- 1911 рік. Крадіжка картини Леонардо да Вінчі "Мона Ліза".
- 1966 рік. Крадіжка картини Рембрандта "Портрет Якоба де Гейне III".
- 1969 рік. Крадіжка картини Караваджо "Різдво зі святими Франциском і Лоренцо".
- 1974-2002 рр. Крадіжка картин з маєтку Рассборо-Хаус під Дубліном в Ірландії.
- 1985 рік. Крадіжка картин з Музею Мармоттан в Парижі.
- 1989 рік. Крадіжка картин із замку-музею Шарлоттенбург в Берліні.
- 1990 рік. Крадіжка картин з Музею Ізабелли Стюарт Гарднер в Бостоні.
- 1991 рік. Крадіжка 20 картин Вінсента Ван Гога з Музею Ван Гога в Амстердамі.
- 1994 рік. Крадіжка картини "Крик" Едварда Мунка з Національної галереї в Осло.
- лютий 1997 року. Крадіжка картини "Жіночий портрет" Густава Клімта з галереї Ricci-Oddi.
- 1999-2000 рік. Крадіжка картини Сезанна "Вид Овер-сюр-Уаз" з галереї в Оксфорді.
- 2000 рік. 2 картини Ренуара і картина Рембрандта, викрадені з Національного музею Швеції.
- 2002 год. Крадіжка двох картин Вінсента Ван Гога з музею Ван Гога в Амстердамі.
- 2003 год. Крадіжка картин з галереї мистецтв у Манчестері.
- 2003 год. Крадіжка картини Леонардо да Вінчі з замку в Шотландії.
- 2003 год. Крадіжка золотої "Сальєрі" Бенвенутто Челліні з віденського історико-художнього музею.
- 2004 рік. Крадіжка картин Едварда Мунка "Мадонна" і "Крик" з музею Мунка в Осло.
- 2007 рік. Крадіжка картин з Музею образотворчих мистецтв в Сан-Пауло.
- 2008 рік. Крадіжка картин з приватного художнього музею в Цюріху (збори Фонду Еміля Бюрле).
- 2009 рік. Крадіжка картини Рене Магрітта "Олімпія" з дому-музею Рене Магрітта в Брюсселі.
- 2010 рік. Крадіжка картин з Музею сучасного мистецтва в Парижі.
- 2012 рік. Крадіжка картин з Національної художньої галереї в Афінах.
- 2012 рік. Крадіжка картин з художнього музею Кюнстгал в Роттердамі.
1911 рік.
Крадіжка картини Леонардо да Вінчі "Мона Ліза".
21 серпня 1911 року картину було викрадено працівником Лувру, італійським майстром по дзеркалах Вінченцо Перуджей.
Роком раніше директор Лувра Теофіль Омоль (незабаром після крадіжки пішов у відставку) заявляв, що замах на "Мону Лізу" так само ймовірно, як спроба викрасти дзвони собору Паризької Богоматері.
Мета цього викрадення не з'ясована однозначно. Можливо, Перуджа хотів повернути "Джоконду" на історичну батьківщину, вважаючи, що французи "викрали" її і забуваючи, що Леонардо сам привіз картину до Франції.
Пошуки, вжиті поліцією, не принесли результату. Були закриті кордони країни, музейна адміністрація була звільнена. Поет Гійом Аполлінер був заарештований за підозрою в скоєнні злочину і пізніше звільнений. Пабло Пікассо також знаходився під підозрою.
Картину знайшли тільки через два роки в Італії - причому виною тому був сам злодій, відгукнувся на оголошення в газеті і запропонував продати "Джоконду" директору галереї Уффіці. Передбачається, що він збирався зробити копії і видавати їх за оригінал. Перуджу, з одного боку, хвалили за італійський патріотизм, з іншого - дали йому невеликий термін у в'язниці.
Картини Леонардо да Вінчі
1966 рік.
Крадіжка картини Рембрандта "Портрет Якоба де Гейне III".
