- «Золотий ювілей» - розмір має значення
- «Куллінан I» - подарунок на вагу золота
- «Незрівнянний» - дорогоцінна пірамідка
- «Куллінан II» - друга зірка Африки
- «Дух де Грізогоно» - чорне пишність
- «Століття» - бездоганність від «Де Бірс»
- «Ювілейний» - королівський подарунок
- «Де Бірс» - зникле скарб
- «Червоний Хрест» - світиться чудо
- «Зірка тисячоліття» - бездоганна краса
З давніх часів люди цікавилися дорогоцінними каменями. Але особливою любов'ю завжди користувалися алмази, які після обробки перетворювалися в блискучі діаманти. Про найбільших з них і буде ця стаття.
Зачаровує блиск, фантастична краса і дивовижна вартість - всі ці характеристики об'єднують дуже несхожі, але такі привабливі діаманти.
Але мова, звичайно, йде не про крихітних блискучих іскорка на вітринах ювелірних магазинів, а про справжніх гігантів: найбільших в світі каменях. У кожного такого діаманта є власне ім'я і захоплююча історія.
Перш ніж почати розповідь, хотілося б відзначити, що мова в ньому піде про вже огранених каменях. Адже дуже часто знайдений алмаз величезного розміру доводилося ділити на декілька частин, кожна з яких потім ставала унікальною прикрасою.
«Золотий ювілей» - розмір має значення
На сьогоднішній день найбільш значними параметрами в світі має діамант рідкісного золотисто-коричневого кольору під назвою «Золотий ювілей». Як велика частина рекордсменів він був знайдений в Південній Африці. Спочатку камінь важив 151,1 г, але в результаті дворічної обробки й огранювання він зменшився до 109,13 м
Майже десять років отримав унікальну форму діамант служив експонатом в таїландською асоціації виробників діамантів, поки в один прекрасний день не був викуплений декількома бізнесменами, які урочисто подарували його улюбленому монархові на піввіковий ювілей правління. Ця подія і дало коштовного каменя його назву.
Сьогодні «Золотий ювілей» є частиною скарбів корони Таїланду і зберігається в королівському палаці.
«Куллінан I» - подарунок на вагу золота
На початку минулого століття на одній з шахт в Південній Африці випадково був знайдений фантастично великий алмаз практично ідеальної якості. Через два роки він був подарований англійської монарху Едуарду VIIв честь дня народження. В Англії це скарб потрапило в звичайній посилці, в той час як копію алмазу везли на військовому кораблі в оточенні озброєних до зубів охоронців. Вартість «камінчика» становила 94 тонни золота!
Через невеликі внутрішніх тріщин обробити алмаз цілком було неможливо, тому було прийнято непросте рішення розколоти його на кілька шматків - в результаті вийшло 9 великих діамантів і 96 маленьких, а невеликий уламок в 70 карат залишили і зовсім необробленим.
Найбільша частина і стала «Куллінаном I». Іноді його ще називають «Великий зіркою Африки».
Це абсолютно прозорий камінь форми «панделок» сьогодні прикрашає британський скіпетр, які зберігається в Лондонському Тауері.
На сьогоднішній день він вважається найдорожчим діамантом в історії людства.
«Незрівнянний» - дорогоцінна пірамідка
Ще одне випадково знайдений скарб. Його підібрала маленька дівчинка, яка грала неподалік від занедбаних алмазних копалень. Спочатку вага каменю становив 890 карат (178 г), після ретельної обробки він зменшився майже в два рази. Від інших діамантів він відрізняється особливою формою, фахівці навіть змушені були придумати новий термін «тріолет», і приємним золотистим кольором.
Довгий час діамант зберігався в приватній колекції, потім кілька років виставлявся в Канадському музеї Онтаріо, а в минулому році унікальний камінь знайшов гідну оправу - спеціально для нього створене намисто з рожевого золота, де він спочиває в оточенні 91 дрібного діаманта.
«Куллінан II» - друга зірка Африки
Ще один осколок знаменитого алмазу "Куллінан". Його огранили в формі смарагду, і він складає гідну пару «Великий зірці Африки». Зазвичай він має в своєму розпорядженні на британській короні відразу під вражаючим рубіном. Але при необхідності, «Куллінан II» перетворюється в масивну і яскраву брошка.
«Дух де Грізогоно» - чорне пишність
П'яте місце серед найбільших діамантів і перше серед чорних каменів.
«Дух де Грізогоно» відрізняється унікальними характеристиками: йому немає рівних по красі і чистоті. Батьківщиною чорного алмазу стала Центральна Африка, звідки камінь потрапив до Швейцарії, де його огранили в одну з найдавніших форм - троянду.
Діамант належить ювелірному дому «Де Грізогоно», хоча більшу частину часу провів у різних приватних колекціях.
Сьогодні чорний алмаз красується в спеціально виготовленому для нього кільці з білого золота, усипаному дрібними прозорими діамантами.
«Століття» - бездоганність від «Де Бірс»
Ще одна гордість південноафриканських алмазних копалень: 599-каратний алмаз, що відрізняється просто ідеальними показниками. Був вперше продемонстрований широкій публіці в день вікового ювілею видобувної компанії «Де Бірс», що і дало йому назву.
