Протягом всієї історії людства діаманти були об'єктами загального захоплення і притягували до себе особливу увагу знатних людей. Як символи певного статусу вони вінчали корони володарів або просто витончено виблискували на пальчиках леді, викликаючи захоплення в оточуючих. Одні діаманти славляться багатою історією, інші відомі своєю надзвичайною ціною , А треті прославилися на весь світ своїми вражаючими розмірами. Якраз про останні ми і розповімо в цьому огляді.
Представляємо вашій увазі десятку найбільших діамантів у світі.
10-місце: Зірка тисячоліття / Millennium Star - безбарвний діамант вагою 203,04 карата (40,6 грама), огранений у формі груші з 54 гранями. Внутрішньо і зовні бездоганний камінь входить до складу колекції коштовностей під назвою "Тисячоліття", що належить компанії "Де Бірс". Алмаз вагою 777 карат, з якого була виготовлена "Зірка тисячоліття", був знайдений в Мбужі-Майї (Конго) в 1990 році. Понад три роки працівники компанії Steinmetz Diamond Group за допомогою лазерних технологій займалися обробкою алмазу. Спочатку його розкололи в Бельгії, потім полірували в ПАР, а фінішний етап обробки проходив в Нью-Йорку, де і відбулася офіційна презентація готового діаманта "Зірка тисячоліття" в 1999 році. У 2000 році під час лондонської виставки в Millennium Dome була здійснена спроба викрадення колекції "Тисячоліття", але поліція виявила змову і заарештувала грабіжників до їх втечі. Реальна вартість каменю поки невідома, але він застрахований на 100 млн. Фунтів стерлінгів.
9-е місце: Червоний Хрест / Red Cross - канарково-жовтий підвушковидними алмаз вагою 205,07 карата (41 грам), виявлений в одній з південноафриканських шахт компанії "Де Бірс" в 1901 році. Чиста вага видобутого алмазу становив 375 карат. Після ограновування Червоний Хрест придбав загадкову деталь - крізь верхню межу чітко проглядається восьмикутний мальтійський хрест, від чого й пішла його назва. Інша відмінна риса діаманта представлена в його здатності накопичувати світло і згодом світитися в темряві. У 1918 році камінь був піднесений в подарунок британському Червоному Хресту, який виставив діамант на аукціон Крістіс, де його продали за 10 тис. Фунтів стерлінгів. Всі виручені на аукціоні гроші були витрачені на ліки та благоустрій лікарень. Червоний хрест ще двічі брав участь в аукціонах - в 1973 і 1977 рр. Особистість нинішнього власника каменю залишається невідомою.
8-е місце: Де Бірс / De Beers - блідо-жовтий діамант вагою 234,65 карата (46,9 грама), знайдений на руднику "Де Бірс" в Кімберлі (Південна Африка) в 1888 році. До огранки алмаз в формі крівогранний октаедра важив 428,50 карата. У 1921 році правив тоді в Патіали махараджа Бхупіндра Сінгха придбав "Де Бірс" для своєї колекції. Через сім років в Парижі ювелірним домом Картьє було зроблено церемоніальне "намисто Патіала", в самому центрі якого був встановлений діамант "Де Бірс". Намисто було інкрустовано 2930 діамантами загальною вагою 962,25 карата. Після смерті індійського принца Патіали воно зникло. У 1998 році окремі частини дорогоцінної прикраси стали з'являтися на ринку ювелірних виробів в Лондоні, але сім каменів в діапазоні від 18 до 73 карат і діамант "Де Бірс" так і не були виявлені. Тоді ювелірний дім Картьє скупив всі частини, що залишилися намиста Патіала і протягом чотирьох років займався його відновленням, встановивши замість відсутніх оригіналів штучні кристали.
7-е місце: Ювілейний / Jubilee - безбарвний діамант вагою 245,35 карата (49 грам), огранений у формі "кушон". Великий алмаз вагою 650,80 карата, знайдений в 1895 році на руднику Ягерсфонтейн в Південній Африці, спочатку був названий на честь Вільяма Френсіса Райтц, тодішнього президента Помаранчевої Республіки. Неправильної форми дорогоцінний камінь був огранований в 1897 році, в "алмазний" ювілей правління королеви Великобританії Вікторії , В честь якого і був названий. У 1900 році він був представлений на Паризькій виставці, де привернув до себе увагу публіки. Першим власником діаманта "Ювілейний" став індійський бізнесмен Дорабджі Джамсетджі Тата, який подарував його своїй дружині. Коли в 1932 році індійський промисловець помер, його спадкоємці прийняли рішення продати діамант. Кілька разів "Ювілейний" змінював господарів. Останній власник - Поль-Луї Вейллер - придбав коштовний камінь для вашингтонського музею при інституті Смитсона, де його і можуть побачити всі бажаючі.