Ця картина одна з найменших за розміром робіт художника, з чим і пов'язані численні спроби її крадіжки. Портрет носить прізвисько "Рембрандт на винос" (Takeaway Rembrandt), так як з 1966 року її крали 4 рази - це рекорд для живопису.
- Виявлена на лаві кладовища в Стретхеме, Англія.
- Знайдена на багажнику велосипеда.
- з 14 серпня по 3 вересня 1981. Повернено, коли поліція затримала таксі з 4 чоловіками, що мали її при собі.
- 1983 - злодій спустився зі стелі, розбивши скляний дах. Повернено через три роки, в камері схову залізничної станції гарнізону британської армії в Мюнстері, Німеччина.
Кожен раз картина поверталася анонімно і ніхто не був звинувачений або засуджений за її зникнення.
1969 рік.
Крадіжка картини Караваджо "Різдво зі святими Франциском і Лоренцо".
У жовтні 1969 роки два злодія увійшли до вівтаря церкви Святого Лоренцо в Палермо і вирізали картину "Різдво" з рами. Експерти оцінили шедевр в 20 мільйонів доларів.
У 2003 році полотно було виявлено.
Як з'ясувалося, всі 33 роки картина прикрашала віллу ватажка сицилійської мафії Джерландо Альберти. Один із заарештованих мафіозі зізнався на допиті, що багато років " Різдво "Прикрашало віллу ватажка" коза ностри ".
картини Караваджо
1974-2002 рр.
Крадіжка картин з маєтку Рассборо-Хаус під Дубліном в Ірландії.
Господарю маєтку - баронету серу Альфреду Бейту, одному з власників алмазної фірми "Де Бірс", належить одна з кращих в світі приватних колекцій живопису старих майстрів.
Перша крадіжка - квітень 1974 року. Озброєна банда Ірландської республіканської армії з п'яти людей увірвалася в будинок Бейта. Банду вела Бріджет-Роуз Дагдейл - дочка директора страхової компанії "Ллойд" і друга сім'ї Бейт. Грабіжники зв'язали подружжя Бейт і всіх слуг, а потім помістили у вантажівку 19 картин, у тому числі найціннішу - "Даму з наймичкою, друкарську лист" Вермера. Через кілька місяців Дагдейл взяли разом з картинами в покинутому особняку. Під час арешту вона вчинила збройний опір і отримала дев'ять років в'язниці. Після тюремного ув'язнення змінила ім'я і зараз працює вчителькою.
Друга крадіжка - травень 1986 року. О другій годині ночі спрацювала сигналізація. Сторож викликав поліцію, будівля обійшли з усіх боків, але нічого не помітили. Тільки на ранок виявили пропажу 18 картин: в тому числі знову Вермера, Гойї, двох Рубенса і Гейнсборо. Пограбування зробила банда Мартіна Кехілла на прізвисько Генерал. Злочинці спеціально викликали спрацьовування сигналізації. Потім поспостерігали, як поліція обшукує будинок, і влізли в будинок в короткий проміжок часу між кінцем обшуку і новим включенням сигналізації. 7 картин поліція незабаром знайшла разом з кинутим автомобілем, інші 11 пішли в "задзеркалля" злочинного світу і були знайдені через багато років.
Третя крадіжка - червень 2001 року. О 12.40 ранку джип протаранив парадний вхід в Рассборо. Троє грабіжників у чорних масках увірвалися в будинок. Там вони викрали картину Беллотто і в третій раз "Портрет мадам Бачеллі" Гейнсборо. Вся операція зайняла три хвилини. Картини через рік знайшли в Дубліні. Четверта крадіжка - вересень 2002 року. О 5 ранку завила сирена. Злочинці вибили вікно з заднього фасаду будинку. Вкрали 5 картин, в тому числі картину Рубенса "Домініканський монах". План спрацював завдяки неймовірній оперативності: кілька разів змінюючи машини, злочинці відірвалися від зреагувала поліції. Через три місяці сищики захопили всі картини у перекупників в Дубліні. З легкої руки Генерала пограбування Рассборо стало чимось на зразок обряду ініціації для кожного нового ватажка ірландської мафії. Сім'я Бейт вирішила не випробовувати долю і подарувала велику частину картин Національному музею в Дубліні.
