Найтепліші слова привітань в зв'язку зі 100-річним ювілеєм школи адресував своїм дорогим учителям, однокласниками, рідній школі її випускник (1972 роки), Герой Росії, міністр оборони Росії Сергій Кужугетович Шойгу. У відеозверненні, транслювалося на екран під час урочистого вечора 28 жовтня , Він подякував школу, згадав найдобріші моменти зі шкільного життя і закликав нинішню і майбутні покоління учнів та вчителів школи берегти багаті традиції школи, не кидати пошукову та краєзнавчу роботу, намагатися гідно тримати марку першої школи столиці Туви.
Заповнений вщерть зал Національного музично-драматичного театру зустрів ці слова оплесками.
Весь вечір, присвячений 100-річчю найстарішої школи Кизила, був одночасно дуже домашнім - спілкувалися добрі, старі друзі, пов'язані 10-летиями практично спільного життя, і в той же час на великому підйомі - так багато організаційних новинок, зіркових гостей чекали його учасників.
Біля входу всіх гостей зустрічали юнармейцев. Всі гості отримували на руки ювілейну шкільну газету і пам'ятку з розповіддю про те, що і де їх чекає в цей вечір. Всю ювілейну продукцію підготували самі випускники. Вони і склали Оргкомітет 100-річчя, який щотижня збирався у Глави міста Діни Оюн, випускниці школи.
У фойє першого поверху була розгорнута виставка Державного архіву Республіки Тива з рідкісними документами з історії школи. Тут і особиста справа директора Іллі Опанасовича Уланова, майже 12 років керував школою. Він здав оригінали документів на рік 80-річчя школи. Тут же привернули увагу Глави Туви Шлюбні Кара-оола справжні раритети: розпорядження Міністерства освіти царської Росії 1916 року про відкриття кредиту для створення в 2-му районі Усинськ-Урянхайського краю (в такому статусі увійшла Тува під протекторат Росії) п'яти шкіл. І в тому числі в місті Белоцарске, як тоді з легкої руки завідувача пристроєм російського населення в краї Володимира Габаева називався Кизила.
Першим і єдиним службовцям нового 2-класного Белоцарского училища (так називалася школа) був Андрій Михайлович Богатко. Саме він, за спогадами випускника школи 1928 року Павла Петровича Філіппова (військового історика, дослідника шляху тувинських добровольців), був головним ініціатором створення шкільного музею. Учні несли в школу всю старовину, яку знаходили: стару начиння, кістки доісторичних тварин, знаряддя первісних людей, скіфські бронзові чаші ... З цієї багатющої колекції Першої Белоцарской школи, як підкреслював Павло Філіппов, і почалося музейна справа в Туві.
У фойє другого поверху Національного театру були оформлені «куточки» спілкування: «Вільний мікрофон» для спогадів і побажань школі; виставка фотографій різних випусків учнів, куточки епохи: з шкільною партою, дошкою, лавкою; ювілейний шкільний банер, де можна було сфотографуватися на пам'ять. Грав оркестр джазової музики Тувгосфілармоніі.
Ведучими вечора стали найпопулярніший спортивний коментатор і телеведучий Дмитро Губернієв і директор школи Тетяна Шарипово. А стартував він з лазерного шоу, в якому і історія Росії, історія Туви, історія міста у Центру Азії, і історія школи ...
Такого, напевно, немає в історії жодної школи Росії. Три випускника - Герої країни. Двоє учнів школи, Микола Миколайович Макаренко і Михайло Артемович Бухтуе в, були удостоєні звання Героїв Радянського Союзу. А вже в мирний час звання Героя Росії було присвоєно Сергію Кужугетович Шойгу.
У вітальній промові Глава Туви Шлюбні Кара-оол сказав, що Тува завжди була вдячна першим вчителям, які приїхали в ТНР з Радянського Союзу. У Кизилі встановлено пам'ятник першим російським вчителям.
Ще один суттєвий момент стався в рамках ювілейної програми. Класу юних армійців, вперше відкрилися в школі № 1 в цьому навчальному році, було передано прапор військово-патріотичного громадського руху «Юнармія». передав його начальник головного штабу «Юнарміі» олімпійський чемпіон Дмитро Труненков.
Була перекличка випусків школи: 30-40-і роки, 50-60-е, 70-80-е ... З скромності або з інших причин, з своїх місць не піднялися Марія Давидівна Шалавін, випускниця 1941 року, і Анатолій Федорович Бойко про, навчався в чоловічій середній школі № 1 з 1947 по 1954 рік. Усе життя пропрацював будівельником.
На сцені в цей вечір були задіяні всі покоління. Чудово співали запальну пісню «100 років в обід!» Луїза Губасарян, 11 клас, і Міша Пономаренко, 6 клас, створювали настрій юні танцюристи хореографічного ансамблю «Май» (Керівник - Кім Куулар) і студії «Сузір'я» (керівник - Максим Овчинников). Потужним був виступ державного ансамблю пісні і танцю «Саяни» (художній керівник - Аян Мандал-Хорлуу). А під «Ювілейний вальс» у виконанні школярки Поліни КУКАРИНА хотілося скочити і кружляти.
Програма урочистостей була збудована у вигляді уроків. Урок історії зі сторінок шкільної біографії провели випускниця школи, глава міста Кизила Діна Оюн і 10-класник Ерес Дагбалдай. Урок географії, в віршах, з добрим гумором - колишні учениці школи, а нині ректор ТувГУ Ольга Хомушку і кандидат педагогічних наук Ольга Іргіт.
Були відеопривіт від тих, хто тепер живе і працює за межами республіки, і навіть за океаном. Це 88-річний Вадим Абоносімов, заслужений працівник Далекосхідного морського пароплавства, доктор транспорту АТР РФ. Г алина Хомушку з Обнинска (випуск 1975), Роман Рудаков з Абакана (2001), Клавдія Стратонова (Залуцька) з г.Жігулевска (випуск 1945 року), легендарний Валентин Струм а (випуск 1941), а також Долана Ховалиг з Чикаго.
У концерті взяв участь хор Академічного ансамблю пісні і танцю ім. Александрова під керуванням головного військового диригента Збройних Сил РФ генерал-лейтенанта Валерія Халілова. Пісням «Від Волги до Єнісею» і «Служити Росії!» Підспівував весь зал.