Експерти Федерального агентства з охорони навколишнього середовища Німеччини (UBA) прийшли до висновку, що промислове використання нанотехнологій в їжі, одязі, косметиці та інших товарах може становити небезпеку для здоров'я людини
Використання нанотехнологій в їжі небезпечно для здоров'я. Фото: Éole / flickr.com
Експерти Федерального агентства з охорони навколишнього середовища Німеччини (UBA) прийшли до висновку, що промислове використання нанотехнологій в їжі, одязі, косметиці та інших товарах може становити небезпеку для здоров'я людини. Такі відомості, за даними німецької газети Sueddeutsche Zeitung , Містяться в неопублікованому звіті відомства.
Хоча ніхто не бачив наночастинки неозброєним оком, вони всюди, стверджує Sueddeutsche Zeitung. Такі частинки повинні давати позитивний ефект: при використанні у виробництві шкарпеток вони пригнічують діяльність бактерій і тим самим знищують неприємний запах. У шоколадних батончиках нанотехнології не дають поверхні продукту посіріти, а в сонцезахисних кремах наночастинки блокують ультафіолетовие промені.
Однак експертів з UBA насторожило участившееся використання наночасток в промисловості. У своєму дослідженні, які, як очікується, буде опубліковано сьогодні, Управління потенційними ризиками попереджає, що слід «утриматися від використання продуктів, що містять наноматеріали, до тих пір, поки їх вплив на навколишнє середовище і на здоров'я людини не відомо».
Як промаркувати невидиме
Більш того, щоб захистити споживачів від можливого негативного впливу на організм, німецькі вчені виступають з ініціативою ввести маркування для нано-товарів, подібної до тієї, що застосовується для генно-модифікованих продуктів.
Наночастки металів, вугілля і органічних сполук часто настільки малі, що при вдиханні можуть глибоко проникнути в тканини легенів і викликати запалення. Деякі частинки з легких потрапляють в кровоносну систему і з кров'ю розносяться по всіх внутрішніх органів.
Наночастки спотворюють генну інформацію
При цьому вчені з Федерального агентства з охорони навколишнього середовища посилаються на результати дослідів над тваринами. В ході експериментів тваринам робили ін'єкції препаратів, з високим вмістом наночастинок. Ці частинки потім потрапляли в клітини, а далі - в клітинні ядра. Тут вони викликали порушення в структурі ДНК, що призводить до спотворення генної інформації. Як пише Sueddeutsche Zeitung, існують докази, що вуглецеві трубки можуть викликати захворювання, схожі з тими, що виникають через частинок азбесту.
Нанотехнології несуть в собі ризики і для екологічної обстановки, вважають в UBA. Наприклад, в результаті прання шкарпеток з наночастинками срібла кожен раз в стічні води і потім в очисні споруди потрапляє половина наночастинок. Як побоюються експерти, це може зашкодити роботі очисного обладнання. Крім того, до цих пір не вивчені наслідки потрапляння таких відходів в грунт і грунтові води.
В цілому, Федеральне агентство з навколишнього середовища Німеччини не проти нанотехнологій, повідомляє Sueddeutsche Zeitung, і багато способи їх промислового застосування є безпечними. А деякі технології навіть, навпаки, можуть сприяти захисту навколишнього середовища, вважають дослідники з німецького відомства. Прикладом можуть служити автомобільні шини, що містять наночастинки сажі: вони знижують опір руху і таким чином скорочують витрати палива.
Ніхто не знає, чим загрожують нанотехнології для майбутнього
Основні побоювання експертів пов'язані з низькою вивченістю наслідків застосування нанотехнологій. Так, тільки в Німеччині існує понад 800 підприємств, які працюють з нанотехнологіями, і їх діяльність не регулюється жодним законом. Єдине постанову ЄС стосується косметики: з 2012 року косметика на основі нанотехнологій повинна буде продаватися зі спеціальним маркуванням.
Варто зазначити, що представники російської влади також неодноразово висловлювалися про можливу небезпеку нанотехнологій. Так, в квітні 2009 року російський віце-прем'єр Сергій Іванов заявляв, що наноматеріали володіють унікальною біологічною активністю і проникаючу здатність, що і робить їх небезпечними для здоров'я. За словами Іванова, необхідно оцінити безпеку наноматеріалів і створити нормативно-правову базу в цій сфері.
Потім зі схожими заявами виступив і головний санітарний лікар країни Геннадій Онищенко. «Наноматеріали можуть володіти зовсім іншими фізико-хімічними властивостями, надавати нове токсичний вплив», - висловився керівник Росспоживнагляду на Невському міжнародному екологічному конгресі в Санкт-Петербурзі в травні.
У 2008 році нанотехнології увійшли в список 25 найстрашніших загроз людству, складений британською екологами та вченими для журналу New Scientist.
Додати BFM.ru в ваші джерела новин?
Ru в ваші джерела новин?