Картини Яна Вермеєра
1985 рік.
Крадіжка картин з Музею Мармоттан в Парижі.
Серед білого дня кілька озброєних грабіжників увірвалися в музей і викрали 9 творів. Серед них - легендарна картина Клода Моне "Враження. Схід сонця", що дала назву всьому напрямку імпресіонізму.
Вона була знайдена на Корсиці тільки в 1990 році.
Картини Клода Моне
1989 рік.
Крадіжка картин із замку-музею Шарлоттенбург в Берліні.
3 вересня 1989 року завила сирена в замку-музеї Шарлоттенбург в Берліні. Поки охорона ошелешено дивилася на порожню стіну, де тільки що висіли картини класика німецького романтизму Карла Шпіцвега "Бідний поет" і "Любовний лист", по залах до виходу котив в своїй колясці "бідний інвалід". Під пледом у нього були заховані обидві картини загальною вартістю 2 млн доларів.
Картини досі не знайдені.
1990 рік.
Крадіжка картин з Музею Ізабелли Стюарт Гарднер в Бостоні.
18 березня 1990 року музей у Бостоні був пограбований двома невідомими чоловіками. Злодії викрали витвори мистецтва вартістю 300 млн доларів.
О 1:24 ночі двоє зловмисників, одягнених у форму поліцейських, попросили охорону впустити їх в приміщення для термінового дзвінка. Після того як двері всупереч правилам музею були відкриті, злочинці знешкодили охоронців.
За 81 хвилину, проведену в стінах будівлі, їм вдалося вирізати з рам і винести тринадцять експонатів, включаючи безцінний "Концерт" Вермеєра, три полотна Рембрандта (включаючи його єдиний морський пейзаж), а також роботи Едуарда Мане, Дега і Говарта Флінка.
Це найбільше пограбування музею в історії США, яке до сих пір залишається нерозкритим.
Музей оголосив про те, що виплатить винагороду в розмірі 5 млн. Доларів за інформацію, яка допоможе в пошуку викрадених полотен.
Картини Едгара Дега Картини Едуарда Мане
1991 рік.
Крадіжка 20 картин Вінсента Ван Гога з Музею Ван Гога в Амстердамі.
Одним з найбільш "оптових" викрадень вважається пограбування Музею Ван Гога в Амстердамі, коли було викрадено відразу 20 його робіт.
Злодії проникли в музей серед ночі. Будівля охоронялося настільки погано, що грабіжники дозволили собі спокійно оглянути експозицію, вибираючи, що саме взяти. На це вони витратили майже годину. З місця злочину вони втекли на машині охорони.
Загальна вартість викраденого була оцінена фахівцями більш ніж в 200 млн. Доларів.
Картини Вінсента Ван Гога
1994 рік.
Крадіжка картини "Крик" Едварда Мунка з Національної галереї в Осло.
У день відкриття зимових Олімпійських ігор в Норвегії з Національної галереї в Осло було викрадено одне з головних творів експресіонізму.
Всього за 50 секунд злочинець видерся по сходах, вибив вікно, зняв картину ціною 75 млн. Дол. І зник. Сигналізація спрацювала, але викрадач швидко її відключив, а охорона музею, мабуть захоплена телетрансляцією відкриття зимових Олімпійських ігор з норвезького містечка Лиллехаммера, просто проігнорувала сигнал тривоги. На місці злочину було знайдено записку з подякою за погану охорону музею.
Як заявляють в поліції, невідомі вимагали від влади за повернення полотна $ 1 мільйон. Однак гроші їм виплачені не були.
Кілька місяців по тому агенти Скотленд-Ярду, що видавали себе за покупців, заарештували грабіжників. Один із злочинців був колишнім професійним футболістом.