6-е місце: Століття / Centenary - унікальний діамант бездоганної шліфування вагою 273,85 карата (54,8 грама), який належить найбільшій алмазодобувної компанії "Де Бірс". Алмаз вагою 599 карат, знайдений в південноафриканських алмазних родовищах, вперше був представлений публіці в день столітнього ювілею фірми в 1988 році. В обробленому вигляді камінь був показаний вже в 1991 році. Камінь незвичайної, що нагадує серце, огранки отримав вищу групу кольору D і високу чистоту FI. За словами фахівців, "Століття" є найбільшим діамантом з подібними характеристиками, в чому і полягає його унікальність. Діамант був відданий в оренду Лондонському Тауеру, де демонструвався публіці протягом кількох років. Є відомості, що в 2008 році компанія "Де Бірс" продала камінь заможному підприємцю з США, ім'я якого залишається невідомим.
5-е місце: Дух де Грізогоно / Spirit of de Grisogono - найбільший в світі чорний діамант вагою 312,24 карата (62,4 грама). Унікальний за своєю красою і чистоті камінь був знайдений в Центральній Африці і спочатку мав вагу 587 карат. Його першим власником став швейцарський ювелір Фаваз Груозі - майстер з обробки чорних алмазів. Він перевіз камінь в Швейцарію, де огранив його в формі троянди - древній стиль ограновування, розроблений в Індії. Зараз діамант "Дух де Грізогоно" встановлено в кільце з білого золота, інкрустоване 702 дрібними прозорими діамантами загальною вагою 36,69 карата. Понад рік швейцарський ювелір вивчав алмаз, перш ніж надати йому цю прекрасну форму, доповнивши давню огранювання троянди сучасним дизайном. Рідкісний діамант "Дух де Грізогоно" побував в декількох приватних колекціях, але він до цих пір належить ювелірної компанії "Де Грізогоно".
4-е місце: Куллінан II / Cullinan II - безбарвний діамант смарагдового огранювання вагою 317,4 карата (63,5 грама), другий за величиною діамант з знаменитого алмазу "Куллінан", найбільшого в історії людства. Гігантський кристал вагою 3106 каратів був виявлений в британській колонії Трансвааль, ПАР, в 1905 році. Назву отримав на честь Томаса Куллінана, власника шахти, де він був знайдений. Кращий гранильщик Європи, Джозеф Ашер, якому випала честь обробляти унікальний алмаз, розділив "Куллінан" на 2 великих, 7 середніх і 96 дрібних діамантів виняткової чистоти. Діамант "Куллінан II" прикрашає корону Британської імперії, яка представлена на виставці в лондонському Тауері.
3-е місце: Незрівнянний / Incomparable - золотисто-жовтий діамант вагою 407,48 карата, незвичайна трикутна форма якого породила термін "тріолет". Він був випадково знайдений на початку 1980-х років маленькою дівчинкою поруч з покинутими алмазними копальнями в місті Мбуджі-Маїв (Конго). Спочатку алмаз важив 890 карат. Вперше діамант "Незрівнянний" був виставлений на продаж на аукціоні "Крістіс" в 1988 році, де його придбав за 12 млн. Доларів Теодор Горовіц з Женеви. У 2002 році він опинився на електронних торгах E-bay, де його початкова ціна становила 15 млн. Доларів, що стало рекордом для торгів даного типу, але ніхто так і не відгукнувся на цю пропозицію. У 2009 році "Незрівнянний" був виставлений в канадському Королівському музеї Онтаріо. У 2013 році унікальний золотисто-жовтий діамант був встановлений в намисто з рожевого золота, інкрустоване 91 діамантом, яке підготувала для нього компанія Mouawad.
2-е місце: Куллінан I / Cullinan I або Велика зірка Африки / Great Star of Africa - безбарвний діамант вагою 530,2 карата. Він є найбільшою частиною алмазу "Куллінан", виявленого в 1905 році в англійській колонії Трансвааль (Південна Африк). У 1907 році уряд Трансвааля піднесло алмаз в подарунок британському королю Едуарду VII на його 66-й день народження. Робота з огранювання алмаза було довірено відомому голландському ювелірному дому І. Й. Ашер і Ко. Камінь бездоганної чистоти був огранований у формі "панделок" і отримав 74 грані. Зараз "Велика зірка Африки" знаходиться в лондонському Тауері і вінчає скіпетр британського монарха Едуарда VII.
1-е місце: Золотий ювілей / Golden Jubilee - фантазійний жовто-коричневий діамант вагою 545,67 карата, якому належить почесне звання самого великого діаманта в світі. Він був знайдений в 1985 році в південноафриканській шахті "Прем'єр", що належить компанії "Де Бірс". До огранки вага алмаза становив 755,5 карата. Обробкою каменю займався видатний огранщик Габі Толковскі, який витратив на цю роботу два роки і в 1990 році представив світу діамант вражаючої краси. Остаточна форма огранки каменю отримала від свого творця назву "кушон з елементами вогненної троянди". Через кілька років "Золотий ювілей" виявився в таїландською асоціації виробників діамантів, яка довгий час демонструвала його як експонат. У 1995 році кілька таїландських бізнесменів придбали унікальний діамант і піднесли його в подарунок королю Таїланду Пхуміпон Адульядет на 50-ту річницю його правління. Саме ця подія - золотий ювілей монарха - послужило основою для назви діаманта. В даний час "Золотий ювілей" знаходиться в Королівському палаці в Бангкоку як частина скарбів таїландської корони.
Див. також Найдорожчі діаманти в світі. Топ-11