Камінь огранен у вигляді серця і має масу 54,8 г. Але унікальним його робить зовсім не це. На думку фахівців, це найбільший діамант, який має найвищі характеристиками за кольором і чистоті.
Кілька років поспіль його можна було бачити в Тауері. Але за останніми даними, компанія «Де Бірс» продала «Сторіччя» американському бізнесмену, ім'я якого не розголошується.
«Ювілейний» - королівський подарунок
Спочатку великий алмаз, знайдений в Південній Африці в останнє десятиліття XIX століття, отримав назву на честь президента Вільного Помаранчевого Держави - «Райтц». Але після ретельної обробки, коли йому була надана форма «кушон», він став «Ювілейним» на честь 60-річної (алмазної) річниці правління королеви Вікторії.
Незабаром після демонстрації на Всесвітній Паризькій виставці, діамант відправився в Індію в подарунок дружині багатого промисловця. Після цього кілька разів міняв власників, поки не був придбаний для демонстрації в інституті Смитсона у Вашингтоні. Побачити там «Ювілейний» може кожен бажаючий.
«Де Бірс» - зникле скарб
Алмаз жовтого кольору був знайдений в Кімберлі на руднику «Де Бірс». Після ограновування і шліфовки діамант придбав індійський махараджа. Деякий час він перебував у скарбниці, але потім принц прийняв рішення і замовив в Парижі церемоніальне намисто, центральним елементом якого став би золотистий діамант. На жаль, після смерті правителя намисто зникло.
Лише через півстоліття камені, колись входили до складу прикраси стали спливати в різних країнах. Але «Де Бірс» пропав без сліду. Компанія «Картьє», яка колись створила намисто, скупила всі наявні в наявності елементи і відтворила свій твір, замінивши відсутні камені кристалами.
«Червоний Хрест» - світиться чудо
Ще один золотистий діамант, огранований у формі подушки і має цілий ряд дійсно унікальних властивостей, був подарований британському відділенню міжнародного Червоного Хреста.
Хоча свою назву він отримав через дивного оптичного ефекту, який проявився після ограновування - крізь верхню межу можна побачити всередині діаманта восьмикутний хрест мальтійського рицарського ордена.
Ще більш дивним є його здатність концентрувати в собі світло і випромінювати м'яке сяйво в темряві.
Червоний Хрест не став тримати подарунок у себе і продав його на аукціоні, відправивши виручені гроші на медикаменти та допомогу хворим.
У чиїй колекції зберігається «Червоний хрест» сьогодні невідомо.
«Зірка тисячоліття» - бездоганна краса
«Зірка тисячоліття» запалилася на заході XX століття. Алмаз, чия вага становив 155,4 г, був знайдений в Конго в 1990 році. Одержаний в результаті обробки діамант вагою в 40 г став справжнім хітом на виставці «Тисячоліття», яку влаштовувала ювелірна компанія «Де Бірс». На його вивчення і обробку пішло кілька років. Камінь, що вийшов в результаті, за заявами фахівців, не має ніяких зовнішніх і внутрішніх дефектів.
Було кілька спроб викрасти «Зірку тисячоліття», але завдяки злагодженій роботі охорони і удачі, він до цих пір радує своїм сяйвом цікавість публіку.
Вартість каменя досі невідома. Але страховка на 100 мільйонів стерлінгів говорить сама за себе.
Російські камені лише трохи не дотягують до загальносвітового рейтингу. Два найзнаменитіших великих російських діамантів - «Шах» і «Орлов».
«Шах» цікавий навіть не своїми розмірами, а довгою історією. Він не піддавався огранювання, його поверхня просто відполірована і зберегла первісну форму. На блискучих гранях вирізані перські написи, які розповідають про колишніх власників каменю - правителях з династії Великих Моголів і перських шахах. Довга борозна призначалася для того, щоб підвішувати алмаз в якості талісмана над троном.
До Росії камінь потрапив в числі інших подарунків, які перські правителі послали Миколі I після розгрому дипломатичної служби в Тегерані і вбивства російського посла Олександра Грибоєдова.
Сьогодні дорогоцінний камінь зберігається в колекції Алмазного фонду.
«Орлов» в уявленні багатьох є символом любові і пристрасті. Він був куплений Григорієм Бурштином і піднесений імператриці Катерині II. Але ще до цього його оточував романтичний ореол. За найпоширенішою версією, діамант служив оком для кам'яного ідола в одному з індійських храмів. Звідти він був вкрадений і доставлений в Європу британським солдатом. Але історики схиляються до того, що цей діамант був отриманий з зниклого алмаза «Великий Могол».
Сьогодні побачити коштовність можна в тому ж Алмазному фонді. Він прикрашає собою Імператорський скіпетр Катерини II.
Звичайно, про діаманти можна розповідати нескінченно. Деякі з них мають погану репутацію проклятих каменів, інші, навпаки, захищають своїх власників від усіх негараздів. Але про все це забуваєш, дивлячись на мерехтливе сяйво прекрасного каменю, над створенням якого тисячоліттями трудилася природа і роками люди.
MoiZolotoy