Випадок в Осло став найгучнішим виступом представника літнього виду спорту на зимовій Олімпіаді.
Картини Едварда Мунка
лютий 1997 року.
Крадіжка картини "Жіночий портрет" Густава Клімта з галереї Ricci-Oddi.
У лютому 1997 року з галереї Ricci-Oddi в місті П'яченца на півночі Італії був вкрадений "Жіночий портрет" Густава Клімта, що датується 1916-1917 роками. Крадіжка збіглася з ремонтними роботами, коли багато картин були тимчасово зняті з експозиції. Поліція тоді не змогла встановити, як злодії зуміли це зробити: чи увійшли вони через головний вхід, або картина була вкрадена через вікно в даху за допомогою гачка і волосіні або чогось в цьому роді. Залишилася тільки рама з частковим відбитком пальця.
Тільки зараз, коли технології аналізу стали більш досконалими, слідчі сподіваються отримати дані про ДНК з цього відбитка, і отримати за ним одного або декількох підозрюваних. На момент крадіжки це було неможливо.
Робота Клімта надійшла в колекцію галереї в 1925 році. Це занадто відомий твір, щоб спробувати продати його; за однією з версій, це була крадіжка за чиїмось замовленням. " Жіночий портрет "Клімта - одна з найбільш розшукуваних картин в Італії.
Картини Густава Клімта
1999-2000 рік.
Крадіжка картини Сезанна "Вид Овер-сюр-Уаз" з галереї в Оксфорді.
31 січня 1999 року за шум феєрверків, якими супроводжувалося святкування нового тисячоліття, грабіжник кинув димову шашку через світловий ліхтар на даху музею Ашмолеан в Оксфорді в зал з картинами імпресіоністів. Під прикриттям димової завіси, яка зробила марними камери стеження, людина в протигазі спустився по мотузці вниз. Поки охорона викликала пожежників і намагалася зрозуміти, що до чого, злодій схопив пейзаж Сезанна вартістю 4,7 мільйона доларів і зник зі своєю здобиччю через дах.
Картини Поля Сезанна
2000 рік.
2 картини Ренуара і картина Рембрандта, викрадені з Національного музею Швеції.
У грудні 2000 року троє чоловіків увійшли до Національного музею у Стокгольмі. Один злочинець направив автомат на охорону, в той час як двоє інших озброєних грабіжників протягом декількох хвилин вирізали з рам три картини вартістю 36 мільйонів доларів.
З "Автопортретом" Рембрандта і картинами Ренуара "Юна парижанка" і "Розмова з садівником" злочинці зникли.
Картина "Розмова з садівником" була знайдена пізніше поліцією в ході рядового рейду по боротьбі з наркоторговцями - картина перебувала в мішку з марихуаною. В ході слідства було затримано декілька осіб.
Дві інші картини були повернуті поліцією в 2005 році.
картини Рембрандта
2002 год.
Крадіжка двох картин Вінсента Ван Гога з музею Ван Гога в Амстердамі.
У грудні 2002 року з музею Ван Гона в Амстердамі були вкрадені дві відомі картини художника "Церква в Ньюнені" і "Берег у Шевенінгені", вартість яких сягає 30 мільйонів доларів.
Пропажа була виявлена рано вранці перед відкриттям музею. Зловмисники проникли всередину через дах будівлі. Місцева поліція знайшла розбите вікно, у одній зі стін музею також виявили триметрову драбину.
У грудні 2003 року голландська поліція заарештувала у цій справі двох чоловіків, проте картини так і не були виявлені.
Внаслідок прогалин в голландському законодавстві, після 20-30 років обидва злочинці зможуть вимагати визнання за ними права власності на викрадені твори.
Картини Вінсента Ван Гога
2003 год.
Крадіжка картин з галереї мистецтв у Манчестері.
Одним з найбільш дивних слід визнати пограбування галереї мистецтв в Манчестері 2003 року.
