацює вуз, чи є можливість стажування в інших вузах (у тому числі за кордоном). До речі, більшість студентів приватних вузів вчиться не на денному, а на заочному відділенні.

Поступово в хороший недержавний вуз, ви можете розраховувати на роботу в студентському науковому товаристві, брати участь в наукових конференціях з подальшою публікацією своїх робіт, писати матеріали в студентську газету, їздити на стажування за кордон, грати в команді КВН, відвідувати інститутський спортзал ... Просто запитайте, чи є в вузі що-небудь з перерахованого - і робіть висновки.

Чому варто надходити в приватний вуз?
1. Після завершення навчання немає розподілу
2. Плата за освіту в ряді приватних вузів Білорусі в 1,2-1,3 рази нижче, ніж в державних по аналогічним спеціальностями.
3. Юнакам надається відстрочка від служби в армії.
4. Освітній процес відрізняється демократичністю. Навчання часто проходить в малих групах, що сприяє кращому засвоєнню матеріалу.
5. Студенти мають більш вільний графік відвідування занять, можуть підробляти під час навчання
6. Часто є можливість скласти іспити достроково і влітку поїхати на роботу за кордон. У державних вузах здача іспитів поза сесією не завжди дозволена.
7. Випускники отримують диплом єдиного державного зразка

Чому не варто вступати в приватний вуз?
1. У деяких приватних вузах освітній рівень не дуже високий в порівнянні з провідними державними навчальними закладами.
2. У приватних вузах не платять стипендію. Багато з них не мають гуртожитками.
3. Кваліфікація професорсько-викладацького складу найчастіше нижчі, ніж державних вузах. Нерідко в приватних інститутах працюють викладачі старше 65 років, з якими державні вищі навчальні заклади розірвали контракт в силу їх пенсійного віку.
4. Не варто виключати ймовірність того, що підготовка за обраною спеціальністю буде припинена за рішенням засновників вузу або Міністерства освіти. В такому випадку студентам гарантується можливість переходу в інший вуз на той же курс після здачі академічної різниці.
5. Рівень навчально-лабораторної та матеріально-технічної бази (інтернет-класи, лінгафонні кабінети та ін.) Може бути нижче, ніж в державних вузах.
6. В окремих недержавних вузах відчувається нестача навчально-методичної літератури в бібліотеках.
7. У багатьох приватних вузів недостатньо налагоджені зв'язки із зарубіжними вищими навчальними закладами. Отже, невисокий шанс під час навчання поїхати на стажування за кордон.

53. Проблема: куди піти, куди податися?
На що ж потрібно звертати увагу, вступаючи в приватні вузи?
Чи отримають в них якісну освіту наші майбутні Пушкін і Менделєєв?
Чому варто надходити в приватний вуз?