Невідомі викрадачі проникли в будівлю і заволоділи трьома полотнами: "Зміцнення Парижа з кіньми" Ван Гога, "Злидні" Пікассо і "Таїтянський пейзаж" Гогена.
Охорона і адміністрація спохватилися їх тільки на наступний день, оскільки камери спостереження нічого підозрілого чомусь не зафіксували.
Незабаром в поліції пролунав анонімний телефонний дзвінок. Невідомий повідомив, де знаходяться картини.
Поліцейські виявили їх в зазначеному місці - поруч з громадським туалетом. У залишеній злочинцями записці було вказано мотив злочину: "занадто погана система охорони кидалася в очі". Полотна були повернуті в музей, але за час свого перебування поза його стінами сильно постраждали від вогкості.
Картини Вінсента Ван Гога Картини Поля Гогена
2003 год.
Крадіжка картини Леонардо да Вінчі з замку в Шотландії.
У серпні 2003 року полотно великого Леонардо да Вінчі вартістю 50 млн доларів зникло із замку Друмланриг в Шотландії. Шедевр "Мадонна з веретеном" було викрадено з будинку одного з найбагатших землевласників Шотландії, герцога Бакклью.
Оригінал картини був написаний художником для секретаря короля Франції Флорімонд Роберта в 1501 році. Картина розміром 50 на 36 см зображує Мадонну з немовлям, граючим веретеном у вигляді розп'яття.
Відомо кілька версій, з яких, принаймні, дві були визнані роботою самого Леонардо або художників його майстерні. У злочині підозрюють чотирьох чоловіків. Двоє з них проникли в замок під виглядом туристів і винесли картину із замку, ще двоє їхніх спільників чекали на білому Volkswagen Golf поруч з замком. Коли вони виносили картину через вікно, то заспокоїли двох справжніх туристів: "Не турбуйтеся, милі, ми з поліції. Це просто вчення". Картина була знайдена в Глазго і повернута в жовтні 2007 року. В даний час вона знаходиться в Національній галереї Шотландії в Единбурзі.
Картини Леонардо да Вінчі
2003 год.
Крадіжка золотої "Сальєрі" Бенвенутто Челліні з віденського історико-художнього музею.
О 4 годині ранку злочинець будівельними лісами проник на другий поверх будівлі музею, розташованого в центрі Відня, вибивши скло, проник в експозицію і викрав "Саліері" роботи Бенвенуто Челліні.
Ця сільничка короля Франциска I була єдиною золотою скульптурою знаменитого італійського майстра і вважається найдорожчим твором декоративно-прикладного мистецтва в світі.
Вартість викраденого шедевра оцінюється в 60 млн доларів.
2004 рік.
Крадіжка картин Едварда Мунка "Мадонна" і "Крик" з музею Мунка в Осло.
Безпрецедентне збройне пограбування музею Мунка сталося 22 серпня 2004 року.
Озброєні грабіжники увірвалися в музей серед білого дня, коли там було повно відвідувачів, зірвали картини зі стін, вибігли з будівлі, сіли в автомобіль Ауді чорного кольору і зникли.
За словами охоронців, під час нальоту один із злочинців тримав їх під прицілом.
На момент пограбування в будівлі музею не були встановлені ні сигналізація, ні елементарна тривожна кнопка. До того ж картини не були застраховані від грабежу.
Рами від полотен були пізніше знайдені в іншій частині міста, полотна з них були вирізані.
"Крик" є однією з найвідоміших картин у світі. Мунк написав чотири версії цього сюжету, першу з них в 1893 році.
У травні 2006 року троє обвинувачених у крадіжці були засуджені до тюремних термінів, а в серпні поліції вдалося виявити роботи.
За час перебування в руках викрадачів обидва полотна отримали пошкодження: на них були присутні подряпини і сліди від вологи, полотна були надірвані.
Картини Едварда Мунка
2007 рік.
Крадіжка картин з Музею образотворчих мистецтв в Сан-Пауло.
Їх бразильського музею були вкрадені "Портрет Сюзанни Блох" Пабло Пікассо, що коштує приблизно $ 50 мільйонів, і "Збирач кави" знаменитого бразильського художника Кандідо Портінарі з оціночною вартістю близько $ 6 мільйонів.
Крадіжку було вчинено у той час, коли охорона обходила внутрішні приміщення музею.
Камери спостереження зафіксували всі етапи злочину: трьох чоловіків, які ламали зі сходового майданчика за допомогою лома і автомобільного домкрата вхідні двері; зняття живопису зі стіни і від'їзд. Вся операція зайняла менше трьох хвилин. Викрадачі могли і не поспішати - в музеї не було ніякої тривожної сигналізації.
Як виявилося, вкрадені картини весь цей час зберігалися вдома у одного з підозрюваних жителів містечка. Там вони і були виявлені поліцією під час розшукових заходів.
Як з'ясувалося, викрадачі мали намір отримати за картини близько трьох мільйонів доларів. Всього в музей було направлено кілька вимог викупити "Збирача кави". Апетити грабіжників весь час зростали.
Назад в Музей мистецтв Сан-Паулу полотна супроводжував ескорт з десятка поліцейських машин і одного вертольота. Повернення полотен співробітники музею і місцеві шанувальники образотворчого мистецтва зустріли оплесками.
Картини в будинку грабіжників були добре упаковані і абсолютно не постраждали. По поверненні вони знову були виставлені для широкої публіки. Системи охорони в музеї тепер значно посилена, встановлена додаткова сигналізація.
2008 рік.
Крадіжка картин з приватного художнього музею в Цюріху (збори Фонду Еміля Бюрле).
10 лютого 2008 року в результате Збройних пограбування Було Викрадена Чотири картини загальною вартістю в 180 миллионов швейцарських франків. Як заявив куратор Лукас Глоор, мова йде про картини "Хлопчик в червоному жилеті" Поля Сезанна, "Квітучі гілки каштана" Вінсента Ван Гога, "Макове поле поблизу Ветёйя" Клода Моне і "Людовик Лепік і його дочки" Едгара Дега. У момент скоєння злочину в будівлі знаходилося 15 осіб, ніхто не постраждав.
19 лютого в машині, припаркованій недалеко від музею, знайшлися роботи Ван Гога і Моне. У 2009 році виявили картину Дега. 12 квітня 2012 року в Белграді поліція знайшла полотно Сезанна.
При цьому злодії так і не були затримані - картини знаходилися випадково.
Картини Клода Моне Картини Вінсента Ван Гога
2009 рік.
Крадіжка картини Рене Магрітта "Олімпія" з дому-музею Рене Магрітта в Брюсселі.
Двоє озброєних чоловіків з'явилися в музеї абсолютно відкрито, не приховуючи своїх облич. Погрожуючи зброєю, вони змусили співробітників галереї та інших відвідувачів лягти на підлогу, потім зняли "Олімпію" зі стіни і швидко віддалилися.
У 2012р. викрадачі повернули картину бельгійського експерту предметів мистецтва Жанпьету Калленсу. Злодії пояснили, що не змогли збути полотно основоположника сюрреалізму на чорному ринку, тому що воно занадто добре відомо.
2010 рік.
Крадіжка картин з Музею сучасного мистецтва в Парижі.
У ніч на 20 травня 2010 року невідомий викрав п'ять картин пензля Пікассо, Матісса, Модільяні, Браку і Леже загальною вартістю мінімум 100 мільйонів євро.
Злочин було виявлено близько 7 ранку за місцевим часом. Одне з вікон музею виявилося розбите; крім того, був зламаний навісний замок.
Були вкрадені наступні роботи: "Голуб із зеленим горошком" Пікассо, "Пастораль" Матісса, "Олива поблизу Естака" Брака, "Жінка з віялом" Модільяні і "Натюрморт з підсвічниками" Леже.
Як заявив у своїх свідченнях один із імовірних співучасників гучного пограбування, картини були розрізані на дрібні шматки і викинуті в вуличний сміттєвий бак.
2012 рік.
Крадіжка картин з Національної художньої галереї в Афінах.
У понеділок рано вранці злодій проник в музей через балкон і викрав роботу Пікассо 1939 "Голова жінки", яку художник подарував Греції в 1949 році в знак поваги до розгорнутому під час окупації країни гітлерівською Німеччиною руху опору в роки Другої світової війни.
Грабіжник також "прихопив" з собою картину 1905 року нідерландського художника Піта Мондріана і малюнок пером і тушшю італійського майстра 16-го століття Гуліелмо Качча.
Злодій також намагався вкрасти і четверту картину, але в поспіху впустив її, тікаючи від охоронців.
Поліція повідомила, що викрадач знаходився в Національній художній галереї всього 7 хвилин.
2012 рік.
Крадіжка картин з художнього музею Кюнстгал в Роттердамі.
З роттердамського музею, в якому проходила виставка "Авангард", були вкрадені сім картин з колекції Віллема корд: "Голова Арлекіна" Пабло Пікассо, "Читаюча дівчина в білому і жовтому" Анрі Матісса, "Міст Ватерлоо, Лондон" і "Чарінг-Кросс міст. Лондон "Клода Моне," Дівчина перед відкритим вікном, або Наречена "Поля Гогена," Автопортрет "Мейе де Хаана і" Жінка з закритими очима "Люсьєна Фрейда.
Як встановили поліцейські, охоронна система музею працювала справно, проте вона мала ряд особливостей, які дозволили здійснити пограбування. Так, при включенні сигналізації на короткий час відкривається електронний замок на двері заднього входу. Як тільки замок деактивовано, злочинці зламали механічний замок, після чого проникли всередину. На вчинення злочину злодіям знадобилося всього 2 хвилини.
За даними британських ЗМІ, в результаті пограбування власникам картин було завдано збитків на 130 млн. Доларів.
Картини Поля Гогена
Один з найвідоміших американських експертів-криміналістів з вогнепальних поранень Вінсент Ді Майо навів докази на користь теорії, що нідерландський художник Вінсент Ван Гог не покінчив життя самогубством, а був убитий.
Офіційно вважається, що художник помер від втрати крові в результаті спроби самогубства в 1890 році - він вистрілив собі в груди з пістолета, але вижив і навіть зумів самостійно дістатися до лікарні, де помер через 29 годин. У 2011 році американські мистецтвознавці Стівен Найфе і Грегорі Уайт Сміт у своїй книзі описали іншу версію подій, згідно з якою Ван Гога застрелив підліток з Франції Рене Секретан.
Крім того, біографи стверджують, що записка в кишені Ван Гога, яку виявили після його смерті, була передсмертним посланням, а чернеткою листа до брата художника Тео. У листі Ван Гог говорив про плани на майбутнє, крім того, за кілька днів до смерті він зробив велике замовлення на фарби. У своїй статті в журналі Vanity Fair Найфе і Сміт пишуть, що "ніхто не знав, звідки художник міг взяти пістолет, крім того, ніхто не повідомив про те, що пістолет був знайдений". Мистецтвознавці звернулися до експерта-криміналіста Ді Майо з проханням провести розслідування смерті художника і підтвердити їх версію.
За даними Ді Майо, фахівця в області анатомічної, клінічної та судової патологоанатомії, "було б надзвичайно складно вистрілити в цю область тіла лівою рукою ..., використання правої руки було б навіть більш абсурдно". Також, за словами експерта, у Ван Гога мали залишитися чорні сліди від пороху на руці, якби він стріляв сам у себе, так як в 1890 році в пістолетах використовувався саме залишає сліди чорний порох.
Також, спираючись на описи рани, отриманої художником, експерт припустив, що дуло пістолета в момент пострілу знаходилося не впритул до тіла, а на відстані фута або двох (30-70 сантиметрів) від тіла. "Іншими словами, він не стріляв в себе", - наводиться в статті висновок Ді Майо.